Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Δεκεμβρίου 2023 και έτους - Κατάταξη Εταιρειών

Στις 65.896 ταξινομήσεις έκλεισε το 2023, +18,32% πάνω σε σχέση με το 2022!
Τι αγόρασαν οι Έλληνες το 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/1/2024

Τον Δεκέμβριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 2.413 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.442 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε πτώση -1,19%. Παράλληλα, το 2023 σημειώθηκε άνοδος 18,32% σε σχέση με το περυσινό αντίστοιχο χρονικό διάστημα, εξαιρετική επίδοση ειδικά αν σκεφτεί κανείς τις μεγάλες δυσκολίες που αντιμετωπίζει ακόμα η αγορά στη διαθεσιμότητα δικύκλων.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Δεκέμβριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 478 19,81%
2 PIAGGIO 419 17,36%
3 HONDA 407 16,87%
4 YAMAHA 266 11,02%
5 DAYTONA 212 8,79%
6 KYMCO 61 2,53%
7 CFMOTO 44 1,82%
8 BENELLI 37 1,53%
9 APRILIA 35 1,45%
10 VESPA 34 1,41%
11 BMW 30 1,24%
  MALAGUTI 30 1,24%
12 THRUST MOTOR 29 1,20%
13 VOGE 27 1,12%
14 SUZUKI 21 0,87%
15 KTM 18 0,75%
  ROYAL ENFIELD 18 0,75%
16 QJMOTOR 17 0,70%
17 DUCATI 13 0,54%
18 KEEWAY 8 0,33%
  TRIUMPH 8 0,33%
  PEUGEOT 8 0,33%
19 KAWASAKI 5 0,21%
  EFUN/ZAP 5 0,21%
  SEGWAY 5 0,21%
20 MOTRON 4 0,17%
21 HUSQVARNA 3 0,12%
  JIAYUAN 3 0,12%
  MOTO GUZZI 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  GOLDEN LION 3 0,12%
22 BRIXTON 2 0,08%
  BETA 2 0,08%
  GPX 2 0,08%
23 POLARIS 1 0,04%
  RENLI 1 0,04%
  WANGYE 1 0,04%
  ZHIDOU 1 0,04%
  ZHONGNENG 0 0,00%
  OTHERS* 149 6,17%
  ΣΥΝΟΛΟ 2413  
  2022 2442  
  ΔΙΑΦΟΡΑ -1,19%  

Τον τελευταίο μήνα του έτους, πρώτη εταιρεία στην αγορά δικύκλου και ATV ήταν η SYM με 478 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 19,81%. Εξαιρετική ήταν η επίδοση της Piaggio που ανέβηκε στη δεύτερη θέση -θέση που συνήθως είναι... "κλεισμένη" από Honda Και SYM- με 419 ταξινομήσεις και 17,36%. Τρίτη ήταν η Honda, με 407 ταξινομήσεις και 16,87%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Δεκέμβριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 15.800 23,98%
2 HONDA 13.827 20,98%
3 PIAGGIO 8.477 12,86%
4 YAMAHA 6.228 9,45%
5 DAYTONA 5.791 8,79%
6 KYMCO 2.375 3,60%
7 CFMOTO 2.281 3,46%
8 VOGE 1.247 1,89%
9 BMW 987 1,50%
10 VESPA 944 1,43%
11 BENELLI 854 1,30%
12 APRILIA 618 0,94%
13 THRUST MOTOR 589 0,89%
14 SUZUKI 470 0,71%
15 KEEWAY 436 0,66%
  KTM 436 0,66%
16 MALAGUTI 360 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 355 0,54%
18 QJMOTOR 251 0,38%
19 TRIUMPH 242 0,37%
20 DUCATI 203 0,31%
21 PEUGEOT 156 0,24%
22 KAWASAKI 146 0,22%
23 EFUN/ZAP 145 0,22%
24 BRIXTON 136 0,21%
25 POLARIS 133 0,20%
26 HUSQVARNA 112 0,17%
27 JIAYUAN 111 0,17%
28 BETA 103 0,16%
29 MOTO GUZZI 95 0,14%
  ZHONGNENG 95 0,14%
30 GPX 89 0,14%
31 SEGWAY 83 0,13%
32 RENLI 81 0,12%
33 SUPER SOCO 75 0,11%
  WANGYE 75 0,11%
34 GOLDEN LION 71 0,11%
  MOTRON 71 0,11%
35 ZHIDOU 66 0,10%
  OTHERS* 1282 1,95%
  ΣΥΝΟΛΟ 65896  
  2022 55691  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 18,32%  

Το 2023 η SYM ήταν για μια ακόμη φορά η πρώτη εταιρεία δικύκλου και ATV, με 15.800 ταξινομήσεις και 23,98%. Θυμίζουμε πως το 2022 η SYM ήταν και πάλι πρώτη, με 24,97% και 13.904 ταξινομήσεις. Δεύτερη για το έτος που μας πέρασε ήταν η Honda, με 13.827 ταξινομήσεις και 20,98%. Το 2022 η Honda είχε τερματίσει και πάλι δεύτερη, με 10.846 ταξινομήσεις και ποσοστό 19,48%. Τρίτη το 2023 έκλεισε η Piaggio με 8.477 ταξινομήσεις και 12,86%, ενώ το 2022 ήταν στην ίδια θέση, με 7.184 ταξινομήσεις και 12,90%. Εκεί που είχαμε αλλαγή θέσης ήταν στην τέταρτη και πέμπτη θέση, με τη Yamaha να περνά για το 2023 την Daytona, αυξάνοντας το ποσοστό της από το 9,05% στο 9,45%, ενώ σημαντική ήταν η πτώση ποσοστού της Daytona, που από το 11,09% βρέθηκε στο 8,79%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 12ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2.591 22,15%
2 YAMAHA 2.184 18,67%
3 VOGE 881 7,53%
4 DAYTONA 811 6,93%
5 BMW 799 6,83%
6 CFMOTO 706 6,03%
7 BENELLI 547 4,68%
8 KTM 436 3,73%
9 SUZUKI 410 3,50%
10 ROYAL ENFIELD 355 3,03%
11 TRIUMPH 242 2,07%
12 SYM 230 1,97%
13 DUCATI 203 1,74%
14 QJMOTOR 176 1,50%
15 KAWASAKI 146 1,25%
16 APRILIA 144 1,23%
17 BRIXTON 136 1,16%
18 HUSQVARNA 112 0,96%
19 BETA 103 0,88%
20 MOTO GUZZI 95 0,81%
21 KEEWAY 65 0,56%
22 SKYTEAM 39 0,33%
23 BAJAJ 35 0,30%
24 INDIAN MOTORCYCLE 26 0,22%
25 MOTO MORINI 25 0,21%
26 SUPER SOCO 23 0,20%
27 UM 22 0,19%
28 SHERCO 21 0,18%
29 GASGAS 19 0,16%
30 FANTIC MOTOR 14 0,12%
31 ZERO MOTORCYCLES 13 0,11%
32 SWM 12 0,10%
33 HARLEY DAVIDSON 9 0,08%
  MOTRON 9 0,08%
34 MV AGUSTA 8 0,07%
35 TINBOT 6 0,05%
36 DONGBEN 5 0,04%
  ZONGSHEN 5 0,04%
37 RIEJU 4 0,03%
  SENKE 4 0,03%
38 HYOSUNG 3 0,03%
  TM RACING 3 0,03%
39 E-BROH 2 0,02%
  HORWIN 2 0,02%
  JAWA 2 0,02%
  THRUST 2 0,02%
  TROMOX 2 0,02%
  YINXIANG 2 0,02%
40 AJP 1 0,01%
  ALRENDO 1 0,01%
  BAOTIAN 1 0,01%
  CAKE 1 0,01%
  DAYI MOTOR 1 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  PEUGEOT 1 0,01%
  PURSANG 1 0,01%
  SURRON 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 11699 100,00%

Όσον αφορά στις μοτοσυκλέτες, η Honda παρέμεινε πρώτη το 2023, με 2.591 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 22,15%. Το 2022 η ίδια εταιρεία ήταν και πάλι πρώτη με 1.916 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς 21,30%. Δεύτερη εταιρεία το 2023 ήταν και πάλι η Yamaha με 2.591 ταξινομήσεις και 22,15%, ενώ το 2022 είχε σημειώσει 1.706 ταξινομήσεις και 21,30%. Στην 3η θέση του 2023 η VOGE εντυπωσιάζει με την θεαματική της άνοδο, αφού το 2022 ήταν 6η με 452 ταξινομήσεις και 5,02%, για να ανέβει τρεις θέσεις το 23, με 881 ταξινομήσεις και 7,53%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 12ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 13.362 30,97%
2 HONDA 9.944 23,05%
3 PIAGGIO 8.477 19,65%
4 YAMAHA 3.177 7,36%
5 KYMCO 2.121 4,92%
6 DAYTONA 1.951 4,52%
7 VESPA 944 2,19%
8 APRILIA 474 1,10%
9 THRUST MOTOR 439 1,02%
10 KEEWAY 371 0,86%
11 VOGE 366 0,85%
12 BMW 188 0,44%
13 PEUGEOT 155 0,36%
14 EFUN/ZAP 145 0,34%
15 ZHONGNENG 95 0,22%
16 QJMOTOR 75 0,17%
  WANGYE 75 0,17%
17 GOLDEN LION 71 0,16%
18 JIANGSU XINRI 62 0,14%
  MOTRON 62 0,14%
19 SUZUKI 60 0,14%
20 SUPER SOCO 52 0,12%
21 YOUYAKU 50 0,12%
22 JNEN, JUNENG 49 0,11%
23 HORWIN 41 0,10%
24 JINLANG 40 0,09%
25 SILENCE 38 0,09%
26 CFMOTO 36 0,08%
27 NIU 25 0,06%
28 LVNENG 22 0,05%
29 ECOOTER 18 0,04%
30 ROYAL ALLOY 15 0,03%
  TIANYING 15 0,03%
  YADEA 15 0,03%
  ZNEN 15 0,03%
31 ASUS 14 0,03%
32 LAMBRETTA 13 0,03%
33 JINCHENG 10 0,02%
34 FENGCHENG 9 0,02%
  VOLTA 9 0,02%
35 MONDIAL 7 0,02%
36 MALAGUTI 5 0,01%
37 ARENA, ELYX, MIFUN 3 0,01%
  DOOHAN 3 0,01%
  ITALJET 3 0,01%
  OPAI 3 0,01%
  TISTO 3 0,01%
38 FELO 2 0,00%
  JCADI 2 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,00%
  YASAN MOTOR 2 0,00%
  YIYING 2 0,00%
  ZEEHO 2 0,00%
39 DINGYITOP 1 0,00%
  DMEMOTO, ELYX SMART 1 0,00%
  E-MAX 1 0,00%
  E-ZI 1 0,00%
  GARELLI 1 0,00%
  HUATIAN 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  JONWAY 1 0,00%
  RIYA 1 0,00%
  WOW! 1 0,00%
  ZONGSHEN 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 43150 100,00%

Στα scooter το 2023, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 13.362 ταξινομήσεις και 30,97%. Το 2022 ήταν και πάλι πρώτη, με 11.235 ταξινομήσεις και 30,48%. Δεύτερη το 23 ήταν η Honda, με 9.944 ταξινομήσεις και 23,05%, ενώ το 2022 ήταν στην ίδια θέση με 8.453 ταξινομήσεις και 22,94%. Η Piaggio ήταν τρίτη το 2023 με 8.477 ταξινομήσεις και 19,65%, ενώ το 2022 είχε τερματίσει στην ίδια θέση, με 7.184 ταξινομήσεις και 19,49%. 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 12ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 3.029 36,27%
2 SYM 2.208 26,44%
3 HONDA 1.292 15,47%
4 YAMAHA 867 10,38%
5 MALAGUTI 355 4,25%
6 BENELLI 307 3,68%
7 THRUST 148 1,77%
8 GPX 89 1,07%
9 UM 35 0,42%
10 CHONGQING YINXIANG 16 0,19%
11 JIANSHE 2 0,02%
12 CHONGQING 1 0,01%
  LONCIN 1 0,01%
  YINXIANG 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8351 100,00%

Στα παπιά, η Daytona ήταν πρώτη το 2023 με 3.029 ταξινομήσεις και 36,27%, ενώ το 2022 είχε βρεθεί στην ίδια θέση με 3.738 ταξινομήσεις και 48,33%. Δεύτερη το 2023 ήταν η SYM, με 2.208 ταξινομήσεις και 26,44%, ενώ το 2022 ήταν στην ίδια θέση με 2.505 ταξινομήσεις και 32,39%. Αλλαγή είχαμε στην τρίτη θέση, με τη Honda να υποσκελίζει τη Yamaha το 2023, σημειώνοντας 1.292 ταξινομήσεις και 15,47% (!), ενώ το 2022 ήταν 4η με 477 ταξινομήσεις και 6,17%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 12ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.539 57,08%
2 KYMCO 254 9,42%
3 POLARIS 133 4,93%
4 JIAYUAN 111 4,12%
5 SEGWAY 83 3,08%
6 RENLI 81 3,00%
7 ZHIDOU 66 2,45%
8 NINGBO CENTURY 64 2,37%
9 XEV 62 2,30%
10 FANGPOWER 47 1,74%
11 LOJO 36 1,34%
12 LINHAI 31 1,15%
13 BASHAN 26 0,96%
  LINGZHIDA 26 0,96%
  TGB 26 0,96%
14 MICRO 23 0,85%
15 MELEX 20 0,74%
16 AODES 12 0,45%
17 B.R.P 10 0,37%
18 BAW 9 0,33%
19 JIANGSU LINZHISHANYANG 8 0,30%
20 PILOTCAR 7 0,26%
21 JONWAY 5 0,19%
22 BUGGYCAR 3 0,11%
23 CENNTRO 2 0,07%
  KAI YUN 2 0,07%
  PAXSTER 2 0,07%
24 BOMBARDIER RECREATION 1 0,04%
  CARVER 1 0,04%
  E TUK FACTORY 1 0,04%
  GARIA 1 0,04%
  SILENCE 1 0,04%
  TAZZARI 1 0,04%
  TODAY SUNSHINE 1 0,04%
  XINYANG, X&Y 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2696 100,00%

Στα ATV / SSV το 2023 η CFMOTO ήταν πρώτη με χαοτική διαφορά από τους υπόλοιπους. Συγκεκριμένα με 1.539 ταξινομήσεις βρέθηκε στην κορυφή, με ποσοστό αγοράς... 57,08%! Το 2022 η CFMOTO ήταν και πάλι πρώτη, με 1.346 ταξινομήσεις και ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό 63,97%. Στη δεύτερη θέση το 2023 βρέθηκε η KYMCO που σημείωσε θεαματική άνοδο με 254 ταξινομήσεις και 9,42%. Θυμίζουμε πως η KYMCO το 2022 ήταν 5η, με 60 ταξινομήσεις και 2,85%. Και τρίτη εταιρεία το 2023 ήταν η POLARIS με 133 ταξινομήσεις και 4,93%, ενώ το 2022 είχε βρεθεί στην 4η θέση με 116 ταξινομήσεις και 5,51%.

Γερμανία: Aμφισβήτηση των πιστοποιητικών συμμόρφωσης της ΚΤΜ! Η επίθεση οικολόγων στις Enduro φέρνει αποτέλεσμα

Στο κρατίδιο Baden-Württemberg απαιτείται πλέον οπτική έγκριση για να ταξινομηθούν καινούργιες ΚΤΜ
ΚΤΜ
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

7/10/2026

Τον περασμένο Ιούνιο ο γερμανικός Τύπος υπόπτως και με ιδιαίτερη θέρμη υποστήριξε μια θεωρία συνομωσίας που ισχυριζόταν πως οι κατασκευαστές πουλούν τις enduro μοτοσυκλέτες τους έχοντας εφαρμόσει τροποποιήσεις πέραν των Euro προδιαγραφών.

Το θέμα αγκιστρώθηκε εμμονικά στις καθαρόαιμες enduro της ΚΤΜ, αναδεικνύοντας ιστορίες ανθρώπων που παρέλαβαν τις μοτοσυκλέτες τους ξεκλειδωμένες από τα δεσμά των ευρω-προδιαγραφών, προφανώς γιατί τις παράγγειλαν έτσι προκειμένου να τις χρησιμοποιήσουν στο φυσικό τους πεδίο, το χώμα.

Πάνω σε αυτό το μοτίβο ωστόσο, μεγάλα γερμανικά ΜΜΕ όπως τα ZDF και Der Spiegel κατέφυγαν σε ακατάσχετη γενικολογία εικάζοντας πως όλες οι χιλιάδες ΚΤΜ κυκλοφορούν στους δρόμους της Γερμανίας παραβιάζοντας τις προδιαγραφές που οφείλουν να υπακούν, καλλιεργώντας την ψευδή εικόνα πως η βιομηχανία της Μοτοσυκλέτας είναι κάποιου είδους οργανωμένη μαφία που κάνει ό,τι της κατέβει προκειμένου να πουλήσει ό,τι.

Όλοι μας γνωρίζουμε πως η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας, όμως μια εξίσου οικεία σε όλους μας πραγματικότητα λέει πως, αν πετάξεις κάμποση λάσπη στον ανεμιστήρα, όλο και κάποια θα κολλήσει.

Αυτό ακριβώς συνέβη στο κρατίδιο Baden-Württemberg, όπου η τοπική κυβέρνηση αποφάσισε πως εφεξής κάθε καινούργια μοτοσυκλέτα της ΚΤΜ (συγκεκριμένα!) θα πρέπει να περάσει από οπτική εξέταση πριν μπορέσει να ταξινομηθεί. Αυτό σημαίνει πως ακόμη και μοντέλα δρόμου, όπως λ.χ. τα Duke, δεν μπορούν να εκδώσουν πινακίδες βάσει του πιστοποιητικού συμμόρφωσης που, όπως κάθε άλλος κατασκευαστής, έχει εξασφαλίσει η ΚΤΜ για να μπορέσει να τα εμπορευτεί.

Κοινώς, οι αρχές του Baden-Württemberg αμφισβητούν ευθέως την ειλικρίνεια της ΚΤΜ, θεωρώντας πως παίρνει την Euro πιστοποίηση και μετά παραποιεί τις μοτοσυκλέτες της από το εργοστάσιο, πριν καν τις πουλήσει στους πελάτες της!

Και το κρατίδιο αυτό στα νοτιοδυτικά της Γερμανίας με πρωτεύουσα τη Στουτγάρδη είναι κάθε άλλο παρά αμελητέο, με πληθυσμό άνω των 11 εκατομμυρίων και τις έδρες βαριών χαρτιών της γερμανικής βιομηχανίας όπως οι Mercedes-Benz, Porsche και Bosch.

Αντιλαμβανόμαστε πως η όλη θεώρηση ακούγεται αφελέστατη, ειδικά όταν εστιάζει αποκλειστικά στην ΚΤΜ και όχι στην πληθώρα άλλων κατασκευαστών που φτιάχνουν καθαρόαιμα χωματερά, ενώ είναι εξίσου γελοίο το τσουβάλιασμα που θεωρεί πως, αν κάτι τέτοιο (νομίζουμε πως) γίνεται στα off-road, θα γίνεται και σε όλα τα άλλα μοντέλα.

Το θέμα έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις στη Γερμανία, με την Ένωση Μοτοσυκλετιστικής Βιομηχανίας της χώρας (Industrieverband Motorrad, ή IVM) να εκφράζει την οργισμένη της αντίδραση, υποστηρίζοντας μάλιστα πως τα τοπικά γραφεία που επιτελούν τις ταξινομήσεις δεν έχουν ούτε τη γνώση ούτε την τεχνική υποδομή να ελέγξουν μια μοτοσυκλέτα ως προς τη συμμόρφωσή της με τις ευρωπαϊκές και εθνικές προδιαγραφές.

Προβλέπει μάλιστα πως το μόνο που θα καταφέρει το εν λόγω κρατίδιο θα είναι να δημιουργήσει μεγάλες καθυστερήσεις στην έκδοση πινακίδων για νέες μοτοσυκλέτες και δηλώνει πως συνεργάζεται με την ομοσπονδιακή κυβέρνηση της χώρας προκειμένου να βρεθεί μια λογική λύση.

Η ουσία ωστόσο είναι πως μια ιστορία που ξεκίνησε από υπερβάλλοντα ζήλο και εμφανέστατη άγνοια από πλευράς των δημοσιογράφων που ανέλαβαν την έρευνα, κατάφερε να γιγαντωθεί σε βαθμό που πλέον μια τοπική κυβέρνηση παραμορφώνει τη νομοθεσία στα μέτρα μιας υπερφίαλης θεωρίας συνομωσίας και στοχοποιεί συγκεκριμένο κατασκευαστή.

Ας τελειώσει τουλάχιστον εδώ αυτή η υπόθεση, πριν παραδειγματιστούν και άλλες τοπικές κυβερνήσεις – ή και εθνικές κυβερνήσεις άλλων χωρών – από τον ευκολοχώνευτο λαϊκισμό που ως συνήθως βρίσκει γόνιμο πεδίο στο ευρύ κοινό που δεν έχει την παραμικρή γνώση του πώς λειτουργεί η βιομηχανία και η αγορά της Μοτοσυκλέτας.