Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2023

Τον Μάιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 7.871 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.261 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 8,4%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο πεντάμηνο του 2023 φτάνει το 18,14%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.202 27,98%
2 HONDA 1.516 19,26%
3 PIAGGIO 907 11,52%
4 YAMAHA 655 8,32%
5 DAYTONA 554 7,04%
6 CFMOTO 416 5,29%
7 KYMCO 333 4,23%
8 BMW 131 1,66%
9 VOGE 121 1,54%
10 VESPA 107 1,36%
11 BENELLI 105 1,33%
12 THRUST MOTOR 74 0,94%
13 APRILIA 71 0,90%
14 SUZUKI 70 0,89%
15 KEEWAY 57 0,72%
16 ROYAL ENFIELD 51 0,65%
17 KTM 42 0,53%
18 MALAGUTI 28 0,36%
19 RENLI 25 0,32%
20 TRIUMPH 23 0,29%
  DUCATI 23 0,29%
21 SEGWAY 22 0,28%
22 KAWASAKI 21 0,27%
23 POLARIS 20 0,25%
24 EFUN/ZAP 17 0,22%
25 JIAYUAN 16 0,20%
26 QJMOTOR 14 0,18%
  FANGPOWER 14 0,18%
27 BETA 13 0,17%
  BRIXTON 13 0,17%
28 HUSQVARNA 11 0,14%
29 MOTO GUZZI 9 0,11%
30 SUPER SOCO 6 0,08%
31 ZHIDOU 4 0,05%
32 GPX 2 0,03%
  OTHERS* 178 2,26%
  TOTAL 7.871  
  2022 7.261  
  2022-2023 8,40%  

Η μάχη της SYM με τη Honda για την πρωτιά στην ελληνική αγορά καλά κρατεί, με τις δυο εταιρείες να αλλάζουν θέση στην κορυφή σχεδόν κάθε μήνα. Αυτή τη φορά είναι η σειρά της SYM να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, καθώς σημειώνει 2.202 ταξινομήσεις τον Μάιο του 2023, κατακτώντας το 28,98% της αγοράς, έναντι των 1.516 ταξινομήσεων της Honda που της δίνουν το 19,26% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 907 ταξινομήσεις και 11,52%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6.246 24,68%
2 HONDA 5.956 23,53%
3 PIAGGIO 2.916 11,52%
4 YAMAHA 2.299 9,08%
5 DAYTONA 2.069 8,18%
6 CFMOTO 1.001 3,96%
7 KYMCO 872 3,45%
8 BMW 476 1,88%
9 VESPA 350 1,38%
10 VOGE 347 1,37%
11 BENELLI 290 1,15%
12 APRILIA 253 1,00%
13 KEEWAY 199 0,79%
14 THRUST MOTOR 190 0,75%
15 SUZUKI 152 0,60%
16 ROYAL ENFIELD 131 0,52%
17 KTM 127 0,50%
18 MALAGUTI 98 0,39%
19 TRIUMPH 94 0,37%
20 DUCATI 85 0,34%
21 EFUN/ZAP 73 0,29%
22 BETA 69 0,27%
23 BRIXTON 59 0,23%
24 JIAYUAN 54 0,21%
  POLARIS 54 0,21%
25 SEGWAY 50 0,20%
26 KAWASAKI 49 0,19%
27 HUSQVARNA 46 0,18%
28 ZHIDOU 43 0,17%
29 MOTO GUZZI 42 0,17%
30 QJMOTOR 38 0,15%
31 GPX 32 0,13%
32 FANGPOWER 31 0,12%
33 RENLI 27 0,11%
  SUPER SOCO 27 0,11%
  OTHERS* 462 1,83%
  TOTAL 25.307 100,00%
  2022 21.420  
  2022-2023 18,14%  

Χάρη στη μεγάλη διαφορά των επιδόσεων της για τον Μάιο απέναντι στη Honda, η SYM περνά στην πρώτη θέση και για το πρώτο 5μηνο του έτους, με 6.236 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,68%. Δεύτερη έρχεται η Honda με 5.956 ταξινομήσεις και 23,53% και τρίτη η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 11,52%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.150 24,78%
2 YAMAHA 974 20,99%
3 BMW 393 8,47%
4 CFMOTO 260 5,60%
5 VOGE 243 5,24%
6 DAYTONA 237 5,11%
7 BENELLI 190 4,09%
8 SUZUKI 141 3,04%
9 ROYAL ENFIELD 131 2,82%
10 KTM 127 2,74%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda παραμένει πρώτη για το πρώτο 5μηνο του 2023, σημειώνοντας 1.150 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 24,78% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 974 ταξινομήσεις και 20,99% και τρίτη η BMW με 393 ταξινομήσεις και 8,47%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5.222 32,02%
2 HONDA 4.421 27,11%
3 PIAGGIO 2.916 17,88%
4 YAMAHA 986 6,05%
5 KYMCO 724 4,44%
6 DAYTONA 669 4,10%
7 VESPA 350 2,15%
8 APRILIA 196 1,20%
9 KEEWAY 169 1,04%
10 THRUST 133 0,82%

Στα scooter η SYM έχει περάσει για τα καλά μπροστά στο πρώτο 5μηνο του έτους, με 5.222 ταξινομήσεις και 32,02% έναντι 4.421 ταξινομήσεων και 27,11% για τη δεύτερη Honda. Τρίτη έρχεται η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 17,88%, η τελευταία εταιρεία του πίνακα με διψήφιο ποσοστό αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1163 37,36%
2 SYM 932 29,94%
3 HONDA 385 12,37%
4 YAMAHA 339 10,89%
5 BENELLI 100 3,21%
6 MALAGUTI 95 3,05%
7 THRUST MOTOR 64 2,05%
8 GPX 32 1,03%
9 CHONGQING YINXIANG 1 0,03%
  JIANSHE 1 0,03%
  YINXIANG 1 0,03%

Στα παπιά, η Daytona σημείωσε 1.163 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, κατέχοντας το 37,36% της αγοράς. Δεύτερη ήταν SYM, κι αυτή του ομίλου Γκοργκόλη, με 932 ταξινομήσεις και 29,94%, ενώ τρίτη βρέθηκε η Honda με 385 ταξινομήσεις και 12,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 741 59,42%
2 KYMCO 148 11,87%
3 JIAYUAN 54 4,33%
  POLARIS 54 4,33%
4 SEGWAY 50 4,01%
5 ZHIDOU 43 3,45%
6 FANGPOWER 31 2,49%
7 RENLI 27 2,17%
8 NINGBO CENTURY 18 1,44%
9 LOJO 17 1,36%
10 TGB 15 1,20%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 5μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 741 ταξινομήσεις και 59,42%, δεύτερη ήρθε η KYMCO με 148 ταξινομήσεις και 11,87% και τρίτη η Polaris (του ομίλου MUVUS, στον οποίο εντάσσεται και η CFMOTO) με 54 ταξινομήσεις και 4,33%.

Ετικέτες

Maverick Vinales: "Δεν έχω τελειώσει ακόμη με τo MotoGP"

Επιστρέφει στο Motegi μετά τον τραυματισμό, χωρίς θέση για το 2027
Maverick Vinales
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

1/10/2026

Ο Maverick Vinales εκτιμά ότι ο ώμος του έχει βελτιωθεί κατά 10-15%, ενώ δηλώνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ευκαιρία επιστροφής στο MotoGP.

Ο Maverick Vinales επιστρέφει στο paddock του MotoGP στο Motegi, έχοντας μείνει εκτός δράσης από τον Ιούλιο και πλέον χωρίς θέση στο grid του 2027. Παρ' όλα αυτά, ο αναβάτης της Tech3 ξεκαθαρίζει ότι δεν θεωρεί πως η καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία έχει τελειώσει.

Ο τραυματισμός στον αριστερό ώμο, που τον έχει αναγκάσει να χάσει συνολικά 15 Grand Prix από πέρυσι, δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως. Ωστόσο, ο Vinales εκτιμά ότι η δύναμή του έχει βελτιωθεί κατά 10-15% σε σχέση με το Sachsenring.

"Δεν έχει λυθεί ακόμη. Κάθε μήνα υπάρχει μια μικρή βελτίωση", δήλωσε.

Στο πρόσφατο τεστ της Red Bull Ring με τα ελαστικά της Pirelli, ο Vinales δοκίμασε τόσο μια τροποποιημένη μοτοσυκλέτα 1.000cc όσο και το πρωτότυπο της KTM για το 2027, με τον νέο κινητήρα 850cc.

Η πρώτη του εντύπωση από τη νέα μοτοσυκλέτα ήταν ιδιαίτερα θετική.

"Υπάρχει ακόμη δρόμος με τον ώμο, αλλά ίσως είναι αρκετό για να οδηγήσω τη μοτοσυκλέτα. Για την επόμενη χρονιά είναι αρκετό. Την δοκίμασα και είναι τόσο εύκολη στην οδήγηση! Η σημερινή MotoGP, όμως, είναι ένα θηρίο."

Viniales

Ο Vinales εξήγησε ότι οι συνθήκες του τεστ δεν επέτρεψαν άμεση σύγκριση, καθώς χρησιμοποίησε διαφορετικά ελαστικά και χωρίς το πίσω ride-height device.

Για το 2027, οι θέσεις της Tech3 έχουν ήδη καταλήξει στους Luca Marini και Senna Agius, αφήνοντας τον Vinales χωρίς θέση, όπως και άλλους νικητές αγώνων που βρίσκονται εκτός πλάνων για την επόμενη σεζόν. Ο ίδιος, πάντως, δεν σκοπεύει να εγκαταλείψει την προσπάθεια.

"Είναι καλή ερώτηση, γιατί προφανώς δεν έχω τελειώσει ακόμη εδώ. Έχω πολλούς στόχους που θέλω να πετύχω.

"Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χώρος. Δυστυχώς, με την αλλαγή της KTM με άφησαν εκτός και ήταν πλέον πολύ αργά. Δεν είχα κάποια ευκαιρία. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Εδώ συμβαίνουν πολλά πράγματα, ίσως ανοίξει μια πόρτα.

"Πρώτος μου στόχος είναι να αναρρώσω, να είμαι σε πλήρη κατάσταση ώστε να μπορώ να πιέζω στο μέγιστο, και μετά θα δούμε. Σίγουρα δεν είμαι έτοιμος να τα παρατήσω."

Σε περίπτωση που προκύψει ευκαιρία για ρόλο δοκιμαστή ή αναβάτη εξέλιξης, ο Vinales δεν την αποκλείει: "Πρέπει να βρω έναν τρόπο και όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία, θα την αρπάξω."

Ο 10 φορές νικητής MotoGP παραδέχτηκε, πάντως, ότι πριν από λίγο καιρό δεν ήταν καν βέβαιος πως θα επέστρεφε στη δράση μέσα στη φετινή σεζόν.

Vinales

"Έμεινα εκτός για δύο μήνες. Στο μυαλό μου υπήρχε πραγματικά η σκέψη ότι δεν θα επιστρέψω. Είχα αυτή την αίσθηση."

Ο ίδιος εξήγησε ότι μετά το Sachsenring, όπου η πίστα έχει πολλές αριστερές στροφές, ο ώμος του είχε φτάσει σε δύσκολο σημείο λόγω κόπωσης.

"Στο Sachsenring το πρόβλημα ήταν ότι είχε μόνο αριστερές στροφές, οπότε ο ώμος μου κουράστηκε εντελώς και δεν είχα πλέον δύναμη."

Μια διαφορετική θεραπευτική προσέγγιση φαίνεται να τον έχει βοηθήσει. "Σε σχέση με το Sachsenring, έκανα κάποιες δοκιμές με ένα μηχάνημα που μετρά Newton και είχα βελτίωση περίπου 10-15%, που είναι πολύ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα."

Ο Vinales αναφέρθηκε και στη θεραπεία PRP, δηλαδή με πλάσμα αίματος πλούσιο σε αιμοπετάλια, την οποία ακολουθεί σε κύκλους.

"Έκανα μια διαφορετική θεραπεία, PRP λέγεται, και λειτουργεί αρκετά καλά. Κάνεις τρεις φορές, περιμένεις και μετά άλλες τρεις. Θα κάνω τον επόμενο κύκλο ενδιάμεσα ή όταν τελειώσει η σεζόν. Λειτούργησε, οπότε είμαι αρκετά χαρούμενος."

Ο ώμος του πιθανότατα δεν θα επιστρέψει στο επίπεδο ενός απολύτως υγιούς ώμου, όμως ο Vinales θεωρεί ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα εμπόδιο για την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας.

"Προφανώς δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιος με τον υγιή ώμο. Αλλά για να οδηγώ μοτοσυκλέτα πιστεύω ότι θα είναι εντάξει. Και ακόμη περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες νέας γενιάς των 850cc, που είναι πολύ πιο εύκολες σωματικά."

Η δοκιμή της KTM του 2027 φαίνεται να επιβεβαίωσε αυτή την άποψη. Ο Vinales έκανε 11 συνεχόμενους γύρους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εντυπωσιάστηκε από την αίσθηση.

"Έκανα μερικούς γύρους... Έκανα 11 συνεχόμενους χωρίς κανένα πρόβλημα! Τόσο ωραία ήταν η αίσθηση στη μοτοσυκλέτα. Είναι σαν Moto2 με καλό κινητήρα, με αυτό το 'μπαμ, μπαμ'. Ήταν υπέροχη."

Για τον Vinales, λοιπόν, το Motegi δεν είναι απλώς η επιστροφή του μετά από δύο μήνες εκτός. Είναι και μια δοκιμή για το αν ο ώμος του μπορεί να αντέξει ξανά τους αγώνες, την ώρα που η θέση του στο grid του 2027 έχει ήδη χαθεί. Και ο ίδιος αφήνει ξεκάθαρα ανοιχτό το ενδεχόμενο να ξαναβρεί έναν τρόπο να παραμείνει στα MotoGP.