Suzuki Smash Malakas – Διαφήμιση με έντονο το… ελληνικό στοιχείο - [VIDEO]
Από την Suzuki Φιλιππίνες για την εκεί αγορά, με την λέξη “MALAKAS” να έχει φυσικά άλλη σημασία
Από τον
Αλέξανδρο Λαμπράκη
30/11/2023
Η Suzuki Φιλιππίνες παρουσίασε μία διαφήμιση για την νέα έκδοση Fi του Smash, ενός παπιού για την τοπική αγορά, χρησιμοποιώντας μία λέξη με… έντονα ελληνική χροιά, που όμως έχει άλλη σημασία για τους Φιλιππινέζους.
Οι Φιλιππίνες είναι μία από τις χώρες της Ασίας που λατρεύουν τα παπιά, σημειώνοντας υψηλές πωλήσεις κάθε χρόνο. Όπως είναι λογικό λοιπόν, οι μεγάλοι κατασκευαστές ικανοποιούν αυτή την ανάγκη με πολλά μοντέλα που δεν έρχονται ποτέ στα μέρη μας. H Suzuki προσφέρει μεταξύ άλλων το Smash, το οποίο πλέον έχει και έκδοση με ψεκασμό, δίπλα σε αυτή με καρμπυρατέρ -εκεί δεν έχουν ακόμα περιορισμούς αντίστοιχους με τους δικούς μας Euro. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Θέλοντας, όμως, η Suzuki να αναδείξει τις αρετές του κινητήρα του Smash, χρησιμοποιεί μία λέξη που στην Ελλάδα θα μπορούσε να παρεξηγηθεί, καθώς στο βίντεο βλέπουμε να γίνεται λόγος για... Smash Malakas! Όμως καθώς η διαφήμιση δεν απευθύνεται στους Έλληνες, αλλά στους Φιλιππινέζους, αναζητήσαμε μετάφραση και βρήκαμε πως η λέξη "malakas" στα φιλιππινέζικα σημαίνει "ισχυρός" και αυτό θέλουν να τονίσουν οι άνθρωποι της εταιρείας για τον κινητήρα 113 κυβικών του Smash. Κάπως έτσι μάθαμε / μάθατε και φιλιππινέζικα.
Ακολουθεί το βίντεο διάρκειας 3 λεπτών και 20 δευτερολέπτων:
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.