Πωλήσεις Φεβρουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών Μοτοσυκλέτας - Άνοδος στο 1ο δίμηνο του έτους

Με μικρή πτώση ο Φεβρουάριος - Τι έκαναν οι εταιρείες σε μοτοσυκλέτα, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Φεβρουάριος 2026 Ελλάδα
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/3/2026

Ο Φεβρουάριος συνέχισε με μικρότερη φόρα έναντι του πρώτου μήνα του 2026, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τις συνολικές ταξινομήσεις στο πρώτο δίμηνο του έτους να καταγράψουν υψηλότερο νούμερο έναντι του αντίστοιχου περσινού διαστήματος.

Συγκεκριμένα ο Φεβρουάριος που μας πέρασε έκλεισε με πτώση στις ταξινομήσεις δικύκλων της ελληνικής αγοράς της τάξης του -13,31% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025, με τις ταξινομήσεις να φτάνουν στο σύνολό τους της 4.467 έναντι 5.153 μονάδων.

Ένας από τους λόγους της πτώσης στις ταξινομήσεις εντοπίζεται στην έλλειψη πινακίδων που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, ενώ δεν πρέπει να αγνοούμε και το δύσκολο οικονομικό κλίμα που επικρατεί παγκοσμίως, το οποίο επιδεινώθηκε έπειτα από την έναρξη του πολέμου ΗΠΑ-Ισραήλ που έχει οδηγήσει στην άνοδο των τιμών στα προϊόντα και φυσικά στην τιμή της βενζίνης. 

Ωστόσο από την αρχή της χρονιάς η εικόνα της αγοράς προκαλεί αισιοδοξία γιατί στο πρώτο δίμηνο του 2026 οι συνολικές ταξινομήσεις σημειώνουν αύξηση της τάξης του 3,64% έναντι του ίδιου χρονικού διαστήματος του 2025, για να φτάσουν στις 8.854 έναντι 8.543.

Ακολουθούν οι ταξινομήσεις του Φεβρουαρίου για την ελληνική αγορά ανά εταιρεία και τα μερίδια που απέσπασαν τον μήνα που μας πέρασε, τόσο συνολικά όσο και σε κάθε κατηγορία δικύκλου -μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά και ATV/SSV. Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

868

19,43%

2

SYM

698

15,63%

3

YAMAHA

564

12,63%

4

PIAGGIO

337

7,54%

5

DAYTONA

328

7,34%

6

VOGE

322

7,21%

7

CFMOTO

214

4,79%

8

QJMOTOR

144

3,22%

9

ECOSHIFT

110

2,46%

10

BMW

97

2,17%

11

ASUS

86

1,93%

12

ZONTES

72

1,61%

13

SUZUKI

56

1,25%

14

KYMCO

47

1,05%

15

ROYAL ENFIELD

46

1,03%

16

VESPA

43

0,96%

17

THRUST

38

0,85%

18

KEEWAY

34

0,76%

 

KTM

34

0,76%

19

TRIUMPH

33

0,74%

20

APRILIA

32

0,72%

21

LETBE

25

0,56%

22

MORBIDELLI

24

0,54%

23

KAWASAKI

16

0,36%

24

BENELLI

13

0,29%

25

PEUGEOT

12

0,27%

26

MOTO GUZZI

11

0,25%

27

MALAGUTI

10

0,22%

 

BETA

10

0,22%

 

LIFAN INDUSTRY

10

0,22%

28

DUCATI

9

0,20%

29

GEMINI

8

0,18%

30

RIEJU

7

0,16%

 

UM

7

0,16%

 

BONTU

7

0,16%

 

HUSQVARNA

7

0,16%

31

HARLEY-DAVIDSON

6

0,13%

32

EFUN/ZAP

6

0,13%

33

OTHERS*

76

1,70%

 

ΣΥΝΟΛΟ

4.467

 

 

2025

5.133

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

-13,31%

 

 

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ηγείται στην ελληνική αγορά για δεύτερο συνεχόμενο μήνα με 868 ταξινομήσες και μερίδιο αγοράς στο 19,43%. Πίσω της ακολουθεί η 2η SYM με 15,63% μερίδιο και 698 ταξινομήσεις, ενώ στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 12,63% και 564 ταξινομήσεις. Η Piaggio βρέθηκε στην 4η θέση με μονοψήφιο ποσοστό, στο 7,54% και 337 ταξινομήσεις και η Daytona έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 328 ταξινομήσεις και το 7,34% επί της συνολικής πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών με βάση μόνο τις πωλήσεις μοτοσυκλετών

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

191

17,18%

2

VOGE

166

14,93%

3

YAMAHA

163

14,66%

4

CFMOTO

161

14,48%

5

BMW

84

7,55%

6

ROYAL ENFIELD

46

4,14%

7

SUZUKI

41

3,69%

8

KTM

34

3,06%

9

TRIUMPH

33

2,97%

10

DAYTONA

21

1,89%

11

MORBIDELLI

20

1,80%

12

QJMOTOR

19

1,71%

13

KAWASAKI

16

1,44%

14

ZONTES

14

1,26%

15

MOTO GUZZI

11

0,99%

16

BENELLI

10

0,90%

 

BETA

10

0,90%

17

DUCATI

9

0,81%

18

RIEJU

7

0,63%

 

APRILIA

7

0,63%

 

HUSQVARNA

7

0,63%

 

KEEWAY

7

0,63%

19

HARLEY DAVIDSON

6

0,54%

20

BRIXTON

4

0,36%

 

MOTO MORINI

4

0,36%

 

STARK

4

0,36%

 

SHERCO

4

0,36%

21

INDIAN MOTORCYCLE

3

0,27%

22

DONGBEN

2

0,18%

 

SKYTEAM

2

0,18%

 

UM

2

0,18%

23

SWM

1

0,09%

 

BAJAJ

1

0,09%

 

MOTRON

1

0,09%

 

MV AGUSTA

1

0,09%

 

ΣΥΝΟΛΟ

1.112

 

Στις μοτοσυκλέτες η Honda είχε την πρωτοπορία με 191 ταξινομήσεις και μερίδιο επί του συνόλου που έφτασε το 17,18%. Στη δεύτερη θέση η Voge με 166 ταξινομήσεις και 14,93% με την ελληνική αντιπροσωπεία να φέρνει στην ελληνική αγορά τις παραγγελίες που είχαν γίνει τους προηγούμενους μήνες για το DS800X Rally. Την τρίτη θέση πηρε η Yamaha με 14,93% και 163 ταξινομήσεις στην τέταρτη θέση για τον Φεβρουάριο έχουμε τη CFMOTO με 14,48% μερίδιο αγοράς και 161 ταξινομήσεις. Την πεντάδα κλείνει η BMW με 7,55% και 84 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών βάσει μόνο των ταξινομήσεων στα σκούτερ.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

673

22,56%

2

SYM

639

21,42%

3

YAMAHA

372

12,47%

4

PIAGGIO

337

11,30%

5

DAYTONA

213

7,14%

6

VOGE

153

5,13%

7

QJMOTOR

125

4,19%

8

ECOSHIFT

110

3,69%

9

ZONTES

58

1,94%

10

KYMCO

46

1,54%

11

VESPA

43

1,44%

12

THRUST

37

1,24%

13

KEEWAY

27

0,91%

14

APRILIA

25

0,84%

15

LETBE

19

0,64%

16

SUZUKI

15

0,50%

17

BMW

13

0,44%

18

PEUGEOT

12

0,40%

19

ASUS

10

0,34%

20

GEMINI

8

0,27%

21

CFMOTO

6

0,20%

 

EFUN/ZAP

6

0,20%

 

QJ MOTOR

6

0,20%

24

UM

5

0,17%

 

VMOTO

5

0,17%

26

MORBIDELLI

4

0,13%

27

DILETTA

3

0,10%

28

ZHONGNENG

2

0,07%

 

LVNENG

2

0,07%

 

E-ZI

2

0,07%

 

TEYIN

2

0,07%

29

SILENCE

1

0,03%

 

DOOHAN

1

0,03%

 

VELOCIFERO

1

0,03%

 

ARORA

1

0,03%

 

SAIGE

1

0,03%

 

ΣΥΝΟΛΟ

2.983

 

Στα σκούτερ η Honda κατάφερε και πάλι να έχει το πάνω χέρι με 673 ταξινομήσεις για το 22,56% της κατηγορίας, με τη SYM στη δεύτερη θέση με 639 ταξινομήσεις και 21,42% επί του μεριδίου. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η  Yamaha με 372 μονάδες (12,47%) και τέταρτη τον Φεβρουάριο ήταν η Piaggio με 337 ταξινομήσεις για το 11,30% της κατηγορίας. Στην πέμπτη θέση έχουμε την Daytona με 7,14% και 213 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών τον Φεβρουάριο μόνο στα παπιά.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

94

32,19%

2

ASUS

76

26,03%

3

SYM

59

20,21%

4

YAMAHA

29

9,93%

5

MALAGUTI

10

3,42%

 

LIFAN

10

3,42%

6

LETBE

6

2,05%

7

HONDA

4

1,37%

8

BENELLI

3

1,03%

9

THRUST

1

0,34%

 

ΣΥΝΟΛΟ

292

 

Στα παπιά η Daytona κατέκτησε την κορυφή στις ταξινομήσεις με 94 μονάδες τον Φεβρουάριο και την ASUS να ακολουθεί στη δύτερη θέση με 76 ταξινομήσεις. Οι δύο εταιρείες έχουν παράλληλα το 32,19% και 26,03% των συνολικών ταξινομήσεων στην κατηγορία. Τρίτη τον Φεβρουάριο ήταν SYM με 59 ταξινομήσεις και 20,21%, τέταρτη η Yamaha με 29 μονάδες και 9,93%, ενώ την πρώτη πεντάδα έκλεισε η Malaguti με 10 ταξινομήσεις. Τόσες είχε και η LIFAN με έκαστη να παίρνει το 3,42% της αγοράς.

Ακολουθεί ο πίνακας με τις ταξινομήσεις μόνο στην κατηγορία των ATV/SSV.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

47

58,75%

2

BONTU

7

8,75%

 

RENLI

7

8,75%

3

VOGE

3

3,75%

 

ZHIDOU

3

3,75%

 

REGIS

3

3,75%

4

ECOCAR

2

2,50%

5

BASHAN

1

1,25%

 

BAW

1

1,25%

 

NINGBO CENTURY

1

1,25%

 

ERIDE ELECTROMOBILITY

1

1,25%

 

JONWAY

1

1,25%

 

KYMCO

1

1,25%

 

PILOTCAR

1

1,25%

 

SEGWAY

1

1,25%

 

ΣΥΝΟΛΟ

80

 

Έχοντας το 58,75% της ελληνικής αγοράς η CFMOTO κυριάρχησε στις πωλήσεις των ATV/SS με 47 ταξινομήσεις. Στη δεύτερη θέση οι BONTU και RENLI με επτά ταξινομήσεις έκαστη και 8,75% μερίδιο στις πωλήσεις, ενώ τρίτες ήταν οι Voge, ZHIDOU και Renli με τρεις (3) ταξινομήσεις για την καθεμιά 3,75% μερίδιο αγοράς.

KTM 990 RC R TRACK - Ψωμί της τα Track days κι οι αγώνες [VIDEO]

Ελαφρύτερη, δυνατότερη, καλύτερα εξοπλισμένη από τη βασική έκδοση, αποκλειστικά για χρήση πίστας
KTM 990 RC R TRACK
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

25/2/2026

Το TRACK δίπλα στο 990 RC R γνέφει αντίο στη χρήση δρόμου, σε ένα μοντέλο από το Mattighofen αποκλειστικά για χρήση σε ασφάλτινες πίστες. Ελαφρύτερο, καλύτερα εξοπλισμένο για το κυνήγι χρόνων, και με τον ιδιοκτήτη να έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στο νεότευκτο KTM 990 RC R CUP των 6 γύρων σε ευρωπαϊκά εδάφη.

Στο πρόσφατο παρελθόν έχετε γνωρίσει τη νέα KTM 990 RC R μέσα από το site και αναλυτικότερα μέσα από τις σελίδες του ΜΟΤΟ, τη νέα sport ασφάλτινη μοτοσυκλέτα του εργοστασίου, που πατάει πάνω στις γραμμές του δάσκαλου Markus Kramer, πρώην εργαζόμενου της ΚΤΜ, που πειραματίστηκε βάζοντας κινητήρα από 690 Duke σε πλαίσιο από RC8. Κάπως έτσι ξεκίνησε η Kramer Motorcycles, με τις ευλογίες και του Hubert Trunkenpoltz, τότε CFO της ΚΤΜ. Η συνέχεια ήρθε από τους Αυστριακούς, που “πάτησαν” πάνω στις μοτοσυκλέτες της Kramer για να δημιουργήσουν τα νέα RC R τους, με την 990 RC R να βγάζει πινακίδα και να κινείται καθημερινά και στον δρόμο, και με την 990 RC R TRACK να αφορά αποκλειστικά στην πίστα.

KTM

Έξι βασικές διαφορές μεταξύ KTM 990 RC R και 990 RC R TRACK

  • Εξειδικευμένο πακέτο ηλεκτρονικών για πίστα
  • Περισσότερη ισχύς και ροπή
  • Μικρότερη οθόνη με μόνο τις απαραίτητες ενδείξεις
  • Ειδικό injection fairing kit αγωνιστικών προδιαγραφών
  • Πιο πολλές ρυθμίσεις γεωμετρίας (μαρσπιέ και σταμπιλιζατέρ)
  • Αγωνιστικά ελαστικά Michelin Power Slick 2

Η απουσία έγκρισης δρόμου σημαίνει ότι αφαιρούνται φώτα (στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνεται πίσω φως για βρόχινες μέρες στην πίστα), καθρέφτες, ελαστικά δρόμου και πλαϊνό σταντ (αντικαθίσταται από paddock stand). Επίσης αφαιρούνται το ABS, το Connectivity Unit και η μεγάλη TFT οθόνη (αντικαθίσταται από νέα και πιο μαζεμένη οθόνη 4,2 ιντσών).

KTM

Προστέθηκαν:

  • Προστατευτικό μανέτας φρένου
  • Τάπα ρεζερβουάρ μισής στροφής
  • Carbon προστατευτικό γραναζιού
  • Αγωνιστική αλυσίδα υψηλής αντοχής
  • Βάσεις αγωνιστικού σταντ στο ψαλίδι

Το φαίρινγκ, με αεροδυναμική εμπνευσμένη από MotoGP για αυξημένο downforce (φτεράκια γαρ) και σταθερότητα, έχει βελτιωθεί για καλύτερη εφαρμογή και εύκολη αντικατάσταση. Η ζελατίνα έχει αναπτυχθεί περαιτέρω σε αεροδυναμική σήραγγα και είναι κατά 2,5 εκ. ψηλότερη για καλύτερη προστασία και λιγότερη κόπωση.

KTM

Διαφορές στον κινητήρα

  • Ο 947 κ.εκ. δικύλινδρος εν σειρά DOHC LC8c κινητήρας (EU5+) αποδίδει τώρα:
  • 135 PS (133,15 hp) / 99,3 kW (αντί 130 PS / 128,22 hp)
  • 105 Nm (10,7 kgm) ροπής στις 7.000 σ.α.λ.
  • Με εξάτμιση Akrapovič Evolution Line από ανοξείδωτο ατσάλι, που μειώνει το βάρος κατά 3+ κιλά και συμβάλλει στη βελτιστοποίηση της απόδοσης.
  • Το Quickshifter+ έχει αγωνιστικές σχέσεις (μακρύτερη 1η, κοντύτερη 6η). Το dB killer επιτρέπει λειτουργία σχεδόν σε κάθε πίστα, με στατικό όριο θορύβου 98,2 dB.
KTM

Πλαίσιο & Αναρτήσεις

  • Η TRACK χρησιμοποιεί τα ίδια πλαίσιο, υποπλαίσιο και ψαλίδι με τη βασική έκδοση, με μικρές τροποποιήσεις στη γεωμετρία (offset 33 mm, γωνία κάστερ 25°).
  • Ρυθμιζόμενο steering damper (+/- 3 mm).
  • Αναρτήσεις WP APEX (48 mm USD μπροστά και linear shock πίσω), με πιο σκληρά ελατήρια (8,5 N/mm). Πλήρως ρυθμιζόμενες σε συμπίεση, επαναφορά και προφόρτιση.

Εργονομία

KTM
  • Ύψος σέλας: 857 mm (ψηλότερη και πιο επίπεδη)
  • Clip-ons 10 mm χαμηλότερα και 3° πιο κάτω
  • Ρυθμιζόμενες μανέτες (+/- 6°)
  • Μαρσπιέ GILLES: +25 mm πίσω, +17 mm ψηλότερα
  • Απόσταση από έδαφος: 163 mm
  • Μεταξόνιο: 1.481 mm
  • 14 κιλά ελαφρύτερη πλήρως γεμάτη
  • Φρένα Brembo HyPure (2x 320 mm μπροστά, 240 mm πίσω), χωρίς ABS modulator για πιο άμεση αίσθηση.

Ηλεκτρονικά & Ride Modes

KTM

Δεν υπάρχει ABS ή Cruise Control, ενώ η 6D IMU διαχειρίζεται:

  • Αισθητήρα κλίσης
  • Motorcycle Traction Control (ειδικά ρυθμισμένο για πίστα)
  • 3 πλήρως παραμετροποιήσιμα TRACK Modes με ρυθμίσεις για:
  • Throttle Response (Smooth / Linear / Aggressive)
  • MTC Slip (0–9)
  • Anti-Wheelie (6 επίπεδα ή Off)
  • Launch Control
  • Engine Braking (6 επίπεδα)
  • Νέα TFT 4,2” με anti-glare, anti-fingerprint, 65.000 χρώματα.
  • Pit limiter (60 km/h), lap timer, slip adjuster, compact switchcube.

Αξίζει να σημειωθεί πως με βάση τον νέο κανονισμό “Next Generation” του Παγκόσμιου Supersport (δικύλινδρα έως 955 cc), η KTM 990 RC R TRACK αποτελεί δυνατή επιλογή για συμμετοχή σε αγώνες.

Τέλος θυμίζουμε πως από το 2026, ξεκινά το KTM 990 RC R CUP, ένα ευρωπαϊκό κύπελο έξι γύρων, ειδικά για τη σειρά 990 RC R -με συμμετοχές τόσο με τη βασική έκδοση όσο και με την TRACK.

Ετικέτες