Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

ZXMΟΤΟ: Εξελίσσει νέο V5 κινητήρα για superbike

Σε πρώιμο στάδιο εξέλιξης, χωρίς επιβεβαιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά και στόχο τους αγώνες
ΖΧΜΟΤΟ V5
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

7/9/2026

Ο CEO της ZXMOTO, Zhang Xue, επιβεβαίωσε ότι η κινεζική εταιρεία εξελίσσει έναν πεντακύλινδρο V κινητήρα περίπου 1.000 κυβικών για αγωνιστική χρήση και ορίζοντα το 2028.

Η ZXMΟΤΟ θέλει να κάνει ένα ιδιαίτερα φιλόδοξο βήμα στην κατηγορία των superbikes. Ο ιδρυτής και CEO της εταιρείας, Zhang Xue, αποκάλυψε μέσω social media ότι εργάζεται για έναν νέο πεντακύλινδρο κινητήρα διάταξης V, με κυβισμό γύρω στα 1.000 κυβικά. Ο τελικός στόχος είναι ο κινητήρας να χρησιμοποιηθεί σε μια μοτοσυκλέτα παραγωγής υψηλών επιδόσεων, όμως πριν από αυτό ο Zhang Xue θέλει να τον δει στην πίστα. Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά, η ZXMΟΤΟ στοχεύει σε αγωνιστική παρουσία το 2028.

Προς το παρόν υπάρχουν ελάχιστες επίσημες πληροφορίες. Δεν έχουν ανακοινωθεί στοιχεία για την ισχύ, τις διαστάσεις ή ακόμη και το όνομα της μελλοντικής μοτοσυκλέτας. Δημοσιεύματα από την Κίνα κάνουν λόγο για κυβισμό περίπου 1.100 κ.εκ. και ισχύ άνω των 210 ίππων, ωστόσο τα στοιχεία αυτά δεν έχουν επιβεβαιωθεί από τη ZXMΟΤΟ και δεν θα ήταν η πρώτη φορά που βλέπουμε υπερβάλλοντα ενθουσιασμό σε σχέση με επερχόμενα μοντέλα της εταιρείας.

Ένας V5 για έναν κόσμο γεμάτο τετρακύλινδρους

Η ιδέα ενός πεντακύλινδρου V κινητήρα δεν είναι η προφανής επιλογή για τη δημιουργία μιας superbike. Οι σύγχρονοι τετρακύλινδροι κινητήρες μπορούν ήδη να ξεπεράσουν τους 200 ίππους, ενώ οι V4 έχουν αποδείξει την αξία τους τόσο στον δρόμο όσο και στους αγώνες.

Η Ducati στηρίζει τις superbike της σε V4 κινητήρες, ενώ BMW και Kawasaki συνεχίζουν να αποσπούν πολύ υψηλές επιδόσεις από τετρακύλινδρους σε σειρά.

Ένας πέμπτος κύλινδρος, ωστόσο, δίνει περισσότερες δυνατότητες στον σχεδιασμό όσον αφορά τα διαστήματα ανάφλεξης, την απόδοση της ισχύος, τη διαχείριση των κραδασμών και τη συνολική αρχιτεκτονική του κινητήρα.

Φυσικά η πολυπλοκότητα αυξάνεται σημαντικά. Ένας V5 απαιτεί περισσότερα εξαρτήματα, πιο σύνθετο μπλοκ κινητήρα, στροφαλοφόρο, σχεδίαση των συστημάτων ψύξης, εισαγωγής, εξαγωγής και βαλβίδων.

Για τη ZXMΟΤΟ όμως η περίπτωση του V5 είναι προς το παρόν περισσότερο ένα μεγάλο τεχνολογικό στοίχημα. Χωρίς να υπάρχει ακόμη μοτοσυκλέτα παραγωγής, τεχνικά χαρακτηριστικά ή ημερομηνία παρουσίασης.

Το πρώτο μεγάλο ορόσημο φαίνεται πως είναι το 2028 και η προσπάθεια να φτάσει ο νέος V5 στην πίστα. Μέχρι τότε, η ZXMΟΤΟ έχει αρκετή δουλειά μπροστά της, όχι μόνο για να δημιουργήσει έναν ισχυρό κινητήρα, αλλά και για να τον κάνει αξιόπιστο και συμβατό με τις ολοένα αυστηρότερες προδιαγραφές εκπομπών ρύπων.

 

Ετικέτες