Κινητήρας με οβάλ πιστόνια - Από τη Honda NR το 1980 στη Ferrari το 2025!

Ευσεβείς πόθοι ή φρούδες ελπίδες; Το Maranello θέλει να πετύχει εκεί που απέτυχαν οι Ιάπωνες
Ferrari Oval Piston V12 κινητήρας
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/3/2025

Στα χνάρια της Honda βαδίζει η Ferrari, όσον αφορά στον πειραματισμό με οβάλ πιστόνια, όπως δείχνει πρόσφατη κατοχύρωση πατέντας για V12 κινητήρα, αν και με κάποιες σημαντικές διαφορές. Στόχος των Ιταλών οι μικρότερες διαστάσεις του κινητήρα και η βελτιωμένη θερμοδυναμική απόδοση.

Όταν η Honda επέστρεψε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα GP, τον πρόγονο του MotoGP, το 1979 μετά από απουσία δώδεκα ετών, το έκανε με τον δικό της τρόπο και τη γνωστή προσήλωση -σε βαθμό ψύχωσης- με τον τετράχρονο κινητήρα, απέναντι στον αποκλειστικά δίχρονο ανταγωνισμό της εποχής. Όμως η NR 500 με την οποία  η ιαπωνική εταιρεία έκανε την επιστροφή της στους αγώνες GP δεν ήταν μια συμβατική μοτοσυκλέτα, αλλά μια επαναστατική concept κατασκευή με V4 κινητήρα που χρησιμοποιούσε οβάλ πιστόνια, με 8 βαλβίδες στον κύλινδρο και 8 συνολικά μπιέλες, δυο για κάθε πιστόνι!

Kenny Roberts, YZR500

Παράλληλα, διέθετε αλουμινένιο ημί-ενιαίο (semi-monocoqcue) πλαίσιο και ανεστραμμένο πιρούνι, όταν το Yamaha YZR500 που κέρδισε το Πρωτάθλημα το 1979 με τον King Kenny Roberts (φωτό άνω) διέθετε ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο και συμβατικό πιρούνι. Θεωρητικά η NR500 θα μπορούσε να δώσει 130 hp με δυνατότητα μέγιστης περιστροφής στις 23.000 rpm, όταν τα δίχρονα RGV και YZR της εποχής απέδιδαν κοντά στους 120 hp.

Mick Grant, NR500

Θεωρητικά μόνο όμως, καθώς τα τεχνικά προβλήματα του κινητήρα με τα οβάλ πιστόνια δεν θα επέτρεπαν στη Honda να πιάσει τα νούμερα της θεωρίας, με τους 100 και τους 110 hp να είναι πιο ρεαλιστικοί, συνοδευόμενοι όμως ακόμα από πολλές εγκαταλείψεις λόγω μηχανικών προβλημάτων, και με σαφώς μεγαλύτερο βάρος απέναντι στα πανάλαφρα δίχρονα μοντέλα. Το 1983 το NR500 θα έφτανε επιτέλους τους 130 hp, χωρίς όμως να συνδυαστεί η απόδοση αυτή με αγωνιστικές δάφνες, αφού η Honda είχε ήδη εξελίξει το δίχρονο NS500 με το οποίο πήρε και τον τίτλο εκείνης της σεζόν στα GP με τον Freddie Spencer. Too little, too late, όπως θα έλεγαν και οι Άγγλοι για τα οβάλ πιστόνια.

Honda NR500

Η τεχνολογικά θαυμαστή κατά τα φαινόμενα πρόταση της Honda είχε ένα εξαιρετικά απογοητευτικό ντεμπούτο, με τον Mick Grant να τερματίζει το 79 στην… 38η από τις 40 συμμετοχές της σεζόν του GP, με έναν μόνο βαθμό. Και η ιστορία θα συνέχιζε στο ίδιο καταστροφικό μοτίβο, μέχρι ο κόμπος να φτάσει (γρήγορα) στο χτένι, και η εντολή από τα άνω κλιμάκια να στρέψει την εταιρεία στα δίχρονα αγωνιστικά μοντέλα, και στη γέννηση του NS500 του 1982. Μοναδικό θετικό αποτέλεσμα για μοτοσυκλέτα με οβάλ πιστόνια ήταν η νίκη της Honda στον αγώνα 500 χιλιομέτρων της Suzuka το 1981.

NR Pistons

“Όταν αναπολώ την ιστορία, δεν είμαι σίγουρος αν πειραματιζόμασταν με τεχνολογίες αιχμής, ή αν είχαμε ψύχωση με ηλίθιες ιδέες”, αναφέρει χαρακτηριστικά ο Toshimitsu Yoshimura, ένας από τους μηχανικούς που είχαν επιφορτιστεί με την εξέλιξη του κινητήρα της NR500 με τα οβάλ πιστόνια. Εξαιρετικά σημαντικό είναι το γεγονός πως η φράση αυτή βρίσκεται στο site της Honda, στην εισαγωγή του άρθρου της εταιρεία για τον συγκεκριμένο κινητήρα, κάτι που σημαίνει πως η εταιρεία ασπάζεται εν μέρει την άποψη του Yoshimura, αναρωτώμενη κι η ίδια για την αποτελεσματικότητα αυτής της τεχνολογικής επιλογής.

Honda NR750

Η οβάλ λύση (όπως λέμε το οβάλ γραφείο) της Honda τελικά δεν απέδωσε τα αναμενόμενα όσον αφορά στην αγωνιστική NR500, ενώ το οβάλ ιαπωνικό κεφάλαιο έκλεισε με την NR (γνωστή και ως NR750) που βγήκε σε περιορισμένη παραγωγή το 1992, με το ΜΟΤΟ να αγοράζει μία εκ των τριακοσίων συλλεκτικών και ακριβών (και τότε, αλλά και τώρα, με την αξία της να συνεχίζει να μεγαλώνει όσο περνά ο χρόνος) μοτοσυκλετών της Honda, για ένα από τα εξαντλητικότερα τεστ στην ιστορία του ειδικού τύπου.

NR engine

Τα οβάλ πιστόνια θεωρητικά προσέφεραν πλεονεκτήματα, όπως του μικρότερου όγκου του κινητήρα, και των χαμηλότερων τριβών, όμως στην πράξη υπήρχαν προβλήματα ψύξης, στεγανότητας, αξιοπιστίας (πάνω από τις 10.000 rpm κάποιες φορές οι μπιέλες καταστρεφόταν), αλλά και δυσκολία παραγωγής οβάλ πιστονιών και ελατηρίων μεταξύ άλλων, ενώ τόσο η αγωνιστική πορεία του NR500 όσο και οι επιδόσεις του NR750 δεν κατάφεραν να εντυπωσιάσουν, και τα αρχικά NR έμειναν στην ιστορία ως ένα θαυμαστό πείραμα τεχνολογικής υπεροχής που όμως δεν απέδωσε χειροπιαστούς καρπούς.

nr

Αργότερα πάντως η Honda θα είχε τον τελευταίο λόγο όσον αφορά στην απέχθειά της για τους δίχρονους κινητήρες (ο Soichiro είχε αναφερθεί σε εκείνους ως “τίποτα παραπάνω από απλούς σωλήνες… μπαμπού”), αφού η εμμονή της με το τετράχρονο μοτέρ (ιδίως για τις διακριτές φάσεις του κύκλου καύσης που δεν παράγουν το σύννεφο καπνού των δίχρονων μοντέλων και συνεισφέρουν στο πιο καθαρό προφίλ του κινητήρα στη συνείδηση του κοινού) ήταν σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για τον θάνατο των δίχρονων μοτοσυκλετών παραγωγής, ενώ και σε αγωνιστικό επίπεδο τα τετράχρονα μοντέλα διαδέχθηκαν τα δίχρονα.

Ferrari Oval Piston V12

Επιστρέφουμε στο 2025, όπου η Ferrari κατέθεσε πατέντες για τη δική της πρόταση κινητήρα με οβάλ πιστόνια, η οποία έχει μερικές σημαντικές διαφορές από εκείνη της Honda. Καταρχήν μιλάμε για έναν V12 κινητήρα, διάταξη που αποτελεί σήμα-κατατεθέν του ιταλικού εργοστασίου. Η επόμενη διαφορά έχει να κάνει με τη θέση των πιστονιών ως προς τον στρόφαλο, αφού ενώ στο παράδειγμα της NR τα πιστόνια είχαν την μεγάλη πλευρά τους παράλληλα με τον στρόφαλο, στην πρόταση της Ferrari την έχουν κάθετα. Στόχος των Ιταλών είναι η μείωση του μήκους του κινητήρα, και η αυξημένη αποδοτικότητά του, καθώς -θεωρητικά- τα οβάλ πιστόνια μπορούν να μειώσουν τις τριβές σε σχέση με τα στρογγυλά, κάτι που οδηγεί σε μικρότερες μηχανικές απώλειες. Παράλληλα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν μεγαλύτερες ή περισσότερες βαλβίδες, όπως τη λύση των Ιαπώνων με τις 8 βαλβίδες σε κάθε κύλινδρο του NR. Αντίθετα με τη Honda, στην πρόταση της Ferrari κάθε έμβολο έχει τη δικιά του μπιέλα (12 το σύνολο), κάτι που θα μπορούσε να λύσει κάποια από τα προβλήματα αξιοπιστίας της NR στις υψηλές στροφές.

Ferrari Oval Piston V12

Θα μπορούσε η Ferrari να πετύχει εκεί που η Honda απέτυχε; Σίγουρα η τεχνολογία σήμερα είναι πολύ πιο προηγμένη, όμως οι Ιταλοί θα πρέπει να αποφύγουν ή να λύσουν τα όποια προβλήματα στεγανότητας, ακρίβειας στην παραγωγή οβάλ εξαρτημάτων, ψύξης και αξιοπιστίας του ιδιαίτερου αυτού κινητήρα, ώστε τα όποια πλεονεκτήματά του να συνδυαστούν με αξιοπιστία αλλά και επιδόσεις, που θα κάνουν τον V12 με τα οβάλ πιστόνια μια βιώσιμη εμπορική επιλογή.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026 - Πτώση τον Αύγουστο, αλλά αύξηση στο 8μηνο

Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες - Κατάταξη και μερίδια εταιρειών
Ταξινομήσεις Ελληνικής Αγοράς Μοτοσυκλέτας - Αύγουστος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας σημείωσε πτώση έναντι του αντίστοιχου μήνα του 2025, ωστόσο σε απόλυτα νούμερα, στο 8μηνο του 2026 οι ταξινομήσεις είναι περισσότερες έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι.

Με πτώση της τάξης του 7,55% έκλεισε στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και λοιπόν δικύκλων έκλεισε ο Αύγουστος του 2026 με 5.080 μονάδες, έναντι 5.495 ταξινομήσεων τον ίδιο μήνα του 2025. Παράλληλα στους οχτώ (8) μήνες από την αρχή του έτους έχουμε αύξηση στις ταξινομήσεις στην ελληνική επικράτεια με 60.611 μονάδες έναντι 58.918 μοτοσυκλετών και δικύκλων που ταξινομήθηκαν το 2025, την ίδια χρονική περίοδο.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

1.006

19,80%

2

SYM

669

13,17%

3

YAMAHA

530

10,43%

4

PIAGGIO

500

9,84%

5

CFMOTO

359

7,07%

6

VOGE

298

5,87%

7

DAYTONA

268

5,28%

8

QJMOTOR

188

3,70%

9

ZONTES

116

2,28%

 

KYMCO

116

2,28%

10

APRILIA

94

1,85%

11

THRUST

89

1,75%

12

VESPA

80

1,57%

13

ASUS

79

1,56%

14

LETBE

78

1,54%

15

BMW

57

1,12%

16

SUZUKI

43

0,85%

 

ROYAL ENFIELD

43

0,85%

17

GEMINI

40

0,79%

18

KOVE

37

0,73%

19

KEEWAY

36

0,71%

20

MALAGUTI

30

0,59%

21

KTM

28

0,55%

22

MORBIDELLI

23

0,45%

23

TRIUMPH

18

0,35%

24

PEUGEOT

15

0,30%

25

DUCATI

13

0,26%

26

UM

12

0,24%

27

BENELLI

10

0,20%

28

KAWASAKI

9

0,18%

29

SEGWAY

5

0,10%

 

LIFAN

5

0,10%

 

BRIXTON

5

0,10%

30

ECOSHIFT

4

0,08%

 

MOTO GUZZI

4

0,08%

31

BETA

1

0,02%

 

ΆΛΛΟΙ

172

3,39%

 

ΣΥΝΟΛΟ

5.080

100%

 

2025

5.495

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-7,55%

 

Με 1.006 ταξινομήσεις η Honda βρέθηκε στην κορυφή τον μήνα που μας πέρασε παίρνοντας παράλληλα το 19,8% επί του συνόλου των ταξινομήσεων. Στη 2η θέση βρέθηκε η SYM με 669 ταξινομήσεις για το 13,17% της πίτας και στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 669 μονάδες και το 10,43% στο σύνολο. Λίγο πιο πίσω στην 4η θέση βρέθηκε η Piaggio τον περασμένο Αύγουστο με 500 δίκυκλα και το 9,84% των ταξινομήσεων, ενώ η CFMOTO κλείνει την πρώτη πεντάδα έχοντας καταγράψει 359 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 7,07% των συνολικών ταξινομήσεων του μήνα.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών στο οκτάμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

10.514

17,35%

2

SYM

9.553

15,76%

3

YAMAHA

6.425

10,60%

4

PIAGGIO

5.608

9,25%

5

CFMOTO

4.412

7,28%

6

VOGE

3.812

6,29%

7

DAYTONA

3.161

5,22%

8

ZONTES

2.742

4,52%

9

QJMOTOR

2.080

3,43%

10

KYMCO

1.093

1,80%

11

APRILIA

980

1,62%

12

ASUS

905

1,49%

13

BMW

886

1,46%

14

VESPA

730

1,20%

15

LETBE

726

1,20%

16

THRUST

677

1,12%

17

SUZUKI

657

1,08%

18

KEEWAY

476

0,79%

19

ROYAL ENFIELD

453

0,75%

20

KTM

426

0,70%

21

MALAGUTI

346

0,57%

 

TRIUMPH

346

0,57%

22

MORBIDELLI

308

0,51%

23

KOVE

282

0,47%

24

ECOSHIFT

226

0,37%

25

KAWASAKI

219

0,36%

26

PEUGEOT

182

0,30%

27

UM

170

0,28%

28

GEMINI

163

0,27%

29

BENELLI

145

0,24%

 

DUCATI

145

0,24%

30

MOTO GUZZI

105

0,17%

31

SEGWAY

74

0,12%

32

BETA

63

0,10%

 

LIFAN

63

0,10%

33

BRIXTON

61

0,10%

 

ZHONGNENG

61

0.10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.336

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

60.611

100%

 

2025

58.918

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

2,87%

 

Στο 8μηνο του 2026, η Honda βρίσκεται επίσης στην κορυφή των ταξινομήσεων με 10.427 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα, τα οποία αντιστοιχούν στο 17,33% επί του συνόλου. Η δεύτερη θέση ανήκει στη SYM με 9.502 μονάδες και μερίδιο στο 15,79% και η Yamaha βρίσκεται 3η έχοντας σημειώσει 6.378 ταξινομήσεις για το 10,60% της αγοράς. Στην 4η θέση έχουμε την Piaggio με 5.571 ταξινομήσεις και 9,26% μερίδιο επί του συνόλου.