Ducati SuperSport 950 S: Νέος χρωματισμός για το 2024
Στα λευκά, με δυο στιλάτες παράλληλες ρίγες σε γκρι και κόκκινο χρώμα
Από τον
Κώστα Γκαζή
25/5/2023
Για το 2024 η Ducati προσθέτει τον χρωματισμό “StripeLivery” για την έκδοση S του SuperSport 950, στον οποίο νέα είναι και τα γραφικά.
Θυμίζουμε πως οι βασικές διαφορές της έκδοσης S από την “απλή” SuperSport 950, είναι οι πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της Ohlins, το κάλυμμα σέλας συνεπιβάτη και οι τροχοί σε “GlossyBlack” χρώμα.
Στις διαφορές αυτές τώρα έρχεται να προστεθεί ο χρωματικός συνδυασμός “StripeLivery”, ο οποίος αφορά μόνο την έκδοση S. Σε αυτόν δύο νέες ρίγες σε σκούρο γκρι και κόκκινοτης Ducati καλύπτουν το μπροστά μέρος του “IcebergWhite” φαίρινγκ, με την κόκκινη ρίγα να αποτελεί νοητή προέκταση του σωλήνα του πλαισίου της μοτοσυκλέτας!
Οι λωρίδες αυτές ξεκινούν από το πλαϊνό μέρος του φτερού και διατρέχουν τους αεραγωγούς και από τις δύο πλευρές, δίνοντας μία σπορ αλλά και κομψή εμφάνιση. Τα γραφικά της μοτοσυκλέτας έχουν αλλάξει ελαφρώς για να ταιριάζουν στον νέο χρωματικό συνδυασμό, με το “SUPERSPORT” να βρίσκεται μέσα στην κόκκινη γραμμή και να έχει μεγαλώσει σε μέγεθος, παραμένοντας όμως σε λευκό χρώμα και το “950S” να μπλέκεται με την γκρι -και πιο φαρδιά- γραμμή, όντας πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος από πριν, ενώ το S είναι πλέον κόκκινο.
Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν διαφορές, με τον δικύλινδρο Testastretta 11ο να διατηρεί την ονομαστική απόδοση των 110 ίππων στις 9.500 στροφές και την ροπή των 9,48 κιλών στις 6.500 στροφές, ενώ συμμορφώνεται με τις Euro 5 προδιαγραφές και έρχεται και σε Α2 έκδοση.
Ο νέος χρωματικός συνδυασμός αναμένεται στους dealer από τον Ιούνιο του 2023.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.