Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 6μηνου 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/7/2023

Τον Ιούνιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 8.338 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.789 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 7,05%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο εξάμηνο του 2023 φτάνει το 15,18%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.170 26,03%
2 HONDA 1.637 19,63%
3 PIAGGIO 1.047 12,56%
4 DAYTONA 820 9,83%
5 YAMAHA 599 7,18%
6 CFMOTO 379 4,55%
7 KYMCO 277 3,32%
8 VOGE 122 1,46%
9 BMW 121 1,45%
10 BENELLI 114 1,37%
11 VESPA 113 1,36%
12 THRUST 96 1,15%
13 SUZUKI 85 1,02%
14 APRILIA 65 0,78%
15 KTM 58 0,70%
16 MALAGUTI 44 0,53%
17 QJMOTOR 42 0,50%
18 KEEWAY 41 0,49%
  ROYAL ENFIELD 41 0,49%
19 PEUGEOT 34 0,41%
20 TRIUMPH 32 0,38%
21 NINGBO CENTURY 27 0,32%
22 KAWASAKI 24 0,29%
  RENLI 24 0,29%
23 POLARIS 23 0,28%
24 DUCATI 19 0,23%
25 BRIXTON 17 0,20%
26 SEGWAY 16 0,19%
  SUPER SOCO 16 0,19%
  WANGYE 16 0,19%
27 EFUN/ZAP 10 0,12%
  HUSQVARNA 10 0,12%
28 MOTO GUZZI 9 0,11%
  FANGPOWER 9 0,11%
29 GPX 7 0,08%
30 JIAYUAN 5 0,06%
31 BETA 2 0,02%
  ZHIDOU 2 0,02%
  OTHERS* 165 1,98%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.338 1
  2022 7.789  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 7,05%  

Για έναν ακόμα μήνα η SYM παραμένει μπροστά από τη Honda, αυτή τη φορά με 2.170 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,03% έναντι 1.637 ταξινομήσεων και 19,63%. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 1.047 ταξινομήσεις και 12,56%. Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται με τις Daytona και Yamaha, με την πρώτη να σημειώνει 820 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 9,83% και την δεύτερη 599 και 7,18%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8.416 25,01%
2 HONDA 7.593 22,57%
3 PIAGGIO 3.963 11,78%
4 YAMAHA 2.898 8,61%
5 DAYTONA 2.889 8,59%
6 CFMOTO 1.380 4,10%
7 KYMCO 1.149 3,42%
8 BMW 597 1,77%
9 VOGE 469 1,39%
10 VESPA 463 1,38%
11 BENELLI 404 1,20%
12 APRILIA 318 0,95%
13 THRUST 286 0,85%
14 SUZUKI 255 0,76%
15 KEEWAY 240 0,71%
16 KTM 185 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 172 0,51%
18 MALAGUTI 142 0,42%
19 TRIUMPH 126 0,37%
20 DUCATI 104 0,31%
21 EFUN/ZAP 83 0,25%
22 QJMOTOR 80 0,24%
23 POLARIS 77 0,23%
24 BRIXTON 76 0,23%
25 KAWASAKI 73 0,22%
26 BETA 71 0,21%
27 SEGWAY 66 0,20%
28 JIAYUAN 59 0,18%
29 HUSQVARNA 56 0,17%
30 MOTO GUZZI 51 0,15%
  RENLI 51 0,15%
31 NINGBO CENTURY 45 0,13%
  ZHIDOU 45 0,13%
32 SUPER SOCO 43 0,13%
33 FANGPOWER 40 0,12%
34 GPX 39 0,12%
35 WANGYE 37 0,11%
36 PEUGEOT 34 0,10%
  OTHERS* 570 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 33.645 100,00%
  2022 29.209  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 15,18%  

Μετά την αλλαγή σκυτάλης τον Μάιο, όπου η SYM πέρασε στην πρώτη θέση, η διαφορά της με τη δεύτερη Honda διευρύνθηκε τον Ιούνιο, από το 1,15% στο 2,44%. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha που όμως κινδυνεύει να χάσει μία θέση από την πέμπτη Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.437 23,88%
2 YAMAHA 1.182 19,64%
3 BMW 495 8,23%
4 DAYTONA 386 6,42%
5 VOGE 341 5,67%
6 CFMOTO 322 5,35%
7 BENELLI 256 4,25%
8 SUZUKI 231 3,84%
9 KTM 185 3,07%
10 ROYAL ENFIELD 172 2,86%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda συνεχίζει να ηγείται της αγοράς, με 1.437 ταξινομήσεις το πρώτο 6μηνο του έτους, κατέχοντας το 23,88% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 1.182 ταξινομήσεις και 19,64% και τρίτη η BMW με 495 ταξινομήσεις και 8,23%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7084 32,76%
2 HONDA 5541 25,62%
3 PIAGGIO 3963 18,32%
4 YAMAHA 1286 5,95%
5 DAYTONA 938 4,34%
6 KYMCO 936 4,33%
7 VESPA 463 2,14%
8 APRILIA 247 1,14%
9 THRUST 220 1,02%
10 KEEWAY 208 0,96%

Στα scooter η SYM αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες εταιρείες, σημειώνοντας 7.084 ταξινομήσεις το Α’ 6μηνο του 2023, κατέχοντας το 32,76% της αγοράς -που ήταν 32,02% τον προηγούμενο μήνα. Δεύτερη είναι η Honda, με 5.541 ταξινομήσεις και 25,62% (ήταν 27,11% τον Μάιο) και τρίτη η Piaggio με 3.963 ταξινομήσεις και 18,32% (ήταν 17,88% τον Μάιο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.565 37,13%
2 SYM 1.201 28,49%
3 HONDA 615 14,59%
4 YAMAHA 430 10,20%
5 BENELLI 148 3,51%
6 MALAGUTI 139 3,30%
7 THRUST 73 1,74%
8 GPX 39 0,93%
9 CHONGQING YINXIANG 2 0,05%
10 JIANSHE 1 0,02%
  LONCIN 1 0,02%
  YINXIANG 1 0,02%

Στα παπιά η πρώτη Daytona σημειώνει 1.565 ταξινομήσεις τους πρώτους 6 μήνες του έτους, με μικρή υποχώρηση ποσοστού αγοράς από το 5μηνο (από το 37,36% βρέθηκε στο 37,13%). Δεύτερη έρχεται η SYM (του ομίλου Γκοργκόλη κι αυτή) με 1.201 ταξινομήσεις και 28,49% (ήταν 29,94% το 5μηνο) και τρίτη η Honda με 615 ταξινομήσεις και 14,59% (12,37% το 5μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.050 58,79%
2 KYMCO 213 11,93%
3 POLARIS 77 4,31%
4 SEGWAY 66 3,70%
5 JIAYUAN 59 3,30%
6 RENLI 51 2,86%
7 NINGBO CENTURY 45 2,52%
  ZHIDOU 45 2,52%
8 FANGPOWER 40 2,24%
9 TGB 23 1,29%
10 LOJO 20 1,12%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 6μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.050 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 58,79% (ήταν 59,42% το 5μηνο). Δεύτερη ήταν η KYMCO με 213 ταξινομήσεις και 11,93% (11,87% το 5μηνο) και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS), με 77 ταξινομήσεις και 4,31% (4,33% το 5μηνο).

Ducati Triple-X Trinity: Συλλογή με 3 Superleggera στα 275.000 ευρώ

Τρεις γενιές. Τρεις παγκόσμιες πρωτιές. Μια συλλογή.
cover
Από τον

Παύλο Καρατζά

24/8/2026

Η Ducati έσπασε τους κανόνες όταν ξεκίνησε να δημιουργεί τη σειρά Superleggera το 2014. Η συνταγή ήταν απλή: πήρε το ήδη κορυφαίο μοντέλο της – αρχικά την 1199 R Panigale – και βελτίωσε τις επιδόσεις της, μειώνοντας παράλληλα και το βάρος.

Πίσω στο 2014 λοιπόν, όταν η Ducati έπρεπε να καινοτομήσει για να ρίξει το βάρος του κορυφαίου της μοντέλου και η λύση ήταν ένα κράμα μαγνησίου ένα ελαφρύ σύνθετο μέταλλο που, μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ σε μοτοσυκλέτα παραγωγής. Το υλικό χρησιμοποιήθηκε εκτεταμένα σε πλαίσιο, ψαλίδι και τροχούς, ενώ τιτάνιο και ανθρακόνημα πλαισίωσαν το υπόλοιπο της μοτοσυκλέτας.

1199 Superleggera

Όπως ήταν αναμενόμενο, σειρά πήρε η αναβάθμιση του κινητήρα Superquadro, που εξοπλίστηκε με βαλβίδες εξαγωγής από τιτάνιο, ελαφρύτερο στροφαλοφόρο άξονα με αντίβαρα από βολφράμιο και πιστόνια δύο ελατηρίων. Τα τελευταία αποτέλεσαν μια ακόμη πρωτιά για μοτοσυκλέτα παραγωγής και συνέβαλαν σημαντικά ώστε η 1199 Superleggera να φτάσει την ισχύ των 200 ίππων, ενώ το ξηρό βάρος της μοτοσυκλέτας βρισκόταν στα 155 κιλά και όπως ήταν φυσικό είχε την υψηλότερη αναλογία ισχύος προς βάρος από οποιαδήποτε superbike παραγωγής που κατασκευάστηκε ποτέ.

1299 Superleggera

Εξαιρουμένων των πρωτοτύπων, μόλις 500 αριθμημένες 1199 Superleggera έφυγαν από το εργοστάσιο της Ducati στη Μπολόνια και όπως ήταν αναμενόμενο, εξαντλήθηκαν αμέσως. Ακολούθησε η 1299 Superleggera το 2016 και η V4 Superleggera το 2020, με τις δύο τους να εισάγουν παγκόσμιες καινοτομίες για μοτοσυκλέτες παραγωγής και να περιορίζονται αυστηρά σε 500 αριθμημένα τεμάχια. Εννοείται πως κι αυτές εξαντλήθηκαν αμέσως. Η 1299 ήταν η πρώτη που χρησιμοποίησε ανθρακονήματα για όλα τα φέροντα δομικά στοιχεία της, γεγονός που την έκανε 40% ελαφρύτερη από την αντίστοιχη βασική έκδοση της Panigale. Με ισχύ 215 ίππους, ο κινητήρας Superquadro της ήταν επίσης ο τελευταίος και πιο ισχυρός V-twin παραγωγής που κατασκευάστηκε ποτέ από τη Ducati.

V4 Superleggera

Όπως υποδηλώνει το όνομά της, η V4 Superleggera διέθετε έναν τεράστιο νέο τετρακύλινδρο κινητήρα που απέδιδε 224 ίππους, ο οποίος εξασφάλισε για άλλη μια φορά στην εξαιρετικά ελαφριά superbike των 159 κιλών ένα ακόμη ρεκόρ αναλογίας. Για πρώτη φορά, ένας κατασκευαστής μοτοσυκλετών εγκατέστησε αεροδυναμικά πτερύγια από ανθρακονήματα, εμπνευσμένα από το MotoGP, στο μπροστινό μέρος και στο πλάι. Στην πράξη, η V4 Superleggera παρήγαγε κάθετη δύναμη 50 κιλών στα 270 χλμ./ώρα.

Συνολικά, οι τρεις αυτές Ducati αντιπροσωπεύουν το υψηλότερο ράφι, όσον αφορά τις επιδόσεις των μοτοσυκλετών παραγωγής. Τρεις πανάλαφρες superbike, η καθεμία με εκπληκτική τεχνολογία που προέρχεται από τον μηχανοκίνητο αθλητισμό – κάτι που δεν είχε ξαναδεί κανείς σε επίπεδο μαζικής παραγωγής – κατασκευάστηκαν με έναν και μοναδικό στόχο: να θέσουν νέα πρότυπα στις επιδόσεις.

Για να το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό, η Ducati εδραίωσε τη φήμη της ως συλλεκτικού μοντέλου, περιορίζοντας την παραγωγή κάθε Superleggera σε 500 μονάδες. Αυτό όμως δεν ίσχυσε αυστηρά εδώ, αφού η ιταλική εταιρεία παρήγαγε και μοτοσυκλέτες προπαραγωγής που όμως δεν γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό τους.

Όσο σπάνιο είναι λοιπόν να βρει κανείς μια Superleggera να αγοράσει σήμερα, φανταστείτε πόσο απίθανο είναι να βρει και τις τρεις μαζί! Κι όμως, αυτό ακριβώς συμβαίνει με αυτήν την αγγελία πώλησης από την Αγγλία.

Οι τρεις συγκεκριμένες Ducati Superleggera - 1199, 1299 και V4 - αγοράστηκαν από έναν μόνο ιδιοκτήτη, ο οποίος τις διατήρησε επιμελώς σε κατάσταση βιτρίνας. Τόσο η 1199 όσο και η V4 εμφανίζουν μηδέν χιλιόμετρα στις ψηφιακές οθόνες τους (με την εργοστασιακή προστατευτική μεμβράνη ακόμα στη θέση της), ενώ η 1299 έχει διανύσει μόλις 16 χιλιόμετρα. Και οι τρεις μοτοσυκλέτες διαθέτουν τα πλήρη σετ εργοστασιακών αξεσουάρ και τα αγωνιστικά κιτ τους, τα οποία αφαιρούν τους καθρέφτες και την πινακίδα κυκλοφορίας και προσθέτουν συστήματα εξάτμισης Akrapovič.

Τυχερός λοιπόν θα είναι ο συλλέκτης που θα τις αποκτήσει, με την τσουχτερή τιμή τους να έχει οριστεί στα 275.000 ευρώ.

2014 Ducati 1199 Superleggera: 203 ίπποι – 155 κιλά

2017 Ducati 1299 Superleggera: 215 ίπποι – 156 κιλά

2020 Ducati V4 Superleggera: 224 ίπποι – 156 κιλά