Η Honda συνεχίζει να παρουσιάζει συνεχώς νέα μοντέλα μεγαλώνοντας την γκάμα της και μάλιστα σε μεγάλο εύρος και σε όλες της κατηγορίες. Οι πλέον πρόσφατες προσθήκες έγιναν με την παρουσίαση δυο νέων μοντέλων, στο Σικάγο. Η γυμνή CTX700N όπως και η εξοπλισμένη με φαίρινγκ CTX700 βασίζονται στην πλατφόρμα των γνωστών σε εμάς NC700Χ και Integra με τον δικύλινδρο κινητήρα των 670 κυβικών, με την έμφαση στην ροπή στις χαμηλές και μεσαίες στροφές. Το πλαίσιο στις CTX και συγκεκριμένα το πίσω μέρος του έχει επανασχεδιαστεί με αποτέλεσμα η σέλα να απέχει μόλις 72 εκατοστά από το έδαφος. Η θέση οδήγησης είναι εντελώς διαφοροποιημένη με τα μαρσπιέ να έχουν μετακομίσει πολύ μπροστά και το τιμόνι να έχει μεταφερθεί αντίστοιχα πίσω. Οι νέες CTX (Comfort Technology Experience) υπόσχονται εύκολη και δίχως άγχος οδήγηση χάρη και στο χαμηλό κέντρο βάρους και η αισθητική τους έχει και στοιχεία από την μεγάλη Goldwing 1800. Στoν στάνταρ εξοπλισμό τους θα ανήκει το ABS ενώ θα υπάρχουν και εκδόσεις με την μετάδοση DCT με τους δυο συμπλέκτες. Και οι δυο μοτοσυκλέτες προορίζονται για την αγορά της Αμερικής.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.