Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

4.639 ταξινομήσεις , +20% άνοδος σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2023!
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/2/2024

Το 2024 ξεκινά εξαιρετικά για την ελληνική αγορά δικύκλου και ATV, όπως δείχνουν τα στατιστικά στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ μετά την επεξεργασία του ΣΕΜΕ, καθώς μετά από την άνοδο 18,32% του 2023 σε σχέση με το 2022, παρόμοια -και υψηλότερη- επίδοση είχαμε τον Ιανουάριο του 2024, όπου με 4.639 ταξινομήσεις έναντι 3.864 του αντίστοιχου μήνα του 2023 η άνοδος έφτασε το 20,06%!

Και για να γίνει το παραπάνω νούμερο ακόμα πιο εντυπωσιακό, σκεφτείτε πως ο Ιανουάριος του 2023 δεν ήταν ένας μήνας με μείωση πωλήσεων σε σχέση με το 2022, αντίθετα με 3.864 ταξινομήσεις είχε παρουσιάσει άνοδο της τάξης του… 84,70%, σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του 22.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.122 24,19%
2 SYM 898 19,36%
3 PIAGGIO 540 11,64%
4 YAMAHA 466 10,05%
5 DAYTONA 424 9,14%
6 KYMCO 124 2,67%
7 BENELLI 106 2,28%
8 CFMOTO 101 2,18%
9 VOGE 91 1,96%
10 BMW 76 1,64%
11 KTM 66 1,42%
12 THRUST 49 1,06%
  VESPA 49 1,06%
13 ASUS 46 0,99%
14 QJMOTOR 44 0,95%
15 TRIUMPH 43 0,93%
16 MALAGUTI 39 0,84%
17 KEEWAY 32 0,69%
18 APRILIA 31 0,67%
19 SUZUKI 28 0,60%
20 ROYAL ENFIELD 19 0,41%
21 GPX 16 0,34%
22 PEUGEOT 15 0,32%
23 JIAYUAN 14 0,30%
  UM 14 0,30%
24 KAWASAKI 13 0,28%
25 HUSQVARNA 11 0,24%
  XEV 11 0,24%
26 BETA 10 0,22%
27 DUCATI 9 0,19%
  EFUN/ZAP 9 0,19%
28 BRIXTON 7 0,15%
  TIANYING 7 0,15%
  ZHONGNENG 7 0,15%
29 GASGAS 6 0,13%
  JNEN, JUNENG 6 0,13%
  MOTO GUZZI 6 0,13%
  SUPER SOCO 6 0,13%
  WANGYE 6 0,13%
30 ECOOTER 5 0,11%
  MOTRON 5 0,11%
  SILENCE 5 0,11%
  OTHERS* 57 1,23%
  ΣΥΝΟΛΟ 4639  
  2023 3864  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 20,06%  

Με το δεξί κάνει είσοδο στο 2024 η Honda, καταγράφοντας 1.122 ταξινομήσεις που της δίνουν ένα κυριαρχικό 24,19% ως μερίδιο αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε τον 1ο μήνα του έτους η SYM με 898 ταξινομήσεις και 19,36%. Σημειώστε πως αντίστροφη ήταν η κατάταξη των 2 πρώτων τόσο για τον Δεκέμβριο του 2023 (SYM 19,81% και Honda 16,87%), όσο και συνολικά για το 23, με τη SYM να τερματίζει το προηγούμενο έτος 1η με 23,98% και τη Honda 2η με 20,98%. Φυσικά στις εποχές που ζούμε, με τις ελλείψεις και τις δυσκολίες της εφοδιαστικής αλυσίδας ένας μήνας δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει το τοπίο, κι έτσι περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια και δεν βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Στην τρίτη θέση του Ιανουαρίου του 24 βρέθηκε η Piaggio με 540 ταξινομήσεις και 11,64%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για τον Ιανουάριο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 226 21,44%
2 YAMAHA 156 14,80%
3 BENELLI 90 8,54%
4 VOGE 77 7,31%
5 CFMOTO 69 6,55%
  DAYTONA 69 6,55%
6 KTM 66 6,26%
7 BMW 65 6,17%
8 TRIUMPH 43 4,08%
9 QJMOTOR 38 3,61%
10 SUZUKI 23 2,18%
11 ROYAL ENFIELD 19 1,80%
12 SYM 16 1,52%
13 KAWASAKI 13 1,23%
14 HUSQVARNA 11 1,04%
15 BETA 10 0,95%
16 DUCATI 9 0,85%
17 BRIXTON 7 0,66%
18 GASGAS 6 0,57%
  MOTO GUZZI 6 0,57%
19 APRILIA 5 0,47%
20 MOTO MORINI 4 0,38%
21 KEEWAY 3 0,28%
  SHERCO 3 0,28%
  UM 3 0,28%
22 FANTIC MOTOR 2 0,19%
  SKYTEAM 2 0,19%
  SUPER SOCO 2 0,19%
  ZERO MOTORCYCLES 2 0,19%
23 AJP 1 0,09%
  DONGBEN 1 0,09%
  HYOSUNG 1 0,09%
  INDIAN MOTORCYCLE 1 0,09%
  RIEJU 1 0,09%
  SURRON 1 0,09%
  SWM 1 0,09%
  TM RACING 1 0,09%
  VELIMOTOR 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1.054  

Πέρα από τη συνολική πρωτιά τον 1ο μήνα του 2024, η Honda πήρε την πρωτιά τόσο στις μοτοσυκλέτες, όσο και στα scooter, και την 3η θέση στα παπιά. Στις μοτοσυκλέτες η ιαπωνική εταιρεία σημείωσε 226 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 21,44%, με δεύτερη τη Yamaha με 156 ταξινομήσεις και 14,80% και τρίτη την Benelli με 90 ταξινομήσεις και 8,54%. Εξαιρετική επίδοση αυτή της VOGE στην 4η θέση με 77 ταξινομήσεις και 7,31%, με CFMOTO και Daytona να κλείνουν την πρώτη πεντάδα, ισοβαθμώντας στις 69 ταξινομήσεις και στο 6,55%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 826 27,75%
2 SYM 752 25,26%
3 PIAGGIO 540 18,14%
4 YAMAHA 255 8,57%
5 DAYTONA 181 6,08%
6 KYMCO 119 4,00%
7 VESPA 49 1,65%
8 ASUS 46 1,55%
9 KEEWAY 29 0,97%
10 APRILIA 26 0,87%
  THRUST 26 0,87%
11 PEUGEOT 15 0,50%
12 VOGE 14 0,47%
13 BMW 11 0,37%
14 EFUN/ZAP 9 0,30%
15 TIANYING 7 0,24%
  ZHONGNENG 7 0,24%
16 JNEN, JUNENG 6 0,20%
  MALAGUTI 6 0,20%
  QJMOTOR 6 0,20%
  WANGYE 6 0,20%
17 ECOOTER 5 0,17%
  MOTRON 5 0,17%
  SILENCE 5 0,17%
  SUZUKI 5 0,17%
18 JIANGSU XINRI 4 0,13%
  SUPER SOCO 4 0,13%
19 GOLDEN LION 3 0,10%
  HORWIN 3 0,10%
20 LVNENG 2 0,07%
  NIU 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
21 VOLTA 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2977  

Στα scooter, τον Ιανουάριο του 2024 πρώτη εταιρεία ήταν η Honda με 826 ταξινομήσεις και 27,75%. Δεύτερη ήταν η SYM με 752 ταξινομήσεις και 25,26% και τρίτη η Piaggio με 540 ταξινομήσεις και 18,14%. Την πρώτη πεντάδα έκλεισαν η Daytona με 181 ταξινομήσεις και 6,08% και η KYMCO με 119 ταξινομήσεις και 4%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 174 32,83%
2 SYM 130 24,53%
3 HONDA 70 13,21%
4 YAMAHA 55 10,38%
5 MALAGUTI 33 6,23%
6 THRUST 23 4,34%
7 BENELLI 16 3,02%
  GPX 16 3,02%
8 UM 11 2,08%
9 KAMAX 1 0,19%
  KYMCO 1 0,19%
  ΣΥΝΟΛΟ 530  

Τον πρώτο μήνα του έτους τα παπιά ήταν υπόθεση της Daytona, που βρέθηκε πρώτη με 174 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 32,83%. Δεύτερη ήταν η SYM με 130 ταξινομήσεις και 24,53%, κάτι που σημαίνει πως ο Όμιλος Γκοργκόλη κατέχει ένα απίστευτο 57+% της αγοράς! Τρίτη εταιρεία για τον Ιανουάριο ήταν η Honda με 70 ταξινομήσεις και 13,21% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με τη Yamaha με 55 ταξινομήσεις και 10,38%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 32 41,03%
2 JIAYUAN 14 17,95%
3 XEV 11 14,10%
4 KYMCO 4 5,13%
  SEGWAY 4 5,13%
5 JIANGSU LINZHISHANYANG 3 3,85%
6 AODES 2 2,56%
  LINGZHIDA 2 2,56%
  POLARIS 2 2,56%
7 BASHAN 1 1,28%
  JONWAY 1 1,28%
  PILOTCAR 1 1,28%
  RUNHORSE 1 1,28%
  ΣΥΝΟΛΟ 78  

Στα ATV, SSV και λοιπά οχήματα που εμπίπτουν στην κατηγορία των τρίτροχων και τετράτροχων ελαφρών οχημάτων, η CFMOTO είναι σταθερά πρώτη και τον Ιανουάριο, με 32 ταξινομήσεις και 41,03%. Αφήνοντας στην άκρη τις εταιρείες με τα ηλεκτρικά μικρά οχήματα που μπερδεύουν τα νούμερα, αυστηρά στα ATV / SSV στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν τον Ιανουάριο KYMCO & Segway με 4 ταξινομήσεις και 5,13%, και στην τρίτη βρέθηκε η Polaris με 2 ταξινομήσεις και 2,56%.

Η Stark θα αναμετρηθεί στις αρένες του Αυστραλιανού και Παγκόσμιου Supercross

Οι ηλεκτρικές Varg απέναντι σε παραδοσιακές θερμικές μοτοσυκλέτες
Varg SX
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

9/9/2026

Η συμμετοχή στο AUSX Supercross του 2026 έρχεται μετά την έγκριση της FIM για το World Supercross, με τις ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες να αγωνίζονται πλέον απευθείας απέναντι στις καθιερωμένες θερμικές.

Η Stark Future επεκτείνει την παρουσία της στους αγώνες Supercross, με την πλήρη συμμετοχή της στο Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Supercross (AUSX) του 2026 να αποτελεί το επόμενο βήμα μετά την επίσημη έγκριση της εταιρείας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supercross.

Η εργοστασιακή ομάδα της Stark Future θα συμμετάσχει και στους πέντε γύρους του αυστραλιανού πρωταθλήματος, που ξεκινά τον Οκτώβριο, με αναβάτες στις κατηγορίες SX1 και SX2. Πρόκειται για την πρώτη σεζόν της εταιρείας στο AUSX και, σύμφωνα με την ανακοίνωση, για την πρώτη φορά που κατασκευαστής ηλεκτρικών μοτοσυκλετών θα αγωνιστεί στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Η συμμετοχή κατέστη δυνατή μετά την έγκριση της Μοτοσυκλετιστικής Ομοσπονδίας της Αυστραλίας για τη συμμετοχή ηλεκτρικών μοτοσυκλετών στις υπάρχουσες κατηγορίες Supercross. Οι μοτοσυκλέτες που πληρούν τις απαιτήσεις των τεχνικών κανονισμών μπορούν να συμμετέχουν στις ίδιες κατηγορίες με τις μοτοσυκλέτες εσωτερικής καύσης, με τις δύο διαφορετικές τεχνολογίες να εκκινούν από την ίδια γραμμή.

Varg SX

Ο Mick Sinclair, υπεύθυνος διοργάνωσης του Πρωταθλήματος AUSX, δήλωσε ότι η συμμετοχή των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών θα πραγματοποιείται υπό τους κανονισμούς της κατηγορίας για τις θερμικές μοτοσυκλέτες και ότι οι αγώνες θα αποτελέσουν στην πράξη το πεδίο σύγκρισης μεταξύ των δύο τεχνολογιών.

Η αυστραλιανή συμμετοχή έρχεται μετά την αντίστοιχη εξέλιξη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supercross της FIM. Η Stark Future είχε λάβει επίσημα το πράσινο φως για να συμμετάσχει στη διοργάνωση με την ηλεκτρική VARG MX 1.2, μετά από έλεγχο και έγκριση των τεχνικών χαρακτηριστικών σε συμφωνία με τους κανονισμούς της FIM.

Ο Πρόεδρος της FIM, Jorge Viegas, είχε δηλώσει κατά την ανακοίνωση της έγκρισης, ότι η ένταξη των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα της FIM αποτελεί μέρος της εξέλιξης του αθλήματος, ενώ οι τεχνικές επιτροπές της ομοσπονδίας είχαν εργαστεί για τη διαμόρφωση κανονισμών που θα εξασφαλίζουν ισοτιμία και δικαιοσύνη στον ανταγωνισμό.

Ο Αγωνιστικός Διευθυντής της Stark Future, Sébastien Tortelli, ανέφερε ότι η εταιρεία έχει ήδη αγωνιστεί σε διοργανώσεις όπως το SuperEnduro και το Hard Enduro, με την εισαγωγή και στα πρωταθλήματα Supercross να προσθέτει ένα ακόμη σημαντικό στόχο στο αγωνιστικό της πρόγραμμα.

Varg SX