Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2023

Τον Μάιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 7.871 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.261 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 8,4%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο πεντάμηνο του 2023 φτάνει το 18,14%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.202 27,98%
2 HONDA 1.516 19,26%
3 PIAGGIO 907 11,52%
4 YAMAHA 655 8,32%
5 DAYTONA 554 7,04%
6 CFMOTO 416 5,29%
7 KYMCO 333 4,23%
8 BMW 131 1,66%
9 VOGE 121 1,54%
10 VESPA 107 1,36%
11 BENELLI 105 1,33%
12 THRUST MOTOR 74 0,94%
13 APRILIA 71 0,90%
14 SUZUKI 70 0,89%
15 KEEWAY 57 0,72%
16 ROYAL ENFIELD 51 0,65%
17 KTM 42 0,53%
18 MALAGUTI 28 0,36%
19 RENLI 25 0,32%
20 TRIUMPH 23 0,29%
  DUCATI 23 0,29%
21 SEGWAY 22 0,28%
22 KAWASAKI 21 0,27%
23 POLARIS 20 0,25%
24 EFUN/ZAP 17 0,22%
25 JIAYUAN 16 0,20%
26 QJMOTOR 14 0,18%
  FANGPOWER 14 0,18%
27 BETA 13 0,17%
  BRIXTON 13 0,17%
28 HUSQVARNA 11 0,14%
29 MOTO GUZZI 9 0,11%
30 SUPER SOCO 6 0,08%
31 ZHIDOU 4 0,05%
32 GPX 2 0,03%
  OTHERS* 178 2,26%
  TOTAL 7.871  
  2022 7.261  
  2022-2023 8,40%  

Η μάχη της SYM με τη Honda για την πρωτιά στην ελληνική αγορά καλά κρατεί, με τις δυο εταιρείες να αλλάζουν θέση στην κορυφή σχεδόν κάθε μήνα. Αυτή τη φορά είναι η σειρά της SYM να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, καθώς σημειώνει 2.202 ταξινομήσεις τον Μάιο του 2023, κατακτώντας το 28,98% της αγοράς, έναντι των 1.516 ταξινομήσεων της Honda που της δίνουν το 19,26% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 907 ταξινομήσεις και 11,52%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6.246 24,68%
2 HONDA 5.956 23,53%
3 PIAGGIO 2.916 11,52%
4 YAMAHA 2.299 9,08%
5 DAYTONA 2.069 8,18%
6 CFMOTO 1.001 3,96%
7 KYMCO 872 3,45%
8 BMW 476 1,88%
9 VESPA 350 1,38%
10 VOGE 347 1,37%
11 BENELLI 290 1,15%
12 APRILIA 253 1,00%
13 KEEWAY 199 0,79%
14 THRUST MOTOR 190 0,75%
15 SUZUKI 152 0,60%
16 ROYAL ENFIELD 131 0,52%
17 KTM 127 0,50%
18 MALAGUTI 98 0,39%
19 TRIUMPH 94 0,37%
20 DUCATI 85 0,34%
21 EFUN/ZAP 73 0,29%
22 BETA 69 0,27%
23 BRIXTON 59 0,23%
24 JIAYUAN 54 0,21%
  POLARIS 54 0,21%
25 SEGWAY 50 0,20%
26 KAWASAKI 49 0,19%
27 HUSQVARNA 46 0,18%
28 ZHIDOU 43 0,17%
29 MOTO GUZZI 42 0,17%
30 QJMOTOR 38 0,15%
31 GPX 32 0,13%
32 FANGPOWER 31 0,12%
33 RENLI 27 0,11%
  SUPER SOCO 27 0,11%
  OTHERS* 462 1,83%
  TOTAL 25.307 100,00%
  2022 21.420  
  2022-2023 18,14%  

Χάρη στη μεγάλη διαφορά των επιδόσεων της για τον Μάιο απέναντι στη Honda, η SYM περνά στην πρώτη θέση και για το πρώτο 5μηνο του έτους, με 6.236 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,68%. Δεύτερη έρχεται η Honda με 5.956 ταξινομήσεις και 23,53% και τρίτη η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 11,52%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.150 24,78%
2 YAMAHA 974 20,99%
3 BMW 393 8,47%
4 CFMOTO 260 5,60%
5 VOGE 243 5,24%
6 DAYTONA 237 5,11%
7 BENELLI 190 4,09%
8 SUZUKI 141 3,04%
9 ROYAL ENFIELD 131 2,82%
10 KTM 127 2,74%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda παραμένει πρώτη για το πρώτο 5μηνο του 2023, σημειώνοντας 1.150 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 24,78% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 974 ταξινομήσεις και 20,99% και τρίτη η BMW με 393 ταξινομήσεις και 8,47%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5.222 32,02%
2 HONDA 4.421 27,11%
3 PIAGGIO 2.916 17,88%
4 YAMAHA 986 6,05%
5 KYMCO 724 4,44%
6 DAYTONA 669 4,10%
7 VESPA 350 2,15%
8 APRILIA 196 1,20%
9 KEEWAY 169 1,04%
10 THRUST 133 0,82%

Στα scooter η SYM έχει περάσει για τα καλά μπροστά στο πρώτο 5μηνο του έτους, με 5.222 ταξινομήσεις και 32,02% έναντι 4.421 ταξινομήσεων και 27,11% για τη δεύτερη Honda. Τρίτη έρχεται η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 17,88%, η τελευταία εταιρεία του πίνακα με διψήφιο ποσοστό αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1163 37,36%
2 SYM 932 29,94%
3 HONDA 385 12,37%
4 YAMAHA 339 10,89%
5 BENELLI 100 3,21%
6 MALAGUTI 95 3,05%
7 THRUST MOTOR 64 2,05%
8 GPX 32 1,03%
9 CHONGQING YINXIANG 1 0,03%
  JIANSHE 1 0,03%
  YINXIANG 1 0,03%

Στα παπιά, η Daytona σημείωσε 1.163 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, κατέχοντας το 37,36% της αγοράς. Δεύτερη ήταν SYM, κι αυτή του ομίλου Γκοργκόλη, με 932 ταξινομήσεις και 29,94%, ενώ τρίτη βρέθηκε η Honda με 385 ταξινομήσεις και 12,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 741 59,42%
2 KYMCO 148 11,87%
3 JIAYUAN 54 4,33%
  POLARIS 54 4,33%
4 SEGWAY 50 4,01%
5 ZHIDOU 43 3,45%
6 FANGPOWER 31 2,49%
7 RENLI 27 2,17%
8 NINGBO CENTURY 18 1,44%
9 LOJO 17 1,36%
10 TGB 15 1,20%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 5μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 741 ταξινομήσεις και 59,42%, δεύτερη ήρθε η KYMCO με 148 ταξινομήσεις και 11,87% και τρίτη η Polaris (του ομίλου MUVUS, στον οποίο εντάσσεται και η CFMOTO) με 54 ταξινομήσεις και 4,33%.

Ετικέτες

Ducati Multistrada V4 S Grand Tour 2027: Νέα έκδοση με στάνταρ τα... πάντα όλα [Video]

Πλαϊνές βαλίτσες και Adaptive Cruise Control στάνταρ μεταξύ άλλων - Χωρίς αλλαγές στον V4 Granturismo των 170 ίππων
MULTISTRADA_V4
Από τον

Παύλο Καρατζά

2/10/2026

Η Multistrada V4 φτιάχτηκε για όσους θέλουν να καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις, αλλά παράλληλα αναζητούν κορυφαίες επιδόσεις και τεχνολογία και η νέα έκδοση Grand Tour που βασίζεται στην ήδη πλούσια εξοπλισμένη Multistrada V4 S έρχεται να απλοποιήσει τη διαδικασία επιλογής για τους ενδιαφερόμενους.

Η Multistrada V4 S Grand Tour είναι πλήρως εξοπλισμένη με όλα τα αξεσουάρ που απαιτούνται για την κάλυψη μεγάλων αποστάσεων όπως και με τα συστήματα υποβοήθησης που κάνουν τα ταξίδια πιο ασφαλή και άνετα.

Οι πλαϊνές βαλίτσες της Grand Tour είναι από πολυμερές υλικό και έχουν χωρητικότητα 60 λίτρων και το κεντρικό σταντ βοηθά στην πλήρωσή τους. Η λίστα με τον εξοπλισμό της φυσικά δεν σταματά εκεί, καθώς περιλαμβάνει θερμαινόμενα γκριπ, θερμαινόμενη σέλα αναβάτη και συνεπιβάτη, ενώ η τάπα του ρεζερβουάρ είναι keyless. Βλέπουμε φυσικά κι εδώ το σύστημα αυτόματου χαμηλώματος (Automatic Lowering Device). Το σύστημα χαμηλώνει αυτόματα τη μοτοσυκλέτα έως και 30 χιλιοστά όταν η ταχύτητα πέφτει κάτω από τα 10 km/h και την επαναφέρει στο ύψος οδήγησης όταν η ταχύτητα υπερβαίνει τα 50 km/h. Παράλληλα, η λειτουργία Easy Lift μειώνει την προσπάθεια που απαιτείται για να σηκωθεί η μοτοσυκλέτα από το πλαϊνό σταντ.

MULTISTRADA_V4

Φυσικά στην καρδιά της μοτοσυκλέτας βρίσκεται ο κινητήρας V4 Granturismo 1.158 κυβικών που αποδίδει 170 ίππους στις 10.750 σ.α.λ. και 12,62 kg.m ροπής στις 9.000 σ.α.λ. Χάρη στη στρατηγική «Extended Cylinder Deactivation», η πίσω σειρά κυλίνδρων απενεργοποιείται όχι μόνο στο ρελαντί όταν το μοτοσυκλέτα είναι σταματημένη, αλλά και υπό συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης· αυτό συμβάλλει στη μείωση της κατανάλωσης καυσίμου και των εκπομπών έως και 6% σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά.

Η Multistrada V4 S Grand Tour ξεχωρίζει χάρη στον ιδιαίτερό της χρωματισμό, το μαύρο τιμόνι, την τιμονόπλακα και την επιγραφή Grand Tour στις ζάντες. Η μοτοσυκλέτα έρχεται επίσης με σύστημα ραντάρ που περιλαμβάνει Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCW), όπως επίσης και με TPMS, φώτα LED και φλας με αυτόματη λειτουργία. Το σύστημα Ducati Vehicle Observer (DVO) είναι επίσης στάνταρ και υπολογίζει τις δυνάμεις που ασκούνται στη μοτοσυκλέτα, βελτιώνοντας και συντονίζοντας έτσι την αποτελεσματικότητα του ABS Cornering και του Ducati Wheelie Control.

MULTISTRADA_V4

Το προηγμένο Ηλεκτρονικό Συνδυασμένο Σύστημα Φρεναρίσματος διαχειρίζεται την κατανομή της δύναμης πέδησης μεταξύ εμπρός και πίσω τροχού, ώστε να εξασφαλίζει βέλτιστη απόδοση ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης και το φορτίο. Ο αναβάτης μπορεί επίσης να προσαρμόσει το επίπεδο του Engine Brake Control, επιλέγοντας ανάμεσα σε τρεις διαφορετικές ρυθμίσεις παρέμβασης.

Κατά τη διάρκεια του έκτακτου φρεναρίσματος, το Ducati Brake Light EVO ενεργοποιεί αυτόματα και τα φλας, ενισχύοντας την ορατότητα του οχήματος από τα οχήματα που ακολουθούν, ενώ στην Multistrada V4 S Grand Tour, η πλατφόρμα αδρανείας επικοινωνεί συνεχώς με τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις Ducati Skyhook Suspension (DSS) EVO. Χάρη σε έναν νέο αισθητήρα θέσης πιρουνιού και ένα σύστημα πρόγνωσης όπως η ανίχνευση ανωμαλιών (Bump Detection), το σύστημα προσαρμόζει την απόκριση της ανάρτησης σε πραγματικό χρόνο με βάση τις συνθήκες του οδοστρώματος, βελτιώνοντας τόσο την άνεση όσο και την ακρίβεια οδήγησης.

Η λειτουργία αυτόματης ρύθμισης ύψους ανιχνεύει αυτόματα το φορτίο της μοτοσυκλέτας. Οι αναβάτες μπορούν επίσης να ρυθμίζουν την απόκριση της ανάρτησης κατά τη διάρκεια της οδήγησης, μέσα από τους διακόπτες.

MULTISTRADA_V4

Όπως και όλες οι μοτοσυκλέτες της οικογένειας Multistrada V4, η Grand Tour είναι εξοπλισμένη με σύστημα πλοήγησης με λειτουργία «mirroring» για smartphone. Οι δυνατότητες mirroring για smartphone —που υλοποιούνται μέσω του συστήματος Ducati Connect - επιτρέπουν τον έλεγχο των λειτουργιών του τηλεφώνου και της μουσικής.

Η νέα Multistrada V4 S Grand Tour θα είναι διαθέσιμη στη χώρα μας από τον Νοέμβριο και συνοδεύεται από τετραετή εγγύηση και την υπηρεσία οδικής βοήθειας και περιλαμβάνει μεταφορά για τον αναβάτη και τον συνεπιβάτη, όχημα αντικατάστασης και διαμονή σε ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα κατά τη διάρκεια της περιόδου κάλυψης. Όλα αυτά συνοδεύονται από την ασφάλεια που παρέχει ένα δίκτυο με πάνω από 800 επίσημους αντιπροσώπους της Ducati σε περισσότερες από 90 χώρες παγκοσμίως.

Ειδικός εξοπλισμός «Grand Tour»
-Αποκλειστική εμφάνιση «Grand Tour»
-Σύστημα ραντάρ εμπρός και πίσω με Adaptive Cruise Control (ACC), Blind Spot Detection (BSD) και Forward Collision Warning (FCC)
-Πρόσθετοι προβολείς LED
-Σύστημα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών (TPMS)
-Πίσω φως ομίχλης
-Πλαϊνές βαλίτσες
-Καπάκι ρεζερβουάρ με λειτουργία hands-free
-Κεντρικό σταντ
-Θερμαινόμενα γκριπ