Ducati-VW Group: Η νέα γενιά μπαταριών λιθίου στέρεου τύπου στην αγωνιστική V21L

Το επόμενο βήμα στις μπαταρίες λιθίου του γερμανικού ομίλου - Παρουσιάστηκε στην IAA Mobility 2025
Ducati
Από τον

Παύλο Καρατζά

11/9/2025

Η Ducati γίνεται ο πρώτος κατασκευαστής που παρουσιάζει την νέα μπαταρία στερεάς κατάστασης του VW Group, η οποία βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη και αποκαλύφθηκε στην Έκθεση Κινητικότητας IAA Mobility του Μονάχου, μαζί με πολλά ακόμη μοντέλα του γερμανικού ομίλου.

Με την πρώτη ματιά, η ηλεκτρική μοτοσυκλέτα V21L της Ducati, που είναι η επίσημη μοτοσυκλέτα αγώνων του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoE, μπορεί να μην φαίνεται πολύ διαφορετική από πριν. Ωστόσο, στην εκδήλωση IAA Mobility 2025 παρουσιάστηκε έχοντας τη νέας γενιάς μπαταρία λιθίου-μετάλλου στερεάς κατάστασης του VW Group.

Η νέα γενιά μπαταριών εξελίχθηκε από τον γερμανικό όμιλο και τις θυγατρικές του Audi -στην οποία υπάγεται η Ducati- και PowerCo έχοντας στον πυρήνα της την τεχνολογία μπαταριών λιθίου στέρεας κατάστασης της  αμερικάνικης QuantumSpace.

Η μπαταρία στερεάς κατάστασης με ανόδιο λιθίου-μετάλλου και κεραμικό διαχωριστή δεν είναι απλώς μια εξέλιξη των συμβατικών μπαταριών ιόντων λιθίου, αλλά μια νέα τεχνολογία κυψελών που προσφέρει σημαντικά πλεονεκτήματα αναφορικά με την ενεργειακή πυκνότητα (μεγαλύτερη), την δυνατότητα ακόμη ταχύτερης φόρτισης, την ασφάλεια σε όλες τις συνθήκες -μειώνεται σημαντικά ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος και πυρκαγιάς- και την αύξηση της διάρκειας ζωής. Έτσι, η μπαταρία στερεάς κατάστασης έχει τη δυνατότητα να αλλάξει τα δεδομένα στην ηλεκτροκίνηση -κάτι που αναμένεται να αρχίσει από τα αυτοκίνητα τα επόμενα 2-3 χρόνια- και στόχος των δύο εταιρειών είναι η ανάπτυξη μιας εμπορικής λύσης μέχρι το τέλος της δεκαετίας.

Η μοτοσυκλέτα της Ducati, με αρχιτεκτονική συστήματος στα 800 V, παρουσιάστηκε ως όχημα δοκιμών και έχει αρκετές τροποποιήσεις έναντι της αγωνιστικής, θα μπορούσε να εξοπλιστεί με έως και 980 κυψέλες QSE-5 και χωρητικότητα 5 Ah. Η ενεργειακή πυκνότητα μπορεί να φτάσει τα 844 Wh/L, που σημαίνει μεγαλύτερη ενεργειακή χωρητικότητα στο ίδιο όγκο με πριν, ενώ η ταχυφόρτιση από το 10% στο 80% ολοκληρώνεται σε περίπου 12 λεπτά. Η μπαταρία που χρησιμοποιεί η Ducati V21L αυτή τη στιγμή είναι λιθίου-ιόντων (Li-ion) και έχει ενεργειακή πυκνότητα 643 Wh/L, δηλαδή επιτυγχάνεται πλέον εντυπωσιακή αύξηση 31%. Ωστόσο, προτού λάβουμε τις τελικές λεπτομέρειες σχετικά με την απόδοση της μοτοσυκλέτας, τον χρόνο επαναφόρτισης κ.λπ., η μπαταρία θα εξελιχθεί περαιτέρω πριν μπει στην παραγωγή αξιοποιώντας για αυτό και την αγωνιστική μοτοσυκλέτα της Ducati.

Για να γίνει όλο αυτό λίγο πιο κατανοητό, μια μπαταρία στερεάς κατάστασης είναι ένας τύπος μπαταρίας που χρησιμοποιεί στερεό ηλεκτρολύτη αντί για υγρό ή πηκτούς ηλεκτρολύτες που συναντάμε σε άλλες μπαταρίες.

QuantumScape

Ο Claudio Domenicali, Διευθύνων Σύμβουλος της Ducati, ήταν παρών στην ζωντανή παρουσίαση και δήλωσε: “Στη Ducati, έχουμε μακρά ιστορία στην προώθηση των ορίων της τεχνολογίας για τη βελτίωση της οδηγικής εμπειρίας τόσο στο δρόμο όσο και στην πίστα. Η επιδίωξή μας για καινοτομία μας έχει επιτρέψει να επιτύχουμε απίστευτα αποτελέσματα, συμπεριλαμβανομένου του ρεκόρ των έξι συνεχόμενων τίτλων κατασκευαστών MotoGP. Η υψηλή ενεργειακή πυκνότητα που επιτυγχάνεται με την τεχνολογία στερεάς κατάστασης ταιριάζει απόλυτα σε ένα όχημα υψηλής απόδοσης, όπως μια σπορ μοτοσυκλέτα”.

Το επόμενο βήμα είναι να εξελιχθεί μια αγωνιστική ηλεκτρική μοτοσυκλέτα από την Ducati και το πρωτάθλημα Moto E που μπαίνει στον πάγο δεν αναμένεται να αυξήσει σημαντικά το χρονοδιάγραμμα για το λανσάρισμα της νέας γενιάς μπαταριών για μοτοσυκλέτα -ή άλλο όχημα- παραγωγής.

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα Best sellers μοτοσυκλετών, scooter, παπιών και 3W/4W

Το CFMOTO 450MT συνεχίζει ακάθεκτο να πρωτεύει στις μοτοσυκλέτες
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα best sellers
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Με τον Ιανουάριο του 2026 να καταγράφει καλές επιδόσεις ταξινομήσεων στην ελληνική αγορά, και αμέσως μετά το άρθρο του ΜΟΤΟ για τις επιδόσεις των εταιρειών έχουν τα best-selling μοντέλα ανά κατηγορία.

Θυμίζουμε πως τον πρώτο μήνα του 2026, η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Ξεκινάμε με τις μοτοσυκλέτες, όπου το απόλυτο best-seller του 2025, CFMOTO 450MT, συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και για τον 1ο μήνα του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 72
2 Honda X-ADV 750 59
3 Yamaha Tracer 9* 48
4 VOGE DS625X 35
5 Honda NX500 33
6 CFMOTO 700MT 30
7 VOGE DS525X 25
8 Royal Enfield Himalayan 22
  Yamaha Tenere 700 22
9 Yamaha Tracer 7** 21
10 Honda CB125F 18

*Tracer 9 17 & 9GT 17& 9GT YAMT 6, 9GT+ 4, Y-AMT 4

**Tracer 7 17, 7GT 2, 7 35KW 2

Το 450MT ξεκινάει με το δεξί και το 2026, κατακτώντας την 1η θέση στις μοτοσυκλέτες με 72 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το Honda X-ADV 750 με 59 ταξινομήσεις και τρίτο ήταν το άθροισμα των πολλών εκδόσεων του Yamaha Tracer 9.

Συνεχίζουμε με τα best-selling μοντέλα της κατηγορίας των scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Honda PCX125 151
2 SYM Symphony ST 200 99
3 Piaggio Beverly 310 HPE 95
4 Piaggio Medley 200 90
5 SYM Symphony ST 125 87
6 Piaggio Liberty 125 86
  SYM Symphony SR 125 86
7 Honda NSC110 Vision 81
8 Yamaha NMAX 125 80
9 Honda ADV350 77
10 Piaggio Beverly 400 HPE 76

Το PCX125 κερδίζει τη μάχη τόσο στα scooter γενικότερα, όσο και στα 125 αλλά και στα μικρά αστικά scooter, με 151 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 99 ταξινομήσεις και τρίτο το Piaggio Beverly 310 HPE με 95.

Περνάμε στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Daytona DY125RS 73
2 ASUS Cross-X 125 67
3 SYM VF125 48
4 Yamaha Crypton S 41
5 SYM VF185 23
6 Daytona Sprinter 125 22
7 ASUS 125i 13
8 Malaguti Lava 120 11
9 Daytona Velos R 125 10
10 Malaguti Spectre 155 X 9

Ακλόνητο το Daytona DY125RS με 73 ταξινομήσεις, όμως αρκετά κοντά του βρέθηκε για τον 1ο μήνα του έτους το... "εντουρόπαπο" Cross-X 125 της ASUS, και τρίτο το SYM VF125.

Τελειώνουμε με τα ATV/SSV.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450 7
2 CFMOTO CFORCE 520L 6
3 CFMOTO ZFORCE 800 SPORT 6
4 Loncin XWOLF300 4
5 CFMOTO CFORCE 450L 3
6 Polaris RANGER XP 1000 2
7 CFMOTO CFORCE 1000 TOURING 1
  CFMOTO CFORCE 850 TOURING 1
  Loncin XWOLF 500 1
  Bashan BS200AU 1

Στα ATV και τα SSV, η CFMOTO κάνει το 3 στα 3, αν και τα πρώτα δυο μοντέλα αφορούν σε ATV και το τρίτο σε SSV. Τέταρτο είναι το XWOLF300 της Loncin / VOGE και η πρώτη πεντάδα κλείνει με ένα ακόμη CFMOTO.