Ηνωμένο Βασίλειο - Πτώση 19,3% στις ταξινομήσεις δικύκλων για το 2025

Μείωση 22.477 δικυκλων σε σχέση με το 2024 - Επιβαρυντικός παράγοντας η μετάβαση στις Euro 5+ προδιαγραφές
UK Reg 2025
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

15/1/2026

Η βρετανική αγορά δικύκλου έκλεισε το 2025 με έντονα αρνητικό πρόσημο, καταγράφοντας μία από τις μεγαλύτερες ετήσιες μειώσεις των τελευταίων ετών.

Ο αριθμός των νέων δικύκλων που ταξινομήθηκαν στο Ηνωμένο Βασίλειο το 2025 μειώθηκε κατά 19,3% σε σύγκριση με το 2024, γεγονός που μεταφράζεται σε 22.477 λιγότερα δίκυκλα στους δρόμους. Τα στοιχεία που προέρχονται από τη Motorcycle Industry Association (MCIA) και αφορούν ολόκληρο το Ηνωμένο Βασίλειο, συμπεριλαμβανομένης των νησιών Μαν, Τζέρσεϊ και Γκέρνσεϊ.

Πιο αναλυτικά, μέσα στο 2025 ταξινομήθηκαν 89.160 δίκυκλα και 504 τρίκυκλα οχήματα με κινητήρα εσωτερικής καύσης, ενώ τα ηλεκτρικά δίκυκλα ανήλθαν σε 3.282 μονάδες. Συγκριτικά, το 2024 είχαν καταγραφεί 116.399 ταξινομήσεις συμβατικών και 3.750 ηλεκτρικών δίκυκλων και τρικύκλων, επιβεβαιώνοντας τη δύσκολη χρονιά που πέρασε ο κλάδος.

Η πτώση αυτή έρχεται να προστεθεί σε μια περίοδο έντονων ανακατατάξεων, με αρκετές ιστορικές αντιπροσωπείες και καταστήματα μοτοσυκλετών να τερματίζουν οριστικά την δραστηριότητα τους, πιεζόμενες από τα αυξημένα λειτουργικά κόστη και τη μειωμένη ζήτηση.

Ακολουθούν οι επιδόσεις κάθε κατηγορίας δικύκλου για το 2025.

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 01/12/25 01/12/24 ΔΙΑΦΟΡΑ
ADVENTURE 20,032 23,394 -14.4%
COMPETITION 4,995 5,499 -9.2%
CUSTOM 5,595 7,572 -26.1%
MODERN CLASSIC 10,993 14,41 -23.7%
NAKED 18,392 23,536 -21.9%
ROAD SPORT 8,360 10,14 -17.6%
SCOOTER 18,867 23,674 -20.3%
TOURING 1,784 2,196 -18.8%
UNSPECIFIED 142 223 -36.3%
ΣΥΝΟΛΟ 89,160 110,644 -19.4%
UK Reg 2025

Ήδη από τον Νοέμβριο, ο διευθύνων σύμβουλος της MCIA, Tony Campbell, είχε εκφράσει την ελπίδα ότι οι ταξινομήσεις θα έφταναν τις 95.000 μέχρι το τέλος του έτους. Τελικά, ο στόχος χάθηκε για μόλις 1.078 δίτροχα, με το τελικό σύνολο να διαμορφώνεται στις 93.922 μονάδες. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το νούμερο αυτό είναι χαμηλότερο κατά 10.690 μοτοσυκλέτες σε σχέση με το 2020, χρονιά που συνέπεσε με την κορύφωση της πανδημίας Covid-19.

“Ο συνολικός όγκος της χρονιάς έκλεισε στις 93.922 μονάδες, πολύ κοντά στις αρχικές μας προβλέψεις”, δήλωσε ο Campbell. “Με πολλά νέα μοντέλα του 2026 να παρουσιάζονται τόσο στην EICMA όσο και στην βρετανική έκθεση MCL, υπάρχουν αρκετοί λόγοι αισιοδοξίας ενόψει του 2026”.

Άξιο παρατήρησης είναι ότι η σύγκριση με το 2024 είναι εν μέρει παραπλανητική, καθώς μεγάλος αριθμός δικύκλων είχαν προ-ταξινομηθεί από τις αντιπροσωπείες λίγο πριν την κατάργηση των προδιαγραφών Euro5 και την επιβολή των αυστηρότερων Euro5+ διογκώνοντας τα νούμερα του 2024 με αποτέλεσμα τα στοιχεία των αντίστοιχων μηνών του 2025 να δείχνουν δραματική πτώση.

“Η χαμηλών εκπομπών κινητικότητα βρίσκεται στο επίκεντρο της πολιτικής του Υπουργείου Μεταφορών [της Βρετανίας] και η MCIA εργάζεται σκληρά ώστε ο κλάδος μας να αποτελεί μέρος της λύσης”, συνέχισε. “Με τη νομοθεσία για τη μικροκινητικότητα να βρίσκεται προ των πυλών και με την πρόσφατη αναθεώρηση του συστήματος αδειοδότησης και εξέτασης αναβατών, προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ένα υγιές περιβάλλον που θα στηρίξει την ανάπτυξη”.

UK Reg 2025

Η αναθεώρηση αυτή, που ανακοινώθηκε στις 7 Ιανουαρίου μέσω κυβερνητικής διαβούλευσης, περιλαμβάνει προτάσεις όπως η εκπαίδευση ως βασικό κριτήριο για την αναβάθμιση άδειας, ηεισαγωγή θεωρητικών εξετάσεων στο CBT (ταχύρρυθμο ημερήσιο μάθημα που προσφέρει “εκπαιδευτικό” δίπλωμα με περιορισμούς), αλλά και υποχρεωτικά διαλείμματα μεταξύ επαναλήψεων του CBT, ώστε να αποφεύγεται η μόνιμη οδήγηση με “εκπαιδευτικές” πινακίδες "L".

“Το 2026 θα είναι κομβική χρονιά τόσο για τον δικό μας κλάδο όσο και για τον ευρύτερο τομέα των μεταφορών, καθώς θα αρχίσουν να εφαρμόζονται νέες πολιτικές για τη χρέωση χρήσης δρόμων και τις αλλαγές στη φορολογία οχημάτων”, πρόσθεσε ο Campbell. “Παραδοσιακά, ο κλάδος μας ανθεί σε περιόδους πίεσης στο κόστος ζωής, καθώς ο κόσμος στρέφεται σε φθηνότερες λύσεις μετακίνησης”.

Ο ίδιος κάλεσε την κυβέρνηση να δείξει μεγαλύτερη τόλμη απέναντι σε μικρότερα, ελαφρύτερα και οικονομικότερα μέσα μεταφοράς, υπογραμμίζοντας ότι οι μοτοσυκλέτες μπορούν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στη μείωση των εκπομπών. Παράλληλα, τόνισε την ανάγκη για πιο ανοιχτή στάση απέναντι στα εναλλακτικά χαμηλού άνθρακα καύσιμα, επισημαίνοντας ότι “η ηλεκτροκίνηση είναι ένα μέρος της λύσης, και όχι η μοναδική οδός”.

Η τοποθέτηση αυτή έρχεται σε συνέχεια της πρόσφατης απόφασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να χαλαρώσει τον στόχο για τις εκπομπές μετά το 2035, επιτρέποντας μείωση 90% αντί για πλήρη απαγόρευση. Το αν και πώς θα επηρεαστεί η αγορά μοτοσυκλέτας παραμένει ανοιχτό, καθώς η βρετανική κυβέρνηση δεν έχει ακόμη παρουσιάσει επίσημο πλάνο κατάργησης των κινητήρων εσωτερικής καύσης.

Η εμφανώς αρνητική εικόνα της πορείας των ταξινομήσεων σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντική, ωστόσο οι αριθμοί αδικούν ελαφρώς την πραγματικότητα με την εφαρμογή των προδιαγραφών Euro5+ να έχει παίξει τον ρόλο της και σειρά νέων μοντέλων αλλά και θεσμικών αλλαγών να επιτρέπουν μια συγκρατημένη αισιοδοξία για το τρέχον έτος.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Φεβρουαρίου 2026: Τα μοντέλα που πούλησαν περισσότερο στην Ελλάδα 

Τα best selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV/SSV
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και δικύκλων Ελλάδα Φεβρουάριος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/3/2026

Ενδιαφέρον είχε ο Φεβρουάριος στις ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς με το Voge DS800X Rally να κατακτά την κορυφή στις μοτοσυκλέτες, το Yamaha NMAX να παίρνει την πρωτιά στα σκούτερ, το Daytona DY125RS να κερδίζει τους ανταγωνιστές του στα παπιά και το CFMOTO CFORCE 450L να μαζεύει τις περισσότερες ταξινομήσεις στα ATV/SSV.

Πάμε να δούμε τις ταξινομήσεις των μοντέλων μέσα στο Φεβρουάριο του 2026 συγκεντρωτικά και ανά κατηγορία.

TOP-20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

VOGE

DS800X RALLY

87

2

CFMOTO

450MT

46

3

YAMAHA

TRACER 7

41

4

YAMAHA

TRACER 9

40

5

HONDA

ADV750

36

6

VOGE

DS625X

33

7

BMW

R 1300 GS/ADVENTURE

29

8

CFMOTO

700MT

24

 

YAMAHA

MT-07

24

9

HONDA

CB500X

23

 

VOGE

DS525X

23

10

HONDA

GB350S

22

11

YAMAHA

MT-03

19

12

ROYAL ENFIELD

HIMALAYAN 452

18

 

BMW

S/M 1000 XR

18

 

YAMAHA

TENERE 700

18

13

HONDA

XL750

15

 

HONDA

NC750X

15

14

CFMOTO

800MT-X

14

15

CFMOTO

450NK

12

 

YAMAHA

MT-09/SP/Y-AMT

12

16

CFMOTO

250NK

11

 

VOGE

DS900X

11

17

BMW

F 800 GS

9

 

QJMOTOR

SRT900SX

9

 

SUZUKI

DR-Z4S

9

 

SUZUKI

V-Strom 800/DE

9

18

CFMOTO

800MT

8

 

CFMOTO

675NK

8

 

HONDA

CB125F

8

 

ROYAL ENFIELD

HNTR 350

8

 

TRIUMPH

TIGER SPORT 800

8

 

MORBIDELLI

T352X

8

19

CFMOTO

250SR

7

 

DAYTONA

800X

7

 

HONDA

CB650R

7

20

CFMOTO

450MT

6

 

HONDA

CRF300L

6

 

HONDA

CBR650R

6

 

HONDA

CRF1100D

6

 

VOGE

300RALLY

6

 

MORBIDELLI

T502X

6

 

ZONTES

G200

6

 

RIEJU

RALLY 307

6

Το Voge DS800X Rally έδειξε ότι είναι μια μοτοσυκλέτα που περίμενες το ελληνικό κοινό με τον Φεβρουάριο να το φέρνει πρώτο στις ταξινομήσεις λόγω του ότι ήρθαν στην Ελλάδα οι παραγγελείς των προηγούμενων μηνών. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο η ζήτηση την μεσαία κυβισμού adventure θα συνεχιστεί και τους επόμενους μήνες. Στη δεύτερη θέση των ταξινομήσεων βλέπουμε το περσινό best seller της ελληνικής αγοράς που συνεχίει ακάθεκτο την πορεία του με το Yamaha Tracer 7, σε όλες του τις εκδόσεις, να καταλαμβάνει την τρίτη θέση με 41 μονάδες. Στην 4η θέση το Yamaha Tracer 9, επίσης σε όλες του τις εκδόσεις με 40 ταξινομήσεις, ενώ την πρώτη πεντάδα έκλεισε το Honda X-ADV με 36 ταξινομήσεις.

TOP-20 SCOOTER ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

YAMAHA

NMAX150/125

210

2

SYM

SYMPHONY ST 200/125

187

3

HONDA

SH150AD/125

157

4

PIAGGIO

BEVERLY 310/400 HPE

150

5

HONDA

ADV350

133

6

HONDA

WW125

132

7

SYM

SYMPHONY SR

129

8

PIAGGIO

MEDLEY 200/125

91

9

SYM

JET 14 200/125

90

10

PIAGGIO

LIBERTY 150/125

89

11

HONDA

NSC110

81

12

YAMAHA

XMAX 300/125

74

13

HONDA

FSH125

72

 

VOGE

SR2 ADV

72

14

SYM

JET X 125

60

15

SYM

ADX 300

52

16

DAYTONA

CARGO 125

44

17

HONDA

SH350

37

18

DAYTONA

CARGO 125

36

19

SYM

JOYRIDE 300

33

 

ZONTES

K368

33

 

HONDA

NSS350

33

20

YAMAHA

RAYZR

32

Στα σκούτερ το μοντέλο που κατάφερε να ξεχωρίσει στις ταξινομήσεις ήταν το Yamaha NMAX με τον συνδυασμό των εκδόσεών του στα 125 και 150 κ.εκ. να φτάνει τις 210 συνολικά ταξινομήσεις. Δεύτερο στη λίστα το SYM Symphony ST, επίσης στις δύο εκδόσεις κυβισμού 125/200 με 187 ταξινομήσεις, ενώ στην τρίτη θέση με 157 ταξινομήσεις βρέθηκε το Honda SH125/150. Στην 4η θέση των ταξινομήσεων τις δύο εκδόσεις κυβισμού του Piaggio Beverly με 150 ταξινομήσεις, με την 5η θέση να καταλαμβάνει το Honda ADV350 με 133 ταξινομήσεις. 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

64

2

ASUS

CROSS X 125

63

3

SYM

VF125

35

4

YAMAHA

CRYPTON S

29

5

SYM

VF185

24

6

DAYTONA

SPRINTER125

18

7

ASUS

ASUS 125Ι

13

8

DAYTONA

VELOS R 125

12

9

LIFAN INDUSTRY

LF125-26C

10

10

LETBE

LYNX

6

 

MALAGUTI

LAVA120

6

11

DAYTONA

DY125RS

4

 

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

4

12

BENELLI

RCX 185

3

 

HONDA

ASTREA GRAND

3

13

HONDA

C125

1

 

THRUST

BLITZ115

1

Στα παπιά η σταθερή αξία που ακούει στο όνομα Daytona DY125RS βρέθηκε στην πρώτη θέση με 64 ταξινομήσεις, έχοντας όμως μόλις μία ταξινόμηση διαφορά από το δεύτερο και πιο "περιπετειώδες" Asus Cross X 125 με 63 ταξινομήσεις. Τρίτο στον πίνακα το SYM VF125 με 35 ταξινομήσεις, με το Yamaha Crypton S να ακολουθεί στην 4η θέση με 29 μονάδες και το Daytona Sprinter πέμπτο με 18 ταξινομήσεις.

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV/SSV ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450L

15

2

CFMOTO

CFORCE 450

14

3

RENLI

RENLI

7

4

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

6

5

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

5

6

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

4

7

VOGE

XWOLF300

3

8

CFMOTO

CFORCE 520L

2

9

CFMOTO

CFORCE 850 TOURING

1

 

KYMCO

MXU 550I EX

1

 

SEGWAY

 

1

 

BASHAN

BS200AU

1

Στην κατηγορία των ATV/SSV η κυρίαρχη CFMOTO είδε το CFORCE 450 να παίρνει στις δύο εκδόσεις του τις δύο πρώτες θέσεις με 15 ταξινομήσεις για την μακρύτερη σε μήκος και 14 για εκείνη με το κοντύτερο μεταξόνιο. Στην 3η θέση είχαμε το buggy της Renli με επτά (7) ταξινομήσεις ακολουθούμενο από το CFORCE 1000 Touring με έξι για την 4η θέση, ενώ την πεντάδα, με πέντε ταξινομήσεις έκλεισε ένα ακόμη μοντέλο της CFMOTO το CFORCE 625 Touring.


Βρείτε εδώ το ξεχωριστό άρθρο που έχουμε ετοιμάσει για την κατάταξη των εταιρειών τον Φεβρουάριο του 2026.