Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου / εξαμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

9.314 ταξινομήσεις, +11,71% σε σχέση με τον 6ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Ιουνίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/7/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 συνεχίζουν τη θετική τους πορεία και τον Ιούνιο, με 9.314 ταξινομήσεις έναντι 8.338 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023. Έτσι στο πρώτο 6μηνο του έτους έχουμε 38.762 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 33.645 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 15,21%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2150 23,08%
2 HONDA 1342 14,41%
3 PIAGGIO 1191 12,79%
4 YAMAHA 1043 11,20%
5 DAYTONA 752 8,07%
6 CFMOTO 544 5,84%
7 KYMCO 426 4,57%
8 VOGE 306 3,29%
9 VESPA 151 1,62%
10 THRUST 115 1,23%
11 BENELLI 103 1,11%
12 BMW 96 1,03%
13 KEEWAY 89 0,96%
14 SUZUKI 80 0,86%
15 TRIUMPH 75 0,81%
16 ROYAL ENFIELD 74 0,79%
17 SEGWAY 69 0,74%
18 APRILIA 64 0,69%
19 KTM 49 0,53%
20 PEUGEOT 47 0,50%
  ASUS 47 0,50%
21 MALAGUTI 44 0,47%
22 QJMOTOR 41 0,44%
23 KAWASAKI 33 0,35%
24 DUCATI 29 0,31%
25 UM 26 0,28%
26 NINGBO CENTURY 23 0,25%
27 ZHONGNENG 22 0,24%
28 MOTO GUZZI 18 0,19%
29 GPX 15 0,16%
30 XEV 13 0,14%
  RENLI 13 0,14%
  HUSQVARNA 13 0,14%
31 BRIXTON 10 0,11%
  TIANYING 10 0,11%
32 WANGYE 9 0,10%
33 POLARIS 8 0,09%
34 JNEN, JUNENG 7 0,08%
35 BETA 6 0,06%
36 AODES 5 0,05%
37 EFUN/ZAP 3 0,03%
  GOLDEN LION 3 0,03%
38 SILENCE 1 0,01%
  OTHERS* 149 1,60%
  ΣΥΝΟΛΟ 2024 9.314  
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 8.338  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 11,71%  

Ένας ακόμη θριαμβευτικός μήνας για τη SYM, η οποία τον Ιούνιο βρέθηκε πρώτη με 23,08%, η μόνη εταιρεία της αγοράς με ποσοστό πάνω από το 20%. Δεύτερη ήταν η Honda με 14,41% και τρίτη η Piaggio με 12,79%, η τελευταία εταιρεία με ποσοστό άνω του 10%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7967 20,55%
2 HONDA 6985 18,02%
3 PIAGGIO 4366 11,26%
4 YAMAHA 4175 10,77%
5 DAYTONA 3537 9,12%
6 VOGE 1649 4,25%
7 CFMOTO 1542 3,98%
8 KYMCO 1445 3,73%
9 BMW 608 1,57%
10 BENELLI 559 1,44%
11 VESPA 556 1,43%
12 THRUST 432 1,11%
13 QJMOTOR 424 1,09%
14 SUZUKI 364 0,94%
15 KEEWAY 348 0,90%
16 KTM 314 0,81%
17 TRIUMPH 308 0,79%
18 APRILIA 252 0,65%
19 MALAGUTI 244 0,63%
20 ROYAL ENFIELD 206 0,53%
21 PEUGEOT 202 0,52%
22 SEGWAY 176 0,45%
23 ASUS 132 0,34%
24 KAWASAKI 122 0,31%
25 DUCATI 120 0,31%
26 UM 114 0,29%
27 BETA 74 0,19%
28 MOTO GUZZI 73 0,19%
29 XEV 71 0,18%
30 GPX 70 0,18%
31 ZHONGNENG 68 0,18%
32 RENLI 63 0,16%
33 HUSQVARNA 60 0,15%
34 SILENCE 58 0,15%
35 BRIXTON 54 0,14%
36 JNEN, JUNENG 50 0,13%
37 POLARIS 49 0,13%
38 WANGYE 48 0,12%
39 EFUN/ZAP 47 0,12%
40 AODES 46 0,12%
  NINGBO CENTURY 46 0,12%
41 GOLDEN LION 42 0,11%
42 TIANYING 41 0,11%
  OTHERS* 655 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 2024 38.762 100%
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 33.645  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 15,21%  

Η SYM αυξάνει κι άλλο τη διαφορά που τη χωρίζει από τη Honda, με την πρώτη να έχει ποσοστό αγοράς 20,55% στο πρώτο μισό του 2024, και με τη δεύτερη να βρίσκεται στο 18,02%. Τρίτη είναι η Piaggio με 11,26%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' εξάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1511 19,15%
2 YAMAHA 1319 16,72%
3 VOGE 690 8,75%
4 CFMOTO 633 8,02%
5 DAYTONA 523 6,63%
6 BMW 515 6,53%
7 BENELLI 424 5,37%
8 SUZUKI 323 4,09%
9 KTM 314 3,98%
10 TRIUMPH 308 3,90%
11 ROYAL ENFIELD 206 2,61%
12 QJMOTOR 202 2,56%
13 KAWASAKI 122 1,55%
14 DUCATI 120 1,52%
15 SYM 91 1,15%
16 BETA 74 0,94%
17 MOTO GUZZI 73 0,93%
18 APRILIA 67 0,85%
19 HUSQVARNA 60 0,76%
20 BRIXTON 54 0,68%
21 KEEWAY 42 0,53%
22 BAJAJ 30 0,38%
23 UM 25 0,32%
24 FANTIC MOTOR 21 0,27%
25 MOTO MORINI 16 0,20%
26 GASGAS 14 0,18%
27 SHERCO 12 0,15%
28 HARLEY DAVIDSON 11 0,14%
  INDIAN MOTORCYCLE 11 0,14%
29 SKYTEAM 10 0,13%
30 MOTRON 8 0,10%
31 DONGBEN 7 0,09%
  SUPER SOCO 7 0,09%
32 TINBOT 6 0,08%
33 RIEJU 5 0,06%
  SURRON 5 0,06%
  SWM 5 0,06%
  TEYIN 5 0,06%
34 VELIMOTOR 4 0,05%
35 MALAGUTI 3 0,04%
  TM RACING 3 0,04%
36 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  SENKE 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ZERO MOTORCYCLES 5 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 7890  

Στις μοτοσυκλέτες η Honda κυριαρχεί το πρώτο 6μηνο του 2024, κατέχοντας το 19,15% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 16,72% και τρίτη η VOGE με 8,75%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 27,20% 6848
2 HONDA 19,84% 4995
3 PIAGGIO 17,34% 4366
4 YAMAHA 9,28% 2338
5 DAYTONA 6,76% 1701
6 KYMCO 5,46% 1374
7 VOGE 3,81% 959
8 VESPA 2,21% 556
9 KEEWAY 1,22% 306
10 THRUST 1,17% 294
11 QJMOTOR 0,88% 222
12 PEUGEOT 0,80% 202
13 APRILIA 0,73% 185
14 BMW 0,37% 93
15 ZHONGNENG 0,27% 68
16 SILENCE 0,23% 58
17 MALAGUTI 0,22% 55
18 JNEN, JUNENG 0,20% 50
19 WANGYE 0,19% 48
20 EFUN/ZAP 0,19% 47
21 GOLDEN LION 0,17% 42
22 SUZUKI 0,16% 41
  TIANYING 0,16% 41
23 UM 0,14% 34
24 MOTRON 0,12% 31
25 JIANGSU XINRI 0,10% 25
26 JINLANG 0,10% 24
27 CFMOTO 0,08% 21
28 ECOOTER 0,08% 19
  HORWIN 0,08% 19
  SUPER SOCO 0,08% 19
29 ARENA, ELYX, MIFUN 0,04% 10
  ASUS 0,04% 10
  LVNENG 0,04% 10
30 NIU 0,04% 9
31 MBP 0,03% 7
  ROYAL ALLOY 0,03% 7
32 IIFSTEV 0,02% 6
  ITALJET 0,02% 6
  ZNEN 0,02% 6
33 VOLTA 0,02% 4
34 E-ZI 0,01% 3
  MILG 0,01% 3
  NERVA 0,01% 3
  YADEA 0,01% 3
35 DMEMOTO, ELYX, SMART 0,01% 2
  EFUN 0,01% 2
  OPAI 0,01% 2
36 DOOHAN 0,00% 1
  FENGCHENG 0,00% 1
  NEWBOT 0,00% 1
  RAY ELECTRIC MOTORS 0,00% 1
  RIYA 0,00% 1
  ZEEHO 0,00% 1
  ZXMCO 0,00% 1
  ΣΥΝΟΛΟ 25181  

Στα scooter η SYM έχει ξεφύγει, με ποσοστό 27,20% στους πρώτους 6 μήνες του έτους, κατέχοντας σχεδόν το 1/3 της αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 19,84% και τρίτη η Piaggio με 17,34%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1312 32,32%
2 SYM 1028 25,32%
3 YAMAHA 518 12,76%
4 HONDA 479 11,80%
5 MALAGUTI 186 4,58%
6 THRUST 138 3,40%
7 BENELLI 135 3,33%
8 ASUS 122 3,00%
9 GPX 70 1,72%
10 UM 55 1,35%
11 LETBE 15 0,37%
12 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 4060  

Στις επιδόσεις 6μηνου των παπιών, η Daytona κατέχει το 35,32% της αγοράς, με τη SYM, που ανήκει στον ίδιο όμιλο, να έπεται με 25,32%. Μαζί οι δυο εταιρείες του Ομίλου Γκοργκόλη κατέχουν το 57,64% της αγοράς. Στην τρίτη θέση έχουμε τη Yamaha με 12,76%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 888 54,45%
2 SEGWAY 176 10,79%
3 XEV 71 4,35%
4 KYMCO 70 4,29%
5 RENLI 63 3,86%
6 POLARIS 49 3,00%
7 AODES 46 2,82%
  NINGBO CENTURY 46 2,82%
8 JIAYUAN 38 2,33%
9 BAW 31 1,90%
10 MICRO 26 1,59%
11 BASHAN 21 1,29%
12 LINHAI 14 0,86%
  LOJO 14 0,86%
13 BUGGYCAR 12 0,74%
14 POWERLAND 9 0,55%
  ZHIDOU 9 0,55%
15 B.R.P 8 0,49%
16 FANGPOWER 7 0,43%
17 JIANGSU LINZHISHANYANG 6 0,37%
  PILOTCAR 6 0,37%
18 LINGZHIDA 5 0,31%
19 JONWAY 4 0,25%
  MELEX 4 0,25%
20 TGB 2 0,12%
21 DAYTONA 1 0,06%
  GOUPIL 1 0,06%
  KAI YUN 1 0,06%
  RUNHORSE 1 0,06%
  TAZZARI 1 0,06%
  WUZHENG 1 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 1631  

Στα τρίκυκλα / τετράκυκλα η CFMOTO συνεχίζει να παίζει σχεδόν μόνη στην κατηγορία, καθώς της ανήκει το 54,45% της αγοράς. Δεύτερη είναι η SEGWAY με 10,79% και τρίτη η εταιρεία μικρών ηλεκτρικών αυτοκινήτων XEV με 4,35%.

Maverick Vinales: "Δεν έχω τελειώσει ακόμη με τo MotoGP"

Επιστρέφει στο Motegi μετά τον τραυματισμό, χωρίς θέση για το 2027
Maverick Vinales
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

1/10/2026

Ο Maverick Vinales εκτιμά ότι ο ώμος του έχει βελτιωθεί κατά 10-15%, ενώ δηλώνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ευκαιρία επιστροφής στο MotoGP.

Ο Maverick Vinales επιστρέφει στο paddock του MotoGP στο Motegi, έχοντας μείνει εκτός δράσης από τον Ιούλιο και πλέον χωρίς θέση στο grid του 2027. Παρ' όλα αυτά, ο αναβάτης της Tech3 ξεκαθαρίζει ότι δεν θεωρεί πως η καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία έχει τελειώσει.

Ο τραυματισμός στον αριστερό ώμο, που τον έχει αναγκάσει να χάσει συνολικά 15 Grand Prix από πέρυσι, δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως. Ωστόσο, ο Vinales εκτιμά ότι η δύναμή του έχει βελτιωθεί κατά 10-15% σε σχέση με το Sachsenring.

"Δεν έχει λυθεί ακόμη. Κάθε μήνα υπάρχει μια μικρή βελτίωση", δήλωσε.

Στο πρόσφατο τεστ της Red Bull Ring με τα ελαστικά της Pirelli, ο Vinales δοκίμασε τόσο μια τροποποιημένη μοτοσυκλέτα 1.000cc όσο και το πρωτότυπο της KTM για το 2027, με τον νέο κινητήρα 850cc.

Η πρώτη του εντύπωση από τη νέα μοτοσυκλέτα ήταν ιδιαίτερα θετική.

"Υπάρχει ακόμη δρόμος με τον ώμο, αλλά ίσως είναι αρκετό για να οδηγήσω τη μοτοσυκλέτα. Για την επόμενη χρονιά είναι αρκετό. Την δοκίμασα και είναι τόσο εύκολη στην οδήγηση! Η σημερινή MotoGP, όμως, είναι ένα θηρίο."

Viniales

Ο Vinales εξήγησε ότι οι συνθήκες του τεστ δεν επέτρεψαν άμεση σύγκριση, καθώς χρησιμοποίησε διαφορετικά ελαστικά και χωρίς το πίσω ride-height device.

Για το 2027, οι θέσεις της Tech3 έχουν ήδη καταλήξει στους Luca Marini και Senna Agius, αφήνοντας τον Vinales χωρίς θέση, όπως και άλλους νικητές αγώνων που βρίσκονται εκτός πλάνων για την επόμενη σεζόν. Ο ίδιος, πάντως, δεν σκοπεύει να εγκαταλείψει την προσπάθεια.

"Είναι καλή ερώτηση, γιατί προφανώς δεν έχω τελειώσει ακόμη εδώ. Έχω πολλούς στόχους που θέλω να πετύχω.

"Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χώρος. Δυστυχώς, με την αλλαγή της KTM με άφησαν εκτός και ήταν πλέον πολύ αργά. Δεν είχα κάποια ευκαιρία. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Εδώ συμβαίνουν πολλά πράγματα, ίσως ανοίξει μια πόρτα.

"Πρώτος μου στόχος είναι να αναρρώσω, να είμαι σε πλήρη κατάσταση ώστε να μπορώ να πιέζω στο μέγιστο, και μετά θα δούμε. Σίγουρα δεν είμαι έτοιμος να τα παρατήσω."

Σε περίπτωση που προκύψει ευκαιρία για ρόλο δοκιμαστή ή αναβάτη εξέλιξης, ο Vinales δεν την αποκλείει: "Πρέπει να βρω έναν τρόπο και όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία, θα την αρπάξω."

Ο 10 φορές νικητής MotoGP παραδέχτηκε, πάντως, ότι πριν από λίγο καιρό δεν ήταν καν βέβαιος πως θα επέστρεφε στη δράση μέσα στη φετινή σεζόν.

Vinales

"Έμεινα εκτός για δύο μήνες. Στο μυαλό μου υπήρχε πραγματικά η σκέψη ότι δεν θα επιστρέψω. Είχα αυτή την αίσθηση."

Ο ίδιος εξήγησε ότι μετά το Sachsenring, όπου η πίστα έχει πολλές αριστερές στροφές, ο ώμος του είχε φτάσει σε δύσκολο σημείο λόγω κόπωσης.

"Στο Sachsenring το πρόβλημα ήταν ότι είχε μόνο αριστερές στροφές, οπότε ο ώμος μου κουράστηκε εντελώς και δεν είχα πλέον δύναμη."

Μια διαφορετική θεραπευτική προσέγγιση φαίνεται να τον έχει βοηθήσει. "Σε σχέση με το Sachsenring, έκανα κάποιες δοκιμές με ένα μηχάνημα που μετρά Newton και είχα βελτίωση περίπου 10-15%, που είναι πολύ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα."

Ο Vinales αναφέρθηκε και στη θεραπεία PRP, δηλαδή με πλάσμα αίματος πλούσιο σε αιμοπετάλια, την οποία ακολουθεί σε κύκλους.

"Έκανα μια διαφορετική θεραπεία, PRP λέγεται, και λειτουργεί αρκετά καλά. Κάνεις τρεις φορές, περιμένεις και μετά άλλες τρεις. Θα κάνω τον επόμενο κύκλο ενδιάμεσα ή όταν τελειώσει η σεζόν. Λειτούργησε, οπότε είμαι αρκετά χαρούμενος."

Ο ώμος του πιθανότατα δεν θα επιστρέψει στο επίπεδο ενός απολύτως υγιούς ώμου, όμως ο Vinales θεωρεί ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα εμπόδιο για την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας.

"Προφανώς δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιος με τον υγιή ώμο. Αλλά για να οδηγώ μοτοσυκλέτα πιστεύω ότι θα είναι εντάξει. Και ακόμη περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες νέας γενιάς των 850cc, που είναι πολύ πιο εύκολες σωματικά."

Η δοκιμή της KTM του 2027 φαίνεται να επιβεβαίωσε αυτή την άποψη. Ο Vinales έκανε 11 συνεχόμενους γύρους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εντυπωσιάστηκε από την αίσθηση.

"Έκανα μερικούς γύρους... Έκανα 11 συνεχόμενους χωρίς κανένα πρόβλημα! Τόσο ωραία ήταν η αίσθηση στη μοτοσυκλέτα. Είναι σαν Moto2 με καλό κινητήρα, με αυτό το 'μπαμ, μπαμ'. Ήταν υπέροχη."

Για τον Vinales, λοιπόν, το Motegi δεν είναι απλώς η επιστροφή του μετά από δύο μήνες εκτός. Είναι και μια δοκιμή για το αν ο ώμος του μπορεί να αντέξει ξανά τους αγώνες, την ώρα που η θέση του στο grid του 2027 έχει ήδη χαθεί. Και ο ίδιος αφήνει ξεκάθαρα ανοιχτό το ενδεχόμενο να ξαναβρεί έναν τρόπο να παραμείνει στα MotoGP.