Dakar 2017: 12η μέρα

Το 16ο και ίσως το πιο αναπάντεχο
14/1/2017

Η έκτη θέση στην τελευταία ειδική ήταν αρκετή για να χαρίσει στον Sam Sunderland την πρώτη του νίκη σε αγώνα Dakar. Αυτή ήταν παράλληλα και η πρώτη νίκη Βρετανού στην 38χρονη ιστορία του αγώνα καθώς και η 16η συνεχόμενη για το αυστριακό εργοστάσιο της ΚΤΜ.

”Το να φτάνω στον τερματισμό είναι υπέροχο. Είναι το πρώτο Dakar που τερματίζω και η πρώτη θέση μου φαίνεται απίστευτη.  Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που νιώθω και θέλω να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο, την ομάδα μου, τη διοργάνωση και όλους όσους ήταν κοντά μου. Δεν είναι ατομική η επιτυχία, ανήκει σε όλους όσους με βοήθησαν, ” δήλωσε ο Sunderland για να συμπληρώσει λίγο αργότερα: ”Yπάρχουν πολλοί αναβάτες που έχουν τις δυνατότητες να κερδίζουν το Dakar. Το κλειδί για τη νίκη νομίζω ήταν το να περιορίσω τα λάθη μου.”

Τρίτη και φαρμακερή συμμετοχή στο Dakar για τον Matthias Walkner, ένας ακόμη αναβάτης που τερμάτισε για πρώτη φορά και μάλιστα στην πολλά υποσχόμενη δεύτερη θέση: «ήταν ένα πολύ σκληρό Dakar και ο τερματισμός μου στο βάθρο είναι απίστευτο συναίσθημα» δήλωσε ο 30χρονος Αυστριακός που συμπλήρωσε τον θρίαμβο της Red Bull KΤΜ Factory Team.  Στην τρίτη θέση τερμάτισε ένας ακόμη αναβάτης με ΚΤΜ,  ο Gerard Farres Guell που πήρε μέρος στον αγώνα ως ιδιωτική συμμετοχή.

Εντυπωσιακή για μία ακόμη φορά η Laila Sanz (KTM) που τερμάτισε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά το Dakar, αυτή τη φορά στην 16η θέση. Πρώτος αναβάτης της κατηγορίας Malles Moto (χωρίς εξωτερική βοήθεια και πρόσβαση σε ελάχιστα ανταλλακτικά) ο Εσθονός Triisa Toomas (ΚΤΜ).

Απαρηγόρητοι οι αναβάτες της Honda... Λόγω εξοντωτικής ποινής μίας ώρας μετά από ανεφοδιασμό σε λάθος σημείο, στερήθηκαν τις ελπίδες για διάκριση. Ο Joan Barreda κέρδισε τις περισσότερες ειδικές (4) και είχε τον ταχύτερο συνολικά χρόνο αλλά λόγω της ποινής έπεσε στην πέμπτη θέση, 43 λεπτά πίσω από τον Sunderland.

”Έκανα ό,τι μπορούσα αλλά δεν ήταν δυνατό να επιτύχουμε το στόχο μας. Νιώθω καλά γιατί τόσο στον αγώνα όσο και ολόκληρη τη χρονιά κατά την οποία εξελίξαμε τη μοτοσυκλέτα κάναμε ότι έπρεπε. Έχουμε πολύ δυνατή ομάδα και θα πρέπει να είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για αυτό” δήλωσε o 33χρονος Ισπανός.

δεν είναι ατομική η επιτυχία, ανήκει σε όλους όσους με βοήθησαν

Εντυπωσιακή νίκη του Stephane Peterhansel στα αυτοκίνητα. Ο 51χρονος Γάλλος που έχει το ρεκόρ των περισσότερων νικών (6) με μοτοσυκλέτα, κατέκτησε τον έβδομο τίτλο του στα αυτοκίνητα, μπροστά από τον Sebastien Loeb, φτάνοντας συνολικά τους 13 τίτλους στο Dakar.

Ετικέτες

Ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Enduro συνεχίζει και μετά το 2025 με την εργοστασιακή ομάδα των κόκκινων
motomagEnduroGP – Ο Andrea Verona ανανέωσε το συμβόλαιό του με την GASGAS Factory Racing
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

11/4/2024

Ο Andrea Verona, υπέγραψε πολυετή επέκταση του συμβολαίου του με την GASGAS Factory Racing, με τον αστέρα του EnduroGP και έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή να συνεχίζει από το 2025 και μετά την πορεία του ως εργοστασιακός αναβάτης της εταιρείας του Ομίλου Pierer, ενώ για το 2024 θα συμμετάσχει τόσο στην μεγάλη κατηγορία, EnduroGP, όσο και στην Enduro2.

Η φετινή χρονιά αποτελεί την τέταρτη του Andrea Verona με την GASGAS, έχοντας σημειώσει ήδη ιδιαίτερη επιτυχία. Από το 2021, όταν και ντύθηκε για πρώτη φορά με τα κόκκινα χρώματα, ο 24χρονος Ιταλός βρέθηκε στην κορυφή της Enduro1 κατηγορίας για δύο συνεχόμενες χρονιές. Το 2022 κατάφερε να κυριαρχήσει στον θεσμό, εξασφαλίζοντας τον πρώτο του Παγκόσμιο τίτλο EnduroGP.

Το 2023, ο Verona βρέθηκε πάνω στην σέλα ενός EC 350F για την Enduro2 κατηγορία, με τον Ιταλό να έχει μία πολύ δυνατή χρονιά στο πρωτάθλημα EnduroGP. Από τους 14 συνολικά αγώνες, ο Andrea κατάφερε να πατήσει τις μπότες του 8 φορές στο βάθρο, για να πάρει την δεύτερη θέση στην κατηγορία E2 και την τρίτη γενικής στα EnduroGP.

Στις 5 Απριλίου ξεκίνησε το EnduroGP 2024 στην Πορτογαλία, με τον Verona να έχει θέσει ως στόχο την κατάκτηση του φετινού τίτλου EnduroGP.