Γκοργκόλης Α.Ε. - Kove: Ανακοίνωση αντιπροσώπευσης στην Ελλάδα
Με τα μοντέλα 800X Pro και 450 RALLY να αναμένονται στη χώρα μας τον Ιανουάριο του 2024
Από τον
Κώστα Γκαζή
1/11/2023
Η ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. παρουσιάζει τη νέα της συνεργασία για την αποκλειστική διάθεση των προϊόντων της KOVE στην Ελλάδα.
Η KOVE αποτελεί ένα από τα ταχύτερα αναπτυσσόμενα εργοστάσια παραγωγής μοτοσυκλετών στον κόσμο, με προϊόντα που ήδη έχουν καθιερωθεί ως σημεία αναφοράς στη Μοτοσυκλέτα. Η παρουσία της KOVE στην Ελλάδα και η πρώτη μορφή συνεργασίας με την ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ_Α.Ε. ξεκίνησε το 2021, με διάθεση του MAVERICK 500 και στη συνέχεια του ROCKSTAR 500 στη χώρα μας, με το brand της DAYTONA MOTORS. Η διάθεση των πρώτων μοντέλων θα ξεκινήσει στη χώρα μας τις αρχές του 2024 και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site της εταιρείας που βρίσκεται ήδη στον “αέρα”! Όσον αφορά στα δυο μοντέλα της Kove, τo 800X PRO αποδίδει 95 hp και 8,15 kgm ροπής, για βάρος μόλις 185 γεμάτων κιλών, τουλάχιστον σύμφωνα με τα νούμερα του εργοστασίου. Το ΜΟΤΟ παραμένει το μόνο μέσο του ειδικού τύπου στην Ελλάδα που ζυγίζει στις δικές του ζυγαριές ακριβείας τις μοτοσυκλέτες δοκιμής, κι έτσι μόλις το 800X PRO φτάσει στα χέρια μας, θα δούμε κατά πόσο ισχύουν οι εργοστασιακές ανακοινώσεις. Το ίδιο θα πράξουμε και με την ιπποδύναμη, με τη δυναμομέτρηση της μνοτοσυκλέτας. Στον εξοπλισμό το 800X PRO διαθέτει μεταξύ άλλων αναρτήσεις KYB, TFT οθόνη, στάνταρ traction control, αισθητήρες ελαστικών, σταμπιλιζατέρ τιμονιού και σύστημα quickshifter. Εξίσου εντυπωσιακή είναι η ανακοίνωση του βάρους και για το 450 RALLY, με 51,2 hp, 4 κιλά ροπής, και βάρος με όλα του τα υγρά στα μόλις 145 κιλά! Κι εδώ φυσικά η ζυγαριά του ΜΟΤΟ θα επιβεβαιώσει ή όχι το εκπληκτικό αυτό νούμερο.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.