EICMA 2022: Honda EM1 e Το πρώτο ηλεκτρικό της Honda για την Ευρώπη
Έρχονται και άλλα εννέα
Από τον
Μπάμπη Μέντη
8/11/2022
Το EM1 e είναι το πρώτο ηλεκτρικό scooter παραγωγής της Honda που απευθύνεται στο ευρωπαϊκό κοινό και οι πωλήσεις του έχουν ανακοινωθεί πως θα ξεκινήσουν το καλοκαίρι του 2023.
Η Honda έχει υποσχεθεί πως θα παρουσιάσει συνολικά 10 ηλεκτρικά δίκυκλα έως το 2025 και πως έως το 2040 έχει βάλει στόχο να έχει “ουδέτερη εκπομπή άνθρακα” ολόκληρη η γκάμα μοτοσυκλετών της… με ό,τι καταλαβαίνει ο καθένας τί θέλει να μας πει ο ποιητής.
Το σίγουρο είναι πως το πρώτο της μοντέλο EM1 e (EM=Electric Mopet)είναι ένα εξαιρετικό scooter πόλης με αποσπώμενη μπαταρία που του προσφέρει αυτονομία 40 χιλιομέτρων και μπορεί να την φορτίσεις εύκολα στο διαμέρισμα που ζεις ή στο γραφείο σου και δεν απευθύνεται σε πλούσιου με βίλες και γκαράζ, όπως τα υπόλοιπα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.
Επίσης είναι ελαφρύ και μικρό, οπότε δεν δημιουργεί κυκλοφοριακά προβλήματα και κυρίως δεν καταστρέφει το περιβάλλον με την καρκινογόνα σκόνη της φθοράς των ελαστικών που έχουν τα υπέρβαρα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
Πρόκειται δηλαδή για μια ρεαλιστική εφαρμογή της ηλεκτροκίνησης και αποτελεί πραγματική λύση για τις αστικές μετακινήσεις σε μεγάλη κλίμακα.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.