Ταξινομήσεις Αυγούστου 2024, κατάταξη Μοντέλων -  CFMOTO 450MT για 3ο μήνα πρώτο και με διαφορά

Τα Best-selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV / SSV
Ταξινομήσεις Αυγούστου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/9/2024

Το CFMOTO 450MT γράφει θριαμβευτικές σελίδες ιστορίας στην Ελλάδα, αφού με τις 143 ταξινομήσεις του Αυγούστου έχει σημειώσει ήδη 424 ταξινομήσεις σε μόλις 3 μήνες, αφήνοντας πολύ πίσω του οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα και βάζοντας πλώρη για τρομερό νούμερο μέχρι το τέλος του 2024, νούμερο που θυμίζει τις παλιές καλές εποχές της μοτοσυκλέτας. Την πρώτη θέση για τον 8ο μήνα του έτους στα scooter κατέλαβε το SYM Symphony ST 200 με 266 ταξινομήσεις, ενώ πρώτο παπί ήταν ξανά το Daytona DY125RS με 141 ταξινομήσεις.

Θυμίζουμε πως για τις επιδόσεις των εταιρειών για τον Αύγουστο και για το Α’ 8μηνο του 2024, θα βρείτε ξεχωριστό αναλυτικό άρθρο του ΜΟΤΟ ΕΔΩ.

Σημειώστε πως επειδή ο ΣΕΜΕ έχει προχωρήσει σε νέου τύπου απεικόνιση της αγοράς, για την ώρα δεν έχουμε στοιχεία 8μηνου, όπως τα προηγούμενα χρόνια, παρά μόνο του τρέχοντος μηνός. Ελπίζουμε σύντομα να αναβαθμιστεί η πληροφόρηση ώστε να μπορούμε να σας ενημερώνουμε και για τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του εκάστοτε αθροίσματος των μηνών.

TOP-15 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 449 143
2 VOGE 525DSX 494 68
3 YAMAHA TRACER 9 (37) & 9 GT (21) 890 58
4 YAMAHA MT-03 321 38
5 HONDA X-ADV750 745 34
6 ZONTES ZT200-U 198 28
7 YAMAHA TRACER 9 GT 890 21
8 CFMOTO 800MT 799 20
  KOVE 800X 799 20
  QJMOTOR SRT 550 554 20
9 HONDA NX500 471 19
10 HONDA CRF300LA 286 18
  HONDA XL750 TRANSALP 755 18
  VOGE 300DS 292 18
11 BENELLI TRK 702, TRK 702X 698 15
  YAMAHA TRACER 7 689 15
12 CFMOTO 700MT 693 14
  YAMAHA TENERE 700 689 14
  YAMAHA MT-07 689 14
13 ZONTES ZT350 348 13
  SUZUKI V-STROM 650 645 13
14 BMW R 1300 GS 1300 12
15 BMW R 1250 GS ADVENTURE 1254 11
  HONDA CMX500 471 11
  HONDA CB125F 124 11
  QJMOTOR SVT 650 X 645 11
  SYM NH-T300 278 11

Πρώτη μοτοσυκλέτα για τον Αύγουστο του 2024 ήταν το CFMOTO 450MT με 143 ταξινομήσεις, δεύτερη το VOGE 525DSX με 68 και τρίτο μοντέλο το άθροισμα των Yamaha Tracer 9 & 9 GT με 58 ταξινομήσεις.

TOP-20 SCOOTER ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 SYM SYMPHONY ST 200 169 266
2 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 278 186
3 SYM SYMPHONY SR 125 125 183
4 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 167
5 SYM JET X 125 125 165
6 HONDA ADV350A 330 150
7 HONDA PCX125 125 125
8 HONDA NSC110 VISION 109 121
9 VOGE SR3 244 110
10 HONDA FSH125 MODE 125 106
11 SYM SYMPHONY ST 125 125 105
12 DAYTONA CARGO 125 124 92
  VOGE SR1 ADV 125 92
13 PIAGGIO MEDLEY 125 125 86
14 YAMAHA NMAX 150 155 82
15 PIAGGIO MEDLEY 150 155 81
16 ZONTES D350 349 74
17 YAMAHA NMAX 125 125 71
18 HONDA SH350A 330 69
19 VOGE SR1 125 68
20 HONDA SH150AD 157 65

Πρώτο scooter για τον Αύγουστο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 266 ταξινομήσεις, δεύτερο το Piaggio Beverly 300 HPE με 186 και τρίτο το SYM Symphony SR 125 με 183.

TOP-17 ΠΑΠΙΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 141
2 SYM VF125 124 76
3 YAMAHA CRYPTON S 114 68
4 HONDA SUPRA X125 125 66
5 SYM VF185 183 50
6 ASUS 125I 125 45
7 DAYTONA SPRINTER125 120 39
  DAYTONA VELOS R 125 120 39
  HONDA ASTREA GRAND 109 39
9 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 31
10 UM FLASH 125 LZ 124 21
11 BENELLI RCX 185 174 17
12 THRUST MOTOR BLITZ 115 114 16
13 LIFAN LF125-26C 125 9
14 GPX POPZ 125 125 4
15 HONDA C125A 124 3
16 LETBE LYNX 114 2
17 GPX ROCK 125 125 1

Στα παπιά, το Daytona DY125RS σημείωσε 141 ταξινομήσεις για να πάρει και πάλι την πρώτη θέση, δεύτερο ήταν το SYM VF125 με 76 ταξινομήσεις και τρίτο ήταν το Yamaha Crypton S με 68 ταξινομήσεος.

TOP-8 ATV / SSV ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 KAYO AU300 271 36
2 CFMOTO CFORCE 450L 400 35
3 RENLI 495 13
4 CFMOTO CFORCE 520L 495 9
5 AODES PATHCROSS 650 MAX 650 7
6 SEGWAY AT5 499 3
  SEGWAY SNARLER AT6 L 567 3
7 KYMCO MXU 550I EX 501 2
  LINHAI PROMAX 499 2
  RENLI OFF -ROAD RECRATIONAL VEHICLE 1083 2
8 BASHAN BS200AU 177 1
  CFMOTO CFORCE 1000 963 1
  CFMOTO CFORCE 450 400 1
  CFMOTO CFORCE 520 495 1
  POLARIS RANGER XP 1000 999 1

Στα ATV πρώτο ήταν το νεότευκτο KAYO AU300 με 36 ταξινομήσεις, δεύτερο το CFMOTO CFORCE 450L με 35 ταξινομήσεις και τρίτο το Renli 500 με 13 ταξινομήσεις.

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.