Με τη CFMOTO να κάνει επίθεση σε κάθε μέτωπο ήρθε η στιγμή όπως φαίνεται να δούμε και την εμφάνιση ενός ηλεκτρικού motocross μοντέλου το οποίο ενδεχομένως να βρίσκεται πιο κοντά στην παραγωγή από ότι περιμέναμε. Σε αυτό συνηγορεί και το teaser βίντεο που εμφανίστηκε στο διαδίκτυο με πρωταγωνιστή τον Ronnie Renner, γνωστό αγωνιζόμενο της motocross σκηνής, έχοντας αφήσει εποχή και στo Freestyle MX. Στο βίντεο βλέπουμε τον Renner να οδηγεί τη νέα ηλεκτρική motocross μοτοσυκλέτα της CFMOTO η οποία έχει καλυμμένα τα πλαστικά της με μοτίβο-καμουφλάζ. Ο Αμερικανός οδηγεί τη μοτοσυκλέτα με ταχύτατο ρυθμό σε μία αμερικάνικη πίστα motocross και αυτό μας δείχνει πως το νέο εγχείρημα της CFMOTO βρίσκεται ίσως στο τελικό στάδιο πριν την παραγωγή του. Το μόνο που μένει είναι να δούμε αν η CFMOTO επιλέξει να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα και να δούμε το νέο EMX μοντέλο να αποτελεί τον πρώτο καρπό της κοινοπραξίας μεταξύ Yamaha και CFMOTO!
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.