Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου / πενταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

7.531 ταξινομήσεις, -4,32% σε σχέση με τον 5ο μήνα του 2023!
SYM
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/6/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής άνοδο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, μικρή πτώση τον Μάρτιο και θετική εκτόξευση τον Απρίλιο. Τώρα ο 5ος μήνας του έτους παρουσιάζει και αυτός μικρή πτώση, με 7.531 ταξινομήσεις έναντι 7.871 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα το 2023. Παρόλα αυτά, με συνολικά 29.448 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, έναντι 25.307 το αντίστοιχο διάστημα του 2023, η άνοδος φτάνει το 16,36%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1578 20,95%
2 HONDA 1153 15,31%
3 YAMAHA 837 11,11%
4 PIAGGIO 805 10,69%
5 DAYTONA 730 9,69%
6 VOGE 402 5,34%
7 CFMOTO 383 5,09%
8 KYMCO 264 3,51%
9 BMW 141 1,87%
10 THRUST 107 1,42%
11 VESPA 101 1,34%
12 BENELLI 90 1,20%
13 SUZUKI 70 0,93%
14 QJMOTOR 67 0,89%
15 KEEWAY 63 0,84%
16 TRIUMPH 52 0,69%
17 SEGWAY 51 0,68%
18 APRILIA 48 0,64%
  KTM 48 0,64%
19 MALAGUTI 44 0,58%
20 ASUS 39 0,52%
  ROYAL ENFIELD 39 0,52%

Για δεύτερο συνεχόμενο μήνα η SYM παίρνει την πρωτιά, αυτή τη φορά με 20,95% μερίδιο αγοράς και πάλι με σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Honda που τον Μάιο του 2024 κατείχε το 15,31% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha -που ήταν 4η τον Απρίλιο- με 11,11%, τέταρτη ήταν η Piaggio με 10,69% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona, με 9,69%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5817 19,75%
2 HONDA 5643 19,16%
3 PIAGGIO 3175 10,78%
4 YAMAHA 3132 10,64%
5 DAYTONA 2785 9,46%
6 VOGE 1343 4,56%
7 KYMCO 1019 3,46%
8 CFMOTO 998 3,39%
9 BMW 512 1,74%
10 BENELLI 456 1,55%
11 VESPA 405 1,38%
12 QJMOTOR 383 1,30%
13 THRUST 317 1,08%
14 SUZUKI 284 0,96%
15 KTM 265 0,90%
16 KEEWAY 259 0,88%
17 TRIUMPH 233 0,79%
18 MALAGUTI 200 0,68%
19 APRILIA 188 0,64%
20 PEUGEOT 155 0,53%

Στο πεντάμηνο η SYM διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 19,75% της αγοράς έναντι 19,16%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 10,78%, τέταρτη είναι η Yamaha με 10,64% και πέμπτη η Daytona με 9,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' πεντάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1165 18,96%
2 YAMAHA 1015 16,51%
3 VOGE 534 8,69%
4 DAYTONA 465 7,57%
5 BMW 444 7,22%
6 CFMOTO 379 6,17%
7 BENELLI 351 5,71%
8 KTM 265 4,31%
9 SUZUKI 251 4,08%
10 TRIUMPH 233 3,79%
11 QJMOTOR 178 2,90%
12 ROYAL ENFIELD 132 2,15%
13 DUCATI 91 1,48%
14 KAWASAKI 89 1,45%
15 SYM 75 1,22%
16 BETA 68 1,11%
17 MOTO GUZZI 55 0,89%
18 HUSQVARNA 47 0,76%
19 BRIXTON 44 0,72%
20 APRILIA 43 0,70%

Στο Α' πεντάμηνο του 2024, στις μοτοσυκλέτες πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 18,96%, δεύτερη η Yamaha με 16,51% και τρίτη η Voge με 8,69%. Την πρώτη πεντάδα κλείνουν οι Daytona με 7,57% και BMW με 7,22%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα ξεχώριζε στα στοιχεία που μας έδινε ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona. Δυστυχώς από τον Μάϊο ο ΣΕΜΕ αποφάσισε να ΜΗΝ στέλνει στοιχεία μοντέλων στους δημοσιογράφους (!), κι έτσι KOVE και Daytona δεν μπορούν πλέον να χωριστούν από εμάς. Κατά συνέπεια η KOVE παραμένει άφαντη, ενώ η Daytona φαίνεται πιο δυνατή από ότι είναι.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 4977 26,13%
2 HONDA 4072 21,38%
3 PIAGGIO 3175 16,67%
4 YAMAHA 1723 9,05%
5 DAYTONA 1324 6,95%
6 KYMCO 966 5,07%
7 VOGE 809 4,25%
8 VESPA 405 2,13%
9 KEEWAY 226 1,19%
10 QJMOTOR 205 1,08%
11 THRUST 200 1,05%
12 PEUGEOT 155 0,81%
13 APRILIA 145 0,76%
14 BMW 68 0,36%
15 SILENCE 57 0,30%
16 ZHONGNENG 46 0,24%
17 EFUN/ZAP 44 0,23%
18 JNEN, JUNENG 43 0,23%
19 MALAGUTI 41 0,22%
20 GOLDEN LION 39 0,20%
  WANGYE 39 0,20%

SYM, Honda, Piaggio, Yamaha και Daytona απαρτίζουν την πρώτη πεντάδα στις κορυφαίες εταιρείες scooter της ελληνικής αγοράς για τον πρώτο πεντάμηνο του 2024. SYM & Honda είναι οι μόνες που ξεπερνούν το 20% όσον αφορά στο μερίδιο αγοράς τους, ενώ η Piaggio κάνει... μοναχικό αγώνα στο 16,67%, αφού Yamaha και Daytona είναι αρκετά πιο πίσω, με 9,05 και 6,95%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 996 31,98%
2 SYM 765 24,57%
3 HONDA 406 13,04%
4 YAMAHA 394 12,65%
5 MALAGUTI 156 5,01%
6 THRUST 117 3,76%
7 BENELLI 105 3,37%
8 ASUS 77 2,47%
9 GPX 55 1,77%
10 UM 41 1,32%

Daytona & SYM χαρίζουν στον όμιλο Γκοργκόλη το 1-2 στα παπιά του πρώτου 5μηνου του 24, ενώ αθροιστικά δίνουν στο τρικαλινό γκρουπ το 56,55% της αγοράς στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στην τρίτη και τέταρτη θέση, πολύ κοντά η μια στην άλλη, βρίσκονται οι Honda και Yamaha, με τη Malaguti να κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 599 9,37%
2 SEGWAY 107 5,08%
3 XEV 58 4,55%
4 KYMCO 52 4,38%
5 RENLI 50 3,59%
6 AODES 41 3,59%
  POLARIS 41 3,15%
7 JIAYUAN 36 2,01%
8 NINGBO CENTURY 23 1,93%
9 MICRO 22 1,75%
10 BAW 20 1,49%

Ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα της CFMOTO από τους διώκτες της, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2024 η εταιρεία που εισάγεται από τη MUVUS κατέχει το 52,45% της αγοράς στα 3W/4W. Δεύτερη, με 9,37% είναι η SEGWAY που εισάγεται από την ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΑΕΒΜΕ, και τρίτη στα ATV / SSV η KYMCO με 4,55%

Maverick Vinales: "Δεν έχω τελειώσει ακόμη με τo MotoGP"

Επιστρέφει στο Motegi μετά τον τραυματισμό, χωρίς θέση για το 2027
Maverick Vinales
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

1/10/2026

Ο Maverick Vinales εκτιμά ότι ο ώμος του έχει βελτιωθεί κατά 10-15%, ενώ δηλώνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ευκαιρία επιστροφής στο MotoGP.

Ο Maverick Vinales επιστρέφει στο paddock του MotoGP στο Motegi, έχοντας μείνει εκτός δράσης από τον Ιούλιο και πλέον χωρίς θέση στο grid του 2027. Παρ' όλα αυτά, ο αναβάτης της Tech3 ξεκαθαρίζει ότι δεν θεωρεί πως η καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία έχει τελειώσει.

Ο τραυματισμός στον αριστερό ώμο, που τον έχει αναγκάσει να χάσει συνολικά 15 Grand Prix από πέρυσι, δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως. Ωστόσο, ο Vinales εκτιμά ότι η δύναμή του έχει βελτιωθεί κατά 10-15% σε σχέση με το Sachsenring.

"Δεν έχει λυθεί ακόμη. Κάθε μήνα υπάρχει μια μικρή βελτίωση", δήλωσε.

Στο πρόσφατο τεστ της Red Bull Ring με τα ελαστικά της Pirelli, ο Vinales δοκίμασε τόσο μια τροποποιημένη μοτοσυκλέτα 1.000cc όσο και το πρωτότυπο της KTM για το 2027, με τον νέο κινητήρα 850cc.

Η πρώτη του εντύπωση από τη νέα μοτοσυκλέτα ήταν ιδιαίτερα θετική.

"Υπάρχει ακόμη δρόμος με τον ώμο, αλλά ίσως είναι αρκετό για να οδηγήσω τη μοτοσυκλέτα. Για την επόμενη χρονιά είναι αρκετό. Την δοκίμασα και είναι τόσο εύκολη στην οδήγηση! Η σημερινή MotoGP, όμως, είναι ένα θηρίο."

Viniales

Ο Vinales εξήγησε ότι οι συνθήκες του τεστ δεν επέτρεψαν άμεση σύγκριση, καθώς χρησιμοποίησε διαφορετικά ελαστικά και χωρίς το πίσω ride-height device.

Για το 2027, οι θέσεις της Tech3 έχουν ήδη καταλήξει στους Luca Marini και Senna Agius, αφήνοντας τον Vinales χωρίς θέση, όπως και άλλους νικητές αγώνων που βρίσκονται εκτός πλάνων για την επόμενη σεζόν. Ο ίδιος, πάντως, δεν σκοπεύει να εγκαταλείψει την προσπάθεια.

"Είναι καλή ερώτηση, γιατί προφανώς δεν έχω τελειώσει ακόμη εδώ. Έχω πολλούς στόχους που θέλω να πετύχω.

"Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χώρος. Δυστυχώς, με την αλλαγή της KTM με άφησαν εκτός και ήταν πλέον πολύ αργά. Δεν είχα κάποια ευκαιρία. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Εδώ συμβαίνουν πολλά πράγματα, ίσως ανοίξει μια πόρτα.

"Πρώτος μου στόχος είναι να αναρρώσω, να είμαι σε πλήρη κατάσταση ώστε να μπορώ να πιέζω στο μέγιστο, και μετά θα δούμε. Σίγουρα δεν είμαι έτοιμος να τα παρατήσω."

Σε περίπτωση που προκύψει ευκαιρία για ρόλο δοκιμαστή ή αναβάτη εξέλιξης, ο Vinales δεν την αποκλείει: "Πρέπει να βρω έναν τρόπο και όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία, θα την αρπάξω."

Ο 10 φορές νικητής MotoGP παραδέχτηκε, πάντως, ότι πριν από λίγο καιρό δεν ήταν καν βέβαιος πως θα επέστρεφε στη δράση μέσα στη φετινή σεζόν.

Vinales

"Έμεινα εκτός για δύο μήνες. Στο μυαλό μου υπήρχε πραγματικά η σκέψη ότι δεν θα επιστρέψω. Είχα αυτή την αίσθηση."

Ο ίδιος εξήγησε ότι μετά το Sachsenring, όπου η πίστα έχει πολλές αριστερές στροφές, ο ώμος του είχε φτάσει σε δύσκολο σημείο λόγω κόπωσης.

"Στο Sachsenring το πρόβλημα ήταν ότι είχε μόνο αριστερές στροφές, οπότε ο ώμος μου κουράστηκε εντελώς και δεν είχα πλέον δύναμη."

Μια διαφορετική θεραπευτική προσέγγιση φαίνεται να τον έχει βοηθήσει. "Σε σχέση με το Sachsenring, έκανα κάποιες δοκιμές με ένα μηχάνημα που μετρά Newton και είχα βελτίωση περίπου 10-15%, που είναι πολύ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα."

Ο Vinales αναφέρθηκε και στη θεραπεία PRP, δηλαδή με πλάσμα αίματος πλούσιο σε αιμοπετάλια, την οποία ακολουθεί σε κύκλους.

"Έκανα μια διαφορετική θεραπεία, PRP λέγεται, και λειτουργεί αρκετά καλά. Κάνεις τρεις φορές, περιμένεις και μετά άλλες τρεις. Θα κάνω τον επόμενο κύκλο ενδιάμεσα ή όταν τελειώσει η σεζόν. Λειτούργησε, οπότε είμαι αρκετά χαρούμενος."

Ο ώμος του πιθανότατα δεν θα επιστρέψει στο επίπεδο ενός απολύτως υγιούς ώμου, όμως ο Vinales θεωρεί ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα εμπόδιο για την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας.

"Προφανώς δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιος με τον υγιή ώμο. Αλλά για να οδηγώ μοτοσυκλέτα πιστεύω ότι θα είναι εντάξει. Και ακόμη περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες νέας γενιάς των 850cc, που είναι πολύ πιο εύκολες σωματικά."

Η δοκιμή της KTM του 2027 φαίνεται να επιβεβαίωσε αυτή την άποψη. Ο Vinales έκανε 11 συνεχόμενους γύρους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εντυπωσιάστηκε από την αίσθηση.

"Έκανα μερικούς γύρους... Έκανα 11 συνεχόμενους χωρίς κανένα πρόβλημα! Τόσο ωραία ήταν η αίσθηση στη μοτοσυκλέτα. Είναι σαν Moto2 με καλό κινητήρα, με αυτό το 'μπαμ, μπαμ'. Ήταν υπέροχη."

Για τον Vinales, λοιπόν, το Motegi δεν είναι απλώς η επιστροφή του μετά από δύο μήνες εκτός. Είναι και μια δοκιμή για το αν ο ώμος του μπορεί να αντέξει ξανά τους αγώνες, την ώρα που η θέση του στο grid του 2027 έχει ήδη χαθεί. Και ο ίδιος αφήνει ξεκάθαρα ανοιχτό το ενδεχόμενο να ξαναβρεί έναν τρόπο να παραμείνει στα MotoGP.