Zero Motorcycles: Αναβαθμισμένη ταχεία φόρτιση το 2027, από 20 σε 80% σε λιγότερο από 30 λεπτά

Μπορεί να εφαρμοστεί και σε παλιότερα μοντέλα, από το 2022 και μετά
Zero
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

23/9/2026

Η Zero Motorcycles ανακοίνωσε ότι προετοιμάζει την προσθήκη συστήματος ταχείας φόρτισης DC επιπέδου 3 σε επιλεγμένα μοντέλα του 2027, με δυνατότητα αναβάθμισης και για χιλιάδες ήδη υπάρχουσες μοτοσυκλέτες.

Η αμερικανική εταιρεία ηλεκτρικών μοτοσυκλετών Zero ανακοίνωσε ότι θα προσφέρει “Level 3” ταχεία φόρτιση DC σε επιλεγμένα μοντέλα της για το 2027, καθώς και τη δυνατότητα τοποθέτησής των απαραίτητων εξαρτημάτων ως αξεσουάρ σε μοτοσυκλέτες που έχουν παραχθεί από το 2022 και μετά. Σύμφωνα με την εταιρεία, η νέα τεχνολογία θα μειώσει τον χρόνο φόρτισης από 20% σε 80% σε λιγότερο από μισή ώρα.

Zero

Η αναβάθμιση θα είναι συμβατή με τα μοντέλα S, SR, SR/S, SR/F, DS, DSR και DSR/X που διαθέτουν το λειτουργικό σύστημα Cypher III της Zero. Οι μηχανικοί της εταιρείας εργάζονται αυτή τη στιγμή πάνω στην απαιτούμενη αναβάθμιση για την υποστήριξη της αλλαγής.

Zero

Η Zero προσφέρει ήδη τη δυνατότητα αναβάθμισης του βασικού συστήματος φόρτισης των 6,6kW στα 12,6kW, υποστηρίζοντας ότι με αυτόν τον τρόπο ο χρόνος φόρτισης από το 20% στο 80% μειώνεται σε λιγότερο από 45 λεπτά. Το νέο σύστημα αναμένεται να περιορίσει περαιτέρω τον χρόνο αυτό, ρίχνοντας τον κάτω από τα 30 λεπτά.

Zero

Μια ενδιαφέρουσα “λεπτομέρεια” είναι ότι ο όρος "Level 3" που χρησιμοποιεί η Zero δεν αποτελεί πραγματικά κάποιο ενιαίο πρότυπο φόρτισης για ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες, αλλά στην πράξη αναφέρεται σε ταχεία φόρτιση συνεχούς ρεύματος (DC), όπου το ρεύμα φτάνει απευθείας στη μπαταρία, παρακάμπτοντας τις διατάξεις ανόρθωσης τάσης των φορτιστών, της μετατροπής δηλαδή του εναλλασσόμενου ρεύματος (AC) σε συνεχές (DC) που απαιτείται για τη φόρτιση των μπαταριών. Έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ υψηλότερη ισχύς φόρτισης, με αποτέλεσμα σημαντικά μικρότερους χρόνους αναμονής και καλύτερη αξιοποίηση των δημόσιων σταθμών ταχείας φόρτισης.

Zero

"Η ταχεία φόρτιση DC αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα για τη μετάβαση στην ηλεκτροκίνηση και θα προσελκύσει περισσότερους αναβάτες στη εταιρεία," δήλωσε ο CEO της εταιρείας, Pierre-Martin Bos, μετά την ανακοίνωση. "Είναι επίσης ένα χαρακτηριστικό που αρκετοί από τους πελάτες μας μάς έχουν ζητήσει και εμείς τους ακούμε.

"Δεν θέλαμε απλώς να προσφέρουμε αυτή την τεχνολογία στα μελλοντικά μοντέλα της Zero, αλλά και να δώσουμε σε χιλιάδες υφιστάμενους ιδιοκτήτες Zero την ευκαιρία να επωφεληθούν από τη νέα δυνατότητα, αυξάνοντας περαιτέρω την αξία της μοτοσυκλέτας τους.

"Γι' αυτό θα διαθέσουμε τη θύρα CCS και τη μονάδα ταχείας φόρτισης DC ως αξεσουάρ για τις αντίστοιχες μοτοσυκλέτες του 2022 και νεότερες. Και το κάνουμε την κατάλληλη στιγμή, καθώς η ταχεία φόρτιση DC συνεχίζει να επεκτείνεται με ταχύ ρυθμό σε ολόκληρη την Ευρώπη και τη Βόρεια Αμερική."

Zero

Παρότι οι ηλεκτρικές έχουν ακόμη αρκετό δρόμο να διανύσουν μέχρι να πείσουν την πλειονότητα των αναβατών που χρησιμοποιούν τις μοτοσυκλέτες τους για αναψυχή, οτιδήποτε μειώνει τον χρόνο φόρτισης είναι πιθανό να έχει θετική επίδραση στην αντίληψη του κοινού για την τεχνολογία.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουνίου 2026 - Honda, SYM, Yamaha στην κορυφή των ταξινομήσεων

Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία σε μήνα αλλά και 1ο εξάμηνο
Πωλήσεις μοτοσυκλετών Ελλάδα, Ιούνιος 2026 και εξάμηνο
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

20/7/2026

Τα φαινόμενα απατούν πολλές φορές και αυτό ακριβώς συμβαίνει και με την εικόνα των ταξινομήσεων της ελληνικής αγοράς για τον Ιούνιο που παρουσιάζει μικρή πτώση σε σχέση με τον ίδιο μήνα πέρσι, όταν και έληξε η διορία που είχαν οι εταιρείες για να ταξινομήσουν τις Euro 5 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα που είχαν στοκ.

Χωρίς την πλασματική και εντυπωσιακή άνοδο 33,41% που είχε ο προηγούμενος Ιούνιος έναντι του ίδιο μήνα του 2024 λόγω των ταξινομήσεων των Euro 5 μοτοσυκλετών και λοιπών δικύκλων, οι ταξινομήσεις τον Ιούνιο που μας πέρασε κατέγραψαν πτώση -12,68% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025 και έφτασαν στις 10.581 έναντι 12.246 ταξινομήσεων.

Όμως η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας εξακολουθεί να μεγαλώνει αφού το πρώτο εξάμηνο του 2026 οι συνολικές ταξινομήσεις έφτασαν σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχία στις 44.272 μονάδες, ενώ πέρσι στους πρώτους έξι μήνες της χρονιάς καταγράφηκαν 43.146 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.765

16,27%

2

SYM

1.535

14,15%

3

YAMAHA

1.059

9,76%

4

PIAGGIO

1.043

9,61%

5

CFMOTO

923

8,51%

6

ZONTES

706

6,51%

7

VOGE

630

5,81%

8

DAYTONA

519

4,78%

9

QJMOTOR

366

3,37%

10

KYMCO

270

2,49%

11

APRILIA

233

2,15%

12

ASUS

171

1,58%

13

LETBE

170

1,57%

14

BMW

156

1,44%

15

VESPA

141

1,30%

16

SUZUKI

123

1,13%

17

THRUST

110

1,01%

18

KTM

86

0,79%

19

KEEWAY

81

0,75%

 

ROYAL ENFIELD

81

0,75%

20

MALAGUTI

59

0,54%

21

MORBIDELLI

58

0,53%

22

TRIUMPH

54

0,50%

23

KOVE

46

0,42%

24

KAWASAKI

36

0,33%

25

UM

35

0,32%

26

DUCATI

26

0,24%

27

PEUGEOT

23

0,21%

28

BENELLI

22

0,20%

29

MOTO GUZZI

16

0,15%

 

GEMINI

16

0,15%

30

SEGWAY

13

0,12%

 

BRIXTON

13

0,12%

31

ECOSHIFT

8

0,07%

32

RIEJU

5

0,05%

33

BETA

4

0,04%

 

ΑΛΛΟΙ

249

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

10.581

100,00%

 

2025

12.426

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-12,68%

 

 

Τον Ιούνιο η εταιρεία που κατέκτησε την πρώτη θέση στις ταξινομήσεις ήταν η Honda με 1.765 και ποσοστό αγοράς που έφτασε το 16,27%. Στη 2η θέση έχουμε τη SYM με 1.535 ταξινομήσεις και μερίδιο στο 14,15%, και στην 3η θέση τη Yamaha με 1.059 ταξινομήσεις και 9,76% μερίδιο αγοράς. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

7.709

17,41%

2

SYM

7.120

16,08%

3

YAMAHA

4.758

10,75%

4

PIAGGIO

4.019

9,08%

5

CFMOTO

3.134

7,08%

6

VOGE

2.673

6,04%

7

ZONTES

2.329

5,26%

8

DAYTONA

2.296

5,19%

9

QJMOTOR

1.470

3,32%

10

KYMCO

705

1,59%

11

BMW

698

1,58%

12

ASUS

687

1,55%

13

APRILIA

632

1,43%

14

VESPA

492

1,11%

15

LETBE

490

1,11%

16

SUZUKI

484

1,09%

17

THRUST

434

0,98%

18

KEEWAY

378

0,85%

19

ROYAL ENFIELD

339

0,77%

20

KTM

302

0,68%

21

TRIUMPH

264

0,60%

22

MALAGUTI

258

0,58%

23

MORBIDELLI

231

0,52%

24

ECOSHIFT

213

0,48%

25

KOVE

198

0,45%

26

KAWASAKI

180

0,41%

27

PEUGEOT

123

0,28%

28

UM

116

0,26%

29

BENELLI

115

0,26%

30

DUCATI

98

0,22%

31

MOTO GUZZI

83

0,19%

32

GEMINI

76

0,17%

33

SEGWAY

53

0,12%

34

BETA

51

0,12%

35

RIEJU

48

0,11%

36

BRIXTON

45

0,10%

 

ΑΛΛΟΙ

971

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

44.272

100%

 

2025

43.146

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

2,60%