Triumph Speed 400, Scrambler 400X, Tiger 900 GT Pro και Tiger 900 Rally Pro - Παρουσίαση στην Αθήνα, στις 28 Νοεμβρίου
Στην κεντρική έκθεση της Triumph, στην οδό Καλλιρόης 14
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
22/11/2023
Η ελληνική αντιπροσωπεία της βρετανικής εταιρείας έκανε γνωστό πως την Τρίτη 28 Νοεμβρίου και ώρα 18:30 θα παρουσιαστούν τα νέα μοντέλα της γκάμας της, Speed 400, Scrambler 400X, Tiger 900 GT Pro και Tiger 900 Rally Pro στην κεντρική έκθεση της στην οδό Καλλιρόης 14, με τους παρευρισκόμενους να έχουν τη δυνατότητα να δουν και τον νέο ρουχισμό της μάρκας καθώς και την συλλογή Ace Café.
Όσοι βρεθούν στη συγκεκριμένη παρουσίαση θα έχουν το προνόμιο να δουν από κοντά τα τέσσερα νέα αυτά μοντέλα πολύ πριν από την αναμενόμενη τους άφιξη καθώς οι Tiger 900 GT Pro και Tiger 900 Rally Pro αναμένεται να φτάσουν στις αντιπροσωπείες στα μέσα Δεκεμβρίου, ενώ τις Speed 400 και Scrambler 400X θα τις δούμε από την νέα χρονιά και συγκεκριμένα τον Ιανουάριο.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.