Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Απριλίου 2025: Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις Απριλίου 2025 - Επιδόσεις εταιρειών
Από το

motomag

15/5/2025

Ο Απρίλιος του 2025 έκλεισε με αρνητικό πρόσημο για την αγορά δικύκλου και ATV στην Ελλάδα, και συγκεκριμένα με -15,64% σε σχέση με τον αντίστοιχο περυσινό μήνα. Έτσι το Α’ Τετράμηνο του έτους με 21.259 ταξινομήσεις έχει ελαφρώς πτωτική εικόνα σε σχέση με πέρυσι, παρουσιάζοντας κάμψη 3%.

Όπως αναφέρει η ποιητική μεταφορά της θεωρίας του χάους, γνωστή και ως το φαινόμενο της πεταλούδας, αν μια πεταλούδα χτυπήσει τα φτερά της στον Αμαζόνιο, μπορεί να έρθει βροχή στην Κίνα. Στην περίπτωσή μας οι αυξομειώσεις των πωλήσεων μοτοσυκλετών και ATV στην Ελλάδα οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στη συνεχιζόμενη απειλή των Χούθι, που έχει φρενάρει την διέλευση των πλοίων με τα κοντέινερ από τη διώρυγα του Σουέζ, ενώ στην εξίσωση ήρθαν να προστεθούν και κάποιες απεργίες σε λιμάνια -και στα δικά μας. Ως αποτέλεσμα τα πλοία επιλέγουν διαφορετικές διαδρομές και διαφορετικά λιμάνια εκφόρτωσης, επηρεάζοντας έτσι τους ρυθμούς εφοδιασμού της αγοράς. Μένει να δούμε αν οι πρόσφατες ανακοινώσεις του Προέδρου των Η.Π.Α. για τερματισμό των εχθροπραξιών από τους αντάρτες της Υεμένης έχει βάση, και αν αυτό φέρει την πολυπόθητη εξομάλυνση της ροής στην εφοδιαστική αλυσίδα της αγοράς.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1473 20,93%
2 SYM 1263 17,95%
3 YAMAHA 759 10,79%
4 PIAGGIO 713 10,13%
5 DAYTONA 634 9,01%
6 VOGE 502 7,13%
7 CFMOTO 286 4,06%
8 QJMOTOR 268 3,81%
9 BMW 102 1,45%
  VESPA 102 1,45%
10 KYMCO 96 1,36%
11 THRUST 90 1,28%
12 SUZUKI 67 0,95%
13 APRILIA 63 0,90%
14 ROYAL ENFIELD 60 0,85%
15 TRIUMPH 50 0,71%
16 LETBE 47 0,67%
17 BENELLI 38 0,54%
18 KAWASAKI 31 0,44%
19 KTM 30 0,43%
20 KEEWAY 29 0,41%
  UM 29 0,41%
21 ASUS 28 0,40%
22 DUCATI 27 0,38%
23 LIFAN INDUSTRY 26 0,37%
24 PEUGEOT 23 0,33%
25 MORBIDELLI 22 0,31%
26 ZHONGNENG 14 0,20%
27 BRIXTON 13 0,18%
28 MALAGUTI 10 0,14%
29 MOTO GUZZI 7 0,10%
  GPX 7 0,10%
30 BETA 5 0,07%
  XEV 5 0,07%
31 HUSQVARNA 4 0,06%
32 TIANYING 1 0,01%
  OTHERS* 113 1,61%
  ΣΥΝΟΛΟ 7037 100,00%
  2024 8342  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25 -15,64%  

Η Honda συνεχίζει τις εξαιρετικές επιδόσεις της για το 2025, για να βρεθεί για έναν ακόμη μήνα πρώτη, με 1.473 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 20,93%. Δεύτερη είναι η SYM με 1.263 ταξινομήσεις και 17,95% και τρίτη ανεβαίνει η Yamaha (ήταν 5η τον Μάρτιο) με 759 ταξινομήσεις και 10,79%. Στην μάχη των Κινέζων κατασκευαστών προηγείται με μεγάλη διαφορά η VOGE, ακολουθεί η CFMOTO και κοντά της βρίσκεται η QJMOTOR.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το 1ο τετράμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 4642 21,84%
2 SYM 4197 19,74%
3 YAMAHA 2157 10,15%
4 PIAGGIO 1999 9,40%
5 DAYTONA 1993 9,37%
6 VOGE 949 4,46%
7 CFMOTO 909 4,28%
8 QJMOTOR 725 3,41%
9 BMW 357 1,68%
  KYMCO 357 1,68%
10 VESPA 341 1,60%
11 SUZUKI 264 1,24%
12 THRUST 232 1,09%
13 APRILIA 186 0,87%
14 TRIUMPH 154 0,72%
15 ROYAL ENFIELD 139 0,65%
16 BENELLI 132 0,62%
17 KEEWAY 105 0,49%
  UM 105 0,49%
18 LETBE 104 0,49%
19 ASUS 98 0,46%
  KTM 98 0,46%
20 KAWASAKI 82 0,39%
21 DUCATI 72 0,34%
22 LIFAN INDUSTRY 62 0,29%
23 MORBIDELLI 61 0,29%
24 PEUGEOT 60 0,28%
25 MALAGUTI 59 0,28%
26 BETA 54 0,25%
27 HUSQVARNA 35 0,16%
28 BRIXTON 34 0,16%
29 MOTO GUZZI 27 0,13%
30 ZHONGNENG 26 0,12%
31 TIANYING 25 0,12%
32 XEV 23 0,11%
33 GPX 22 0,10%
  OTHERS* 374 1,76%
  ΣΥΝΟΛΟ 21259 100,00%
  2024 21917  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25 -3,00%  

Στο τετράμηνο Honda και SYM βρίσκονται στο δικό τους επίπεδο, με την ιαπωνική εταιρεία να προηγείται με 4.642 ταξινομήσεις και 21,84% και με την εταιρεία από την Ταϊβάν να σημειώνει 4.197 ταξινομήσεις κατακτώντας το 19,74% της αγοράς. Δυο χιλιάδες και πλέον ταξινομήσεις πιο κάτω και χονδρικά με δέκα ποσοστιαίες μονάδες πιο πίσω από τις προαναφερθείσες δυο εταιρείες βρίσκεται η εταιρεία των τριών διαπασών, με 2.157 ταξινομήσεις και 10,15%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το πρώτο τετράμηνο (Ιανουάριος-Απρίλιος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 990 21,92%
2 CFMOTO 696 15,41%
3 YAMAHA 611 13,53%
4 BMW 315 6,98%
5 VOGE 295 6,53%
6 QJMOTOR 230 5,09%
7 DAYTONA 212 4,69%
8 SUZUKI 179 3,96%
9 TRIUMPH 154 3,41%
10 ROYAL ENFIELD 139 3,08%
11 BENELLI 102 2,26%
12 KTM 98 2,17%
13 KAWASAKI 82 1,82%
14 DUCATI 72 1,59%
15 BETA 54 1,20%
16 APRILIA 39 0,86%
17 HUSQVARNA 35 0,78%
18 BRIXTON 34 0,75%
19 MOTO GUZZI 27 0,60%
20 SYM 19 0,42%
21 KEEWAY 15 0,33%
22 BAJAJ 10 0,22%
  DONGBEN 10 0,22%
23 GASGAS 8 0,18%
  SKYTEAM 8 0,18%
  UM 8 0,18%
24 FANTIC MOTOR 7 0,16%
  INDIAN 7 0,16%
  MOTO MORINI 7 0,16%
  RIEJU 7 0,16%
25 SHERCO 6 0,13%
26 HARLEY DAVIDSON 5 0,11%
  MOTRON 5 0,11%
27 SWM 4 0,09%
  VMOTO 4 0,09%
  YINXIANG 4 0,09%
28 HYOSUNG 3 0,07%
  TEYIN 3 0,07%
29 MALAGUTI 2 0,04%
  SENKE 2 0,04%
  TINBOT 2 0,04%
  VELIMOTOR 2 0,04%
30 AJP 1 0,02%
  MOTA 1 0,02%
  MV AGUSTA 1 0,02%
  TROMOX 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 4516 100,00%

Στη μοτοσυκλέτα, για το πρώτο τετράμηνο, η Honda βρίσκεται πρώτη με 990 ταξινομήσεις και 21,92%, ενώ δεύτερη είναι η CFMOTO με 696 ταξινομήσεις και 15,41%. Η Yamaha ολοκληρώνει την πρώτη τριάδα με 611 ταξινομήσεις και 13,53%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 3716 25,80%
2 HONDA 3361 23,34%
3 PIAGGIO 1999 13,88%
4 YAMAHA 1327 9,21%
5 DAYTONA 1183 8,21%
6 VOGE 601 4,17%
7 QJMOTOR 497 3,45%
8 KYMCO 350 2,43%
9 VESPA 341 2,37%
10 THRUST 179 1,24%
11 APRILIA 147 1,02%
12 KEEWAY 90 0,62%
13 SUZUKI 85 0,59%
14 LETBE 70 0,49%
15 MORBIDELLI 61 0,42%
16 PEUGEOT 60 0,42%
17 UM 46 0,32%
18 BMW 42 0,29%
19 ZHONGNENG 26 0,18%
20 TIANYING 25 0,17%
21 EFUN/ZAP 20 0,14%
22 JNEN, JUNENG 18 0,12%
23 SILENCE 14 0,10%
24 GOLDEN LION 13 0,09%
25 HORWIN 12 0,08%
26 MALAGUTI 11 0,08%
27 MOTRON 10 0,07%
28 ZNEN 9 0,06%
29 ARORA 8 0,06%
  CFMOTO 8 0,06%
  JINLANG 8 0,06%
  VMOTO 8 0,06%
30 E-ZI 5 0,03%
31 BLUESHARK 4 0,03%
  DOFERN 4 0,03%
  FENGCHENG 4 0,03%
  NIU 4 0,03%
  RIYA 4 0,03%
  ZXMCO 4 0,03%
32 JIANGSU XINRI 3 0,02%
  ROYAL ALLOY 3 0,02%
  TRIGOBIKE 3 0,02%
33 DOOHAN 2 0,01%
  ECOOTER 2 0,01%
  LAMBRETTA 2 0,01%
  MILG 2 0,01%
  RAY ELECTRIC 2 0,01%
34 DAELIM 1 0,01%
  DINGYITOP 1 0,01%
  ITALJET 1 0,01%
  JCADI 1 0,01%
  LVNENG 1 0,01%
  OPAI 1 0,01%
  YADEA 1 0,01%
  ZEEHO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 14401 100,00%

Αν η μοτοσυκλέτα βρίσκεται στις 4.500 ταξινομήσεις για το πρώτο τετράμηνο του έτους, τα scooter προσθέτουν δέκα ακόμη χιλιάδες, για να φτάσουμε τις 14.500 και πλέον ταξινομήσεις! Πρώτη εταιρεία είναι η SYM με 3.716 ταξινομήσεις και 25,80%, δεύτερη η Honda με 3.361 ταξινομήσεις και 23,34% και η πρώτη τριάδα κλείνει με την Piaggio με 1.999 ταξινομήσεις και 13,88%

Παπί

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 564 29,19%
2 SYM 462 23,91%
3 HONDA 291 15,06%
4 YAMAHA 219 11,34%
5 ASUS 98 5,07%
6 LIFAN INDUSTRY 62 3,21%
7 THRUST 53 2,74%
8 UM 51 2,64%
9 MALAGUTI 46 2,38%
10 LETBE 34 1,76%
11 BENELLI 30 1,55%
12 GPX 22 1,14%
  ΣΥΝΟΛΟ 1932 100,00%

Στα παπιά Daytona και SYM συνεχίζουν να κοιτούν τους υπόλοιπους... αφ' υψηλού, με την πρώτη να σημειώνει 564 ταξινομήσεις και 29,19% και με τη δεύτερη 462 ταξινομήσεις και 23,91%. Κάπως έτσι ο Όμιλος Γκοργκόλη κατέχει το 53,1% της αγοράς του παπιού! Στις επόμενες δυο θέσεις ακολουθούν οι ιαπωνικές εταιρείες Honda και Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την κινέζικη ASUS.

ATV / SSV

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 205 50,00%
2 VOGE 53 12,93%
3 DAYTONA 34 8,29%
4 AODES 11 2,68%
5 FANGPOWER 8 1,95%
6 KYMCO 7 1,71%
7 POLARIS 7 1,71%
8 BASHAN 6 1,46%
9 SEGWAY 5 1,22%
10 BRP 1 0,24%

Βγάζοντας από την εξίσωση τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και τα buggy από τους πίνακες των 3W/4W, στα ATV & SSV η CFMOTO παραμένει πρώτη κατέχοντας τη μισή αγορά, με 205 ταξινομήσεις στους πρώτους 4 μήνες του 2025. Δεύτερη με τo ATV της Loncin είναι η VOGE με 53 ταξινομήσεις και 12,93% και τρίτη, με το ATV της Kayo η Daytona με 34 ταξινομήσεις και 8,29%.

 

Zontes σκούτερ: Κινητήρας στο πλαίσιο, μονό αμορτισέρ κάτω από τα 300 κ.εκ. -Τι δείχνουν πατέντες και φωτογραφία

Και τελική μετάδοση με αλυσίδα - Αλλά και προβλήματα στην εφαρμογή
Scooter Zontes πατέντες 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/9/2026

Έχοντας το V125, το μοναδικό αυτή τη στιγμή στην κατηγορία με αλουμινένιο πλαίσιο, ήδη διαθέσιμο στην αγορά, η Zontes φαίνεται ότι εξετάζει μία ακόμη έκπληξη για σκούτερ με κινητήρες έως 300 κ.εκ.

Το έχουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν πως οι πατέντες που καταθέτουν κατά καιρούς οι κατασκευαστές δεν σημαίνουν απαραίτητα και την άφιξη ενός νέου μοντέλου, στο οποίο θα εφαρμόζονται οι κατοχυρωμένες λύσεις, ούτε ότι θα τις δούμε σε κάποιο μοντέλο που υπάρχει ήδη στην παραγωγή.

H Zontes όμως αυτή τη στιγμή καινοτομεί για τα δεδομένα των καιρών και της κατηγορίας στην οποία ανήκει το V125 (λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή του σκούτερ στην Ελλάδα) και ακολουθεί το επόμενο βήμα που έχει αρχίσει να διαφαίνεται και σε άλλους κατασκευαστές από την Κίνα, οι οποίοι έχουν περνάνε από την αντιγραφή στην καινοτομία χαράσσοντας τον δικό τους δρόμο.

Zontes πατέντες σκούτερ και φωτογραφία 2026

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω για τις πατέντες προς κατοχύρωση που αποδίδονται στη Zontes και κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στο διαδίκτυο, η πιθανότητα να τις δούμε σε ένα μοντέλο παραγωγής αυξάνονται σημαντικά, αν και εφόσον αποδειχθεί στην πράξη ότι δουλεύουν. Η πιθανότητα μάλιστα αυξάνεται αφού υπάρχει και μια μικρή φωτογραφία που απεικονίζει ένα λειτουργικό, όπως φαίνεται, πρωτότυπο, οπότε μπορούμε να πούμε με σχετική βεβαιότητα ότι στην χειρότερη περίπτωση η Zontes αξιολογεί στην πράξη τις συγκεκριμένες λύσεις. 

Και τι φέρνουν αυτές στο τραπέζι; Όχι τόσο την τελική μετάδοση με αλυσίδα, όσο τον κινητήρα που βρίσκεται σταθερά τοποθετημένος μέσα στο πλαίσιο. Όχι όμως μπροστά όπως θα περίμενε κανείς, ανάμεσα ή κάτω από τα πόδια του αναβάτη, αλλά κάθετα, κάτω από εκεί που κανονικά βρίσκεται η σέλα του.

Το θετικό με αυτή την εφαρμογή είναι συγκεντρώνονται οι μάζες στο κέντρο και την ίδια στιγμή αυξάνεται σημαντικά η στιβαρότητα του πλαισίου και του ψαλιδιού αφού πλέον δεν χρειάζεται να κάνει ο κινητήρας αυτή τη δουλειά -το ψαλίδι δηλαδή- και έτσι δεν υπάρχει πλέον ο όγκος και το βάρος του πίσω από το πλαίσιο. Το σημαντικότερο όφελος στη στιβαρότητα και το έλεγχο που δίνεται έτσι στις ελαστικότητες προκύπτει στο σημείο που εδράζει το ψαλίδι, εκεί περίπου που κανονικά θα βρισκόταν η βάση του κινητήρα στο πλαίσιο. 

Zontes πατέντες σκούτερ και φωτογραφία 2026

Από την άλλη η κάθετη τοποθέτηση του κινητήρα μέσα στο πλαίσιο, πολύ μακριά από τον λαιμό είναι άγνωστο πώς επηρεάζει τη συμπεριφορά του σκούτερ, όμως ως κέρδος έχουμε μια ποδιά με χαμηλό ύψος με το σκούτερ να διατηρεί έτσι τη χρηστικότητά του. Το πλαίσιο πάντως μοιάζει προσεγμένο ως προς την στιβαρότητά του, αυτό μαρτυρούν τα εσωτερικά νεύρα στις δύο δοκούς μέχρι το λαιμό και δεν αποκλείεται να είναι και σε αυτή την περίπτωση κατασκευασμένο από αλουμίνιο.

Τα σημεία που η συγκεκριμένη διάταξη υστερεί εμφανώς είναι δύο και είναι ίσως και ο λόγος που δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο στην παραγωγή από άλλον κατασκευαστή. Το πρώτο είναι ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος κάτω από τη σέλα, ο οποίος εξαφανίζεται με τον κινητήρα τοποθετημένο κάθετα και μόνο ένα top case μπορεί να αναπληρώσει αυτή τη χασούρα. Το δεύτερο και ίσως πιο σημαντικό αφορά τη διαχείριση της θερμότητας που εκπέμπει ο κινητήρας που βρίσκεται εσώκλειστος, όπως φαίνεται στο πλαίσιο, με τη την κεφαλή του να βρίσκεται μάλιστα κάτω από τα οπίσθια του αναβάτη...

Η KYMCO πάντως έχει σκούτερ με ψαλίδι πίσω, τελική μετάδοση με αλυσίδα και μονό αμορτισέρ κάτω από τα 300 κ.εκ. στην Ταϊλάνδη, το G7, το οποίο δεν έχει κάνει μέχρι στιγμή την εμφάνισή του στην Ευρώπη και έχει λύσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το σχέδιο της Zontes κρατώντας τον κινητήρα οριζόντια, και έτσι διατηρεί και τον αποθηκευτικό χώρο κάτω από τη σέλα.