Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Νοεμβρίου-11μήνου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Κατάταξη εταιρειών και μερίδια Νοεμβρίου - Και στο 11μηνο του 2025
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και εταιρειών Νοέμβριος 2025 και 11μηνο 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

17/12/2025

Η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας συνέχισε την πτωτική της πορεία για πέμπτο σερί μήνα και σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που επεξεργάστηκε ο ΣΕΜΕ, τον μήνα που μας πέρασε είχαμε 4.534 ταξινομήσεις.

Οι 4.534 ταξινομήσεις του Νοεμβρίου παρουσιάζονται μειωμένες κατά 2,97% έναντι των ταξινομήσεων του ίδιου μήνα του 2024, ο οποίος είχε κλείσει με 4.673 ταξινομήσεις. Η αγορά ωστόσο διατηρεί την φόρα από το πρώτο μισό του έτους και παρά το αρνητικό σερί βρέθηκε στο 11μηνο να καταγράφει 77.105 ταξινομήσεις, έναντι 74.819 ταξινομήσεων για το αντίστοιχο διάστημα της προηγούμενης χρονιάς.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Νοέμβριο του 2025.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

Ποσοστό

1

HONDA

805

17,75%

2

SYM

765

16,87%

3

PIAGGIO

569

12,55%

4

YAMAHA

413

9,11%

5

DAYTONA

345

7,61%

6

VOGE

292

6,44%

7

SUZUKI

193

4,26%

8

CFMOTO

169

3,73%

9

QJMOTOR

140

3,09%

10

ZONTES

131

2,89%

11

BMW

59

1,30%

 

THRUST

59

1,30%

12

VESPA

58

1,28%

13

KYMCO

51

1,12%

14

APRILIA

49

1,08%

 

KEEWAY

49

1,08%

15

KTM

33

0,73%

16

TRIUMPH

30

0,66%

 

ROYAL ENFIELD

30

0,66%

17

MALAGUTI

23

0,51%

18

LETBE

21

0,46%

19

MORBIDELLI

20

0,44%

20

ASUS

16

0,35%

 

DUCATI

16

0,35%

21

UM

14

0,31%

22

KAWASAKI

13

0,29%

23

MOTO GUZZI

12

0,26%

24

BETA

10

0,22%

25

PEUGEOT

9

0,20%

26

BRIXTON

7

0,15%

27

LIFAN INDUSTRY

6

0,13%

28

BENELLI

5

0,11%

29

GPX

2

0,04%

30

SEGWAY

1

0,02%

 

OTHERS*

119

2,62%

 

Η Honda είναι η πρώτη σε ταξινομήσεις εταιρεία για τον μήνα που μας πέρασε έχοντας το 17,75% της αγοραστικής πίτας, με τη SYM να παίρνει τη δεύτερη θέση με 765 ταξινομήσεις και 16,87% μερίδιο. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 12,55% και 569 ταξινομήσεις, 4η είναι η Yamaha με 413 ταξινομήσεις και 9,11% και 5η η Daytona με 7,61% και 345 ταξινομήσεις.

Δείτε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV στο 11μηνο του 2025

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

15.158

19,66%

2

SYM

13.720

17,79%

3

YAMAHA

8.068

10,46%

4

PIAGGIO

8.064

10,46%

5

DAYTONA

5.077

6,58%

6

VOGE

4.251

5,51%

7

CFMOTO

3.900

5,06%

8

ZONTES

2.748

3,56%

9

QJMOTOR

2.340

3,03%

10

KYMCO

1.217

1,58%

11

SUZUKI

1.156

1,50%

12

VESPA

1.150

1,49%

13

BMW

1.091

1,41%

14

THRUST

924

1,20%

15

APRILIA

772

1,00%

16

KEEWAY

663

0,86%

17

TRIUMPH

509

0,66%

18

ROYAL ENFIELD

503

0,65%

19

KTM

448

0,58%

20

LETBE

433

0,56%

21

BENELLI

417

0,54%

22

ASUS

402

0,52%

23

LIFAN INDUSTRY

389

0,50%

24

UM

366

0,47%

25

PEUGEOT

305

0,40%

26

MALAGUTI

238

0,31%

27

KAWASAKI

230

0,30%

28

MORBIDELLI

224

0,29%

29

DUCATI

215

0,28%

30

SEGWAY

140

0,18%

31

BRIXTON

124

0,16%

32

MOTO GUZZI

104

0,13%

33

BETA

91

0,12%

34

GPX

85

0,11%

35

OTHERS*

1.583

2,05%

 

ΣΥΝΟΛΟ

77.105

 

 

2024

74.819

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

3,05%

 

 

Στο 11μηνο του 2025 η Honda έχει αποσπάσει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς με 19,66% και 15.158 ταξινομήσεις συνολικά. Στη δεύτερη θέση έχουμε τη SYM του ομίλου Γκοργκόλη με 17,79% και 13.720 μονάδες και στην τρίτη θέση τη Yamaha με 8.068 ταξινομήσεις για το 10,46% της αγοράς. Με πολύ μικρή διαφορά σε ταξινομήσεις (8.064) ακολουθεί στην 4η θέση η Piaggio με ίδιο ουσιαστικά ποσοστό και 5η είναι η Daytona με 5.077 ταξινομήσεις και 6,58% επί του συνολικού μεριδίου.

BMW F 450 R 2027 - Το δικύλινδρο Α2 naked με 47 ίππους και βάρος 175 "γεμάτων" κιλών

Στοχεύει κορυφή η BMW βάζοντας στο μάτι Aprilia και KTM
BMW F 450 R 2027
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

2/10/2026

Αφήνοντας πίσω το μονοκύλινδρο G 310 R η BMW παρουσίασε το σαφώς πιο αξιόμαχο δικύλινδρο προσθέτοντας την δική της πρόσταση στις μικρομεσαίες naked που οδηγούνται με δίπλωμα κατηγορίας Α2.

Μετά την Aprilia με το Tuono 457 που έφτιαξε μια μοτοσυκλέτα στα όρια της A2 κατηγορίας, με το μίνιμου επιτρεπόμενο βάρος και τη μέγιστη δυνατή ισχύ -δύο στοιχεία που πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα ώστε να επιτρέπεται μια μοτοσυκλέτα να οδηγείται από κατόχους διπλώματα Α2-, έρχεται τώρα και η BMW να κάνει το ίδιο με το F 450 R.

Ο εν σειρά δικύλινδρος των 420 κ.εκ. που γνωρίσαμε για πρώτη φορά στο F 450 GS, αποδίδει και εδώ 47 ίππους (35 KW) στις 8.750 με τη μέγιστη τιμή της ροπής να βρίσκεται στα 4,39 χιλιογραμμόμετρα στις 6.750 σ.α.λ., ενώ ο ασυνήθιστος στρόφαλος των 135 μοιρών κινεί ασύμμετρα τα πιστόνια (225-495 μοίρες) και διαφοροποιεί έτσι τον τρόπο που κατεβάζει τη ροπή στον δρόμο τόσο σε σχέση με τους παραδοσιακούς στροφάλους των 180 και 360 μοιρών, όσο και εκείνον των 270 μοιρών (270-450) που επιλέγουν όλο και περισσότεροι κατασκευαστές στο κυνήγι της αύξησης της πρόσφυσης του πίσω ελαστικού.

BMW F 450 R 2027

Η BMW κάνει λόγο για διαθεσιμότητα του 80% της ροπής από τις 3.000 σ.α.λ. και για κατανάλωση που δεν υπερβαίνει τα 3,8 λτ./100 χλμ. κατά το πρότυπο WMTC, τη στιγμή που το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 14,5 λίτρα, για να προσφέρει αυτονομία 350+ χιλιομέτρων.

Όπως και το μικρότερο το GS έτσι και εδώ είναι διαθέσιμος προαιρετικά ο Easy Ride Clutch (ERC) συμπλέκτης που δεν απαιτεί από τον αναβάτη να χρησιμοποιεί τη μανέτα για να ξεκινήσει από στάση και σε συνδυασμό με το quickshifter, ούτε όταν επιταχύνει, κινείται με σταθερή ταχύτητα ή επιβραδύνει. Ο αναβάτης έχει επίσης στη διάθεσή του τα στάνταρ προγράμματα λειτουργίας Rain, Road, και Dynamic, όπως και τα στάνταρ συστήματα ασφάλειας και υποβοήθησης Cornering ABS, Dynamic Brake Control (DBC), Dynamic Traction Control (DTC) και το σύστημα ελέγχου του φρένου του κινητήρα (MSR).

Εκτός από τον κινητήρα και το ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο χωροδικτύωμα (με αφαιρούμενο πλαίσιο χωροδικτύωμα) προέρχεται από το F 450 GS, ή για να το θέσουμε καλύτερα βασίζεται σε αυτό. Το πιρούνι είναι 43άρι ανεστραμμένο της KYB, όπως και το αμορτισέρ και το ψαλίδι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο. Αλουμινένιες είναι και οι χυτές 17άρες ζάντες με ελαστικά 110/70 και 150/60 εμπρός και πίσω αντίστοιχα, ενώ οι διαδρομές και στα δύο άκρα βρίσκονται στα γενναιόδωρα 140 χλστ. και το μεταξόνιο στα σχετικά "μακριά" για τα δεδομένα της κατηγορίας 1.405 χλστ., ενώ το ίχνος των 110 χλστ. υπονοεί σταθερότητα στην επίσημη τελική των 169 χλμ./ώρα.

BMW F 450 R 2027

Γνωρίζοντας πολύ καλά τη εξαιρετική συμπεριφορά στην άσφαλτο της μικρής adventure της  BMW από το φετινό MEGA TEST Mini On-Off (τεύχος ΜΟΤΟ #680), περιμένουμε από τη μοτοσυκλέτα των Βαυαρών να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, όταν έρθει η ώρα να αντιμετωπίσει τα Aprilia Tuono 457 και KTM 390 Duke στον τομέα της συμπεριφοράς, αλλά και τον υπόλοιπο και ολοένα σκληρότερο ανταγωνισμό της κατηγορίας, όπως ανακαλύψαμε και στο συγκριτικό που μπορείτε να βρείτε στο τρέχον τεύχος του ΜΟΤΟ (#683) που κυκλοφορεί στα περίπτερα!

Εκτός από το χαμηλό βάρος της μοτοσυκλέτας, στη φιλικότητα συνεισφέρει το χαμηλό ύψος της σέλας στα 790 χλστ. με την BMW να έχει διαθέσιμες και άλλες δύο σέλες για τον αναβάτη στα 810 και 775 ώστε να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερους σωματότυπους. 

Στον στάνταρ εξοπλισμό ανήκουν επίσης τα full LED φώτα και η TFT οθόνη των 6,5 ιντσών που προσφέρει συνδεσιμότητα και ένα ευρύ φάσμα πληροφόρησης στον αναβάτη με τη F 450 R να είναι διαθέσιμη σε τέσσερεις εκδόσεις, τις Base, Exclusive, M Sport και M Sport με το πακέτο Innovation που περιλαμβάνει και τον "rekluse" συμπλέκτη.