Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Honda
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/2/2023

Τον Ιανουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.864 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 84,70%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.159 29,99%
2 SYM 877 22,70%
3 PIAGGIO 448 11,59%
4 DAYTONA 369 9,55%
5 YAMAHA 332 8,59%
6 BMW 90 2,33%
7 KYMCO 87 2,25%
8 CFMOTO 62 1,60%
9 VESPA 50 1,29%
10 APRILIA 47 1,22%
11 VOGE 46 1,19%
12 KTM 31 0,80%
13 BENELLI 23 0,60%
14 THRUST 21 0,54%
15 ROYAL ENFIELD 20 0,52%
16 SUZUKI 16 0,41%
17 BETA 14 0,36%
  DUCATI 14 0,36%
  KEEWAY 14 0,36%
  MALAGUTI 14 0,36%
18 JIAYUAN 10 0,26%
  TRIUMPH 10 0,26%
19 BRIXTON 9 0,23%
20 SILENCE 8 0,21%
21 HUSQVARNA 7 0,18%
  MOTO GUZZI 7 0,18%
  POLARIS 7 0,18%
22 EFUN/ZAP 6 0,16%
  GPX 6 0,16%
23 BAJAJ 4 0,10%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,10%
  MOTO MORINI 4 0,10%
  SUPER SOCO 4 0,10%
  ZONGSHEN 4 0,10%
  OTHERS* 43 1,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.864 100%
  2022 2.092  
  ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ 84,70%  

Όπως και τον περυσινό Ιανουάριο, η Honda κάνει διαφορά από τη SYM για να βρεθεί πρώτη στην κατάταξη εταιρειών με 1.159 ταξινομήσεις και 29.99% μερίδιο αγοράς. Η SYM έρχεται δεύτερη με 877 ταξινομήσεις και 22,70%, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 22,70%. Σημειώστε πως τον τελευταίο καιρό είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα με στοιχεία ενός μόνο μήνα, καθώς είναι σύνηθες αυτά να επηρεάζονται πολύ από τις ελλείψεις σε ημιαγωγούς και στα υπόλοιπα προβλήματα της εφοδιαστικής αλυσίδας, όπου τον ένα μήνα μια εταιρεία έχει δίκυκλα να παραδώσει και τον άλλο όχι. Προτιμότερο είναι τα συμπεράσματα να αφορούν σύνολο πολλών μηνών.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 264 33,89%
2 YAMAHA 97 12,45%
3 BMW 78 10,01%
4 DAYTONA 47 6,03%
5 VOGE 40 5,13%
6 CFMOTO 36 4,62%
7 KTM 31 3,98%
8 BENELLI 23 2,95%
9 ROYAL ENFIELD 20 2,57%
  SYM 20 2,57%
10 SUZUKI 16 2,05%
11 BETA 14 1,80%
  DUCATI 14 1,80%
12 APRILIA 12 1,54%
13 TRIUMPH 10 1,28%
14 BRIXTON 9 1,16%
15 HUSQVARNA 7 0,90%
  MOTO GUZZI 7 0,90%
16 BAJAJ 4 0,51%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,51%
  KEEWAY 4 0,51%
  MOTO MORINI 4 0,51%
  ZONGSHEN 4 0,51%
17 KAWASAKI 3 0,39%
  SWM 3 0,39%
18 SHERCO 2 0,26%
19 ALRENDO 1 0,13%
  BAOTIAN 1 0,13%
  GASGAS 1 0,13%
  JAWA 1 0,13%
  MV AGUSTA 1 0,13%
  SUPER SOCO 1 0,13%
  ΣΥΝΟΛΟ 779 100%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη, με διπλάσια διαφορά από τον δεύτερο, ήταν και εδώ η Honda, με 264 ταξινομήσεις και 33,89% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήρθε η Yamaha με 97 ταξινομήσεις και 12,45% και τρίτη η BMW με 78 ταξινομήσεις και 10,01%.

SCOOTER
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 831 33,09%
2 SYM 749 29,83%
3 PIAGGIO 448 17,84%
4 YAMAHA 148 5,89%
5 DAYTONA 87 3,46%
6 KYMCO 80 3,19%
7 VESPA 50 1,99%
8 APRILIA 35 1,39%
9 THRUST 21 0,83%
10 BMW 12 0,48%
11 KEEWAY 10 0,40%
12 SILENCE 8 0,32%
13 EFUN/ZAP 6 0,24%
  VOGE 6 0,24%
14 MOTRON 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  VOLTA 3 0,12%
15 GOLDEN LION 2 0,08%
  JIANGSU XINRI 2 0,08%
  JNEN, JUNENG 2 0,08%
  NIU 2 0,08%
16 ECOOTER 1 0,04%
  ITALJET 1 0,04%
  LAMBRETTA 1 0,04%
  LVNENG 1 0,04%
  SHENYUN 1 0,04%
  ZHONGNENG 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2511 100%

Τρίτη πρωτιά της Honda για τον Ιανουάριο του 23, στα scooter εδώ, με 831 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 33,09%. Δεύτερη ήταν η SYM με 749 ταξινομήσεις και 29,83% και τρίτη η Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 17,84%.

ΠΑΠΙΑ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 235 45,45%
2 SYM 108 20,89%
3 YAMAHA 87 16,83%
4 HONDA 64 12,38%
5 MALAGUTI 14 2,71%
6 GPX 6 1,16%
7 THRUST MOTOR 3 0,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 517 100%

Στα παπιά ήταν η Daytona αυτή που πρώτευσε τον Ιανουάριο, με 235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 45,45%. Δεύτερη ήρθε η SYM, του ίδιου ομίλου, με 108 ταξινομήσεις και 20,89%, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κατέχει συνολικά το 66,34% της αγοράς, ήτοι τα δύο τρίτα της. Την πρώτη τριάδα έκλεισε η Yamaha με 87 ταξινομήσεις και 16,83%, ενώ τον 1ο μήνα του έτους ταξινομήθηκαν και τα 3 πρώτα νέα παπιά της Thrust Motor.

3/4W
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 26 45,61%
2 JIAYUAN 10 17,54%
3 KYMCO 7 12,28%
  POLARIS 7 12,28%
4 SEGWAY 3 5,26%
5 E TUK FACTORY 1 1,75%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 1 1,75%
  TODAY SUNSHINE 1 1,75%
  ZHIDOU 1 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 57 100%

Στην κατηγορία τρίτροχων και τετράτροχων, που περιλαμβάνει κυρίως ATV & SSV -αλλά και μερικά Mini-car-, η CFMOTO ήταν πρώτη (αποκλειστικά με ATV & SSV) με 26 ταξινομήσεις, κατέχοντας το 45,61% της αγοράς. Δεύτερη στα 3/4W ήταν η Jiayuan που φτιάχνει Minicar -οπότε μπορούμε να την αγνοήσουμε όσον αφορά στα ATV / SSV. Έτσι, στη δεύτερη θέση στα ATV / SSV ισοβάθμισαν KYMCO και Polaris με 7 ταξινομήσεις και 17,54% έκαστη. Τρίτη στα SSV / ATV ήταν η SEGWAY (με αντιπροσώπευση από τον όμιλο Σαρακάκη) με 3 ταξινομήσεις και 5,26%.

Ετικέτες

Ducati Multistrada V4 S Grand Tour 2027: Νέα έκδοση με στάνταρ τα... πάντα όλα [Video]

Πλαϊνές βαλίτσες και Adaptive Cruise Control στάνταρ μεταξύ άλλων - Χωρίς αλλαγές στον V4 Granturismo των 170 ίππων
MULTISTRADA_V4
Από τον

Παύλο Καρατζά

2/10/2026

Η Multistrada V4 φτιάχτηκε για όσους θέλουν να καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις, αλλά παράλληλα αναζητούν κορυφαίες επιδόσεις και τεχνολογία και η νέα έκδοση Grand Tour που βασίζεται στην ήδη πλούσια εξοπλισμένη Multistrada V4 S έρχεται να απλοποιήσει τη διαδικασία επιλογής για τους ενδιαφερόμενους.

Η Multistrada V4 S Grand Tour είναι πλήρως εξοπλισμένη με όλα τα αξεσουάρ που απαιτούνται για την κάλυψη μεγάλων αποστάσεων όπως και με τα συστήματα υποβοήθησης που κάνουν τα ταξίδια πιο ασφαλή και άνετα.

Οι πλαϊνές βαλίτσες της Grand Tour είναι από πολυμερές υλικό και έχουν χωρητικότητα 60 λίτρων και το κεντρικό σταντ βοηθά στην πλήρωσή τους. Η λίστα με τον εξοπλισμό της φυσικά δεν σταματά εκεί, καθώς περιλαμβάνει θερμαινόμενα γκριπ, θερμαινόμενη σέλα αναβάτη και συνεπιβάτη, ενώ η τάπα του ρεζερβουάρ είναι keyless. Βλέπουμε φυσικά κι εδώ το σύστημα αυτόματου χαμηλώματος (Automatic Lowering Device). Το σύστημα χαμηλώνει αυτόματα τη μοτοσυκλέτα έως και 30 χιλιοστά όταν η ταχύτητα πέφτει κάτω από τα 10 km/h και την επαναφέρει στο ύψος οδήγησης όταν η ταχύτητα υπερβαίνει τα 50 km/h. Παράλληλα, η λειτουργία Easy Lift μειώνει την προσπάθεια που απαιτείται για να σηκωθεί η μοτοσυκλέτα από το πλαϊνό σταντ.

MULTISTRADA_V4

Φυσικά στην καρδιά της μοτοσυκλέτας βρίσκεται ο κινητήρας V4 Granturismo 1.158 κυβικών που αποδίδει 170 ίππους στις 10.750 σ.α.λ. και 12,62 kg.m ροπής στις 9.000 σ.α.λ. Χάρη στη στρατηγική «Extended Cylinder Deactivation», η πίσω σειρά κυλίνδρων απενεργοποιείται όχι μόνο στο ρελαντί όταν το μοτοσυκλέτα είναι σταματημένη, αλλά και υπό συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης· αυτό συμβάλλει στη μείωση της κατανάλωσης καυσίμου και των εκπομπών έως και 6% σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά.

Η Multistrada V4 S Grand Tour ξεχωρίζει χάρη στον ιδιαίτερό της χρωματισμό, το μαύρο τιμόνι, την τιμονόπλακα και την επιγραφή Grand Tour στις ζάντες. Η μοτοσυκλέτα έρχεται επίσης με σύστημα ραντάρ που περιλαμβάνει Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCW), όπως επίσης και με TPMS, φώτα LED και φλας με αυτόματη λειτουργία. Το σύστημα Ducati Vehicle Observer (DVO) είναι επίσης στάνταρ και υπολογίζει τις δυνάμεις που ασκούνται στη μοτοσυκλέτα, βελτιώνοντας και συντονίζοντας έτσι την αποτελεσματικότητα του ABS Cornering και του Ducati Wheelie Control.

MULTISTRADA_V4

Το προηγμένο Ηλεκτρονικό Συνδυασμένο Σύστημα Φρεναρίσματος διαχειρίζεται την κατανομή της δύναμης πέδησης μεταξύ εμπρός και πίσω τροχού, ώστε να εξασφαλίζει βέλτιστη απόδοση ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης και το φορτίο. Ο αναβάτης μπορεί επίσης να προσαρμόσει το επίπεδο του Engine Brake Control, επιλέγοντας ανάμεσα σε τρεις διαφορετικές ρυθμίσεις παρέμβασης.

Κατά τη διάρκεια του έκτακτου φρεναρίσματος, το Ducati Brake Light EVO ενεργοποιεί αυτόματα και τα φλας, ενισχύοντας την ορατότητα του οχήματος από τα οχήματα που ακολουθούν, ενώ στην Multistrada V4 S Grand Tour, η πλατφόρμα αδρανείας επικοινωνεί συνεχώς με τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις Ducati Skyhook Suspension (DSS) EVO. Χάρη σε έναν νέο αισθητήρα θέσης πιρουνιού και ένα σύστημα πρόγνωσης όπως η ανίχνευση ανωμαλιών (Bump Detection), το σύστημα προσαρμόζει την απόκριση της ανάρτησης σε πραγματικό χρόνο με βάση τις συνθήκες του οδοστρώματος, βελτιώνοντας τόσο την άνεση όσο και την ακρίβεια οδήγησης.

Η λειτουργία αυτόματης ρύθμισης ύψους ανιχνεύει αυτόματα το φορτίο της μοτοσυκλέτας. Οι αναβάτες μπορούν επίσης να ρυθμίζουν την απόκριση της ανάρτησης κατά τη διάρκεια της οδήγησης, μέσα από τους διακόπτες.

MULTISTRADA_V4

Όπως και όλες οι μοτοσυκλέτες της οικογένειας Multistrada V4, η Grand Tour είναι εξοπλισμένη με σύστημα πλοήγησης με λειτουργία «mirroring» για smartphone. Οι δυνατότητες mirroring για smartphone —που υλοποιούνται μέσω του συστήματος Ducati Connect - επιτρέπουν τον έλεγχο των λειτουργιών του τηλεφώνου και της μουσικής.

Η νέα Multistrada V4 S Grand Tour θα είναι διαθέσιμη στη χώρα μας από τον Νοέμβριο και συνοδεύεται από τετραετή εγγύηση και την υπηρεσία οδικής βοήθειας και περιλαμβάνει μεταφορά για τον αναβάτη και τον συνεπιβάτη, όχημα αντικατάστασης και διαμονή σε ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα κατά τη διάρκεια της περιόδου κάλυψης. Όλα αυτά συνοδεύονται από την ασφάλεια που παρέχει ένα δίκτυο με πάνω από 800 επίσημους αντιπροσώπους της Ducati σε περισσότερες από 90 χώρες παγκοσμίως.

Ειδικός εξοπλισμός «Grand Tour»
-Αποκλειστική εμφάνιση «Grand Tour»
-Σύστημα ραντάρ εμπρός και πίσω με Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCC)
-Πρόσθετοι προβολείς LED
-Σύστημα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών (TPMS)
-Πίσω φως ομίχλης
-Πλαϊνές βαλίτσες
-Καπάκι ρεζερβουάρ με λειτουργία hands-free
-Κεντρικό σταντ
-Θερμαινόμενα γκριπ