Ducati Multistrada V4 S Grand Tour - Νέα έκδοση προ των πυλών
Μετά τα V4, V4 S, V4 Pikes Peak και V4 Rally έρχεται και η Grand Tour
Από το
motomag
21/7/2023
Η Ducati Multistrada V4 φαίνεται πως θα αποκτήσει και πέμπτο μέλος το 2024, με την έκδοση Grand Tour να βρίσκεται προ των πυλών σύμφωνα με το έγγραφο τεχνικών προδιαγραφών που κατέθεσε η ιταλική εταιρεία στην CARB της Καλιφόρνιας.
Η Multistrada αποτελεί ένα σημαντικό εμπορικό κεφάλαιο για την Ducati όλα αυτά τα χρόνια, και σύμφωνα με πηγές από τις Η.Π.Α., στο εν λόγω μοντέλο θα προστεθεί μια ακόμη έκδοση. Η νέα αυτή έκδοση σύμφωνα με το έγγραφο κατοχύρωσης της CARB που ήρθε στο φως της δημοσιότητας στην California θα ονομάζεται Ducati Multistrada V4 S Grand Tour, και ναι, το όνομα Grand Tour το έχουμε συναντήσει ξανά στην έκδοση της δικύλινδρης Multistrada 1260 S Grand Tour, η οποία παρουσιάστηκε το 2020 και την βλέπετε στο άνοιγμα του άρθρου. Όσον αφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά, η νέα έκδοση θα έχει τον ίδιο κινητήρα και το ίδιο σύστημα εξάτμισης με τα αδερφάκια V4, V4 S, V4 Pikes Peak και V4 Rally, ενώ το ρεζερβουάρ θα είναι αυτό των 20 λίτρων και όχι των 30 της V4 Rally. Αν κρίνουμε από το 2020 η Ducati Multistrada V4 S Grand Tour θα είναι προσανατολισμένη κυρίως για ασφάλτινη χρήση.
Στο επίπεδο εξοπλισμού αναμένουμε από την Ducati να μην κάνει εκπτώσεις, και να εφοδιάσει την Ducati Multistrada V4 S Grand Tour με θερμαινόμενα γκριπ, σύστημα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών, νέα σέλα, πλαϊνές βαλίτσες, νέα LED φωτιστικά σώματα και τάπα ρεζερβουάρ τύπου hands-free (δηλαδή keyless).
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.