Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαρτίου 2023 - Κατάταξη Μοντέλων

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Α' 3μηνου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/4/2023

Μετά τη μικρή πτώση του 10% που είχαμε τον Φεβρουάριο, ο Μάρτιος μας έφτιαξε τη διάθεση με ένα +48,23% σε σχέση με τον αντίστοιχο περυσινό μήνα, που ήρθε να προστεθεί στο +84,70% του Ιανουαρίου. Στο παρών άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των διαφορετικών μοντέλων ανάλογα με την κατηγορία τους: μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Ξεκινάμε με τα στοιχεία Μαρτίου ανά κατηγορία (Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV), για να συνεχίσουμε με τα στοιχεία τριμήνου στις ίδιες κατηγορίες.

TOP-10 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA CB500X 72
2 YAMAHA TENERE 700 49
3 YAMAHA TRACER 9 GT 48
4 YAMAHA MT 09 36
5 YAMAHA TRACER 7 32
6 YAMAHA MT 03 26
7 HONDA CRF300L 23
8 HONDA X-ADV750 21
9 HONDA CBF125M 17
10 BENELLI TRK502 / 502X 16

Δημοφιλέστερη μοτοσυκλέτα για τον Μάρτιο του 2023 αναδείχτηκε το Honda CB500X με 72 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το Yamaha Tenere 700 με 49 ταξινομήσεις και τρίτο το Yamaha Tracer 9 GT με 48 ταξινομήσεις. Στην πρώτη δεκάδα έχουμε 5 μοτοσυκλέτες της Yamaha, 4 της Honda και ένα μοντέλο της Benelli.

TOP-10 SCOOTER ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA PCX125 328
2 SYM SYMPHONY ST 200 255
3 HONDA ADV350 184
4 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 174
5 SYM SYMPHONY SR 125 172
6 SYM SYMPHONY ST 125 161
7 PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 152
8 HONDA SH150 150
9 SYM JET X 125 133
10 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 128

Το Honda PCX125 βρίσκεται στην κορυφή της κατηγορίας με 328 ταξινομήσεις, δεύτερο είναι το SYM Symphony ST 200 με 255 ταξινομήσεις και τρίτο το Honda ADV350 με 184 ταξινομήσεις. Στην πρώτη δεκάδα έχουμε 4 μοντέλα της SYM, 3 της Honda και 3 της Piaggio.

TOP-10 ΠΑΠΙΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 SYM VF125 139
2 DAYTONA DY125RS 127
3 SYM VF185 89
4 DAYTONA VELOS R 125 75
5 YAMAHA CRYPTON S 68
6 HONDA ASTREA GRAND 60
7 DAYTONA SPRINTER 39
8 BENELLI RCX 185 29
9 MALAGUTI SPECTRE GP 125 15
9 THRUST BLITZ115 15
10 GPX POPZ 125 5

Δημοφιλέστερο παπί για τον Μάρτιο είναι το SYM VF125 με 139 ταξινομήσεις, δεύτερο είναι το Daytona DY125RS με 127 και τρίτο το SYM VF185 με 89. Αξίζει να σημειωθεί πως τα πρώτα 4 παπιά είναι του ομίλου Γκοργκόλη. Στην πρώτη δεκάδα έχουμε πολυφωνία εταιρειών, με 3 μοντέλα Daytona, 2 SYM, 1 Honda, 1 Yamaha, 1 Benelli, 1 Malaguti, 1 Thrust Motor και 1 GPX.

TOP-10 3/4W ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΔΟΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450L QUAD/ATV 148
2 CFMOTO CFORCE 520L QUAD/ATV 21
3 POLARIS RZR S 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 14
4 KYMCO MXU 550I EX QUAD/ATV 12
5 SEGWAY SNARLER AT6 L QUAD/ATV 9
  CFMOTO CFORCE 625 TOURING QUAD/ATV 9
6 BASHAN BS200AU QUAD/ATV 7
7 FANGPOWER FX400 PREDATOR SSV-SIDE-BY-SIDE 4
  KYMCO MXU 450 QUAD/ATV 4
8 POLARIS RANGER RZR XP 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 3
9 CFMOTO CFORSE 450 QUAD/ATV 2
  RENLI OFF -ROAD RECRATIONAL VEHICLE SSV-SIDE-BY-SIDE 2
  KYMCO MXU 465i QUAD/ATV 2
10 PILOTCAR PC4-SL SSV-SIDE-BY-SIDE 1
  POLARIS RZR 1000 TURBO SSV-SIDE-BY-SIDE 1
  POLARIS RANGER RZR PRO XP SSV-SIDE-BY-SIDE 1
  TGB EST QUAD/ATV 1

Πρώτο ATV -με τεράστια διαφορά- για τον Μάρτιο του 2023 ήταν το CFMOTO CFORCE 450L με 148 ταξινομήσεις, ενώ δεύτερο ήταν ένα ακόμη CFMOTO, το CFORCE 525 με 21 ταξινομήσεις και τρίτο το KYMCO MXU 550I EX με 12 ταξινομήσεις. Πρώτο Side by Side όχημα ήταν το Polaris RZR S 1000 με 14 ταξινομήσεις, δεύτερο το FX400 PREDATOR της FANGPOWER με 4 ταξινομήσεις και τρίτο το Polaris RZR XP 1000 με 3 ταξινομήσεις.

TOP-10 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ Α' 3ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA CB500X 198
2 YAMAHA MT 09 86
3 YAMAHA TRACER 9 GT 85
4 HONDA Χ-ADV750 85
5 YAMAHA TENERE 700 73
6 YAMAHA TRACER 7 59
7 HONDA CRF300L 58
8 BMW R 1250 GS ADVENTURE 55
9 YAMAHA MT 03 54
10 VOGE 300DS 41

Το CB500X είναι πρώτο και στο Α' 3μηνο του 2023, με 198 ταξινομήσεις, δεύτερο είναι το Yamaha MT 09 με 86 ταξινομήσεις και τρίτο το Tracer 9 GT με 85 ταξινομήσεις -σημειώστε πως αν του προσθέσουμε και τις 26 ταξινομήσεις του Tracer 9, το μοντέλο περνά στη δεύτερη θέση, μπροστά από το ΜΤ 09. Τέσσερις μοτοσυκλέτες της Honda, 3 της Yamaha, μία της BMW και μία της VOGE απαρτίζουν την πρώτη δεκάδα στις μοτοσυκλέτες για το διάστημα Ιανουάριος-Μάρτιος 2023.

TOP-10 SCOOTER Α' 3ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA PCX125 690
2 SYM SYMPHONY ST 200 628
3 SYM SYMPHONY SR 125 396
4 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 357
5 HONDA SH150 344
6 SYM JET X 125 327
7 HONDA FSH125 MODE 310
8 SYM SYMPHONY ST 125 306
9 PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 302
10 PIAGGIO MEDLEY 150 260

Το Honda PCX125 πρωτεύει στα scooter του Α' 3μηνου με 690 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 628 και τρίτο το SYM Symphony SR 125 με 396 ταξινομήσεις. Τέσσερα SYM, τρία Honda και τρία Piaggio απαρτίζουν την πρώτη δεκάδα.

TOP-10 ΠΑΠΙΩΝ Α' 3ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 365
2 SYM VF125 283
3 YAMAHA CRYPTON S 200
4 DAYTONA VELOS R 125 187
5 SYM VF185 185
6 HONDA ASTREA GRAND 163
7 DAYTONA SPRINTER 87
8 MALAGUTI SPECTRE GP 125 44
9 BENELLI RCX 185 29
10 GPX POPZ 125 23

Το Daytona DY125RS είναι το δημοφιλέστερο παπί του πρώτου τριμήνου, με 365 ταξινομήσεις. Ακολουθείται από το SYM VF125 στη δεύτερη θέση με 283 ταξινομήσεις, ενώ τρίτο είναι το Yamaha Crypton S με 200 ταξινομήσεις. Στα παπιά με συμπλέκτη στο χέρι προηγείται το SYM VF185 με 185 ταξινομήσεις, ενώ έπονται το Malaguti Spectre GP 125 με 44 και το Benelli RCX 185 με 29.

TOP-10 3/4W Α' 3ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΔΟΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450L QUAD/ATV 194
2 CFMOTO CFORCE 520L QUAD/ATV 38
3 POLARIS RZR S 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 20
4 CFMOTO CFORCE 625 TOURING QUAD/ATV 16
5 SEGWAY SNARLER AT6 L QUAD/ATV 14
6 KYMCO MXU 550I EX QUAD/ATV 13
7 BASHAN BS200AU QUAD/ATV 8
8 CFMOTO CFORCE 1000 QUAD/ATV 7
8 KYMCO MXU 465i QUAD/ATV 7
9 POLARIS RANGER RZR XP 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 5
10 KYMCO MXU 450 QUAD/ATV 4
10 FANGPOWER FX400 PREDATOR SSV-SIDE-BY-SIDE 4
10 POLARIS RZR 570 SSV-SIDE-BY-SIDE 4

Και τα πρώτα 3 ATV ανήκουν στη CFMOTO, με δημοφιλέστερο το CFORCE 450L με 194 ταξινομήσεις, δεύτερο το CFORCE 520L με 38 ταξινομήσεις και τρίτο το CFORCE 625 Touring με 16 ταξινομήσεις. Στα SSV πρώτο είναι το Polaris RZR S 1000 με 20 ταξινομήσεις, δεύτερο το Polaris Ranger RZR XP 1000 με 5, ενώ στην τρίτη θέση με 4 ταξινομήσεις έκαστο ισοβαθμούν τα FX400 Predator της FangPower και το RZR 570 της Polaris.

BMW F 450 R 2027 - Το δικύλινδρο Α2 naked με 47 ίππους και βάρος 175 "γεμάτων" κιλών

Στοχεύει κορυφή η BMW βάζοντας στο μάτι Aprilia και KTM
BMW F 450 R 2027
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

2/10/2026

Αφήνοντας πίσω το μονοκύλινδρο G 310 R η BMW παρουσίασε το σαφώς πιο αξιόμαχο δικύλινδρο προσθέτοντας την δική της πρόσταση στις μικρομεσαίες naked που οδηγούνται με δίπλωμα κατηγορίας Α2.

Μετά την Aprilia με το Tuono 457 που έφτιαξε μια μοτοσυκλέτα στα όρια της A2 κατηγορίας, με το μίνιμου επιτρεπόμενο βάρος και τη μέγιστη δυνατή ισχύ -δύο στοιχεία που πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα ώστε να επιτρέπεται μια μοτοσυκλέτα να οδηγείται από κατόχους διπλώματα Α2-, έρχεται τώρα και η BMW να κάνει το ίδιο με το F 450 R.

Ο εν σειρά δικύλινδρος των 420 κ.εκ. που γνωρίσαμε για πρώτη φορά στο F 450 GS, αποδίδει και εδώ 47 ίππους (35 KW) στις 8.750 με τη μέγιστη τιμή της ροπής να βρίσκεται στα 4,39 χιλιογραμμόμετρα στις 6.750 σ.α.λ., ενώ ο ασυνήθιστος στρόφαλος των 135 μοιρών κινεί ασύμμετρα τα πιστόνια (225-495 μοίρες) και διαφοροποιεί έτσι τον τρόπο που κατεβάζει τη ροπή στον δρόμο τόσο σε σχέση με τους παραδοσιακούς στροφάλους των 180 και 360 μοιρών, όσο και εκείνον των 270 μοιρών (270-450) που επιλέγουν όλο και περισσότεροι κατασκευαστές στο κυνήγι της αύξησης της πρόσφυσης του πίσω ελαστικού.

BMW F 450 R 2027

Η BMW κάνει λόγο για διαθεσιμότητα του 80% της ροπής από τις 3.000 σ.α.λ. και για κατανάλωση που δεν υπερβαίνει τα 3,8 λτ./100 χλμ. κατά το πρότυπο WMTC, τη στιγμή που το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 14,5 λίτρα, για να προσφέρει αυτονομία 350+ χιλιομέτρων.

Όπως και το μικρότερο το GS έτσι και εδώ είναι διαθέσιμος προαιρετικά ο Easy Ride Clutch (ERC) συμπλέκτης που δεν απαιτεί από τον αναβάτη να χρησιμοποιεί τη μανέτα για να ξεκινήσει από στάση και σε συνδυασμό με το quickshifter, ούτε όταν επιταχύνει, κινείται με σταθερή ταχύτητα ή επιβραδύνει. Ο αναβάτης έχει επίσης στη διάθεσή του τα στάνταρ προγράμματα λειτουργίας Rain, Road, και Dynamic, όπως και τα στάνταρ συστήματα ασφάλειας και υποβοήθησης Cornering ABS, Dynamic Brake Control (DBC), Dynamic Traction Control (DTC) και το σύστημα ελέγχου του φρένου του κινητήρα (MSR).

Εκτός από τον κινητήρα και το ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο χωροδικτύωμα (με αφαιρούμενο πλαίσιο χωροδικτύωμα) προέρχεται από το F 450 GS, ή για να το θέσουμε καλύτερα βασίζεται σε αυτό. Το πιρούνι είναι 43άρι ανεστραμμένο της KYB, όπως και το αμορτισέρ και το ψαλίδι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο. Αλουμινένιες είναι και οι χυτές 17άρες ζάντες με ελαστικά 110/70 και 150/60 εμπρός και πίσω αντίστοιχα, ενώ οι διαδρομές και στα δύο άκρα βρίσκονται στα γενναιόδωρα 140 χλστ. και το μεταξόνιο στα σχετικά "μακριά" για τα δεδομένα της κατηγορίας 1.405 χλστ., ενώ το ίχνος των 110 χλστ. υπονοεί σταθερότητα στην επίσημη τελική των 169 χλμ./ώρα.

BMW F 450 R 2027

Γνωρίζοντας πολύ καλά τη εξαιρετική συμπεριφορά στην άσφαλτο της μικρής adventure της  BMW από το φετινό MEGA TEST Mini On-Off (τεύχος ΜΟΤΟ #680), περιμένουμε από τη μοτοσυκλέτα των Βαυαρών να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, όταν έρθει η ώρα να αντιμετωπίσει τα Aprilia Tuono 457 και KTM 390 Duke στον τομέα της συμπεριφοράς, αλλά και τον υπόλοιπο και ολοένα σκληρότερο ανταγωνισμό της κατηγορίας, όπως ανακαλύψαμε και στο συγκριτικό που μπορείτε να βρείτε στο τρέχον τεύχος του ΜΟΤΟ (#683) που κυκλοφορεί στα περίπτερα!

Εκτός από το χαμηλό βάρος της μοτοσυκλέτας, στη φιλικότητα συνεισφέρει το χαμηλό ύψος της σέλας στα 790 χλστ. με την BMW να έχει διαθέσιμες και άλλες δύο σέλες για τον αναβάτη στα 810 και 775 ώστε να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερους σωματότυπους. 

Στον στάνταρ εξοπλισμό ανήκουν επίσης τα full LED φώτα και η TFT οθόνη των 6,5 ιντσών που προσφέρει συνδεσιμότητα και ένα ευρύ φάσμα πληροφόρησης στον αναβάτη με τη F 450 R να είναι διαθέσιμη σε τέσσερεις εκδόσεις, τις Base, Exclusive, M Sport και M Sport με το πακέτο Innovation που περιλαμβάνει και τον "rekluse" συμπλέκτη.