QJMOTOR - Benelli: Πατέντες και για V-4 κινητήρα

Ανεβάζει τις προσδοκίες
1
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

21/4/2023

Σύμφωνα με τις πατέντες που είδαν το φως της δημοσιότητας, η Qianjiang, μητρική εταιρεία της Benelli, σκοπεύει να κατασκευάσει έναν V4 κινητήρα υψηλών επιδόσεων πιθανόν κοντά στα 1.000 κυβικά, διευρύνοντας την γκάμα της εταιρείας προς τα πάνω και αναζωπυρώνοντας τις συζητήσεις για την επιστροφή του Tornado 1130.

Μέχρι στιγμής στη γκάμα της QJ, υπάρχουν από μονοκύλινδρα μέχρι και τετρακύλινδρα εν σειρά μοντέλα, με την παρουσία της να είναι πλέον στις περισσότερες αγορές του κόσμου. Τώρα φαίνεται πως θέλει να επεκταθεί περισσότερο, προσθέτοντας έναν ακόμη κινητήρα διαφορετικής διάταξης.

Οι νέες πατέντες που κατοχύρωσε η Qianjiang, δείχνουν ένα τετρακύλινδρο V-90⁰ κινητήρα, ο οποίος όσον αφορά την χωρητικότητα θα βρίσκεται πιθανότατα πέριξ των 1.000 κυβικών, με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο.

Τα σχέδια αφορούν κυρίως την επιστροφή του λαδιού στο κάρτερ, την λίπανση της μετάδοσης και τον τρόπο που τα γρανάζια και οι καδένες χρονισμού των εκκεντροφόρων παίρνουν κίνηση από τον στρόφαλο.

2

Για την ώρα δεν γνωρίζουμε σε τι μοντέλα σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει η εταιρεία, ούτε και για το αν η χρήση του θα είναι κοινή τόσο για την Benelli όσο και για την QJMOTOR, αν και στις φωτογραφίες τα πλαϊνά καπάκια του κινητήρα κοσμεί το λογότυπο της τελευταίας. Το πιθανότερο όμως, είναι να χρησιμοποιηθεί για την επιστροφή του Tornado 1130 της Benelli, ενώ με βάση τις σύγχρονες τάσεις πιθανόν θα κάνει την εμφάνισή του και ένα γυμνό μοντέλο δίπλα του.

Κάπου εδώ να θυμίσουμε ότι πριν από λίγους μήνες, είχαν διαρρεύσει πατέντες της “αντίπαλης” κινεζικής εταιρείας που βρίσκεται σε στενή συνεργασία με την KTM, της CFMOTO. Τότε γινόταν λόγος πάλι για έναν V4 κινητήρα με μικρή διαδρομή εμβόλων, όμως η περιεχόμενη γωνία ήταν 75ο, ενώ στις πατέντες είχε γίνει λόγος και για την μέγιστη ιπποδύναμη, η οποία ανακοινωνόταν στους 208 ίππους.

Το θέμα τώρα είναι ποια από τις δύο εταιρείες θα προλάβει να φέρει πρώτη τετρακύλινδρο V κινητήρα στην παραγωγή, αν τελικά μπουν σε αυτή την διαδικασία, όπως επίσης και για το αν θα καταφέρει να περάσει τις αυστηρές προδιαγραφές – πιθανότατα τις Euro 5+ - για να έρθει σε ευρωπαϊκό έδαφος.

Ετικέτες

EICMA: Η Sherco παρουσίασε την γκάμα της για το 2026

Μας έδειξε κυρίως χωμάτινα αλλά όχι μόνο - Απουσίαζαν τα scooter που περιμέναμε
Sherco
Από τον

Παύλο Καρατζά

13/11/2025

Η Sherco μας παρουσίασε στην σημαντικότερη έκθεση μοτοσυκλέτας EICMA, την καινούργια της γκάμα για το 2026 που τουλάχιστον στο Μιλάνο περιλάμβανε μόνο Enduro και Trial μοτοσυκλέτες. Το "μόνο" αφορά στα νέα scooter της εταιρείας που είχαν εμφανιστεί λίγο νωρίτερα, όμως απουσίαζαν από το περίπτερο της Sherco στην Ιταλία...

Μοτοσυκλέτες Enduro

Τον πρώτο λόγο έχουν φυσικά οι Enduro μοτοσυκλέτες της εταιρείας, με την μοτοσυκλέτα του Hamish Macdonald να έχει τοποθετηθεί σε περίοπτη θέση και όχι άδικα, καθώς κατέκτησε τον Παγκόσμιο Τίτλο Enduro της FIM στην κατηγορία E3.

Sherco

Όλες οι Enduro μοτοσυκλέτες της Sherco φέρουν ατσάλινο πλαίσιο, φρένα της Brembo με δίσκο 260 mm μπροστά και 220 mm πίσω, ρυθμιζόμενο πιρούνι 48 mm της KYB διαμέτρου 48 mm και διαδρομής 300mm, ρυθμιζόμενο monoshcok αμορτισέρ της KYB με διαδρομή 330 mm, τροχό 21 ιντσών μπροστά και 18 ιντσών πίσω, 355 mm απόσταση από το έδαφος, 955 mm ύψος σέλας, μπαταρία λιθίου, ηλεκτρική μίζα και υδραυλικό συμπλέκτη.

  • 125 SE FACTORY, φέρει δίχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 124,81 cc, μεταξόνιο 1465 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 10 λίτρων
  • 250 SE FACTORY, φέρει δίχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 249,32 cc, μεταξόνιο 1480 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 10 λίτρων
  • 300 SE FACTORY, φέρει δίχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 293,14 cc, μεταξόνιο 1465 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 10 λίτρων
  • 250 SEF FACTORY, φέρει τετράχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 248,43 cc, μεταξόνιο 1480 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 9,8 λίτρων
  • 300 SEF FACTORY, φέρει τετράχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 303,68 cc, μεταξόνιο 1480 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 9,8 λίτρων
  • 450 SEF FACTORY, φέρει τετράχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 449,40 cc, μεταξόνιο 1490 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 9,8 λίτρων
  • 500 SEF FACTORY, φέρει τετράχρονο υγρόψυκτο κινητήρα 478,22 cc, μεταξόνιο 1490 mm και ντεπόζιτο χωρητικότητας 9,8 λίτρων

Μοτοσυκλέτες Trial

Είδαμε από κοντά τις μοτοσυκλέτες 125 ST FACTORY 2026, 250 ST FACTORY 2026 και 300 ST FACTORY 2026, ενώ στο περίπτερο βρισκόταν και η μοτοσυκλέτα του Ryon Land που κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία Trial 3, όπως είδατε και στην παραπάνω φωτογραφία.

Τέλος στην EICMA είδαμε και τα Motard μοντέλα 500 SM FACTORY και 125 2T SM FACTORY 2025, όμως απουσίαζαν τα δύο σκούτερ 50 cc που έχει ανακοινώσει η Sherco.

Ετικέτες