Kove MX250 - Ανακοινώθηκε η τιμή του στην Ελλάδα [VIDEO]
Οι προπαραγγελίες ξεκινούν τον Ιανουάριο, ενώ τον Απρίλιο περιμένουμε τo motocross μοντέλo στις εκθέσεις
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
22/12/2023
H Kove ανακοίνωσε την τιμή στην Ελλάδα του νέου μονοκύλινδρου motocross μοντέλου της MX250, που είδαμε πριν λίγο καιρό στην EICMA, με τις προπαραγγελίες να ξεκινούν τον Ιανουάριο.
Το motocross μοντέλο της Kove MX250, χρησιμοποιεί έναν τετράχρονο, υγρόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα 249,9 κ. εκ. με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες στον κύλινδρο, με την εκκίνηση να γίνεται με μίζα. Η σχέση συμπίεσης φτάνει το 14:1 με την Kove να ανακοινώνει απόδοση 41 ίππων στις 12.000 στροφές και 2,75 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 9.500 στροφές. Το βάρος χωρίς καύσιμο αγγίζει τα 101 κιλά, ενώ στις αναρτήσεις βρίσκουμε ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι με διαδρομή 305 χιλιοστά και πίσω μονό αμορτισέρ με ρυθμιζόμενες αποσβέσεις και ξεχωριστό δοχείο αζώτου με διαδρομή 315 χιλιοστών.
Όσον αφορά την πέδηση έχουμε ένα δίσκο μπροστά με δαγκάνα δύο εμβόλων και πίσω δίσκο με δαγκάνα ενός εμβόλου. Οι τροχοί είναι 21 και 19 ιντσών με διαστάσεις ελαστικών 80/100-21 και 100/90-19, μπροστά και πίσω. Η τιμή του Kove MX250 έχει καθοριστεί στα 5.950 ευρώ με τις προπαραγγελίες όπως προείπαμε να ανοίγουν τον Ιανουάριο και τα πρώτα μοντέλα να έρχονται στα καταστήματα της εταιρείας τον Απρίλιο.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.