Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Απριλίου / τετραμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

8.342 ταξινομήσεις , +60,86% σε σχέση με τον 4ο μήνα του 2023!
Ταξινομήσεις Απριλίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

20/5/2024

Τους δυο πρώτους μήνες του 2024 που έκλεισαν με άνοδο, διαδέχθηκε ο Μάρτιος με μικρή πτώση 11,65%, για να έρθει όμως ο Απρίλιος να εκτοξεύσει τα νούμερα, με 8.342 δίκυκλα και ATV να ταξινομούνται, που απέναντι στα 5.186 που είχαν ταξινομηθεί τον αντίστοιχο μήνα του 2023 μεταφράζονται σε συγκλονιστική άνοδο 60,86%! Αντίστοιχα, το πρώτο 4μηνο του έτους έχουμε 21.917 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 17.436 του ίδιου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 25,70%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1746

20,93%

2

HONDA

1336

16,02%

3

PIAGGIO

961

11,52%

4

YAMAHA

768

9,21%

5

DAYTONA

753

9,02%

6

VOGE

479

5,74%

7

CFMOTO

292

3,50%

8

KYMCO

289

3,46%

9

QJMOTOR

171

2,05%

10

BMW

143

1,71%

 

VESPA

143

1,71%

11

BENELLI

128

1,53%

12

THRUST

89

1,07%

13

KEEWAY

79

0,95%

14

KTM

75

0,90%

15

SUZUKI

72

0,86%

16

PEUGEOT

68

0,82%

17

TRIUMPH

57

0,68%

18

APRILIA

47

0,56%

19

MALAGUTI

39

0,47%

20

SEGWAY

37

0,44%

21

ROYAL ENFIELD

36

0,43%

22

ASUS

34

0,41%

23

DUCATI

31

0,37%

24

UM

24

0,29%

25

MOTO GUZZI

23

0,28%

26

KAWASAKI

20

0,24%

 

GOLDEN LION

20

0,24%

27

BETA

17

0,20%

 

GPX

17

0,20%

28

BRIXTON

16

0,19%

 

RENLI

16

0,19%

29

HUSQVARNA

15

0,18%

30

SILENCE

14

0,17%

 

XEV

14

0,17%

31

WANGYE

13

0,16%

32

POLARIS

12

0,14%

 

JNEN, JUNENG

12

0,14%

 

ZHONGNENG

12

0,14%

33

EFUN/ZAP

8

0,10%

 

TIANYING

8

0,10%

 

MOTRON

8

0,10%

34

JIAYUAN

7

0,08%

 

OTHERS*

150

0,18%

 

ΣΥΝΟΛΟ

8342

 

 

2023

5186

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 24/23

60,86%

 

Η μεγάλη διαφορά της Honda απέναντι στη SYM για τον Μάρτιο αντιστράφηκε, με τη SYM να είναι εκείνη πρώτη σε ταξινομήσεις για τον Απρίλιο με 20,93% και δεύτερη τη Honda με 16,02%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 11,52%, ενώ τέταρτη ακολουθεί η Yamaha με 9,21% και η Daytona κλείνει την πρώτη πεντάδα με 9,02%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο τετράμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

4490

20,49%

2

SYM

4239

19,34%

3

PIAGGIO

2370

10,81%

4

YAMAHA

2295

10,47%

5

DAYTONA

2000

9,12%

6

VOGE

941

4,29%

7

KYMCO

755

3,44%

8

CFMOTO

615

2,81%

9

BMW

371

1,69%

10

BENELLI

366

1,67%

11

OTHERS*

365

1,67%

12

QJMOTOR

316

1,44%

13

VESPA

304

1,39%

14

KTM

217

0,99%

15

SUZUKI

214

0,98%

16

THRUST

210

0,96%

17

KEEWAY

196

0,89%

18

TRIUMPH

181

0,83%

19

MALAGUTI

156

0,71%

20

APRILIA

140

0,64%

21

PEUGEOT

126

0,57%

22

ROYAL ENFIELD

93

0,42%

23

DUCATI

64

0,29%

24

KAWASAKI

60

0,27%

 

UM

60

0,27%

25

BETA

58

0,26%

26

SEGWAY

56

0,26%

27

ASUS

46

0,21%

28

GPX

45

0,21%

 

SILENCE

45

0,21%

29

MOTO GUZZI

44

0,20%

30

HUSQVARNA

42

0,19%

31

EFUN/ZAP

38

0,17%

32

GOLDEN LION

37

0,17%

 

XEV

37

0,17%

33

BRIXTON

35

0,16%

34

POLARIS

34

0,16%

35

JNEN, JUNENG

32

0,15%

 

WANGYE

32

0,15%

 

ZHONGNENG

32

0,15%

36

JIAYUAN

30

0,14%

37

TIANYING

27

0,12%

38

MOTRON

24

0,11%

 

RENLI

24

0,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

21917

 

 

2023

17436

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 24/23

25,7

 

Στο πρώτο 4μηνο του 2024, οι πρώτες δυο θέσεις παραμένουν ως είχαν, με τη Honda να προηγείται, με 20,49%, και με τη SYM αρκετά κοντά της, στο 19,34%. Σημαντικό είναι πως η SYM ψαλίδισε κατά πολύ τη διαφορά των 4,8 μονάδων του Μαρτίου, για να βρεθεί σε απόσταση βολής από τη μεγάλο της αντίπαλο. Αλλαγή σε σχέση με τον τρίμηνο έχουμε στην τρίτη θέση του τετραμήνου, με την Piaggio να "κλέβει" τη θέση της Yamaha, με 10,81% έναντι 10,47% της ιαπωνικής εταιρείας. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona που κατέχει το 9,12%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' τετράμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

933

19,78%

2

YAMAHA

736

15,60%

3

VOGE

422

8,95%

4

BMW

323

6,85%

5

DAYTONA

295

6,25%

6

CFMOTO

287

6,08%

7

BENELLI

286

6,06%

8

KTM

217

4,60%

9

SUZUKI

188

3,99%

10

TRIUMPH

181

3,84%

11

QJMOTOR

145

3,07%

12

ROYAL ENFIELD

93

1,97%

13

DUCATI

64

1,36%

14

KAWASAKI

60

1,27%

15

BETA

58

1,23%

16

KOVE

55

1,16%

17

SYM

51

1,08%

18

MOTO GUZZI

44

0,93%

19

HUSQVARNA

42

0,89%

20

BRIXTON

35

0,74%

21

APRILIA

31

0,66%

22

KEEWAY

25

0,53%

23

BAJAJ

18

0,38%

24

UM

15

0,32%

25

SHERCO

12

0,25%

26

MOTO MORINI

11

0,23%

27

GASGAS

10

0,21%

28

SKYTEAM

9

0,19%

29

HARLEY DAVIDSON

8

0,17%

 

INDIAN MOTORCYCLE

8

0,17%

30

FANTIC MOTOR

6

0,13%

 

SUPER SOCO

6

0,13%

31

SURRON

5

0,11%

32

DONGBEN

4

0,08%

 

MOTRON

4

0,08%

 

SWM

4

0,08%

 

ZERO MOTORCYCLES

4

0,08%

33

MALAGUTI

3

0,06%

 

RIEJU

3

0,06%

 

TINBOT

3

0,06%

 

VELIMOTOR

3

0,06%

34

TEYIN

2

0,04%

 

TM RACING

2

0,04%

35

AJP

1

0,02%

 

HYOSUNG

1

0,02%

 

LETBE

1

0,02%

 

LUQI

1

0,02%

 

SENKE

1

0,02%

 

VELOCIFERO

1

0,02%

 

ΣΥΝΟΛΟ

4717

100,00%

Στις μοτοσυκλέτες, η πρώτη τριάδα παραμένει ως είχε με τη Honda πρώτη, δεύτερη τη Yamaha και τρίτη τη Voge. Να σημειώσουμε πως η Voge κλείνει την ψαλίδα από τη Yamaha αργά, αλλά σταθερά. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε την BMW με 6,85%, ενώ η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 7,42%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα έχει ξεχωρίσει στα στοιχεία που μας δίνει ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

3658

25,67%

2

HONDA

3233

22,69%

3

PIAGGIO

2370

16,63%

4

YAMAHA

1268

8,90%

5

DAYTONA

962

6,75%

6

KYMCO

723

5,07%

7

VOGE

519

3,64%

8

VESPA

304

2,13%

9

KEEWAY

171

1,20%

 

QJMOTOR

171

1,20%

10

PEUGEOT

126

0,88%

11

THRUST

119

0,84%

12

APRILIA

109

0,76%

13

BMW

48

0,34%

14

SILENCE

45

0,32%

15

EFUN/ZAP

38

0,27%

16

GOLDEN LION

37

0,26%

17

JNEN, JUNENG

32

0,22%

 

WANGYE

32

0,22%

 

ZHONGNENG

32

0,22%

18

MALAGUTI

28

0,20%

19

TIANYING

27

0,19%

20

SUZUKI

26

0,18%

21

MOTRON

20

0,14%

22

JIANGSU XINRI

17

0,12%

23

CFMOTO

15

0,11%

 

UM

15

0,11%

24

JINLANG

14

0,10%

25

ECOOTER

13

0,09%

 

HORWIN

13

0,09%

26

SUPER SOCO

12

0,08%

27

NIU

8

0,06%

28

LVNENG

7

0,05%

29

ASUS

6

0,04%

30

ROYAL ALLOY

5

0,04%

31

ARENA, ELYX, MIFUN

4

0,03%

 

IIFSTEV

4

0,03%

32

ZNEN

3

0,02%

33

DMEMOTO, ELYX SMART

2

0,01%

 

E-ZI

2

0,01%

 

MBP

2

0,01%

 

NERVA

2

0,01%

 

VOLTA

2

0,01%

 

YADEA

2

0,01%

34

DOOHAN

1

0,01%

 

ITALJET

1

0,01%

 

NEWBOT

1

0,01%

 

OPAI

1

0,01%

 

ZEEHO

1

0,01%

 

ΣΥΝΟΛΟ

14251

100,00%

Στα scooter η SYM κάνει την ανατροπή και περνά πρώτη στο 4μηνο του 2024 -κάνοντας μάλιστα και διαφορά-, καθώς στο 3μηνο πρώτη ήταν η Honda. Πλέον η SYM κατέχει το 25,67%, έναντι 22,69% της Honda. Τρίτη είναι η Piaggio με 16,63%, η τελευταία εταιρεία με ποσοστό αγοράς άνω του 10%. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε τη Yamaha με 8,90% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 6,85%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

743

32,29%

2

SYM

530

23,03%

3

HONDA

324

14,08%

4

YAMAHA

291

12,65%

5

MALAGUTI

125

5,43%

6

THRUST

91

3,95%

7

BENELLI

80

3,48%

8

GPX

45

1,96%

9

ASUS

40

1,74%

10

UM

30

1,30%

11

KAMAX

1

0,04%

 

KYMCO

1

0,04%

 

ΣΥΝΟΛΟ

2301

100,00%

Ο Όμιλος Γκοργκόλη κάνει για μια ακόμη φορά το 1-2 στα παπιά, με τις Daytona & SYM να κατέχουν συνολικά το 55,32% της αγοράς. Τρίτη το Α’ τετράμηνο είναι η Honda με 14,08%, τέταρτη η Yamaha με 12,65% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Malaguti με 5,43%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

313

48,30%

2

SEGWAY

56

8,64%

3

POLARIS

34

5,25%

4

KYMCO

31

4,78%

5

RENLI

24

3,70%

6

AODES

11

1,70%

7

BASHAN

9

1,39%

8

LINHAI

8

1,23%

9

B.R.P

6

0,93%

10

TGB

2

0,31%

 

ΣΥΝΟΛΟ

648

100,00%

Αφαιρώντας από τον πίνακα τις εταιρείες με τα microcars, μένουμε με τις ταξινομήσεις ATV / SSV που μας ενδιαφέρουν. Εκεί, πρώτη με τεράστια διαφορά παραμένει η CFMOTO, που το πρώτο τετράμηνο του 2024 κατέχει το 48,30% της αγοράς. Δεύτερη είναι η SEGWAY με 8,64%, τρίτη η Polaris με 5,25% και τέταρτη η KYMCO με 4,78%. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με τα Buggies / SSV της RENLI με 3,70%

ΗΠΑ: Ανάκληση Triumph TF450 για ενδεχόμενο σοβαρού προβλήματος στην κεφαλή του κινητήρα

Αφορά περίπου 1.560 μοτοσυκλέτες στις ΗΠΑ - Έχει αναφερθεί ένας τραυματισμός
Triumph Recall
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

6/10/2026

Η Triumph ανακαλεί τα TF450 των μοντέλων 2025 και 2026, καθώς πρόβλημα στο σύστημα βαλβίδων μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια απόδοσης ή βλάβη του κινητήρα και, στη χειρότερη περίπτωση, σε πτώση.

Η ανάκληση αφορά τις TF450-C, TF450-E, TF450-X και TF450RC Edition, δηλαδή τις off-road αγωνιστικές μοτοσυκλέτες 450 κυβικών της Triumph. Σύμφωνα με την αμερικανική υπηρεσία καταναλωτών, περίπου 1.560 μοτοσυκλέτες επηρεάζονται στις ΗΠΑ και 171 ακόμα στον Καναδά. Ως τη στιγμή της δημοσίευσης, η παραπάνω ανάκληση δεν έχει ανακοινωθεί στην Ευρώπη.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στα ζύγωθρα (κοκοράκια) εξαγωγής. Ο μηχανισμός μπορεί να “σφίξει”  ή να μπλοκάρει, με αποτέλεσμα οι βαλβίδες εξαγωγής να παραμένουν μερικώς ανοιχτές ή και να σπάσουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις ενδέχεται η απόδοση του κινητήρα να μειώνεται σταδιακά ή να παρουσιαστεί και ακαριαίο σβήσιμο του κινητήρα κατά την οδήγηση, δημιουργώντας κίνδυνο πτώσης και σοβαρού τραυματισμού.

Μέχρι στιγμής έχουν καταγραφεί 12 περιστατικά στα οποία παρουσιάστηκε κόλλημα ή δυσλειτουργία στα κοκοράκια των βαλβίδων εξαγωγής ή ζημιά στις ίδιες τις βαλβίδες, ενώ έχει αναφερθεί και ένας σχετικός τραυματισμός με κάταγμα.

Η ανάκληση ανακοινώθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου 2026 και αφορά TF450 που κατασκευάστηκαν για τα μοντέλα 2025 και 2026, με χρωματισμό Jet Black/Pure White. Το εύρος των αριθμών πλαισίου που περιλαμβάνονται στην καμπάνια είναι από XXXXXXXXXXXCD4981 έως και XXXXXXXXXXXCP1597.

Η Triumph καλεί τους ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων μοτοσυκλετών να σταματήσουν άμεσα τη χρήση τους και να επικοινωνήσουν με εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Η επισκευή γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους ιδιοκτήτες των μοτοσυκλετών και προβλέπει έλεγχο του κινητήρα και αντικατάσταση της κυλινδροκεφαλής.

Οι συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες είναι αγωνιστικά μοντέλα και στις ΗΠΑ διατέθηκαν μέσω εξουσιοδοτημένων dealers από τον Ιανουάριο του 2025 έως τον Ιούλιο του 2026, με τιμές από 10.000 έως 15.000 δολάρια.

Η Triumph αναφέρει ότι οι ιδιοκτήτες μπορούν να ελέγξουν εάν η μοτοσυκλέτα τους περιλαμβάνεται στην ανάκληση μέσω του αριθμού πλαισίου. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση αφορά την αγορά των ΗΠΑ και εμείς παραμένουμε σε αναμονή για οτιδήποτε νεότερο, εάν η ίδια ανάκληση θα επεκταθεί στην Ευρώπη και στην Ελλάδα.