Vespa GTV 300 2023 - Ήρθε στην Ελλάδα, ανακοινώθηκε η τιμή της
Η κλασσική αισθητική συνδυάζεται με σπορ νότες
Από το
motomag
28/6/2023
Η ανανεωμένη VespaGTV 300, που είχε παρουσιαστεί στην EICMA 2022, ήρθε στην Ελλάδα με την αντιπροσωπεία της Piaggio στην χώρα μας να ανακοινώνει και την τιμή της.
Η ανανεωμένη GTV 300 φοράει τον τετράχρονο, μονοκύλινδρο και τετραβάλβιδο κινητήρα HPE (HighPerformanceEngine) των 300 κυβικών, με την μέγιστη απόδοση των 23,8 ίππων να τον καθιστά τον πιο ισχυρό που έχει τοποθετηθεί ποτέ σε μοντέλο της Vespa, μέχρι σήμερα.
Για το 2023, πέραν της αισθητικής της αναβάθμισης, η GTV 300 δέχεται και μία τεχνολογική ανανέωση με την προσθήκη fullLED φωτιστικών σωμάτων -με τον προβολέα να παραμένει στρογγυλός και χαμηλά τοποθετημένος- και στρογγυλής έγχρωμης ψηφιακής LCD οθόνης στον πίνακα οργάνων, ενώ στον έξτρα εξοπλισμό υπάρχει η δυνατότητα διασύνδεσης της τελευταίας με το smartphone του αναβάτη, μέσω της εφαρμογής VespaMIA. Ακόμη, στον βασικό εξοπλισμό της GTV 300 περιλαμβάνονται keyless σύστημα ανάφλεξης, USB θύρα φόρτισης στο ντουλαπάκι της ποδιάς και φωτιζόμενος αποθηκευτικός χώρος κάτω από τη σέλα.
Στον τομέα της ασφάλειας, όπως επιτάσσουν οι Euro5 προδιαγραφές, το δικάναλο ABS ανήκει στον στάνταρ εξοπλισμό, ενώ η Vespa εξοπλίζει το ανανεωμένο της σκούτερ και με σύστημα ASRTractionControl, για επιπλέον ασφάλεια σε ολισθηρές συνθήκες.
Οι χρωματικοί συνδυασμοί του GTV 300 για το 2023 είναι BeigeAvvolgenteOpaco (μπεζ) και NeroConvinto (μαύρο), όπου και στις δύο περιπτώσεις συνδυάζονται με λεπτομέρειες σε τροχούς, “γραβάτα” και πλαϊνά καπάκια σε πορτοκαλί χρώμα, για μία πιο σπορ αισθητική.
Η τιμή της νέας GTV 300 στην Ελλάδα ανέρχεται στα 6.999€.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.