GASGAS MC-E 2 – Το τρίτο κόκκινο ηλεκτρικό MX mini-moto για παιδιά
Ενδιάμεση στάση μεταξύ των MC-E 3 και MC-E 5
Από τον
Κώστα Γκαζή
1/11/2023
Το Pierer Group συνεχίζει να παρουσιάζει μοτοσυκλέτες -mini μοτοσυκλέτες στην περίπτωση μας- όπου ανάλογα με την εταιρεία, αλλάζει το χρώμα. Πορτοκαλί για το KTM SX-E 2, λευκό για το Husqvarna EE 2, και κόκκινο για το GASGAS MC-E 2.
Όπως με τα προαναφερθέντα μοντέλα των KTM και Husqvarna, έτσι και με το GASGAS MC-E 2 έχουμε μια ηλεκτρική mini MX μοτοσυκλέτα για παιδιά, με κορυφαία ποιότητα κατασκευής, top of the line περιφερειακά και εκρηκτικές επιδόσεις -υπό κλίμακα.
Στα χαρακτηριστικά ξεχωρίζει το αλουμινένιο πλαίσιο κεντρικής δοκού, το ελαφρύ πλαστικό υποπλαίσιο, ο compact ηλεκτρικός κινητήρας στο κέντρο του πίσω τροχού, δύναμης 1,8 kW (2,4 hp) που τροφοδοτείται από μια αδιάβροχη, αφαιρούμενη μπαταρία ιόντων λιθίου BLi300, το -μη ρυθμιζόμενο- συμβατικό πιρούνι της WP με διαδρομή 90 mm, το μονό πίσω αμορτισέρ με διαδρομή 70 mm, οι ρυθμίσεις που έχουν τη δυνατότητα να φέρουν τη μοτοσυκλέτα στα μέτρα του μικρού αναβάτη καθώς εκείνος μεγαλώνει, οι ζάντες αλουμινίου 10 ιντσών με ελαστικά KENDA, τα 2 υδραυλικά δισκόφρενα 140 mm, ο αισθητήρας πτώσης που διακόπτει την τροφοδοσία για ασφάλεια, το κλειδί με κορδόνι καρπού, η φωτιζόμενη οθόνη οργάνων, τα 2 διαφορετικά Riding Modes,το χαμηλό βάρος της μοτοσυκλέτας στα 27 μόλις κιλά,η τελική ταχύτητα 33 χλμ/ώρα, κ.α.
Τη φόρτιση αναλαμβάνει εξωτερικός φορτιστής που μπορεί να συνδεθεί σε οποιαδήποτε πρίζα 110 ή 230 βολτ, και χρειάζεται περίπου 35 λεπτά για φόρτιση 80%, και 60 λεπτά για φόρτιση 100%.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.