Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαρτίου / τριμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

4.877 ταξινομήσεις , -11,65% σε σχέση με τον 3ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Μαρτίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/4/2024

Μετά από τους δυο πρώτους μήνες του 2024 που έκλεισαν αμφότεροι με άνοδο, πτώση 11,65% σημειώθηκε για την ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας τον Μάρτιο, όπου ταξινομήθηκαν 4.877 δίκυκλα και ATV, απέναντι στα 5.520 που είχαν ταξινομηθεί τον αντίστοιχο μήνα του 2023. Στο πρώτο 3μηνο του έτους έχουμε 13.575 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 12.250 του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 10,82%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάρτιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1200 24,61%
2 SYM 770 15,79%
3 PIAGGIO 514 10,54%
4 YAMAHA 505 10,35%
5 DAYTONA 393 8,06%
6 VOGE 296 6,07%
7 CFMOTO 158 3,24%
8 KYMCO 152 3,12%
9 BMW 79 1,62%
10 VESPA 75 1,54%
11 SUZUKI 66 1,35%
12 QJMOTOR 60 1,23%
13 BENELLI 57 1,17%
14 TRIUMPH 46 0,94%
15 THRUST 38 0,78%
  KEEWAY 38 0,78%
  MALAGUTI 38 0,78%
16 APRILIA 31 0,64%
17 KTM 30 0,62%
18 PEUGEOT 26 0,53%
19 POLARIS 18 0,37%
20 BETA 17 0,35%
21 ROYAL ENFIELD 16 0,33%
22 SILENCE 14 0,29%
23 UM 13 0,27%
  DUCATI 13 0,27%
24 KAWASAKI 12 0,25%
  EFUN/ZAP 12 0,25%
  SEGWAY 12 0,25%
  GOLDEN LION 12 0,25%
25 JNEN, JUNENG 11 0,23%
26 MOTO GUZZI 10 0,21%
27 ZHONGNENG 7 0,14%
  TIANYING 7 0,14%
  SUPER SOCO 7 0,14%
28 JIAYUAN 6 0,12%
  WANGYE 6 0,12%
  MOTRON 6 0,12%
29 XEV 5 0,10%
30 BRIXTON 4 0,08%
31 GPX 3 0,06%
  HUSQVARNA 3 0,06%
  BAW 0 0,00%
  OTHERS* 91 1,87%
  ΣΥΝΟΛΟ 4877  
  2023 5520  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/23 -11,65%  

Ο Μάρτιος ήταν μήνας θριάμβου για τη Honda, η οποία σημείωσε διαφορά 8,82 μονάδων από τη 2η SYM, η μεγαλύτερη μέχρι στιγμής για το 2024, μια χρονιά που μέχρι στιγμής η ιαπωνική εταιρεία έχει σερί τριών μηνών που βρίσκεται στην πρώτη θέση. Πίσω από τις δυο πρώτες εταιρείες η σειρά που είχε ανατραπεί τον Φεβρουάριο επανέρχεται στη… γνωστή τάξη της, με τρίτη την Piaggio, 4η την Yamaha και 5η την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο τρίμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 3154 23,23%
2 SYM 2493 18,36%
3 YAMAHA 1527 11,25%
4 PIAGGIO 1409 10,38%
5 DAYTONA 1259 9,27%
6 KYMCO 466 3,43%
7 VOGE 462 3,40%
8 CFMOTO 323 2,38%
9 BENELLI 238 1,75%
10 BMW 228 1,68%
11 VESPA 161 1,19%
12 QJMOTOR 145 1,07%
13 KTM 142 1,05%
  SUZUKI 142 1,05%
14 TRIUMPH 124 0,91%
15 THRUST 121 0,89%
16 KEEWAY 117 0,86%
  MALAGUTI 117 0,86%
17 APRILIA 93 0,69%
18 PEUGEOT 58 0,43%
19 ROYAL ENFIELD 57 0,42%
20 BETA 41 0,30%
21 KAWASAKI 40 0,29%
22 UM 36 0,27%
23 DUCATI 33 0,24%
24 SILENCE 31 0,23%
25 EFUN/ZAP 30 0,22%
26 GPX 28 0,21%
27 HUSQVARNA 27 0,20%
28 JIAYUAN 23 0,17%
  XEV 23 0,17%
29 POLARIS 22 0,16%
30 MOTO GUZZI 21 0,15%
31 BAW 20 0,15%
  JNEN, JUNENG 20 0,15%
  ZHONGNENG 20 0,15%
32 BRIXTON 19 0,14%
  SEGWAY 19 0,14%
  TIANYING 19 0,14%
  WANGYE 19 0,14%
33 GOLDEN LION 17 0,13%
34 MOTRON 16 0,12%
35 SUPER SOCO 14 0,10%
  OTHERS* 201 1,48%
  ΣΥΝΟΛΟ 13575  
  2023 12250  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/23 10,82%  

Η Honda διευρύνει τη διαφορά από τους διώκτες της στο πρώτο τρίμηνο του 2023, με ποσοστό 23,23% έναντι 18,36% της δεύτερης SYM και 11,25% της τρίτης Yamaha. Piaggio και Daytona συμπληρώνουν την πρώτη πεντάδα, με τη μεγάλη μάχη να δίνεται ακριβώς πιο πίσω, για την 6η θέση μεταξύ KYMCO και VOGE, με τις δυο εταιρείες (που ανήκουν αμφότερες στη Mototrend) να απέχουν μεταξύ τους ελάχιστες ταξινομήσεις.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' τρίμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 650 21,79%
2 YAMAHA 476 15,96%
3 VOGE 236 7,91%
4 BMW 200 6,70%
5 BENELLI 186 6,24%
6 CFMOTO 179 6,00%
7 DAYTONA 170 5,70%
8 KTM 142 4,76%
9 SUZUKI 125 4,19%
10 TRIUMPH 124 4,16%
11 QJMOTOR 84 2,82%
12 ROYAL ENFIELD 57 1,91%
13 BETA 41 1,37%
14 KAWASAKI 40 1,34%
15 SYM 39 1,31%
16 DUCATI 33 1,11%
17 HUSQVARNA 27 0,91%
18 MOTO GUZZI 21 0,70%
19 APRILIA 19 0,64%
  BRIXTON 19 0,64%
20 KEEWAY 18 0,60%
21 BAJAJ 12 0,40%
22 GASGAS 9 0,30%
23 SHERCO 8 0,27%
24 INDIAN MOTORCYCLE 7 0,23%
  MOTO MORINI 7 0,23%
  UM 7 0,23%
25 SKYTEAM 6 0,20%
26 FANTIC MOTOR 5 0,17%
  HARLEY DAVIDSON 5 0,17%
27 DONGBEN 3 0,10%
  RIEJU 3 0,10%
  SUPER SOCO 3 0,10%
  SURRON 3 0,10%
  TINBOT 3 0,10%
  ZERO MOTORCYCLES 3 0,10%
28 MALAGUTI 2 0,07%
  MOTRON 2 0,07%
  TEYIN 2 0,07%
  VELIMOTOR 2 0,07%
29 AJP 1 0,03%
  HYOSUNG 1 0,03%
  SENKE 1 0,03%
  SWM 1 0,03%
  TM RACING 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2983 100,00%

Η Honda παίρνει μια ακόμη πρωτιά, αυτή τη φορά στις μοτοσυκλέτες, με ποσοστό 21,79%. Καθώς η SYM δεν έχει πληθώρα μοντέλων μοτοσυκλέτας με μεγάλη απήχηση, στη συγκεκριμένη κατηγορία δεύτερη εταιρεία είναι η Yamaha με 15,96%, η τελευταία εταιρεία με ποσοστό άνω του 10%. Τρίτη εταιρεία είναι η Voge, που έχει κατακόρυφα ανοδική πορεία, και στο 3μηνο έχει περάσει τις BMW και Benelli που βρίσκονται στις θέσεις 4 και 5.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2285 26,08%
2 SYM 2094 23,90%
3 PIAGGIO 1409 16,08%
4 YAMAHA 856 9,77%
5 DAYTONA 605 6,91%
6 KYMCO 449 5,12%
7 VOGE 226 2,58%
8 VESPA 161 1,84%
9 KEEWAY 99 1,13%
10 APRILIA 74 0,84%
11 THRUST 64 0,73%
12 QJMOTOR 61 0,70%
13 PEUGEOT 58 0,66%
14 SILENCE 31 0,35%
15 EFUN/ZAP 30 0,34%
16 BMW 28 0,32%
17 MALAGUTI 24 0,27%
18 JNEN, JUNENG 20 0,23%
  ZHONGNENG 20 0,23%
19 TIANYING 19 0,22%
  WANGYE 19 0,22%
20 GOLDEN LION 17 0,19%
  SUZUKI 17 0,19%
21 MOTRON 14 0,16%
22 SUPER SOCO 11 0,13%
23 ECOOTER 10 0,11%
24 JIANGSU XINRI 9 0,10%
25 HORWIN 8 0,09%
26 LVNENG 6 0,07%
  UM 6 0,07%
27 ASUS 5 0,06%
  NIU 5 0,06%
28 JINLANG 4 0,05%
  ROYAL ALLOY 4 0,05%
29 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,02%
  NERVA 2 0,02%
  ZNEN 2 0,02%
30 CFMOTO 1 0,01%
  DMEMOTO, ELYX SMART 1 0,01%
  ITALJET 1 0,01%
  NEWBOT 1 0,01%
  VOLTA 1 0,01%
  YADEA 1 0,01%
  ZEEHO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8761 100,00%

Στα scooter η μάχη για την πρώτη θέση είναι σκληρή το 2024, με Honda και SYM να αλλάζουν θέσεις μεταξύ τους το πρώτο τρίμηνο, με την ιαπωνική εταιρεία να βρίσκεται πρώτη τον Ιανουάριο, την εταιρεία από την Ταϊβάν να παίρνει τον Φεβρουάριο, και με τη Honda να είναι πρώτη τον Μάρτιο. Όμως η διαφορά της Honda διευρύνεται, καθώς τους δυο μήνες που ήταν πρώτη, το είχε κάνει με υπέρτερα ποσοστά, κι έτσι στο τρίμηνο βρίσκεται πρώτη με 26,08%, έναντι 23,90% της SYM, με τρίτη την Piaggio με 16,08%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 484 31,88%
2 SYM 360 23,72%
3 HONDA 219 14,43%
4 YAMAHA 195 12,85%
5 MALAGUTI 91 5,99%
6 THRUST 57 3,75%
7 BENELLI 52 3,43%
8 GPX 28 1,84%
9 UM 23 1,52%
10 ASUS 7 0,46%
11 KAMAX 1 0,07%
  KYMCO 1 0,07%
  ΣΥΝΟΛΟ 1518 100,00%

Στο Α’ Τρίμηνο του 2024, ο όμιλος Γκοργκόλη συνεχίζει να μην έχει αντίπαλο, κάνοντας το 1-2 στην κορυφή, με τις Daytona και SYM, που μεταξύ τους κατέχουν το 55,6% της αγοράς! Τρίτη είναι η Honda με 14,43%, τέταρτη η Yamaha με 12,85%, και αρκετά πιο πίσω στην πέμπτη θέση η Malaguti με 5,99%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 143 45,69%
2 JIAYUAN 23 7,35%
3 XEV 23 7,35%
4 POLARIS 22 7,03%
5 BAW 20 6,39%
6 SEGWAY 19 6,07%
7 KYMCO 16 5,11%
8 AODES 10 3,19%
9 RENLI 8 2,56%
10 LOJO 7 2,24%
11 BASHAN 5 1,60%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 5 1,60%
12 JONWAY 3 0,96%
13 LINGZHIDA 2 0,64%
14 B.R.P 1 0,32%
  FANGPOWER 1 0,32%
  KAI YUN 1 0,32%
  MICRO 1 0,32%
  PILOTCAR 1 0,32%
  RUNHORSE 1 0,32%
  ZHIDOU 1 0,32%
  TOTAL 313 100,00%

Με μια κυριαρχική εμφάνιση τον Μάρτιο όπου κατέκτησε το… 59,54% της αγοράς, η CFMOTO αυξάνει χαοτικά τη διαφορά από τους διώκτες της στο Α’ Τρίμηνο του 2024, αυξάνοντας το μερίδιο της αγοράς που κατέχει από το 28,57% του Α’ Διμήνου στο 45,69%! Αφήνοντας στην άκρη τις εταιρείες (BAW, XEV, JIAYUAN, κλπ.) με τα ηλεκτρικά μικρά οχήματα που μπερδεύουν τα νούμερα, αυστηρά στα ATV / SSV στη δεύτερη θέση για το Α' Τρίμηνο του 24 βρίσκουμε την Polaris με 7,03% (και αυτή του ίδιου ομίλου MUVUS που εισάγει τη CFMOTO), ενώ τρίτη είναι η SEGWAY με 6,07%

Honda CB1000GT: 959 ευρώ για μία σχάρα! - Με ένα χιλιάρικο έχεις σχάρα αλλά όχι top case

Τιμολόγηση εκτός πραγματικότητας - Τι κάνει η ελληνική αντιπροσωπεία
Honda CB1000GT τιμολόγηση σχάρας 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

31/8/2026

Το Honda CB1000GT έχει ίσως την πιο ακριβή σχάρα μεταξύ των μοτοσυκλετών ευρείας παραγωγής με την τιμή της να μην έχει επαφή με την πραγματικότητα.

Το Honda CB1000GT έχει την τιμητική του αυτές τις ημέρες στο MOTO. Η δοκιμή της νέας sport touring μοτοσυκλέτας της ιαπωνικής εταιρείας ετοιμάζεται για επόμενο τεύχος (διαβάστε περισσότερα εδώ) και αυτός είναι ένας από τους λόγους που ψάχνοντας όλες τις πληροφορίες που θα μπορούσαν να πέσουν στα χέρια μας ανακαλύψαμε και την τιμή της σχάρας της 4κύλινδρης στον κατάλογο με τα επίσημα αξεσουάρ, στην ιστοσελίδα της Honda.

Σε γενικές γραμμές οι τιμές των αξεσουάρ της Honda για τη CB1000GT κυμαίνονται σε λογικό πλαίσιο, ενώ και η ίδια η μοτοσυκλέτα έχει καλό επίπεδο στάνταρ εξοπλισμού αφού σε αυτόν ανήκουν, εκτός από τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις και οι πλαϊνές σκληρές, πλαστικές βαλίτσες.

Αυτό που δεν είναι στάνταρ στη CB1000GT είναι το top case, ενώ από τον στάνταρ εξοπλισμό απουσιάζει τόσο αυτό όσο και η σχάρα. Και μπορεί κάποιος να μην θέλει top case αλλά αναμφίβολα μια σχάρα είναι το πρώτο πράγμα που θα τοποθετήσει ένας αναβάτης σε μια sport touring μοτοσυκλέτα και στη CB1000GT η Honda τού το κάνει αυτό πολύ ακριβό. 

Τιμολόγηση σχάρας Honda CB1000GT

Η τιμή της σχάρας της ιαπωνικής sport-touring έχει οριστεί στα 959 ευρώ, μια τιμή που όταν την είδαμε για πρώτη φορά ήμασταν σίγουροι ότι έχει γίνει κάποιο λάθος. Αυτό φυσικά μας οδήγησε στο να επικοινωνήσουμε με την ελληνική αντιπροσωπεία για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση, μόνο και μόνο για να πληροφορηθούμε ότι η τιμή που βλέπουμε στην επίσημη ιστοσελίδα είναι πραγματική. 

Όπως πληροφορηθήκαμε επίσης πρόκειται για μια απλή μεταλλική σχάρα που δεν ενσωματώνει κάποιο τεχνολογικό στοιχείο στη σχεδίασή της ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να ανεβάσει την τιμή της σε αυτό το δυσθεώρητο επίπεδο. Δυσθεώρητο γιατί πολύ απλά η σχάρα δεν έχει κάτι που να δικαιολογεί την τιμή της, ενώ καμία άλλη μοτοσυκλέτα από τις ανταγωνίστριες της CB1000GT δεν έχει σχάρα/βάση με τόσο υψηλή τιμή: Kawasaki Versys 11000 και Suzuki S1000-GW τις έχουν στάνταρ, ενώ του BMW S 1000 XR κοστίζει μόλις 169,99 ευρώ και η βάση της κεντρικής βαλίτσας στο Yamaha Tracer 9 κοστίζει 133,24 ευρώ.

Η ελληνική αντιπροσωπεία γνωρίζει πολύ καλά ότι η τιμή που της έχει δώσει η Honda για το συγκεκριμένο και πολύ σημαντικό αξεσουάρ δεν έχει επαφή με την ελληνική αλλά και με οποιαδήποτε άλλη πραγματικότητα. Εδώ και καιρό μάλιστα έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες γνωστοποιώντας το θέμα στα κεντρικά της Honda ώστε να κατέβει η τιμή σε ένα φυσιολογικό πλαίσιο που θα κάνει παράλληλα τη σχάρα ελκυστική για τον ενδιαφερόμενο. Όπως έχουν τώρα τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει κάποιος αυτό το ποσό. Λογικά θα περιμένει να βγάλουν οι κατασκευαστές aftermarket αξεσουάρ κάτι αντίστοιχο για να καλύψει τις ανάγκες του. 

Ενημερωθήκαμε επίσης ότι ακόμη και αν οι επίσημες ενέργειες της Honda δεν φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα για το συγκεκριμένο ζήτημα, η ελληνική αντιπροσωπεία θα κινηθεί αυτόβουλα για να δώσει λύση. Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, θα μάθουμε τις επόμενες εβδομάδες.