BMW Motorrad - Γιόρτασε την 100ή επέτειό της με τις υψηλότερες πωλήσεις στην ιστορία της

Οι επιδόσεις των αγορών που δραστηριοποιούνται οι Βαυαροί αλλά και τα best-selling μοντέλα της χρονιάς
BMW Motorrad - Πωλήσεις 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/1/2024

Στην γιορτή της 100ης επετείου της, η BMW Motorrad παρέδωσε 209.257 μοτοσυκλέτες και scooter σε πελάτες, καταγράφοντας αύξηση 3,1% σε σχέση με το προηγούμενο έτος. Αυτή η επίδοση αποτελεί τον υψηλότερο όγκο πωλήσεων στην ιστορία της εταιρείας. 

Ειδικότερα, οι περιοχές της Ευρώπης, της Ασίας και της Λατινικής Αμερικής συνέβαλαν σημαντικά στο ρεκόρ πωλήσεων της BMW Motorrad. Η Γερμανία και η Βόρεια Αμερική συνεισέφεραν επίσης στο αποτέλεσμα ρεκόρ με ισχυρές πωλήσεις. Η BMW αποδίδει τις πωλήσεις αυτές στο δυνατό προϊοντικό χαρτοφυλάκιο της με μοτοσυκλέτες που αποτελούν status symbol στις εκάστοτε κατηγορίες που υπάγονται, αλλά και στο λανσάρισμα πολλά υποσχόμενων νέων μοντέλων, όπως η πανίσχυρη streetfighter BMW M 1000 R ή η εμβληματική touring enduro BMW R 1300 GS.

Markus Flasch, επικεφαλής της BMW Motorrad: "Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πελάτες μας σε όλο τον κόσμο για τη μεγάλη εμπιστοσύνη που μας έδειξαν και το 2023. Με ένα αποτέλεσμα ρεκόρ στην επετειακή χρονιά μας, η BMW Motorrad παραμένει στη Νο.1 θέση παγκοσμίως στην κατηγορία των πολυτελών μοτοσυκλετών και scooter και αποδεικνύει για άλλη μια φορά τον επιτυχημένο στρατηγικό προσανατολισμό της μάρκας. Η ηγετική μας θέση στην αγορά σε πολλές κατηγορίες βασίζεται στην πρωτοποριακή καινοτομία, στην ιδιαίτερα ελκυστική γκάμα προϊόντων και στην ισχυρή μάρκα μας. Με βάση αυτούς τους τρεις πρωταρχικούς παράγοντες επιτυχίας, η BMW Motorrad βρίσκεται σε ιδανική θέση και είμαι πολύ σίγουρος για το 2024".

Ισχυρές πωλήσεις στην Ευρώπη με αύξηση ρεκόρ στην Ανατολική Ευρώπη

Με πωλήσεις 116.012 (+ 4,7 %) μοτοσυκλετών και scooter, η Ευρώπη στο σύνολό της παρέμεινε μακράν η ισχυρότερη περιοχή πωλήσεων για την BMW Motorrad. Η Γερμανία διατήρησε τα σκήπτρα ως η ισχυρότερη μεμονωμένη αγορά με 24.176 μονάδες (+ 0,2 %), και ακολούθησαν η Γαλλία (21.668 μονάδες / + 2,1 %), η Ιταλία (16.179 μονάδες / + 3,3 %) και η Ισπανία (12.716 μονάδες / + 1,7 %). Η Ανατολική Ευρώπη συνέβαλε επίσης στην πολύ ικανοποιητική συνολική ευρωπαϊκή επίδοση της BMW Motorrad με πωλήσεις 6.000 μονάδων. Αυτή η επίδοση είναι υπερδιπλάσια σε σχέση με το προηγούμενο έτος, φτάνοντας ποσοστιαία το 105,4 %.

Κίνα, Ινδία, Βραζιλία και Μεξικό συνέβαλαν σημαντικά στην επιτυχία αυτή

Σε άλλες περιοχές, αρκετές χώρες έκλεισαν τη χρονιά με ρεκόρ πωλήσεων. Στην Ασία (47.061 μονάδες / + 1,6 %), τόσο η Κίνα (15.832 μονάδες / + 2,8 %) όσο και η Ινδία (8.768 μονάδες / + 20,4 %) κατέγραψαν τα καλύτερα αποτελέσματα μέχρι σήμερα. Η Βραζιλία, με ρεκόρ 14.106 πωλήσεων (+ 8,1 %), και το Μεξικό (7.088 μονάδες / + 6,8 %) συνέβαλαν επίσης σημαντικά στο αποτέλεσμα της BMW Motorrad.

Η R 1250 GS και η GS Adventure , μαζί με τη νέα R 1300 GS , έχουν τον πρώτο λόγο

Τα μοντέλα R 1250 GS και R 1250 GS Adventure με κινητήρα boxer συνέχισαν τις γνώριμες ισχυρές επιδόσεις τους, με πωλήσεις περίπου 56.000 μονάδων. Μαζί με τη νέα R 1300 GS (4.528 μονάδες), η οποία πωλείται από το φθινόπωρο του 2023, τα τρία μοντέλα GS είχαν αξιοσημείωτη συνεισφορά στο ρεκόρ πωλήσεων της BMW Motorrad που έφτασε τις 60.535 μονάδες (+1,62 %).

Σημαντικές και οι επιδόσεις των τετρακύλινδρων μοντέλων

Η έλξη που ασκούν οι επιδόσεις και η δυναμική οδήγηση στους αναβάτες ενίσχυσε τις πωλήσεις των σπορ τετρακύλινδρων μοντέλων της BMW Motorrad. Με 11.442 ταξινομήσεις (+ 13,9 %), η S 1000 RR επιβεβαίωσε την κορυφαία θέση και τον ηγετικό ρόλο της στην αγορά στην κατηγορία των supersport μοτοσυκλετών, ενώ η (hyper roadster την αποκαλούν οι πολιτικώς ορθοί Γερμανοί που μάλλον απεχθάνονται τον όρο  "streetfighter") M 1000 R ξεπέρασε κάθε προσδοκία με 3.655 παραδόσεις. Μαζί με την S 1000 R, την S 1000 XR και την αποκλειστική M 1000 RR, 25.194 μονάδες (+ 7,5 %) των τετρακύλινδρων μοντέλων υψηλών επιδόσεων παραδόθηκαν σε πελάτες παγκοσμίως.

Κορυφαίες επιδόσεις στη μεσαία κατηγορία και στην κατηγορία έως 500 cc 

Με συνολικές πωλήσεις 62.834 μονάδων (+ 3,2 %), η σειρά F με δικύλινδρους κινητήρες και τα μοντέλα G με μονοκύλινδρους, συνέβαλαν επίσης ουσιαστικά στο νέο υψηλό της BMW Motorrad. Η F 750 GS, η οποία είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στους νέους πελάτες, εντυπωσίασε σημειώνοντας 11.064 πωλήσεις (+ 15,6 %).

Ηγετική θέση στην αγορά για το ηλεκτρικό CE 04 και ισχυρές επιδόσεις της σειράς Urban Mobility

Με μερίδιο περίπου 70% στην παγκόσμια αγορά των αμιγώς ηλεκτρικών μοτοσυκλετών και scooter με ισχύ άνω των 11 kW, το CE 04 έχει εξασφαλίσει αδιαμφισβήτητη πρωτοκαθεδρία στην αγορά. Έχοντας πουλήσει 7.177 μονάδες, το ηλεκτρικό σκούτερ των Βαυαρών ξεπέρασε τις παραδόσεις του προηγούμενου έτους κατά 44%. Πλαισιωμένη από τα δύο επιτυχημένα σκούτερ C 400 GT και C 400 X, τα μοντέλα της κατηγορίας αστικής κινητικότητας της BMW Motorrad πέτυχαν έναν όγκο πωλήσεων 20.460 μονάδων, που αντιστοιχεί σε αύξηση 17,9 % σε σχέση με το προηγούμενο έτος.

Αισιόδοξες προοπτικές για το 2024

Stephan Reiff, επικεφαλής πωλήσεων & μάρκας: "Το ρεκόρ πωλήσεων κατά την επετειακή χρονιά μας αποτελεί τιμή και δέσμευση. Με πολυάριθμα νέα, καινοτόμα μοντέλα και προϊόντα για τους πελάτες μας, εμείς στην BMW Motorrad θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να αξιοποιήσουμε το 2024 αυτή την επιτυχία και να εδραιώσουμε την ηγετική μας θέση στην πολυτελή κατηγορία. Ιδιαίτερα τα νέα μας μοντέλα GS θα διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο εδώ. Φέτος, οι πελάτες και οι φίλοι μας μπορούν και πάλι να προσβλέπουν σε πολλές παγκόσμιες πρεμιέρες, κορυφαίες στιγμές, εκδηλώσεις και συναρπαστικές προσφορές μοτοσυκλετών".

Βαγιανέλης

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Δεκεμβρίου και 2025: Άνοδος στο 12μηνο με +3,12%

Έσπασε το φράγμα των 80.000 ταξινομήσεων μετά από 17 χρόνια! - Η κατάταξη των εταιρειών
Ταξινομήσεις δικύκλου - Ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

21/1/2026

Έπειτα από σερί μηνών που κινήθηκαν πτωτικά ο Δεκέμβριος έκλεισε το 2025 με άνοδο για να σφραγίσει τη χρονιά που καταγράφηκαν οι υψηλότερες ταξινομήσεις μοτοσυκλετών, παπιών και σκούτερ μετά την οικονομική κρίση.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και έπειτα από την επεξεργασία του ΣΕΜΕ, τον Δεκέμβρη που μας πέρασε είχαμε περισσότερες ταξινομήσεις έναντι του ίδιου μήνα του 2024 καθώς αυτές σημείωσαν αύξηση της τάξης του 4,58% και ανέβηκαν από τις 3.166 στις 3.311.

Έτσι, με άνοδο, έκλεισε και η χρονιά στο σύνολό της. Στο 12μηνο του 2025 καταγράφηκαν στην ελληνική αγορά 80.416 ταξινομήσεις, έναντι 77.985 ταξινομήσεων το 2024, με την αύξηση να φτάνει το 3,11%, παρά το αρνητικό σερί των τελευταίων μηνών πριν από τον Δεκέμβριο.

Οι 80.000+ περσινές ταξινομήσεις είναι και η καλύτερη επίδοση της ελληνικής αγοράς μοτοσυκλέτας μετά την κρίση και αυτή είναι η 5η φορά στην ιστορία που σημειώνονται πάνω από 80.000 ταξινομήσεις ως η 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, έπειτα από το σερί που κράτησε από το 2005 έως το 2008. 

Ήταν τότε που η ελληνική αγορά ανέβηκε από τις 72.023 μονάδες του 2004 στις 83.078 του 2005 και έπειτα στις 88.480 το 2006, για να φτάσει στο ρεκόρ των 100.458 ταξινομήσεων το 2007. Το 2008 οι ταξινομήσεις έφτασαν στις 100.118, ενώ το 2009 ξεκίνησε η κατρακύλα (71.666 ταξινομήσεις) για να βρει πάτο το 2017 με το 12μηνο να κλείνει με μόλις 28.852 ταξινομήσεις.

Από το χαμηλό του 2017 σε περισσότερες από 80.000 ταξινομήσεις το 2025 με την αύξηση αυτό το χρονικό διάστημα να φτάνει στο 178,7%!

Ας δούμε την κατάταξη των εταιρειών για τον Δεκέμβριο αλλά και συνολικά για το έτος ξεκινώντας από τον τελευταίο μήνα του 2025.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

603

18,21%

2

SYM

509

15,37%

3

PIAGGIO

317

9,57%

4

SUZUKI

300

9,06%

5

YAMAHA

262

7,91%

6

DAYTONA

214

6,46%

7

CFMOTO

152

4,59%

8

VOGE

136

4,11%

9

QJMOTOR

80

2,42%

10

ASUS

65

1,96%

11

ZONTES

60

1,81%

 

KYMCO

60

1,81%

12

APRILIA

50

1,51%

13

THRUST

49

1,48%

14

BMW

40

1,21%

15

VESPA

38

1,15%

16

KTM

35

1,06%

17

KEEWAY

33

1,00%

18

TRIUMPH

24

0,72%

19

ROYAL ENFIELD

23

0,69%

20

LETBE

20

0,60%

21

MALAGUTI

14

0,42%

22

BENELLI

13

0,39%

23

DUCATI

12

0,36%

24

BRIXTON

11

0,33%

25

PEUGEOT

9

0,27%

26

KAWASAKI

8

0,24%

27

MORBIDELLI

6

0,18%

 

MOTO GUZZI

6

0,18%

28

BETA

5

0,15%

29

SEGWAY

2

0,06%

30

UM

1

0,03%

 

OTHERS*

154

4,65%

 

ΣΥΝΟΛΟ

3.311

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

4,58%

 

Τον Δεκέμβριο η Honda πήρε την πρώτη θέση με 603 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 18,21%. Ακολούθησε στη δεύτερη θέση η SYM με 15,37% και 509 ταξινομήσεις, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Piaggio με ποσοστό 9,57% και 317 ταξινομήσεις. Λίγο πιο πίσω, στην 4η θέση με 300 μονάδες και 9,06% η Suzuki, λόγω της προμήθειας της ΕΛ.ΑΣ. με μοτοσυκλέτες με τη Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 262 ταξινομήσεις και 7,91% μερίδιο αγοράς.


Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για όλο το 2025

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

15.761

19,60%

2

SYM

14.229

17,69%

3

PIAGGIO

8.381

10,42%

4

YAMAHA

8.330

10,36%

5

DAYTONA

5.291

6,58%

6

VOGE

4.387

5,46%

7

CFMOTO

4.052

5,04%

8

ZONTES

2.808

3,49%

9

QJMOTOR

2.420

3,01%

10

SUZUKI

1.456

1,81%

11

KYMCO

1.277

1,59%

12

VESPA

1.188

1,48%

13

BMW

1.131

1,41%

14

THRUST

973

1,21%

15

APRILIA

822

1,02%

16

KEEWAY

696

0,87%

17

TRIUMPH

533

0,66%

18

ROYAL ENFIELD

526

0,65%

19

KTM

483

0,60%

20

ASUS

467

0,58%

21

LETBE

453

0,56%

22

BENELLI

430

0,53%

23

LIFAN INDUSTRY

389

0,48%

24

UM

367

0,46%

25

PEUGEOT

314

0,39%

26

MALAGUTI

252

0,31%

27

KAWASAKI

238

0,30%

28

MORBIDELLI

230

0,29%

29

DUCATI

227

0,28%

30

SEGWAY

142

0,18%

31

BRIXTON

135

0,17%

32

MOTO GUZZI

110

0,14%

33

BETA

96

0,12%

34

GPX

85

0,11%

 

OTHERS*

1737

2,16%

 

ΣΥΝΟΛΟ

80.416

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

3,12%

 

Η Honda έκλεισε τη χρονιά στην κορυφή των ταξινομήσεων στην Ελλάδα με 15.761 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 19,6%. Ακολούθησε στη 2η θέση η SYM με 14.427 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 18,5% με την Piaggio να παίρνει την τρίτη θέση με 8.897 μονάδες και 11,4% μερίδιο αγοράς. Οριακά πίσω της στην 4η θέση βλέπουμε τη Yamaha, με 10,67% και 8.323 ταξινομήσεις με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 7.273 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 9,33%.