Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 11μηνου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 11μηνου 2022, κατάταξη εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/12/2022

Τον Νοέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.775 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 32,36%.

Αντίστοιχα, το 11μηνο του 2022 έκλεισε με 53.249 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 42.451 ταξινομήσεις του 11μηνου του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 25,44%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, ενώ με τις ταξινομήσεις Δεκεμβρίου θα κάνουμε ένα βήμα προς τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 11ο μήνα αλλά και για το πρώτο 11μηνο του έτους.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

964

26,25%

2

HONDA

704

19,17%

3

PIAGGIO

548

14,92%

4

DAYTONA

380

10,35%

5

YAMAHA

345

9,39%

6

KYMCO

109

2,97%

7

VESPA

74

2,01%

8

CFMOTO

59

1,61%

 

BMW

59

1,61%

9

TRIUMPH

43

1,17%

10

VOGE

36

0,98%

11

APRILIA

34

0,93%

12

SUZUKI

24

0,65%

13

SILENCE

20

0,54%

14

MALAGUTI

19

0,52%

 

JIAYUAN

19

0,52%

15

BENELLI

17

0,46%

 

KTM

17

0,46%

 

THRUST

17

0,46%

16

KEEWAY

16

0,44%

17

BRIXTON

13

0,35%

 

ROYAL ENFIELD

13

0,35%

 

DUCATI

13

0,35%

 

BETA

13

0,35%

 

SUPER SOCO

13

0,35%

18

HUSQVARNA

10

0,27%

 

EFUN/ZAP

10

0,27%

19

SEGWAY

8

0,22%

20

BAJAJ

6

0,16%

21

NIU

3

0,08%

 

JIANGSU XINRI

3

0,08%

 

MOTRON

3

0,08%

22

MOTO GUZZI

2

0,05%

23

POLARIS

1

0,03%

 

ZHONGNENG

1

0,03%

 

RENLI

0

0

 

OTHERS*

57

1,55%

 

TOTALS

3.673

 

 

2021

2.775

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

32,36%

 

Πρώτη εταιρεία για τον Νοέμβριο του 2022 ήταν η SYM με 964 ταξινομήσεις, και ποσοστό αγοράς 26,25% (24,43% τον περυσινό Νοέμβριο στην πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 704 ταξινομήσεις και 19,17% (19,71% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 548 ταξινομήσεις και 14,92% (12,22% πέρυσι και τέταρτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 380 ταξινομήσεις και 10,35% (12,29% πέρυσι και τρίτη θέση), και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 345 ταξινομήσεις και 9,39% (8,58% πέρυσι στην ίδια πέμπτη θέση).

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.347

25,07%

2

HONDA

10.425

19,58%

3

PIAGGIO

6.919

12,99%

4

DAYTONA

5.884

11,05%

5

YAMAHA

4.871

9,15%

6

KYMCO

1.983

3,72%

7

CFMOTO

1.795

3,37%

8

VESPA

1.170

2,20%

9

BMW

845

1,59%

10

APRILIA

606

1,14%

11

VOGE

441

0,83%

12

SUZUKI

375

0,70%

13

KEEWAY

345

0,65%

14

BENELLI

343

0,64%

15

KTM

313

0,59%

16

MALAGUTI

305

0,57%

17

THRUST

287

0,54%

 

TRIUMPH

287

0,54%

18

BRIXTON

170

0,32%

19

ROYAL ENFIELD

160

0,30%

20

DUCATI

151

0,28%

21

SEGWAY

126

0,24%

22

HUSQVARNA

122

0,23%

23

POLARIS

112

0,21%

24

JIAYUAN

110

0,21%

25

EFUN/ZAP

109

0,20%

26

BETA

99

0,19%

27

NIU

94

0,18%

28

JIANGSU XINRI

93

0,17%

29

SILENCE

92

0,17%

30

BAJAJ

85

0,16%

31

MOTRON

82

0,15%

 

SUPER SOCO

82

0,15%

32

ZHONGNENG

79

0,15%

33

MOTO GUZZI

59

0,11%

34

RENLI

54

0,10%

 

OTHERS*

829

1,56%

 

TOTALS

53.249

100%

 

2021

42.451

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

25,44%

 

Στην πρώτη θέση για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2022 βρέθηκε η SYM με 13.347 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,07% (21,94% πέρυσι, και πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 10.245 ταξινομήσεις και 19,58% (18,48% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 12,99% (15,64% και τρίτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 5.884 ταξινομήσεις και 11,05% (11,73% πέρυσι και τέταρτη θέση), με την Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4.871 ταξινομήσεις και 9,15% (10,43% και πέμπτη θέση).

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.805

21,25%

2

YAMAHA

1.657

19,50%

3

DAYTONA

761

8,96%

4

BMW

671

7,90%

5

CFMOTO

451

5,31%

6

VOGE

438

5,16%

7

SUZUKI

370

4,35%

8

BENELLI

343

4,04%

9

KTM

313

3,68%

10

TRIUMPH

287

3,38%

11

BRIXTON

170

2,00%

12

ROYAL ENFIELD

160

1,88%

13

SYM

156

1,84%

14

DUCATI

151

1,78%

15

HUSQVARNA

122

1,44%

16

APRILIA

109

1,28%

17

BETA

99

1,17%

18

BAJAJ

85

1,00%

19

MOTO GUZZI

59

0,69%

20

KAWASAKI

38

0,45%

21

KEEWAY

28

0,33%

22

MOTO MORINI

25

0,29%

23

SUPER SOCO

25

0,29%

24

GASGAS

20

0,24%

25

INDIAN MOTORCYCLE

19

0,22%

26

SKYTEAM

19

0,22%

27

ZONGSHEN

18

0,21%

28

HARLEY DAVIDSON

12

0,14%

29

ZERO MOTORCYCLES

12

0,14%

30

SHERCO

11

0,13%

31

MV AGUSTA

8

0,09%

32

FANTIC MOTOR

7

0,08%

33

MOTRON

6

0,07%

34

SWM

6

0,07%

35

TINBOT

6

0,07%

36

DAYI MOTOR

5

0,06%

37

SENKE

4

0,05%

38

WONJAN

3

0,04%

39

HORWIN

2

0,02%

40

S&T MOTORS

2

0,02%

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών ανά εταιρεία για το 11μηνο του 2022, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η Honda με 1.805 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,25%.

Δεύτερη ήταν η Yamaha, με 1.657 ταξινομήσεις και 19,50%, και τρίτη η Daytona με 761 ταξινομήσεις και 8,96%.

Τέταρτη βρέθηκε η BMW με 671 μοτοσυκλέτες και 7,90%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την CFMOTO που σημείωσε 451 ταξινομήσεις με ποσοστό αγοράς 5,31%.


ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ SCOOTER 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.755

30,43%

2

HONDA

8.190

23,17%

3

PIAGGIO

6.919

19,58%

4

YAMAHA

2.634

7,45%

5

KYMCO

1.924

5,44%

6

DAYTONA

1.545

4,37%

7

VESPA

1.170

3,31%

8

APRILIA

497

1,41%

9

KEEWAY

315

0,89%

10

THRUST

287

0,81%

11

BMW

174

0,49%

12

EFUN/ZAP

109

0,31%

13

NIU

94

0,27%

14

JIANGSU XINRI

93

0,26%

15

SILENCE

92

0,26%

16

ZHONGNENG

79

0,22%

17

MOTRON

76

0,22%

18

SUPER SOCO

57

0,16%

19

GOLDEN LION

47

0,13%

20

LAMBRETTA

25

0,07%

Η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις scooter για το 11μηνο του 2022 ήταν η SYM με 10.755 scooter και 30,43%.

Δεύτερη ήταν η Honda με 8.190 ταξινομήσεις και 23,17%, και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 19,58%.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 2.634 scooter και 7,45% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO με 1.924 ταξινομήσεις και 5,44%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

3.575

48,47%

2

SYM

2.436

33,03%

3

YAMAHA

580

7,86%

4

HONDA

430

5,83%

5

MALAGUTI

302

4,09%

6

GPX

36

0,49%

7

CHONGQING YINXIANG

5

0,07%

 

GEMINI

5

0,07%

8

ZONGSHEN

3

0,04%

9

KEEWAY

2

0,03%

10

LONCIN

1

0,01%

Στα παπιά, πρώτη εταιρεία για το 11μηνο του 2022 ήταν η Daytona με 3.575 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,47%.

Δεύτερη ήταν η SYM με 2.436 παπιά και ποσοστό 33,03% και τρίτη βρέθηκε η Yamaha με 580 ταξινομήσεις και 7,86%.

Τέταρτη "παπιό-εταιρεία" ήταν η Honda με 430 ταξινομήσεις και 5,83% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti με 302 ταξινομήσεις και 4,09%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV / SSV 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.344

65,98%

2

SEGWAY

126

6,19%

3

POLARIS

112

5,50%

4

KYMCO

59

2.90%

5

TGB

20

0,98%

Σημειώστε πως μετά τις 3 πρώτες εταιρείες ATV / SSV, στον πίνακα του ΣΕΜΕ υπάρχουν αρκετές εταιρείες με οχήματα που κατατάσσονται μεν στα “τρίκυκλα λογιζόμενα ως τετράκυκλα” αλλά με οχήματα που είναι Buggy, ηλεκτρικά μικρά αυτοκίνητα, κ.α. Έτσι εμείς τοποθετήσαμε στις θέσεις 4 και 5 των ATV / SSV τις KYMCO και TGB, που δεν έχουν άσχετα με την κατηγορία οχήματα.

Εδώ η CFMOTO με 1.344 ταξινομήσεις κατέχει το 65,98% της αγοράς, με δεύτερη τη Segway (που αντιπροσωπεύει η Σαρακάκης ΑΕΒΜΕ), με 126 ταξινομήσεις και 6,19%, ενώ τρίτη είναι η Polaris (που αντιπροσωπεύεται μαζί με τη CFMOTO από τη MUVUS) με 112 ταξινομήσεις και 5,50%.

Βενζίνη Ε20: Η ΕΕ σκοπεύει να την υιοθετήσει, στην Ινδία έχει ξεσπάσει σκάνδαλο με αυτή

Η Ινδία πέρασε στη βενζίνη Ε20 από φέτος, μα αυτή αποδεικνύεται επικίνδυνη για παλιότερης τεχνολογίας οχήματα
Βενζίνη Ε20
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

27/8/2026

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) η στάνταρ βενζίνη (95 RON) που πωλείται στα πρατήρια έχει σήμανση Ε10, που σημαίνει πως είναι ένα μίγμα με περιεκτικότητα 10% σε αιθανόλη (ethanol) και 90% βενζίνη, ενώ η premium των 98 οκτανίων έχει σήμανση Ε5 και περιεκτικότητα από μηδέν ως 5% αιθανόλη, ανάλογα με τον κατασκευαστή.

Η μίξη της βενζίνης με αιθανόλη υπηρετεί περιβαλλοντικούς σκοπούς, θεωρητικά μειώνοντας τις εκπομπές ρύπων και συνεισφέροντας με μια ανανεώσιμη πηγή (αιθανόλη) στην προέλευση του καυσίμου. Η ΕΕ ωστόσο ήδη έχει στα πλάνα να αλλάξει τις προδιαγραφές της βενζίνης στην επικράτειά της, προχωρώντας στην υιοθέτηση της Ε20, όπου η περιεκτικότητα σε αιθανόλη διπλασιάζεται στο 20% κατ’ όγκο.

Στα χαρτιά είναι μια λογική κίνηση στην πορεία προς λιγότερα ορυκτά καύσιμα και περισσότερα προερχόμενα από ανανεώσιμες πηγές, ενώ στις Βρυξέλλες φοριέται πολύ ως δικαιολογία και η μείωση της εξάρτησης από εισαγόμενο πετρέλαιο, ωστόσο το παράδειγμα της Ινδίας θα πρέπει να μας βάλει σε σοβαρές σκέψεις.

Η Ινδία έκανε υποχρεωτική φέτος την Ε20 βενζίνη, δηλαδή έγινε το βασικό καύσιμο σε κάθε πρατήριο της χώρας αντικαθιστώντας την Ε10, αλλά τα παρατράγουδα είναι πλέον αρκετά, καθώς αποδεικνύεται πως τα οχήματα που είχαν σχεδιαστεί για την παλιότερη βενζίνη δεν τα πάνε και τόσο καλά με την καινούργια.

Ο μεγάλος ντόρος φούντωσε όταν ο ινδικός Τύπος αποκάλυψε έκθεση της ARAI, Automotive Research Association of India, στην οποία οι ερευνητές της ισχυρίζονται πως στα αυτοκίνητα τεχνολογίας Ε10 η νέα βενζίνη διαβρώνει με την πάροδο του χρόνου κάθε λαστιχένιο εξάρτημα με το οποίο έρχεται σε επαφή: τσιμούχες, φλάντζες, σωληνάκια, o-rings κ.ο.κ. Στα μεταλλικά εξαρτήματα δεν έχει ιδιαίτερη επίδραση, αλλά και πάλι όλα όσα επηρεάζονται αρνητικά από την Ε20 μπορούν να προκαλέσουν σε βάθος χρόνου σοβαρές ζημιές στα οχήματα. Σύμφωνα με δημοσιεύματα μάλιστα, στις δοκιμές που έκανε η ARAI, ένας κινητήρας τελευταίων προδιαγραφών (BS6 στην Ινδία) που χρησιμοποιήθηκε στις δοκιμές έκαψε βαλβίδες.

Και το πρόβλημα απέκτησε μια σκανδαλώδη πτυχή όταν έγινε γνωστό πως η έκθεση της ARAI ουδέποτε δημοσιεύτηκε για να γίνει γνωστή στο κοινό, με το άρωμα συνομωσίας να προκύπτει αυθόρμητα από τον κρατικοδίαιτο χαρακτήρα της υπηρεσίας αυτής. Προσπάθησαν άραγε κυβερνητικοί κύκλοι να θάψουν τα ευρήματα της έρευνας;

Η ινδική κυβέρνηση απάντησε με μια συνέντευξη Τύπου στην οποία ήταν παρόντα στελέχη της αυτοκινητοβιομηχανίας της χώρας, με τη Maruti Suzuki να επιβεβαιώνει πως έχει κάνει δικές της δοκιμές και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα με τη χρήση της νέας βενζίνης, ενώ η Toyota θεωρεί πως τα προβλήματα προκλήθηκαν από πρατήρια που νοθεύουν τη βενζίνη και όχι από την Ε20 καθαυτή.

Προφανώς δεν είναι κανείς σε θέση αυτή τη στιγμή να γνωρίζει ποια είναι η πραγματικότητα, καθώς όμως ζούμε στην εποχή που τα ορυκτά καύσιμα έχουν δαιμονοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό και η στροφή σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι μόνιμη επωδός κάθε συζήτησης με θέμα το περιβάλλον, καλό θα ήταν εκεί στις Βρυξέλλες να εξετάσουν το θέμα προσεκτικά πριν πάρουν τις μεγάλες αποφάσεις. Διότι δεν είναι εύκολο να αλλάξουν εκατομμύρια μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα σε νεότερης τεχνολογίας εν μια νυκτί, ειδικά σε οικονομίες που έχουν στενάξει από την ακρίβεια, τις κρίσεις και τους πολέμους.

Στο μεταξύ στην Ινδία έχει ήδη αρχίσει να κυκλοφορεί η βενζίνη Ε85, όπου η περιεκτικότητα σε αιθανόλη κυμαίνεται από 60 ως 85% και σε αυτήν την περίπτωση απευθύνεται αποκλειστικά στα λιγοστά οχήματα που έχουν σχεδιαστεί για να την καταναλώνουν απροβλημάτιστα – όπως το ινδικό Honda ADV160 που παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες ως το πρώτο σκούτερ συμβατό με την Ε85.

Καλώς ή κακώς τα εναλλακτικά καύσιμα, τα λεγόμενα Flex Fuels, είναι αναπόφευκτα στο μέλλον της προσωπικής μετακίνησης και, αν θέλουμε να δούμε τον κινητήρα εσωτερικής καύσης να επιβιώνει την επόμενη δεκαετία, πιθανότατα θα πρέπει να ζήσουμε με αυτά. Αρκεί να μπορεί να ζήσει και ο κινητήρας μαζί τους…