Μετατροπή Suzuki GSX-R Κ7 σε GSX-R 1100 του 1989

Από την Café Rider Custom στο Ντουμπάι
Suzuki GSX-R K7 μετατροπή σε 1100
Από το

motomag

19/7/2023

Ο βελτιωτικός οίκος Café Rider Custom συνεργάστηκε με τη γερμανική εταιρεία αγωνιστικών φαίρινγκ Ricambi Weiss, για να χαρίσουν σε GSX-R 1000 K7 του 2007 εμφάνιση από GSX-R 1100 του 1989!

Η δεκαετία των 80s συνεχίζει να ασκεί μεγάλη γοητεία και στους φαν της μοτοσυκλέτας, ένας εκ των οποίων είναι και ο Nipun Benny, κάτοικος Ντουμπάι, γνωστός και ως “living in the eighties” στο instagram. O εν λόγω κύριος είχε στην κατοχή του ένα GSX-R 1000 K7, αλλά το σαράκι τον έτρωγε…

Κάπου εδώ εμφανίζεται η Café Rider Custom, η οποία πήρε το συγκεκριμένο GSX-R 1000 K7, το “έγδυσε” από τα πλαστικά του και το “έντυσε” με άλλα της Ricambi Weiss, κάνοντας το να μοιάζει με το GSX-R 1100 του 1989! Όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες, το πλαίσιο, οι αναρτήσεις, τα φρένα και ο πίνακας οργάνων έχουν μείνει ως είχαν. Τα πλαστικά ωστόσο, τα φωτιστικά σώματα και οι εξατμίσεις έχουν αποκτήσει το απαραίτητο ρετρό look.

Suzuki GSX-R K7 μετατροπή σε 1100

Οι τεχνικές δυσκολίες που παρουσιάστηκαν στην πορεία του εγχειρήματος έχουν να κάνουν κυρίως με την τοποθέτηση του φαίρινγκ, καθώς ο σχεδιασμός που είχε κάνει η Suzuki τότε ήταν για έναν αεροελαιόψυκτο τετρακύλινδρο εν σειρά κινητήρα 1.127 κυβικών απόδοσης 134 ίππων, ο οποίος χρησιμοποιούσε καρμπιρατέρ για την τροφοδοσία του, αντί για την τεχνολογία ψεκασμού του Κ7. Οι ίδιες δυσκολίες αφορούν και στην τοποθέτηση των διπλών στρογγυλών προβολέων.

Suzuki GSX-R K7 μετατροπή σε 1100

Για να γίνει όσο το δυνατόν πιο εύκολα η μετατροπή, όπως λέει ο Fahim Rehmann από την Café Rider Custom, τα πλαστικά αποτελούνται από τρία κομμάτια. Το μπροστινό μέρος και τα πλαϊνα που καλύπτουν τον κινητήρα είναι ένα ενιαίο κομμάτι GRP (Glass Reinforced Plastic). Από το ίδιο υλικό είναι η καρίνα και το πίσω μέρος που φιλοξενεί την σέλα του οδηγού χωρίς να προβλέπει θέση για τον συνεπιβάτη, ενώ όλα τα GRP εξαρτήματα έρχονται άβαφα από το εργοστάσιο. Το ρεζερβουάρ του Κ7 φαίνεται να έχει βαφτεί, χωρίς άλλες παρεμβάσεις.

Suzuki GSX-R K7 μετατροπή σε 1100

Ο Fahim δεν αποκαλύπτει τι άλλο έχει κάνει όσον αφορά στο τεχνικό κομμάτι, όπως το πώς έκανε τα φαίρινγκ να δέσουν πάνω στο πλαίσιο και να χωρέσει το ψυγείο της υγρόψυξης. Όπως λέει ο τετρακύλινδρος εν σειρά κινητήρας των 185 ίππων παραμένει ως είχε, χωρίς μετατροπές. Μόνο οι δύο εξατμίσεις του Κ7, έχουν αλλαχτεί με αντίστοιχες της Yoshimura. Στα έξτρα ανήκουν επίσης τα φλας που είναι χωνευτά μέσα στο φαίρινγκ και δεν εξέχουν δεξιά και αριστερά, όπως στην περίπτωση του 1.100, ενώ μανιτάρια έχουν τοποθετηθεί εκεί για να προστατέψουν το ειδικά κατασκευασμένο φαίρινγκ.

Suzuki GSX-R K7 μετατροπή σε 1100

Ο Fahim κατάφερε αυτό που ήθελε και με το παραπάνω, δημιουργώντας μια μοναδική σύνδεση ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον, με τη γοητευτική εμφάνιση μιας από τις πιο όμορφες Superbike της ιστορίας και σύγχρονες λύσεις σε κινητήρα, πλαίσιο, αναρτήσεις και φρένα.

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026 - Πτώση τον Αύγουστο, αλλά αύξηση στο 8μηνο

Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες - Κατάταξη και μερίδια εταιρειών
Ταξινομήσεις Ελληνικής Αγοράς Μοτοσυκλέτας - Αύγουστος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας σημείωσε πτώση έναντι του αντίστοιχου μήνα του 2025, ωστόσο σε απόλυτα νούμερα, στο 8μηνο του 2026 οι ταξινομήσεις είναι περισσότερες έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι.

Με πτώση της τάξης του 7,55% έκλεισε στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και λοιπόν δικύκλων έκλεισε ο Αύγουστος του 2026 με 5.080 μονάδες, έναντι 5.495 ταξινομήσεων τον ίδιο μήνα του 2025. Παράλληλα στους οχτώ (8) μήνες από την αρχή του έτους έχουμε αύξηση στις ταξινομήσεις στην ελληνική επικράτεια με 60.611 μονάδες έναντι 58.918 μοτοσυκλετών και δικύκλων που ταξινομήθηκαν το 2025, την ίδια χρονική περίοδο.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

1.006

19,80%

2

SYM

669

13,17%

3

YAMAHA

530

10,43%

4

PIAGGIO

500

9,84%

5

CFMOTO

359

7,07%

6

VOGE

298

5,87%

7

DAYTONA

268

5,28%

8

QJMOTOR

188

3,70%

9

ZONTES

116

2,28%

 

KYMCO

116

2,28%

10

APRILIA

94

1,85%

11

THRUST

89

1,75%

12

VESPA

80

1,57%

13

ASUS

79

1,56%

14

LETBE

78

1,54%

15

BMW

57

1,12%

16

SUZUKI

43

0,85%

 

ROYAL ENFIELD

43

0,85%

17

GEMINI

40

0,79%

18

KOVE

37

0,73%

19

KEEWAY

36

0,71%

20

MALAGUTI

30

0,59%

21

KTM

28

0,55%

22

MORBIDELLI

23

0,45%

23

TRIUMPH

18

0,35%

24

PEUGEOT

15

0,30%

25

DUCATI

13

0,26%

26

UM

12

0,24%

27

BENELLI

10

0,20%

28

KAWASAKI

9

0,18%

29

SEGWAY

5

0,10%

 

LIFAN

5

0,10%

 

BRIXTON

5

0,10%

30

ECOSHIFT

4

0,08%

 

MOTO GUZZI

4

0,08%

31

BETA

1

0,02%

 

ΆΛΛΟΙ

172

3,39%

 

ΣΥΝΟΛΟ

5.080

100%

 

2025

5.495

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-7,55%

 

Με 1.006 ταξινομήσεις η Honda βρέθηκε στην κορυφή τον μήνα που μας πέρασε παίρνοντας παράλληλα το 19,8% επί του συνόλου των ταξινομήσεων. Στη 2η θέση βρέθηκε η SYM με 669 ταξινομήσεις για το 13,17% της πίτας και στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 669 μονάδες και το 10,43% στο σύνολο. Λίγο πιο πίσω στην 4η θέση βρέθηκε η Piaggio τον περασμένο Αύγουστο με 500 δίκυκλα και το 9,84% των ταξινομήσεων, ενώ η CFMOTO κλείνει την πρώτη πεντάδα έχοντας καταγράψει 359 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 7,07% των συνολικών ταξινομήσεων του μήνα.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών στο οκτάμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

10.514

17,35%

2

SYM

9.553

15,76%

3

YAMAHA

6.425

10,60%

4

PIAGGIO

5.608

9,25%

5

CFMOTO

4.412

7,28%

6

VOGE

3.812

6,29%

7

DAYTONA

3.161

5,22%

8

ZONTES

2.742

4,52%

9

QJMOTOR

2.080

3,43%

10

KYMCO

1.093

1,80%

11

APRILIA

980

1,62%

12

ASUS

905

1,49%

13

BMW

886

1,46%

14

VESPA

730

1,20%

15

LETBE

726

1,20%

16

THRUST

677

1,12%

17

SUZUKI

657

1,08%

18

KEEWAY

476

0,79%

19

ROYAL ENFIELD

453

0,75%

20

KTM

426

0,70%

21

MALAGUTI

346

0,57%

 

TRIUMPH

346

0,57%

22

MORBIDELLI

308

0,51%

23

KOVE

282

0,47%

24

ECOSHIFT

226

0,37%

25

KAWASAKI

219

0,36%

26

PEUGEOT

182

0,30%

27

UM

170

0,28%

28

GEMINI

163

0,27%

29

BENELLI

145

0,24%

 

DUCATI

145

0,24%

30

MOTO GUZZI

105

0,17%

31

SEGWAY

74

0,12%

32

BETA

63

0,10%

 

LIFAN

63

0,10%

33

BRIXTON

61

0,10%

 

ZHONGNENG

61

0.10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.336

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

60.611

100%

 

2025

58.918

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

2,87%

 

Στο 8μηνο του 2026, η Honda βρίσκεται επίσης στην κορυφή των ταξινομήσεων με 10.427 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα, τα οποία αντιστοιχούν στο 17,33% επί του συνόλου. Η δεύτερη θέση ανήκει στη SYM με 9.502 μονάδες και μερίδιο στο 15,79% και η Yamaha βρίσκεται 3η έχοντας σημειώσει 6.378 ταξινομήσεις για το 10,60% της αγοράς. Στην 4η θέση έχουμε την Piaggio με 5.571 ταξινομήσεις και 9,26% μερίδιο επί του συνόλου.