Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 2022, οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/1/2023

Τον Δεκέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 2.442 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.154 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 13,37%.

Αντίστοιχα, το 2022 έκλεισε με 55.691 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 44.605 ταξινομήσεις του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 24,85%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, και πλησιάζοντας τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 557 22,81%
2 HONDA 421 17,24%
3 DAYTONA 290 11,88%
4 PIAGGIO 265 10,85%
5 YAMAHA 186 7,62%
6 KYMCO 44 1,80%
  BMW 44 1,80%
7 VESPA 42 1,72%
8 ZONGSHEN 35 1,43%
9 VOGE 27 1,11%
10 CFMOTO 26 1,06%
11 TRIUMPH 24 0,98%
12 KEEWAY 23 0,94%
13 APRILIA 22 0,90%
14 SILENCE 21 0,86%
15 BENELLI 19 0,78%
  JIAYUAN 19 0,78%
16 THRUST 16 0,66%
  DUCATI 16 0,66%
17 KTM 15 0,61%
18 MALAGUTI 14 0,57%
  SUPER SOCO 14 0,57%
19 ZHONGNENG 13 0,53%
20 ROYAL ENFIELD 12 0,49%
21 EFUN/ZAP 10 0,41%
22 SUZUKI 9 0,37%
  BRIXTON 9 0,37%
  MOTO GUZZI 9 0,37%
23 BAJAJ 7 0,29%
24 HUSQVARNA 4 0,16%
  POLARIS 4 0,16%
  BETA 4 0,16%
25 NIU 3 0,12%
26 JIANGSU XINRI 2 0,08%
  MOTRON 2 0,08%
27 SEGWAY 1 0,04%
  OTHERS* 213 8,72%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.442  
  2021 2.154  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 13,37%  

Τον Δεκέμβριο του 2022, πρώτη εταιρεία δικύκλου & ATV στην ελληνική αγορά αναδείχθηκε η SYM με 557 ταξινομήσεις, που μεταφράζονται σε ποσοστό αγοράς 22,81%. Δεύτερη βρέθηκε η Honda με 421 ταξινομήσεις και 17,24%, και τρίτη η Daytona με 290 ταξινομήσεις και 11,88%. Στην τέταρτη θέση ακολούθησε η Piaggio με 265 ταξινομήσεις και 10,85%, και την πρώτη πεντάδα έκλεισε η Yamaha με 186 ταξινομήσεις και 7,62%. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ για την ώρα δεν διαχωρίζει τη SILENCE από τη SEAT, καθώς τα e-scooter κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της πρώτης -αν και διανέμονται από δυο διαφορετικά δίκτυα στην Ελλάδα, την ΤΕΧΝΟΚΑΡ και την KOSMOCAR αντίστοιχα.

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 13904 24,97%
2 HONDA 10846 19,48%
3 PIAGGIO 7184 12,90%
4 DAYTONA 6174 11,09%
5 YAMAHA 5057 9,08%
6 KYMCO 2027 3,64%
7 CFMOTO 1821 3,27%
8 VESPA 1212 2,18%
9 BMW 889 1,60%
10 APRILIA 628 1,13%
11 VOGE 468 0,84%
12 SUZUKI 384 0,69%
13 KEEWAY 368 0,66%
14 BENELLI 362 0,65%
15 KTM 328 0,59%
16 MALAGUTI 319 0,57%
17 TRIUMPH 311 0,56%
18 THRUST 303 0,54%
19 BRIXTON 179 0,32%
20 ROYAL ENFIELD 172 0,31%
21 DUCATI 167 0,30%
22 JIAYUAN 129 0,23%
23 SEGWAY 127 0,23%
24 HUSQVARNA 126 0,23%
25 EFUN/ZAP 119 0,21%
26 POLARIS 116 0,21%
27 SILENCE 113 0,20%
28 BETA 103 0,18%
29 NIU 97 0,17%
30 SUPER SOCO 96 0,17%
31 JIANGSU XINRI 95 0,17%
32 BAJAJ 92 0,17%
33 ZHONGNENG 92 0,17%
34 MOTRON 84 0,15%
35 ZONGSHEN 69 0,12%
36 MOTO GUZZI 68 0,12%
  OTHERS* 1062 1,91%
  ΣΥΝΟΛΟ 55.691 100%
  2021 44.605  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24,85%  

Όσον αφορά στις ταξινομήσεις των εταιρειών δικύκλου & ATV για το 2022, η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση, με 13.904 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,97%. Δεύτερη ήταν η Honda με 10.846 ταξινομήσεις και 19,48% και τρίτη η Piaggio με 7.184 ταξινομήσεις και 12,90%. Στην τέταρτη θέση είχαμε την Daytona με 6.174 ταξινομήσεις και 11,09%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 5.057 ταξινομήσεις και 9.08%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022, ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1916 21,30%
2 YAMAHA 1706 18,96%
3 DAYTONA 798 8,87%
4 BMW 707 7,86%
5 CFMOTO 475 5,28%
6 VOGE 452 5,02%
7 SUZUKI 379 4,21%
8 BENELLI 362 4,02%
9 KTM 328 3,65%
10 TRIUMPH 311 3,46%
11 BRIXTON 179 1,99%
12 ROYAL ENFIELD 172 1,91%
13 DUCATI 167 1,86%
14 SYM 164 1,82%
15 HUSQVARNA 126 1,40%
16 APRILIA 114 1,27%
17 BETA 103 1,14%
18 BAJAJ 92 1,02%
19 MOTO GUZZI 68 0,76%
20 KAWASAKI 48 0,53%
21 ZONGSHEN 39 0,43%
22 KEEWAY 30 0,33%
23 MOTO MORINI 29 0,32%
24 SUPER SOCO 28 0,31%
25 GASGAS 20 0,22%
  SKYTEAM 20 0,22%
26 INDIAN MOTORCYCLE 19 0,21%
27 SHERCO 15 0,17%
28 HARLEY DAVIDSON 12 0,13%
  ZERO MOTORCYCLES 12 0,13%
29 MV AGUSTA 10 0,11%
30 FANTIC MOTOR 9 0,10%
31 S&T MOTORS 8 0,09%
  SWM 8 0,09%
32 HYOSUNG 7 0,08%
  SENKE 7 0,08%
  TROMOX 7 0,08%
33 MOTRON 6 0,07%
  TINBOT 6 0,07%
34 DAYI MOTOR 5 0,06%
35 HESHAN 5 0,06%
  YINXIANG 5 0,06%
36 LEXMOTO 4 0,04%
37 JAWA 3 0,03%
  WONJAN 3 0,03%
38 DONGMA 2 0,02%
  HORWIN 2 0,02%
39 E-BROH 1 0,01%
  GEMINI 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MALAGUTI 1 0,01%
  MOTO-ROMA 1 0,01%
  RIEJU 1 0,01%
  THRUST 1 0,01%
  TM RACING 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8996 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη εταιρεία για το 2022 αναδείχθηκε η Honda, με 1.916 ταξινομήσεις, που μεταφράζεται σε ποσοστό αγοράς 21,30%. Δεύτερη ήταν η Yamaha με 1.706 ταξινομήσεις και 18.96%, και τρίτη η Daytona με 798 ταξινομήσεις και 8,87%. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η BMW με 707 ταξινομήσεις και 7,86% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την CFMOTO με 475 ταξινομήσεις και 5,28%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022, ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 11235 30,48%
2 HONDA 8453 22,94%
3 PIAGGIO 7184 19,49%
4 YAMAHA 2736 7,42%
5 KYMCO 1967 5,34%
6 DAYTONA 1631 4,43%
7 VESPA 1212 3,29%
8 APRILIA 514 1,39%
9 KEEWAY 336 0,91%
10 THRUST 302 0,82%
11 BMW 182 0,49%
12 EFUN/ZAP 119 0,32%
13 SILENCE 113 0,31%
14 NIU 97 0,26%
15 JIANGSU XINRI 95 0,26%
16 ZHONGNENG 92 0,25%
17 MOTRON 78 0,21%
18 SUPER SOCO 68 0,18%
19 GOLDEN LION 49 0,13%
20 JINCHENG 33 0,09%
21 ECOOTER 27 0,07%
22 LAMBRETTA 25 0,07%
23 ROYAL ALLOY 24 0,07%
  VOLTA 24 0,07%
  ZONGSHEN 24 0,07%
24 ARENA, ELYX, MIFUN 18 0,05%
  LVNENG 18 0,05%
25 HORWIN 16 0,04%
  VOGE 16 0,04%
26 LINHAI 14 0,04%
27  KEEWAY 12 0,03%
28 YADEA 11 0,03%
29 PEUGEOT 10 0,03%
30 DMEMOTO, ELYX SMART 9 0,02%
  RAY ELECTRIC MOTORS 9 0,02%
  ZUNDAPP 9 0,02%
31 HYOSUNG 8 0,02%
32 OPAI 7 0,02%
33 GEMINI 6 0,02%
  ITALJET 6 0,02%
  TORROT 6 0,02%
  YASAN MOTOR 6 0,02%
34 JCADI 5 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,01%
  SUZUKI 5 0,01%
  TIANYING 5 0,01%
35 QINGQI 4 0,01%
  RIYA 4 0,01%
36 ASUS 3 0,01%
  JNEN, JUNENG 3 0,01%
37 MALAGUTI 2 0,01%
  MILG 2 0,01%
  QIANJIANG 2 0,01%
  QJIANG 2 0,01%
  XUFENG 2 0,01%
38 ASKOLL 1 0,00%
  EFUN, ZAP 1 0,00%
  E-MAX 1 0,00%
  ERIDER 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%
  GILERA 1 0,00%
  MODEN 1 0,00%
  QUADRO 1 0,00%
  SHENYUN 1 0,00%
  SUKIDA 1 0,00%
  YIBEN,MEIDUO,VONROAD 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 36856 100,00%

Πρώτη εταιρεία στα scooter για το 2022 ήταν η SYM, με 11.235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 30,48%. Δεύτερη βρέθηκε η Honda με 8.453 ταξινομήσεις και 22,94% και τρίτη η Piaggio με 7.184 ταξινομήσεις και 9,49%. Στην τέταρτη θέση είχαμε την Yamaha με 2.736 ταξινομήσεις και 7,42%, και η KYMCO κλείνει την πρώτη πεντάδα με 1.967 ταξινομήσεις και 5,34%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022, ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 3738 48,33%
2 SYM 2505 32,39%
3 YAMAHA 615 7,95%
4 HONDA 477 6,17%
5 MALAGUTI 316 4,09%
6 GPX 40 0,52%
7 GEMINI 29 0,37%
8 ZONGSHEN 6 0,08%
9 CHONGQING YINXIANG 5 0,06%
10 KEEWAY 2 0,03%
11 JIANSHE 1 0,01%
  LONCIN 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 7735 100,00%

Στα παπιά το 2022, πρώτη ήταν η Daytona με 3.738 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,33% (σχεδόν το ½ της αγοράς!), ενώ δεύτερη ήταν η SYM με 2.505 ταξινομήσεις και 32,39%, με το γκρουπ ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ να κατέχει συνολικά το… 80,72% της κατηγορίας! Στην τρίτη θέση είχαμε τη Yamaha με 615 ταξινομήσεις και 7,95%, τέταρτη βρέθηκε η Honda με 477 ταξινομήσεις και 6,17% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti, με 316 ταξινομήσεις και 4,09%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022, ΣΤΑ ATV / SSV

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1346 63,97%
2 JIAYUAN 129 6,13%
3 SEGWAY 127 6,04%
4 POLARIS 116 5,51%
5 KYMCO 60 2,85%
6 RENLI 54 2,57%
7 NINGBO CENTURY 42 2,00%
  ZHIDOU 42 2,00%
8 JIANGSU LINZHISHANYANG 29 1,38%
9 FANGPOWER 24 1,14%
  LINGZHIDA 24 1,14%
10 TGB 20 0,95%
11 SHENGWO  19 0,90%
12 BASHAN 18 0,86%
13 B.R.P 10 0,48%
14 DAYTONA 7 0,33%
15 MELEX 5 0,24%
16 HYOSUNG 4 0,19%
  KAI YUN 4 0,19%
  POCCO 4 0,19%
  XEV 4 0,19%
17 CECTEK 2 0,10%
  ESTRIMA 2 0,10%
  LINHAI 2 0,10%
18 AIDEA 1 0,05%
  CHANGJIANG 1 0,05%
  DEZHOU 1 0,05%
  E-MOKE 1 0,05%
  GOUPIL 1 0,05%
  PILOTCAR 1 0,05%
  QUADRO 1 0,05%
  REGIS 1 0,05%
  TIKING 1 0,05%
  WUZHENG 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2104 100,00%

Στα ATV / SSV, το 2022 η CFMOTO βρέθηκε πρώτη με τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους κατασκευαστές, με 1.346 ταξινομήσεις και 63,97% της κατηγορίας. Δεύτερη ήταν η Jiayuan με 129 ταξινομήσεις και 6,13%, και τρίτη η Segway (του ομίλου Σαρακάκη) με 127 ταξινομήσεις και 6,04%. Τέταρτη ήταν η Polaris με 116 ταξινομήσεις και 5,51%, ενώ μαζί με τη CFMOTO χάρισαν στην αντιπροσωπεία MUVUS το… 69,48% της κατηγορίας! Η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO, που σημείωσε 60 ταξινομήσεις, με μερίδιο αγοράς 2,85%.

Ετικέτες

Ducati Multistrada V4 S Grand Tour 2027: Νέα έκδοση με στάνταρ τα... πάντα όλα [Video]

Πλαϊνές βαλίτσες και Adaptive Cruise Control στάνταρ μεταξύ άλλων - Χωρίς αλλαγές στον V4 Granturismo των 170 ίππων
MULTISTRADA_V4
Από τον

Παύλο Καρατζά

2/10/2026

Η Multistrada V4 φτιάχτηκε για όσους θέλουν να καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις, αλλά παράλληλα αναζητούν κορυφαίες επιδόσεις και τεχνολογία και η νέα έκδοση Grand Tour που βασίζεται στην ήδη πλούσια εξοπλισμένη Multistrada V4 S έρχεται να απλοποιήσει τη διαδικασία επιλογής για τους ενδιαφερόμενους.

Η Multistrada V4 S Grand Tour είναι πλήρως εξοπλισμένη με όλα τα αξεσουάρ που απαιτούνται για την κάλυψη μεγάλων αποστάσεων όπως και με τα συστήματα υποβοήθησης που κάνουν τα ταξίδια πιο ασφαλή και άνετα.

Οι πλαϊνές βαλίτσες της Grand Tour είναι από πολυμερές υλικό και έχουν χωρητικότητα 60 λίτρων και το κεντρικό σταντ βοηθά στην πλήρωσή τους. Η λίστα με τον εξοπλισμό της φυσικά δεν σταματά εκεί, καθώς περιλαμβάνει θερμαινόμενα γκριπ, θερμαινόμενη σέλα αναβάτη και συνεπιβάτη, ενώ η τάπα του ρεζερβουάρ είναι keyless. Βλέπουμε φυσικά κι εδώ το σύστημα αυτόματου χαμηλώματος (Automatic Lowering Device). Το σύστημα χαμηλώνει αυτόματα τη μοτοσυκλέτα έως και 30 χιλιοστά όταν η ταχύτητα πέφτει κάτω από τα 10 km/h και την επαναφέρει στο ύψος οδήγησης όταν η ταχύτητα υπερβαίνει τα 50 km/h. Παράλληλα, η λειτουργία Easy Lift μειώνει την προσπάθεια που απαιτείται για να σηκωθεί η μοτοσυκλέτα από το πλαϊνό σταντ.

MULTISTRADA_V4

Φυσικά στην καρδιά της μοτοσυκλέτας βρίσκεται ο κινητήρας V4 Granturismo 1.158 κυβικών που αποδίδει 170 ίππους στις 10.750 σ.α.λ. και 12,62 kg.m ροπής στις 9.000 σ.α.λ. Χάρη στη στρατηγική «Extended Cylinder Deactivation», η πίσω σειρά κυλίνδρων απενεργοποιείται όχι μόνο στο ρελαντί όταν το μοτοσυκλέτα είναι σταματημένη, αλλά και υπό συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης· αυτό συμβάλλει στη μείωση της κατανάλωσης καυσίμου και των εκπομπών έως και 6% σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά.

Η Multistrada V4 S Grand Tour ξεχωρίζει χάρη στον ιδιαίτερό της χρωματισμό, το μαύρο τιμόνι, την τιμονόπλακα και την επιγραφή Grand Tour στις ζάντες. Η μοτοσυκλέτα έρχεται επίσης με σύστημα ραντάρ που περιλαμβάνει Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCW), όπως επίσης και με TPMS, φώτα LED και φλας με αυτόματη λειτουργία. Το σύστημα Ducati Vehicle Observer (DVO) είναι επίσης στάνταρ και υπολογίζει τις δυνάμεις που ασκούνται στη μοτοσυκλέτα, βελτιώνοντας και συντονίζοντας έτσι την αποτελεσματικότητα του ABS Cornering και του Ducati Wheelie Control.

MULTISTRADA_V4

Το προηγμένο Ηλεκτρονικό Συνδυασμένο Σύστημα Φρεναρίσματος διαχειρίζεται την κατανομή της δύναμης πέδησης μεταξύ εμπρός και πίσω τροχού, ώστε να εξασφαλίζει βέλτιστη απόδοση ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης και το φορτίο. Ο αναβάτης μπορεί επίσης να προσαρμόσει το επίπεδο του Engine Brake Control, επιλέγοντας ανάμεσα σε τρεις διαφορετικές ρυθμίσεις παρέμβασης.

Κατά τη διάρκεια του έκτακτου φρεναρίσματος, το Ducati Brake Light EVO ενεργοποιεί αυτόματα και τα φλας, ενισχύοντας την ορατότητα του οχήματος από τα οχήματα που ακολουθούν, ενώ στην Multistrada V4 S Grand Tour, η πλατφόρμα αδρανείας επικοινωνεί συνεχώς με τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις Ducati Skyhook Suspension (DSS) EVO. Χάρη σε έναν νέο αισθητήρα θέσης πιρουνιού και ένα σύστημα πρόγνωσης όπως η ανίχνευση ανωμαλιών (Bump Detection), το σύστημα προσαρμόζει την απόκριση της ανάρτησης σε πραγματικό χρόνο με βάση τις συνθήκες του οδοστρώματος, βελτιώνοντας τόσο την άνεση όσο και την ακρίβεια οδήγησης.

Η λειτουργία αυτόματης ρύθμισης ύψους ανιχνεύει αυτόματα το φορτίο της μοτοσυκλέτας. Οι αναβάτες μπορούν επίσης να ρυθμίζουν την απόκριση της ανάρτησης κατά τη διάρκεια της οδήγησης, μέσα από τους διακόπτες.

MULTISTRADA_V4

Όπως και όλες οι μοτοσυκλέτες της οικογένειας Multistrada V4, η Grand Tour είναι εξοπλισμένη με σύστημα πλοήγησης με λειτουργία «mirroring» για smartphone. Οι δυνατότητες mirroring για smartphone —που υλοποιούνται μέσω του συστήματος Ducati Connect - επιτρέπουν τον έλεγχο των λειτουργιών του τηλεφώνου και της μουσικής.

Η νέα Multistrada V4 S Grand Tour θα είναι διαθέσιμη στη χώρα μας από τον Νοέμβριο και συνοδεύεται από τετραετή εγγύηση και την υπηρεσία οδικής βοήθειας και περιλαμβάνει μεταφορά για τον αναβάτη και τον συνεπιβάτη, όχημα αντικατάστασης και διαμονή σε ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα κατά τη διάρκεια της περιόδου κάλυψης. Όλα αυτά συνοδεύονται από την ασφάλεια που παρέχει ένα δίκτυο με πάνω από 800 επίσημους αντιπροσώπους της Ducati σε περισσότερες από 90 χώρες παγκοσμίως.

Ειδικός εξοπλισμός «Grand Tour»
-Αποκλειστική εμφάνιση «Grand Tour»
-Σύστημα ραντάρ εμπρός και πίσω με Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCC)
-Πρόσθετοι προβολείς LED
-Σύστημα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών (TPMS)
-Πίσω φως ομίχλης
-Πλαϊνές βαλίτσες
-Καπάκι ρεζερβουάρ με λειτουργία hands-free
-Κεντρικό σταντ
-Θερμαινόμενα γκριπ