Πτώση 9,2% για τις μοτοσυκλέτες στην Ιταλία – Τεράστια πρωτιά BMW R1300GS - Σταθερά τα scooter

Πρώτο το CFMOTO 450MT ανάμεσα στους Κινέζους
Πτώση 9,2% για τις μοτοσυκλέτες στην Ιταλία – Τεράστια πρωτιά BMW R1300GS - Σταθερά τα scooter
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

3/9/2025

Δύσκολες στιγμές περνά η αγορά μοτοσυκλέτας στην γειτονική Ιταλία καθώς συνεχίζεται η πτωτική πορεία με συνολικά 9,2% πτώση, μοιρασμένη σε όλες τις κατηγορίες.

Στα scooter ο Αύγουστος έκλεισε σταθερά συγκριτικά με πέρσι, με μία μικρή διόρθωση προς τα κάτω μόλις -0,21% ενώ από την αρχή της χρονιάς τρέχει με άνοδο λίγο πάνω από 7% με το αστρονομικό νούμερο των 149.008 μονάδων από την αρχή της χρονιάς μέχρι τέλος καλοκαιριού.

Αντίστοιχα οι μοτοσυκλέτες συνέχισαν την πτωτική τους πορεία, έχοντας γράψει συνολικά -13,91% συγκριτικά με πέρσι, ανεβαίνοντας στις 104.052 μονάδες.

Το πραγματικό νούμερο όμως της μείωσης είναι ακόμη μεγαλύτερο καθώς εμπεριέχει πλασματικές ταξινομήσεις που έγιναν για να σωθεί το αδιάθετο στοκ από την παρέλευση των προθεσμιών των προδιαγραφών.

Μεγαλύτερη μείωση είναι στα μοτοποδήλατα που εκεί στην Ιταλία αποτελούν μία τεράστια αγορά για τις μικρές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην κατηγορία, όπως και στα ATV.

Συνολικά η αγορά της Ιταλίας έχει διαθέσει από την αρχή του έτους μέχρι τέλος καλοκαιριού 262.475 μονάδες, ένα τεράστιο νούμερο, πολλές φορές πάνω από την συνολική αγορά της Ελλάδας για ολόκληρο το 2024 – ως παράδειγμα.

Το BMW R 1300 GS ξεπέρασε τις 5.000 μονάδες και στις δύο εκδόσεις του, συγκεκριμένα το R 1300 GS έγραψε μέχρι στιγμής 2.945 μονάδες και 2.363 η έκδοση Adventure με το Transalp της Honda να ακολουθεί.

Η Yamaha γεμίζει τις δύο θέσεις για την πεντάδα με Tracer 9 και MT-07 ενώ ακολουθεί το Africa Twin σε μικρή απόσταση.

Απίστευτη επίδοση για την CFMOTO που στην Ιταλία έχει τον ίδιο αντιπρόσωπο με την VOGE καθώς άφησε πίσω και την BENELLI που έχει και το ιταλικό όνομα, ανεβαίνοντας στην 7η θέση. Ακολουθεί η Multistrada V4 της Ducati που επίσης είναι μία πολύ καλή επίδοση. Διότι μπορεί να είναι η ναυαρχίδα της ιταλικής moto-βιομηχανίας αυτή την στιγμή αλλά δεν παύει να κοστίζει σχεδόν όσο οι τρεις προηγούμενες θέσεις μαζί. Το Kawasaki Z900 συνεχίζει ακάθεκτο να κάνει περήφανη την Kawasaki που περισσότερο την νοιάζει να περνά την Suzuki, καθώς όπως έχω πει πολλές φορές οι 4 της Ιαπωνίας κινούνται σε δύο άξονες, τον Honda-Yamaha και τον Kawasaki-Suzuki. Το Z900 πέρασε στην Γερμανία μέσα και το BMW R1300GS, αν θυμάστε, και συνεχίζει ακάθεκτο στις άλλες δύο μεγάλες αγορές Γαλλίας και Γερμανίας να είναι σταθερά στις πρώτες θέσεις.

Την δεκάδα της Ιταλίας κλείνει το TRK 702 και μάλιστα είχε πρωτιά τον Αύγουστο πουλώντας περισσότερες μονάδες από όλους. Στον χειρότερο μήνα της Ιταλίας το TRK ήταν πρώτο, που σημαίνει πως θα κάνει την διαφορά μέχρι τέλος του έτους.

Αντίστοιχα πολύ δυνατό ξεκίνημα έχει και το Tracer 7 γιατί μόλις τώρα πρόλαβε να ξεκινήσει πωλήσεις και ήδη πέρασε στην δεύτερη θέση του μήνα. Αυτό σημαίνει πως θα καταφέρει να προχωρήσει πολύ δυναμικά μέχρι τέλος του έτους.

Το πρώτο 8μηνο έδωσε μία εικόνα για την γειτονική αγορά που είναι σημαντική και για εμάς καθώς υπάρχουν αρκετές γέφυρες, τόσο οικονομικές όσο και σε κοινωνικές ομοιότητες. Μπορεί η δική μας αγορά να έκλεισε πέρσι λίγο κάτω από τις 80.000 μονάδες και μέχρι τώρα να μην κάνουμε παρά μόνο 22,26% των συνολικών μονάδων των Ιταλών, υπάρχουν όμως αναλογίες που καθιστούν πιο σημαντικό για εμάς να παρακολουθούμε την αγορά της Ιταλίας, έναντι εκείνη της Γαλλίας ή της Γερμανίας.

 

Κατ.

ΜΑΡΚΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

8μηνο 2025

1

BMW

R 1300 GS

2.945

2

BMW

R 1300 GS ADV

2,363

3

HONDA

XL 750 TRANSALP

2.321

4

YAMAHA

TRACER 9

2,320

5

YAMAHA

MT-07

2,230

6

HONDA

AFRICA TWIN

2.213

7

CFMOTO

450MT

2.004

8

DUCATI

MULTISTRADA V4

1.910

9

KAWASAKI

Z 900

1,706

10

BENELLI

TRK 702 / X

1,682

11

YAMAHA

Tenere 700

1,669

12

YAMAHA

MT-09

1,520

13

VOGE

 125R

1,518

14

HONDA

NC 750 X

1,501

15

HONDA

GB350S

1,384

16

VOGE

625DSX

1.199

17

KAWASAKI

VERSYS 650

1.142

18

VOGE

900DSX

1.131

19

VOGE

525DSX

1.128

20

KAWASAKI

Z 650

1,089

21

CFMOTO

800MT

1,079

22

HONDA

CB 1000 HORNET

1,024

23

MOTO GUZZI

V7

1.017

24

DUCATI

SCRAMBLER 800

893

25

DUCATI

MULTISTRADA V2

891

26

ROYAL ENFIELD

GUERRILLA 450

891

27

ROYAL ENFIELD

HIMALAYAN 452

868

28

HONDA

CB 750 HORNET

866

29

MOTO MORINI

X-CAPE 700

829

30

CFMOTO

700MT ADV

804

 

 

Τα 30 σκούτερ με τις περισσότερες πωλήσεις στην Ιταλία από την αρχή του έτους και μέχρι τέλος καλοκαιριού:

Κατ.

ΜΑΡΚΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

8μηνο 2025

1

HONDA ITALY

SH 125

14,144

2

HONDA ITALY

SH 350

9.134

3

HONDA ITALY

SH 150

7,795

4

HONDA

X-ADV 750

6,527

5

PIAGGIO

LIBERTY 125 ABS

5,685

6

KYMCO

PEOPLE S 125

4,859

7

HONDA ITALY

ADV 350

4,671

8

YAMAHA

TMAX

4.216

9

VOGE

SR16

4.123

10

YAMAHA

XMAX 300

4,070

11

KYMCO

AGILITY 125 S

3,510

12

SYM

SYMPHONY 125

3.285

13

PIAGGIO

VESPA PRIM125

3.226

14

PIAGGIO

VESPA GTS 310

3.039

15

HONDA

FORCE 350

2,989

16

PIAGGIO

MEDLEY 125

2,684

17

HONDA

SH MODE 125

2,534

18

PIAGGIO

BEVERLY 400

2,474

19

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

2,356

20

YAMAHA

NMAX 125

2,268

21

SYM

SYMPHONY 125ST

1.952

22

KYMCO

AGILITY 125 R16

1.937

23

SYM

SYMPHONY 125SR

1.934

24

ZONTES

368G

1.931

25

SYM

SYMPHONY 200ST

1,757

26

SYM

ADX 300

1,750

27

VOGE

SR1 ADV

1.612

28

PIAGGIO

MEDLEY 200

1,351

29

HONDA

FORCE 750

1.213

30

QJ MOTOR

SQ16

1.175

 

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.