BMW CE 04 Vagabund Moto Concept - Ηλεκτροκίνητο, surf-friendly, custom scooter
Ο Αυστριακός "Μπαγαπόντης" είναι φιλικός προς το περιβάλλον, και έχει hipster στιλ
Από τον
Κώστα Γκαζή
6/3/2023
Σε συνεργασία με την BMW Motorrad Αυστρίας στο Σάλτσμπουργκ, ο οίκος customizing, Vagabund Moto GmbH στο Γκρατς, δημιούργησε το BMW CE 04 Vagabund Moto Concept, με έμφαση στο στιλ και την κομψότητα.
Όπως αναφέρει ο Paul Brauchart, ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της Vagabund Moto GmbH: «Ο καθένας ορίζει την κινητικότητα του μέλλοντος με τον δικό του τρόπο. Με το BMW CE 04 Vagabund Moto Concept, παρουσιάζουμε τώρα τη δική μας ιδέα για ένα κομψό και πολυλειτουργικό αστικό e-scooter που δείχνει πως οι ανάγκες μετακίνησης είναι τόσο ξεχωριστές όσο και η διαφορετική προσωπικότητα του καθενός από εμάς. Δεν ανακαλύψαμε ξανά τον τροχό, αλλά προσδώσαμε στη λειτουργικότητα μια άλλη οπτική. Το ονομάζουμε αξιοποίηση των συνεργειών μεταξύ λειτουργικότητας και αισθητικής με τρόπο που είναι κατάλληλος για καθημερινή χρήση».
Το αυστριακό custom CE 04 είναι θα λέγαμε μια αρκετά "ντροπαλή" και διακριτική δημιουργία, που αφορά κυρίως στα χρώματα (λευκό, σκούρο πράσινο, μπεζ και μαύρο), και μερικά ακόμα λειτουργικά στοιχεία που απευθύνονται σε ένα νεανικό κοινό. Στοιχεία όπως τη... χαμογελαστή φατσούλα στο κέντρο του μπροστινού τροχού, και στο γυαλί των ενδεικτικών λυχνιών, το μικροσκοπικό top-case που θυμίζει... playmobil, καθώς και μια σανίδα του σερφ (παραδοσιακό αξεσουάρ σε concept / custom στιλάτα και hipster δίκυκλα) με σύστημα μεταφοράς ενσωματωμένο στο όχημα.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.