Κατά 110 ευρώ φθηνότερο σε σχέση με την αρχική τιμή λανσαρίσματος
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
18/12/2023
Το νέο scooter Xpeed 125 RX, του αμερικάνικου οίκου δίκυκλων UM Motorcycles, το οποίο οδηγείται και με δίπλωμα αυτοκινήτου υπό προϋποθέσεις, προσφέρεται πλέον σε νέα χαμηλότερη τιμή κατά 15%.
Το νέο Xpeed 125 RX της UM Motorcycles είναι ένα σύγχρονο σκούτερ, σχεδιασμένο για ευέλικτη, ασφαλή και άνετη οδήγηση, το οποίο αποτελεί ιδανική λύση για αστικές μετακινήσεις. Οι τροχοί των 14’’, η αιχμηρή σχεδίαση των εμπρός και πίσω φώτων, αλλά και των φτερών, αναδεικνύουν την σύγχρονη εικόνα του scooter της UM, με τον προβολέα LED να προσφέρει επαρκή φωτισμό. Ο χώρος κάτω από τη σέλα συμβάλει στην χρηστικότητα, με το Xpeed 125 RX να διατίθεται σε τρία χρώματα: μαύρο, λευκό και μαύρο/κόκκινο.
Το UM Xpeed 125 RX εφοδιάζεται με έναν 4χρονο κινητήρα, με ηλεκτρονικό ψεκασμό, 125 κ. εκ. απόδοσης 8,84 ίππων και 0.87 κιλών ροπής. Το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 6 λίτρα, ενώ σύμφωνα με την UM η μέση κατανάλωση κυμαίνεται στα 2,4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Με την μείωση κατά 15% στην αρχική τιμή λανσαρίσματος τώρα το Xpeed 125 RX θα πωλείται στα 2.090 ευρώ (2.200 ευρώ ήταν η τιμή λανσαρίσματος), έχοντας ταυτόχρονα 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.
Για να μάθετε περισσότερα για τη UM Motorcyles και να δείτε τα μοντέλα της μπορείτε να επισκεφθείτε το: https://ummotorcycles.gr/
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.