Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026: To CFMOTO 450MT επέστρεψε στην κορυφή

Piaggio Liberty 125 στα σκούτερ και Daytona DY125RS στα παπιά. Δείτε τα best seller σε όλες τις κατηγορίες
CFMOTO 450MT ταξινομήσεις Ιούλιος 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Η μικρομεσαία adventure CFMOTO 450MT ανέβηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων τον περασμένο Ιούλιο αφήνοντας πίσω της την Dual 250.

Με δύο μοτοσυκλέτες στις δύο πρώτες θέσεις για τις ταξινομήσεις της αγοράς η CFMOTO φαίνεται να έχει βρει τον παλμό του ελληνικού κοινού, ενώ αλλαγές στην κορυφή έχουμε και στις άλλες δύο κατηγορίες δικύκλου.

Πάμε να δούμε το Top 20 στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

450MT

160

2

CFMOTO

DUAL 250

146

3

HONDA

NX500 / E-CLUTCH

128

4

VOGE

DS625X

97

5

YAMAHA

TRACER 9

75

6

HONDA

ADV750

67

7

CFMOTO

800MT/ ES

65

8

SUZUKI

V-Strom 800

54

9

CFMOTO

700MT

53

 

YAMAHA

TRACER 7

53

10

HONDA

XL750 / E-CLUTCH

46

11

CFMOTO

1000MT-X

44

12

HONDA

NC750

43

13

QJMOTOR

SRT 450 RX

42

14

YAMAHA

TENERE 700

41

15

VOGE

DS525X

37

 

HONDA

CMX500

37

 

YAMAHA

MT-07

37

16

HONDA

GB350S

35

17

BMW

F 450 GS

34

18

KTM

790 ADVENTURE

30

19

CFMOTO

250NK

27

 

YAMAHA

MT-03

27

20

KTM

390 ADVENTURE R

24

Με 160 ταξινομήσεις τον περασμένο Ιούλιο η CFMOTO 450MT βρέθηκε στην πρώτη θέση στις μοτοσυκλέτες. Πίσω της με 146 ταξινομήσεις η Dual 250, ενώ στη 3η θέση έχουμε το Honda ΝΧ500 στις δύο εκδόσεις του με την E-Clutch να έχει τη μερίδα του λέοντος με αναλογία 3:1. Στην 4η θέση έχουμε το Voge DS625X με 97 μοτοσυκλέτες και την πρώτη πεντάδα κλείνει το Yamaha Tracer 9 με 75 ταξινομήσεις σε όλες του τις εκδόσεις.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των σκούτερ τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

PIAGGIO

LIBERTY 125

294

2

SYM

SYMPHONY ST 125

267

3

SYM

SYMPHONY SR 125

266

4

HONDA

PCX125

263

5

ZONTES

G368

255

6

YAMAHA

NMAX 125

239

7

HONDA

ADV350

228

8

SYM

JOYRIDE 300

216

9

HONDA

SH150

206

10

PIAGGIO

MEDLEY 200

203

11

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

199

12

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

190

13

YAMAHA

NMAX 150

159

14

SYM

SYMPHONY ST 200

152

15

APRILIA

SR GT 400

146

16

VOGE

SR2 ADV

144

17

HONDA

FSH125

140

18

YAMAHA

RAYZR

131

19

VOGE

SR3

130

20

HONDA

Vision 110

125

Στα σκούτερ είχαμε επίσης αλλαγή στην κορυφή όπου βρέθηκε τον Ιούλιο το Piaggio Liberty 125 έχοντας κάνει 294 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση έχουμε το SYM Symphony ST 125 με 267 ταξινομήσεις και στην 3η το Symphony SR 125 με 266 μονάδες. Τέταρτο τον Ιούλιο σε ταξινομήσεις ήταν το Honda PCX125 με 263 μονάδες και στην 5η θέση έχουμε το Zontes G368 με 255 μονάδες.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των παπιών για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

148

2

YAMAHA

CRYPTON S

90

3

ASUS

CROSS X 125

68

4

SYM

VF125

59

5

DAYTONA

SPRINTER 125

37

6

SYM

VF185

33

7

DAYTONA

VELOS R 125

28

8

ASUS

ASUS 125Ι

27

9

GEMINI

ΑRΚ 125X

25

10

MALAGUTI

LAVA 120

24

11

LIFAN

LF125-26C

16

12

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

14

 

THRUST

LT-190

14

13

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

13

14

LETBE

LYNX

12

15

HONDA

ASTREA GRAND

10

16

HONDA

C125

5

17

HONDA

SUPRA X125

4

18

DAYTONA

HIGHLAND 125

3

 

THRUST

BLITZ115

3

 

UM

FLASH 125 LZ

3

 

GPX

POPZ 125

3

Στα παπιά το Daytona DY125RS επέστρεψε στην κορυφή με 148 ταξινομήσεις. Πίσω του βρέθηκε το Yamaha Crypton S με 90 ταξινομήσεις και στην τρίτη θέση έχουμε το Asus Cross X 125 με 68 ταξινομήσεις. Στην 4η θέση βρέθηκε τον Ιούνιο το SYM VF125 έχοντας ταξινομηθεί 59 φορές, ενώ την πεντάδα έκλεισε το Daytona Sprinter με 37 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί το Top 10 στις ταξινομήσεις των ATV/SSV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450L

122

2

CFMOTO

CFORCE 450

82

3

VOGE

XWOLF300

58

4

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

53

5

CFMOTO

CFORCE 520L

45

6

VOGE

XWOLF 550

27

7

SEGWAY

SEGWAY AT5

16

8

POLARIS

RANGER RZR S 1000

9

9

CFMOTO

CFORCE 850 TOURING

5

10

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

4

Το CFMOTO CFORCE 450L ήταν το ATV με τις περισσότερες ταξινομήσεις τον Ιούλιο, με 122 με το αδελφό "450" με το κοντό μεταξόνιο πίσω του στη δεύτερη θέση με 82 ταξινομήσεις. Την 3η θέση έκανε δική του το Voge Xwolf 300 με τις ταξινομήσεις του να φτάνουν τις 58. Στην 4η θέση έχουμ το ZFORCE 800 Sport με 53 ταξινομήσεις και στην 5η ένα ακόμη CFMOTO το CFORCE 520L, το οποίο ταξινομήθηκε 45 φορές.