Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro – 7ος Γρεβενά – Αναλυτικός πίνακας αποτελεσμάτων

Λίγες συμμετοχές σε βρόχινο κλίμα
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

23/6/2018

Με το πρωτάθλημα να έχει πρακτικά ολοκληρωθεί και τον καιρό να παραμένει βροχερός και άστατος, οι συμμετοχές στα Γρεβενά είναι λίγες πράγμα αναμενόμενο που συνέβη και στο motocross στην Αρ. Ολυμπία, ακριβώς για τους ίδιους λόγους.

Γενικότερα τα ελληνικά πρωταθλήματα που βασίζονται στο πάθος λίγων ανθρώπων και οι αγωνιζόμενοι παλεύουν με τα έξοδα της συμμετοχής, βλέπουν τους τελευταίους αγώνες να έχουν πάντα λιγότερες συμμετοχές. Ωστόσο όποιοι θεατές καταφέρνουν να καταπολεμήσουν τον καιρό και δεν πτοούνται από τον αριθμό συμμετοχών, συνήθως ανταμείβονται από τον ανταγωνισμό των κορυφαίων και το θέαμα που πάντα προσφέρουν.

Αυτή ήταν και η περίπτωση στα Γρεβενά, όπου η πρώτη 4α χάρισε μπόλικο θέαμα με απίστευτη οδήγηση

Πρώτος Γενικής και εντυπωσιακότατος ο Αλέξης Ζώρας (#133 ΚΤΜ) [κετρική φωτογραφία] με δεύτερο τον Βασίλη Σιαφαρίκα (#31 Honda) που καταπολέμησε την κούραση και πίσω του τον Δημήτρη Βαγγελάκο (#112 Yamaha)

KTM

Αγωνιστική δράση η οποία ζωντανεύει μέσα από 500 φωτογραφίες!
motomag Πανελλήνιο Enduro 2024: Mega Gallery με όλη την δράση του 2ου & 3ου αγώνα στη Σπάρτη
Από τον

Γιάννη Τσινάβο

1/5/2024

Ο δεύτερος και τρίτος αγώνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro & Κύπελλο Enduro στη Σπάρτη ήταν άρτια διοργανωμένος, με τους 83 συμμετέχοντες όλων των κατηγοριών να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στις ειδικές διαδρομές τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι την πρώτη ημέρα ο Αλέξης Ζώρας (GASGAS), πήρε τη νίκη στην γενική και στην Ε2, με τους Παναγιώτη Κακολύρη (Beta) και Παναγιώτη Κουζή (Honda), να τερματίζουν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στη δεύτερη ημέρα του αγώνα είχαμε διαφορετικά αποτελέσματα με τον Κουζή να κερδίζει και τους Ζώρα και Κακολύρη να συμπληρώνουν το βάθρο της γενικής και της Ε2 κατηγορίας.

Ταυτόχρονα στη Σπάρτη πραγματοποιήθηκε και ο αγώνας του Πανελληνίου Κυπέλλου Enduro. Στην C1 νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Ραυτόπουλος (Yamaha), με τους Μιχάλη Τράντζα (Honda) και Ναθαναήλ Κολεύρη (ΚΤΜ) να συμπληρώνουν το βάθρο. Στην C2, o Στέφανος Ζελέστης (Beta), ήταν ο νικητής με τον Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Sherco) να κερδίζει στην κατηγορία C3. Οι Χριστόφορος Αποστολόπουλος (Beta) και Παναγιώτης Αναστασόπουλος (Beta), πήραν τις νίκες στις κατηγορίες CS και CV, με τον Αλέξανδρο Γρούτσο (Yamaha) να κερδίζει στην κατηγορία Junior Sprint.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα & Κύπελλο Enduro, Σπάρτη – Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ

Απολαύστε όλες τις φωτογραφίες του 2ου και 3ου αγώνα ο οποίος έλαβε χώρα στη Σπάρτη!