Dakar 2017: 3η μέρα

H Honda επιτίθεται
5/1/2017

Με ρεσιτάλ οδήγησης και πλοήγησης ο Joan Barreda (κεντρική φωτό και κάτω) σημείωσε με διαφορά τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας, ανέβηκε επτά θέσεις και πέρασε στην κορυφή της Γενικής κατάταξης. Μαζί με τον Paulo Goncalves κάνουν το 1-3 για τη Honda και φέρνουν τα πάνω κάτω στη μάχη των κατασκευαστών.

Πανωλεθρία για τον Toby Price (KTM) που ξεκίνησε πρώτος στην ειδική αλλά έχασε πολύ χρόνο στην αρχή της διαδρομής λόγω λαθών στην πλοήγηση, με αποτέλεσμα να πέσει στην πέμπτη θέση και να έχει πλέον διαφορά δεκαέξι λεπτών από την κορυφή.

Αυτή ήταν η 15η (συνολικά) νίκη σε ειδική για τον 33χρονο Ισπανό που δήλωσε πως είχε προετοιμαστεί για δυνατή επίθεση στη μεγάλη και απαιτητική τρίτη μέρα. Πιο πίσω ξεχωρίζουν η τρίτη θέση (ρεκόρ καριέρας) του Pela Renet (Husqvarna), η είσοδος στην εξάδα του Adrien Van Beveren ανήμερα των 26ων γενεθλίων του και η άνοδος στην 15η θέση της Laila Sanz (KTM).

ο Pablo Quintanilla - Husqvarna
Η διαδρομή
Η μεγαλύτερη μέχρι στιγμής ειδική διαδρομή (364χλμ) συνοδεύτηκε και από το μεγαλύτερο υψόμετρο που έφτασε τα 5.000μέτρα σε σκληρό και πετρώδες τερέν. Αυτές οι συνθήκες δυσκόλεψαν αρκετά τους αναβάτες που έπρεπε να προσαρμοστούν σε ασυνήθιστα μεγάλος εύρος θερμοκρασίας (από 5 μέχρι 36˚C) και παράλληλα να αποφύγουν τα λάθη στην πλοήγηση, ειδικά στα πρώτα 40χλμ.

Ένα από τα θύματα ήταν και ο Toby Price που μπήκε πρώτος στη διαδρομή και αναγκάστηκε να κάνει 10-15 περιττά χιλιόμετρα (μπρος-πίσω) όταν έχασε τα σημάδια του road book του.

Την τέταρτη μέρα το καραβάνι θα κατευθυνθεί βόρεια -και πάλι σε υψηλό υψόμετρο- με την ειδική των 416km να ξεκινάει από την Αργεντινή και να καταλήγει στη Βολιβία η οποία θα γίνει η τρίτη χώρα φέτος από όπου θα περάσει το Rally Dakar.

16/4/2024

Ο πρώτος αγώνας Enduro στα Τρίκαλα ήταν άψογα διοργανωμένος, αποτελώντας διαφήμιση για το άθλημα του Enduro όπως είχαμε σημειώσει στο ρεπορτάζ κατά την διεξαγωγή του. Τον παρακολουθούσαμε από όσο πιο μέσα θα μπορούσε να γίνει καθώς αγωνιζόταν ο συντάκτης Enduro του MOTO, Κίμων Καράμπελας που τερμάτισε 4ος γενικής και 2ος στην κατηγορία Ε3 όπου και αγωνίζεται με πρώτο τον Γεροντάκη.

Ο Ζώρας πήρε μία μεγάλη νίκη εκείνη την ημέρα με μισό δευτερόλεπτο διαφοράς από τον περσινό πρωταθλητή Κακολύρη στην δεύτερη θέση γενικής και ταυτόχρονα της Ε2. Την πρώτη πεντάδα έκλεισε ο Χρήστος Παπαθεοδώρου ενώ το ρεπορτάζ του αγώνα καθώς και τα αναλυτικά αποτελέσματα υπάρχουν εδώ.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα & Κύπελλο Enduro, Ρίζωμα Τρικάλων – Αγώνας διαφήμιση για το Enduro

Εμείς επανερχόμαστε σήμερα στον αγώνα των Τρικάλων με την πλήρη συλλογή φωτογραφιών που ζωντανεύουν την δράση του αγώνα στην οθόνη μας.