Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Φεβρουαρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/3/2023

Τον Φεβρουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 2.866 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3.185 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε πτώση 10,02%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Φεβρουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 699 24,39%
2 HONDA 686 23,94%
3 YAMAHA 349 12,18%
4 PIAGGIO 268 9,35%
5 DAYTONA 267 9,32%
6 CFMOTO 86 3,00%
7 KYMCO 83 2,90%
8 BMW 58 2,02%
9 VESPA 45 1,57%
10 VOGE 27 0,94%
11 APRILIA 25 0,87%
12 KTM 20 0,70%
13 MALAGUTI 17 0,59%
14 THRUST MOTOR 16 0,57%
15 BENELLI 15 0,52%
  KEEWAY 15 0,52%
16 SUZUKI 14 0,49%
17 ROYAL ENFIELD 13 0,45%
  BETA 13 0,45%
18 EFUN/ZAP 12 0,42%
  GPX 12 0,42%
19 DUCATI 10 0,35%
  HUSQVARNA 10 0,35%
20 TRIUMPH 9 0,31%
21 SUPER SOCO 8 0,28%
22 JIAYUAN 6 0,21%
  BRIXTON 6 0,21%
  POLARIS 6 0,21%
23 MOTO GUZZI 5 0,17%
  KAWASAKI 5 0,17%
24 SILENCE 2 0,07%
  OTHERS* 59 2,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.866  
  2022 3.185  
  ΔΙΑΦΟΡΑ -10,02%  

Μπορεί τον Ιανουάριο να είχαμε θρίαμβο της Honda με μεγάλη διαφορά από τη SYM, τον συνήθη αντίπαλο της ιαπωνικής εταιρείας για την πρώτη θέση, όμως τον Φεβρουάριο η SYM πέρασε μπροστά, αν και με μικρή διαφορά που δεν της επέτρεψε να ανατρέψει -ακόμα τουλάχιστον- το αποτέλεσμα στο Α΄δίμηνο, όπως θα δούμε παρακάτω. Πρώτη λοιπόν τον Φεβρουάριο η SYM με 699 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,39%, και ελάχιστα πίσω της η Honda με 686 ταξινομήσεις και 23,94%. Με μεγάλη διαφορά πίσω από τους δυο πρώτους έρχεται η Yamaha, σημειώνοντας 349 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 12,18%. Τέταρτη ήταν η Piaggio με 268 ταξινομήσεις και 9,35%, και με μια ταξινόμηση πιο πίσω η Daytona κλείνει την πρώτη πεντάδα με 9,32%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1845 27,41%
2 SYM 1576 23,42%
3 PIAGGIO 716 10,64%
4 YAMAHA 681 10,12%
5 DAYTONA 636 9,45%
6 KYMCO 170 2,53%
7 BMW 148 2,20%
  CFMOTO 148 2,20%
8 VESPA 95 1,41%
9 VOGE 73 1,08%
10 APRILIA 72 1,07%
11 KTM 51 0,76%
12 BENELLI 38 0,56%
13 THRUST MOTOR 37 0,54%
14 ROYAL ENFIELD 33 0,49%
15 MALAGUTI 31 0,46%
16 SUZUKI 30 0,45%
17 KEEWAY 29 0,43%
18 BETA 27 0,40%
19 DUCATI 24 0,36%
20 TRIUMPH 19 0,28%
21 EFUN/ZAP 18 0,27%
  GPX 18 0,27%
22 HUSQVARNA 17 0,25%
23 JIAYUAN 16 0,24%
24 BRIXTON 15 0,22%
25 POLARIS 13 0,19%
26 MOTO GUZZI 12 0,18%
  SUPER SOCO 12 0,18%
27 SILENCE 10 0,15%
28 KAWASAKI 8 0,12%
  OTHERS* 112 1,66%
  ΣΥΝΟΛΟ 6.730 100%
  2022 5.277  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 27,53  

Η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε η Honda τον Ιανουάριο της δίνει το προβάδισμα και στο πρώτο δίμηνο, με συνολικές 1.845 ταξινομήσεις και 27,41%. Δεύτερη έρχεται η SYM με 1.576 ταξινομήσεις και 23,42%, και τρίτη η Piaggio με 716 και 10,64%. Στην τέταρτη θέση έχουμε την Yamaha με 681 ταξινομήσεις και 10,12% και πέμπτη έρχεται η Daytona με 636 ταξινομήσεις και 9,45%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 424 31,09%
2 YAMAHA 229 16,79%
3 BMW 133 9,75%
4 DAYTONA 70 5,13%
5 CFMOTO 67 4,91%
6 VOGE 66 4,84%
7 KTM 51 3,74%
8 BENELLI 38 2,79%
9 ROYAL ENFIELD 33 2,42%
10 SUZUKI 30 2,20%
11 BETA 27 1,98%
12 SYM 27 1,98%
13 DUCATI 24 1,76%
14 TRIUMPH 19 1,39%
15 HUSQVARNA 17 1,25%
16 APRILIA 16 1,17%
17 BRIXTON 15 1,10%
18 MOTO GUZZI 12 0,88%
19 KEEWAY 9 0,66%
20 KAWASAKI 8 0,59%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda είναι πρώτη στο Α' δίμηνο του 2023 με 424 ταξινομήσεις και ποσοστό 31,09%, δεύτερη είναι η Yamaha με 229 ταξινομήσεις και 16,79%. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε τη Daytona με 79 ταξινομήσεις και 5,13% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την CFMOTO με 67 ταξινομήσεις και 4,91%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1313 30,61%
2 SYM 1309 30,51%
3 PIAGGIO 716 16,69%
4 YAMAHA 320 7,46%
5 DAYTONA 168 3,92%
6 KYMCO 162 3,78%
7 VESPA 95 2,21%
8 APRILIA 56 1,31%
9 THRUST 30 0,70%
10 KEEWAY 20 0,47%

Στα scooter η μάχη για την κορυφή δίνεται και πάλι μεταξύ Honda & SYM, με τη Honda να παίρνει την πρωτιά με 1.313 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 30,61%. Δεύτερη η SYM με 1.309 ταξινομήσεις και 30,51% και τρίτη η Piaggio με 716 ταξινομήσεις και 16,69%. Στην τέταρτη θέση έχουμε τη Yamaha με 320 ταξινομήσεις και 7,46% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Daytona με 168 ταξινομήσεις και 3,92%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 398 42,66%
2 SYM 240 25,72%
3 YAMAHA 132 14,15%
4 HONDA 108 11,58%
5 MALAGUTI 29 3,11%
6 GPX 18 1,93%
7 THRUST MOTOR 7 0,75%
8 CHONGQING YINXIANG 1 0,11%

Μόλις 8 εταιρείες σημείωσαν ταξινομήσεις παπιών στην ελληνική αγορά το 1ο δίμηνο του 23, με την Daytona να παίρνει την πρώτη θέση στο Α' δίμηνο του 23 με 398 ταξινομήσεις και 42,66%. Δεύτερη είναι η SYM με 240 ταξινομήσεις και 25,72%, ενώ συνολικά το γκρουπ της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. καταλαμβάνει το 68% της αγοράς! Τρίτη εταιρεία στο διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023 ήταν η Yamaha με 132 ταξινομήσεις και 14,15%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Honda με 108 ταξινομήσεις και 11,58%, ενώ η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Malaguti με 29 ταξινομήσεις και 3,11%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 81 56,64%
2 JIAYUAN 16 11,19%
3 POLARIS 13 9,09%
4 KYMCO 8 5,59%
5 SEGWAY 5 3,50%
6 LOJO 4 2,80%
  NINGBO CENTURY 4 2,80%
  ZHIDOU 4 2,80%
7 JIANGSU LINZHISHANYANG 3 2,10%
8 BASHAN,AMGROUP 1 0,70%
  E TUK FACTORY 1 0,70%
  LINGZHIDA 1 0,70%
  SILENCE 1 0,70%
  TODAY SUNSHINE 1 0,70%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' δίμηνο 2023 ήταν η CFMOTO με 81 ταξινομήσεις και 56,64%, και δεύτερη η Polaris με 13%, με την MUVUS να κατέχει σχεδόν το 70% της αγοράς. Τρίτη έρχεται η KYMCO με 8 ταξινομήσεις και 5,59% και τέταρτη η Segway με 5 ταξινομήσεις και 3,50%.

 

ZXMOTO 500RR: Το πρώτο της μοντέλο με πιστοποίηση Euro 5+ και 84 ίππους για 168 κιλά!

Η ΖΧΜΟΤΟ έρχεται στην Ευρώπη και αυτή είναι η πρώτη της μοτοσυκλέτα που εξασφάλισε συμμόρφωση με τις ευρω-προδιαγραφές
zxmoto 500rr
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

1/10/2026

Το τετρακύλινδρο supersport 500RR ήταν το πρώτο μοντέλο που διατέθηκε στην αγορά της Κίνας το 2025 από τη ΖΧΜΟΤΟ, παρέα με το γυμνό 500F που μοιάζει να αντιγράφει πιστά τις γραμμές του Honda CB500 Super Four. Καθώς τώρα η εξάπλωση της κινέζικης εταιρείας του Zhang Xue είναι σε πλήρη εξέλιξη στην Ευρώπη – συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας μέσω του Ομίλου Σφακιανάκη – περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε ποια μοντέλα θα έρθουν πρώτα στα μέρη μας.

Η πρόσφατη ανακοίνωση της εξασφάλισης πιστοποιητικού συμμόρφωσης με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές Euro 5+ από τη ΖΧΜΟΤΟ για το 500RR αρχίζει να ξεδιαλύνει τον χάρτη των μοντέλων που θα εξαχθούν προς δυσμάς.

zxmoto 500rr

Η αλήθεια είναι πως για την τρικύλινδρη οικογένεια των 820 δεν είχαμε ποτέ πολλές αμφιβολίες. Η supersport 820RR και η adventure 820X λ.χ. μοιάζουν φτιαγμένες για τις ευρωπαϊκές αγορές και θα μας έκανε τεράστια εντύπωση αν έμεναν εκτός της ευρωπαϊκής γκάμας, αλλά για το τετρακύλινδρο 500RR είχαμε τις αμφιβολίες μας.

zxmoto 500rr

Όχι πια όμως καθώς, όπως αποκαλύπτει η ίδια η ΖΧΜΟΤΟ, η μοτοσυκλέτα της με κωδικό ZX500RR-A3 εξασφάλισε το πολυπόθητο πιστοποιητικό WVTA στο Λουξεμβούργο, γεγονός που της επιτρέπει βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας να διατεθεί σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.. Η πιστοποίηση επιτεύχθηκε χάρη στη βοήθεια της γερμανικής υπηρεσίας TÜV Rheinland, η οποία ανέλαβε όλες τις δοκιμές που προβλέπονται για τη διαδικασία πιστοποίησης.

Στις ευρωπαϊκές χώρες πάντως που αυτόν τον καιρό στήνονται ιστοσελίδες της ΖΧΜΟΤΟ, στη γκάμα που θα γίνει διαθέσιμη βρίσκεται τόσο η 500RR όσο και η γυμνή 500F, καθώς και η τρικύλινδρη supersport 820RR και η motocross MX250. Λογικά αυτές είναι οι επόμενες μοτοσυκλέτες που θα εξασφαλίσουν το απαραίτητο πιστοποιητικό, κάτι που μάλλον σημαίνει πως η υπόλοιπη τρικύλινδρη γκάμα θα αργήσει λίγο ακόμη να φτάσει στην Ευρώπη.

zxmoto 500rr

Η 500RR είναι μια supersport μοτοσυκλέτα με τετρακύλινδρο σε σειρά κινητήρα 470cc με μέγιστη ονομαστική ισχύ 84 ίππους στις 13.500 σ.α.λ. και μέγιστη ροπή 4,7 χιλιογραμμόμετρα στις 11.500 σ.α.λ. μέσω ψεκασμού Bosch, εξατάχυτου κιβωτίου και μονόδρομου συμπλέκτη, έχοντας να κινήσει μια μάζα 158 στεγνών κιλών ή 168 υγρών και επιτυγχάνοντας ονομαστική τελική ταχύτητα 235 km/h.

Στην Κίνα η 500R διατίθεται σε τέσσερις χρωματισμούς: λευκό, μαύρο, κόκκινο και έντονο πράσινο. Δεν είναι γνωστό αυτή τη στιγμή ποιοι από αυτούς ενδέχεται να εισαχθούν στα ευρωπαϊκά μοντέλα.

Ετικέτες