Ducati Desmo450 MX: Ξεκίνησε η παραγωγή της ιταλικής motocross

Βγήκε η πρώτη Desmo450 MX από τη γραμμή παραγωγής
Ducati 450 motocross έναρξη παραγωγής 2025
Από το

motomag

27/5/2025

Με την πρώτη offroad μοτοσυκλέτα να βγαίνει από την γραμμή παραγωγής της Ducati η Desmo450 MX αναμένεται να φτάσει στις ευρωπαϊκές αντιπροσωπείες από τον Ιούνιο του 2025.

Ξεκίνησε η παραγωγή της νέας Desmo450 MX, της πρώτης motocross μοτοσυκλέτας στην ιστορία της Ducati, στο εργοστάσιο του Borgo Panigale.

Αμέσως μετά το δεύτερο παγκόσμιο βάθρο που κατέκτησε ο Jeremy Seewer στο Γαλλικό Grand Prix, η πρώτη Desmo450 MX βγήκε από τη γραμμή παραγωγής.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Tony Cairoli, που συνέβαλε με την εμπειρία του στην εξέλιξη της μοτοσυκλέτας, και ο Alessandro Lupino, ο οποίος πέτυχε την πρώτη νίκη και κατέκτησε τον εθνικό τίτλο με αυτήν στο ντεμπούτο της στην Ιταλία.

Ducati 450 motocross έναρξη παραγωγής 2025

Η Desmo450 MX είναι το πρώτο μοντέλο από μια σειρά off-road μοτοσυκλετών που θα ακολουθήσει, σχεδιασμένη για να οδηγήσει τη Ducati σε νέους χώρους, να προσεγγίσει νέους μοτοσυκλετιστές και να διευρύνει την κοινότητα των Ducatisti.

Ο Claudio Domenicali, διευθύνων σύμβουλος της ιταλικής εταιρείας δήλωσε: “Κοιτάξαμε γύρω μας, αναζητώντας τα χαρακτηριστικά της εταιρικής μας κουλτούρας, και βρήκαμε αυτό που πιστεύω ότι χαρακτηρίζει τη Ducati όσο καμία άλλη εταιρεία: τη στενή σχέση ανάμεσα στον κόσμο των αγώνων και εκείνον των μοτοσυκλετών παραγωγής.

Και ανακαλύψαμε ταυτόχρονα ότι διαθέτουμε έναν απίστευτο εσωτερικό πόρο, πολλούς φανατικούς οδηγούς off-road, που εργάζονται ήδη σε διάφορα τμήματα. Όλα αυτά μας επέτρεψαν να παρουσιάσουμε την Desmo450 MX, μια φιλική και υψηλών επιδόσεων μοτοσυκλέτα, για ερασιτέχνες και επαγγελματίες εξίσου.”

Ο μονοκύλινδρος κινητήρας 449,6 κ.εκ. της Ducati με δεσμοδρομικό σύστημα βαλβίδων είναι μοναδικός στον off-road χώρο.

Το ελαφρύ πλαίσιο αλουμινίου έχει σχεδιαστεί ώστε να έχει τον μικρότερο δυνατό αριθμό συγκολλήσεων, με όφελος στη στιβαρότητα, την ελαφρότητα και την ακαμψία της κατασκευής.

Η Desmo450 MX σύμφωνα με την εταιρεία εισάγει επίσης καινοτομίες στην κατηγορία και στο σκέλος των ηλεκτρονικών: είναι η πρώτη motocross μοτοσυκλέτα εξοπλισμένη με Traction Control που μπορεί να καθορίσει με ακρίβεια την πραγματική ολίσθηση του πίσω τροχού και να αναγνωρίσει τις φάσεις οδήγησης στις οποίες δεν πρέπει να παρέμβει ώστε να μην περιορίζει την απόδοση της μοτοσυκλέτας.

Ο κατάλογος Ducati Performance είναι γεμάτος με εξαρτήματα βελτίωσης που περιλαμβάνουν billet κομμάτια, όπως κέντρα τροχών και τιμονόπλακες, πλήρες σύστημα εξάτμισης, slip-on σιγαστήρα τιτανίου από την Akrapovič και δαγκάνες φρένων Brembo Racing με την λίστα των διαθέσιμων αξεσουάρ να επεκτείνεται σταδιακά.

Τέλος, για να ολοκληρωθεί η Factory εμφάνιση, ο κατάλογος προσφέρει πλήρη συλλογή τεχνικού εξοπλισμού αναβάτη, δημιουργημένη σε συνεργασία με τη Drudi Performance. Η προσφορά περιλαμβάνει πλήρες σετ με jersey, παντελόνι, γάντια και μπότες από την Alpinestars, κράνος Arai, αμάνικο γιλέκο, softshell και αδιάβροχο μπουφάν.

Η Desmo450 MX αναμένεται να φτάσει σε επιλεγμένες ευρωπαϊκές αντιπροσωπείες από τον Ιούνιο του 2025. Η διανομή θα επεκταθεί στη Βόρεια Αμερική τον Ιούλιο και στη συνέχεια στον υπόλοιπο κόσμο.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαρτίου 2026 - Άνοδος 6% στο τρίμηνο

Με άνοδο 9% έκλεισε ο Μάρτιος - Κατάταξη εταιρειών και μερίδια Μαρτίου
Taxinomiseis
Από τον

Παύλο Καρατζά

23/4/2026

Ο Μάρτιος ήταν θετικός σε σχέση με τον ίδιο περσινό μήνα, σε αντίθεση με τον Φεβρουάριο και μαζί με τον πολύ θετικό Ιανουάριο βοήθησε στο να κλείσει το πρώτο τρίμηνο σχεδόν 6% πάνω από το περσινό.

Συγκεκριμένα ο Μάρτιος που μας πέρασε έκλεισε με άνοδο στις ταξινομήσεις δικύκλων της ελληνικής αγοράς της τάξης του 9,3% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025, με τις ταξινομήσεις να φτάνουν στο σύνολό τους τις 6.207 έναντι 5.679 μονάδων την ίδια περίοδο πέρυσι.

Το νούμερο πιθανότατα θα ήταν και μεγαλύτερο, όμως αφενός η έλλειψη πινακίδων που ταλανίζει την ελληνική αγορά και αφετέρου ο πόλεμος στο Ιράν, που εκτίναξαν τις τιμές σε βενζίνη και κατ’ επέκταση σε πολλά άλλα προϊόντα, έβαλαν φρένο σε περαιτέρω αύξηση.

Αισιόδοξο είναι και το πρώτο τρίμηνο του 2026 που κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,9% έναντι του ίδιου χρονικού διαστήματος του 2025, για να φτάσουν στις 15.061 ταξινομήσεις έναντι 14.222 της περσινής χρονιάς.

Ακολουθούν οι ταξινομήσεις του Μαρτίου για την ελληνική αγορά ανά εταιρεία και τα μερίδια που απέσπασαν τον μήνα που μας πέρασε, τόσο συνολικά όσο και σε κάθε κατηγορία δικύκλου - μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά και ATV/SSV.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1207

19,45%

2

SYM

1040

16,76%

3

YAMAHA

714

11,50%

4

PIAGGIO

585

9,42%

5

ZONTES

467

7,52%

6

DAYTONA

399

6,43%

7

CFMOTO

291

4,69%

8

VOGE

276

4,45%

9

QJMOTOR

251

4,04%

10

OTHERS*

110

1,77%

11

KYMCO

69

1,11%

12

BMW

68

1,10%

LETBE

68

1,10%

13

ASUS

65

1,05%

14

ROYAL ENFIELD

58

0,93%

VESPA

58

0,93%

15

APRILIA

56

0,90%

16

KEEWAY

50

0,81%

KTM

50

0,81%

17

SUZUKI

44

0,71%

18

THRUST

42

0,68%

19

MALAGUTI

37

0,60%

20

MORBIDELLI

33

0,53%

21

TRIUMPH

29

0,47%

22

QJ MOTOR

25

0,40%

23

KAWASAKI

20

0,32%

24

PEUGEOT

16

0,26%

25

MOTO GUZZI

12

0,19%

26

UM

10

0,16%

GEMINI

10

0,16%

27

BETA

9

0,14%

HUSQVARNA

9

0,14%

28

DUCATI

8

0,13%

LIFAN INDUSTRY

8

0,13%

29

RIEJU

7

0,11%

30

BENELLI

6

0,10%

 

ΣΥΝΟΛΟ

6207

 

 

2025

5679

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

9,3%

 

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda είναι και πάλι πρώτη στην ελληνική αγορά για τρίτο συνεχόμενο μήνα με 1.207 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς 19,45%. Δεύτερη είναι η SYM με 16,76% μερίδιο και 1.040 ταξινομήσεις, ενώ στην 3η θέση βρίσκουμε τη Yamaha με 11,50% και 714 ταξινομήσεις.

Η Piaggio βρέθηκε στην 4η θέση με ποσοστό 9,42% και 585 ταξινομήσεις και η Daytona έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 399 ταξινομήσεις και το 6,43% επί της συνολικής πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών με βάση μόνο τις πωλήσεις μοτοσυκλετών:

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

257

20,91%

2

CFMOTO

212

17,25%

3

YAMAHA

182

14,81%

4

VOGE

108

8,79%

5

BMW

63

5,13%

6

ROYAL ENFIELD

58

4,72%

7

KTM

50

4,07%

8

SUZUKI

32

2,60%

9

DAYTONA

30

2,44%

10

QJMOTOR

29

2,36%

TRIUMPH

29

2,36%

11

MORBIDELLI

26

2,12%

12

KAWASAKI

20

1,63%

13

APRILIA

19

1,55%

14

ZONTES

17

1,38%

15

MOTO GUZZI

12

0,98%

16

BETA

9

0,73%

HUSQVARNA

9

0,73%

17

DUCATI

8

0,65%

18

KEEWAY

7

0,57%

MOTO MORINI

7

0,57%

RIEJU

7

0,57%

SKYTEAM

7

0,57%

19

BENELLI

6

0,49%

20

BRIXTON

5

0,41%

INDIAN MOTORCYCLE

5

0,41%

SHERCO

5

0,41%

21

DONGBEN

2

0,16%

GASGAS

2

0,16%

HARLEY DAVIDSON

2

0,16%

22

BIMOTA

1

0,08%

LIVEWIRE

1

0,08%

MALAGUTI

1

0,08%

UM

1

0,08%

 

Σύνολο

1229