Ιταλία: Άνοδος 22,3% στην αγορά μοτοσυκλέτας τον Μάρτιο – Η Honda στην κορυφή [στατιστικά και best seller]

Ανοδικά έκλεισε και το πρώτο τρίμηνο με +14,77%
cover
Από τον

Παύλο Καρατζά

6/4/2026

Μετά από μια χρονιά σε αρνητικό πρόσημο για τη μεγαλύτερη αγορά δικύκλων της Ευρώπης, το πρώτο τρίμηνο κλείνει αισιόδοξα, με σχεδόν 85.000 ταξινομημένες μονάδες. Τα σκούτερ οδηγούν την ανοδική πορεία, η Honda γράφει απίστευτα νούμερα και οι κινεζικές μάρκες προχωρούν αποφασιστικά σε όλα τα τμήματα της αγοράς.

Ο Ιανουάριος και ο Φεβρουάριος είναι μήνες “προθέρμανσης”, ενώ ο Μάρτιος είναι ιστορικά ο μήνας κατά τον οποίο το δυναμικό μέρος της σεζόν ξεκινά και οι όγκοι αυξάνονται. Το αποτέλεσμα του Μάρτη του 2026 είναι θετικό: 40.721 ταξινομήσεις, έναντι 33.292 του Μάρτη του 2025, σημειώνοντας αύξηση +22,31%.

Κατηγορία

Μάρτης 2026

Μάρτης 2025

Διαφ. %

Μοτοσυκλέτα

16.939

14.822

14,28%

Σκούτερ

22.664

17.654

28,38%

Μοτοποδήλατα

1.118

816

37,01%

Σύνολο

40.721

33.292

22,31%

 

Θετική είναι η εικόνα και για το πρώτο τρίμηνο του 2026, αφού και οι δύο πρώτοι μήνες έκλεισαν με άνοδο και συγκεκριμένα, +6,5% ο Ιανουάριος και +10,2% ο Φεβρουάριος. Το συνολικό αποτέλεσμα του πρώτου τριμήνου διαμορφώνεται στις 84.788 μονάδες, σημειώνοντας αύξηση +14,77% σε σύγκριση με τις 73.874 μονάδες του πρώτου τριμήνου του 2025. Και οι τρεις κατηγορίες συμβάλλουν σε αυτό: οι μοτοσυκλέτες αυξάνονται κατά +13,93% (35.637 μονάδες), τα σκούτερ κατά +14,65% (46.386 μονάδες) και τα μοτοποδήλατα κατά +29,39% (2.765 μονάδες).

Κατηγορία

Σύνολο 2026

Σύνολο 2025

Διαφ. %

Μοτοσυκλέτα

35.637

31.279

13,93%

Σκούτερ

46.386

40.458

14,65%

Μοτοποδήλατα

2.765

2.137

29,39%

Σύνολο

84.788

73.874

14,77%

 

Για τον Μάρτιο, την πρώτη θέση στις μοτοσυκλέτες κατέχει η BMW R 1300 GS, με 495 μονάδες, που όμως βρίσκεται μόλις στην 16η θέση των best sellers, κάτι που δείχνει ξεκάθαρα την δυναμική των σκούτερ. Εκεί, η κορυφαία τριάδα αποτελείται από τα σκούτερ της Honda, αφού πρώτο είναι το SH 125 με 2.055 ταξινομήσεις, δεύτερο το SH 150 με 1.345 και τρίτο το SH 350 με 1.282.

Τα συνολικά στοιχεία του πρώτου τριμήνου αποτυπώνουν μια κατάταξη μοτοσυκλετών στην οποία οι adventure κυριαρχούν. Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Honda Africa Twin με 1.033 μονάδες, ενώ ακολουθούν οι δύο εκδόσεις της BMW R 1300 GS και έπειτα τα Yamaha Ténéré 700 και Tracer 9. Το ελληνικό best seller  CFMOTO 450MT, βρίσκεται στην 7η θέση με 593 μονάδες, περισσότερα για τις ταξινομήσεις του πρώτου τριμήνου μπορείτε να δείτε και στον παρακάτω πίνακα.

Θέση

Εταιρεία

Μοντέλο

Μονάδες

1

Honda

Africa Twin

1.033

2

BMW

R 1300 GS

948

3

BMW

R 1300 GS Adventure

783

4

Yamaha

Ténéré 700

749

5

Yamaha

Tracer 9

690

6

Honda

NC 750 X

608

7

CFMoto

450MT

593

8

Yamaha

MT-07

572

9

Kawasaki

Z 900

565

10

Yamaha

Tracer 7

560

 

Στα σκούτερ βλέπουμε την απόλυτη κυριαρχία της Honda, που έχει “καπαρώσει” την κορυφαία πεντάδα, ενώ στην έκτη θέση βλέπουμε το G368 της Zontes. Η σειρά SH είναι τόσο πετυχημένη εμπορικά, που έχει γράψει πάνω από 11.000 ταξινομήσεις. Την κορυφαία δεκάδα του πρώτου τριμήνου, μπορείτε να δείτε στον παρακάτω πίνακα.

Θέση

Εταιρεία

Μοντέλο

Μονάδες

1

Honda

SH 125

5.028

2

Honda

SH 150

3.388

3

Honda

SH 350

2.777

4

Honda

X-ADV 750

2.021

5

Honda

ADV 350

1.766

6

Zontes

ZT368T-G

1.544

7

Kymco

Agility 125 S

1.380

8

Yamaha

TMAX

1.377

9

Piaggio

Liberty 125 ABS

1.350

10

Voge

Sfida SR16 200

1.189

BMW F 450 R 2027 - Το δικύλινδρο Α2 naked με 47 ίππους και βάρος 175 "γεμάτων" κιλών

Στοχεύει κορυφή η BMW βάζοντας στο μάτι Aprilia και KTM
BMW F 450 R 2027
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

2/10/2026

Αφήνοντας πίσω το μονοκύλινδρο G 310 R η BMW παρουσίασε το σαφώς πιο αξιόμαχο δικύλινδρο προσθέτοντας την δική της πρόσταση στις μικρομεσαίες naked που οδηγούνται με δίπλωμα κατηγορίας Α2.

Μετά την Aprilia με το Tuono 457 που έφτιαξε μια μοτοσυκλέτα στα όρια της A2 κατηγορίας, με το μίνιμου επιτρεπόμενο βάρος και τη μέγιστη δυνατή ισχύ -δύο στοιχεία που πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα ώστε να επιτρέπεται μια μοτοσυκλέτα να οδηγείται από κατόχους διπλώματα Α2-, έρχεται τώρα και η BMW να κάνει το ίδιο με το F 450 R.

Ο εν σειρά δικύλινδρος των 420 κ.εκ. που γνωρίσαμε για πρώτη φορά στο F 450 GS, αποδίδει και εδώ 47 ίππους (35 KW) στις 8.750 με τη μέγιστη τιμή της ροπής να βρίσκεται στα 4,39 χιλιογραμμόμετρα στις 6.750 σ.α.λ., ενώ ο ασυνήθιστος στρόφαλος των 135 μοιρών κινεί ασύμμετρα τα πιστόνια (225-495 μοίρες) και διαφοροποιεί έτσι τον τρόπο που κατεβάζει τη ροπή στον δρόμο τόσο σε σχέση με τους παραδοσιακούς στροφάλους των 180 και 360 μοιρών, όσο και εκείνον των 270 μοιρών (270-450) που επιλέγουν όλο και περισσότεροι κατασκευαστές στο κυνήγι της αύξησης της πρόσφυσης του πίσω ελαστικού.

BMW F 450 R 2027

Η BMW κάνει λόγο για διαθεσιμότητα του 80% της ροπής από τις 3.000 σ.α.λ. και για κατανάλωση που δεν υπερβαίνει τα 3,8 λτ./100 χλμ. κατά το πρότυπο WMTC, τη στιγμή που το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 14,5 λίτρα, για να προσφέρει αυτονομία 350+ χιλιομέτρων.

Όπως και το μικρότερο το GS έτσι και εδώ είναι διαθέσιμος προαιρετικά ο Easy Ride Clutch (ERC) συμπλέκτης που δεν απαιτεί από τον αναβάτη να χρησιμοποιεί τη μανέτα για να ξεκινήσει από στάση και σε συνδυασμό με το quickshifter, ούτε όταν επιταχύνει, κινείται με σταθερή ταχύτητα ή επιβραδύνει. Ο αναβάτης έχει επίσης στη διάθεσή του τα στάνταρ προγράμματα λειτουργίας Rain, Road, και Dynamic, όπως και τα στάνταρ συστήματα ασφάλειας και υποβοήθησης Cornering ABS, Dynamic Brake Control (DBC), Dynamic Traction Control (DTC) και το σύστημα ελέγχου του φρένου του κινητήρα (MSR).

Εκτός από τον κινητήρα και το ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο χωροδικτύωμα (με αφαιρούμενο πλαίσιο χωροδικτύωμα) προέρχεται από το F 450 GS, ή για να το θέσουμε καλύτερα βασίζεται σε αυτό. Το πιρούνι είναι 43άρι ανεστραμμένο της KYB, όπως και το αμορτισέρ και το ψαλίδι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο. Αλουμινένιες είναι και οι χυτές 17άρες ζάντες με ελαστικά 110/70 και 150/60 εμπρός και πίσω αντίστοιχα, ενώ οι διαδρομές και στα δύο άκρα βρίσκονται στα γενναιόδωρα 140 χλστ. και το μεταξόνιο στα σχετικά "μακριά" για τα δεδομένα της κατηγορίας 1.405 χλστ., ενώ το ίχνος των 110 χλστ. υπονοεί σταθερότητα στην επίσημη τελική των 169 χλμ./ώρα.

BMW F 450 R 2027

Γνωρίζοντας πολύ καλά τη εξαιρετική συμπεριφορά στην άσφαλτο της μικρής adventure της  BMW από το φετινό MEGA TEST Mini On-Off (τεύχος ΜΟΤΟ #680), περιμένουμε από τη μοτοσυκλέτα των Βαυαρών να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, όταν έρθει η ώρα να αντιμετωπίσει τα Aprilia Tuono 457 και KTM 390 Duke στον τομέα της συμπεριφοράς, αλλά και τον υπόλοιπο και ολοένα σκληρότερο ανταγωνισμό της κατηγορίας, όπως ανακαλύψαμε και στο συγκριτικό που μπορείτε να βρείτε στο τρέχον τεύχος του ΜΟΤΟ (#683) που κυκλοφορεί στα περίπτερα!

Εκτός από το χαμηλό βάρος της μοτοσυκλέτας, στη φιλικότητα συνεισφέρει το χαμηλό ύψος της σέλας στα 790 χλστ. με την BMW να έχει διαθέσιμες και άλλες δύο σέλες για τον αναβάτη στα 810 και 775 ώστε να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερους σωματότυπους. 

Στον στάνταρ εξοπλισμό ανήκουν επίσης τα full LED φώτα και η TFT οθόνη των 6,5 ιντσών που προσφέρει συνδεσιμότητα και ένα ευρύ φάσμα πληροφόρησης στον αναβάτη με τη F 450 R να είναι διαθέσιμη σε τέσσερεις εκδόσεις, τις Base, Exclusive, M Sport και M Sport με το πακέτο Innovation που περιλαμβάνει και τον "rekluse" συμπλέκτη.