Στις δοκιμές του Aragon, αμέσως μετά τον αγώνα της Κυριακής, η Suzuki δοκίμασε επί δύο ημέρες το νέο πλαίσιο της μοτοσυκλέτας που θα έχει για το 2018. Σύμφωνα με τον team manager της ομάδας Davide Brivio, έκαναν συνολικά 170 γύρους και μπόρεσαν να δώσουν σημαντικές πληροφορίες στους μηχανικούς για το τι ακριβώς χρειάζονται την επόμενη χρονιά.
Όπως ο ίδιος δήλωσε: Η μοτοσυκλέτα του 2018 δεν θα είναι εντελώς νέα, αλλά θα αποτελεί εξέλιξη της μοτοσυκλέτας του 2017. Είχαμε καλό καιρό και ψυχική ηρεμία για να δοκιμάσουμε σχεδόν τα πάντα. Δουλέψαμε με το ένα μάτι στην φετινή χρονιά και το άλλο στην επόμενη. Αυτή η δοκιμή ήταν πολύ σημαντική και για τους αναβάτες μας, που είχαν όσο χρόνο και ηρεμία χρειαζόταν με τη μοτοσυκλέτα τους.