Kawasaki EV production prototype - Παρουσιάστηκε στην Intermot
Η πρώτη ηλεκτρική “πράσινη” μοτοσυκλέτα είναι προ των πυλών
Από τον
Κώστα Γκαζή
5/10/2022
Στις 4 Οκτωβρίου στο σαλόνι της Intermot, η Kawasaki αποκάλυψε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό έδαφος σε πρωτότυπη μορφή την πρώτη ηλεκτρική μοτοσυκλέτα που θα βγάλει στην παραγωγή, ενώ παράλληλα οι άνθρωποι του Akashi δήλωσαν πως επεξεργάζονται μελλοντικές λύσεις που θα αφορούν τόσο τα βιοκαύσιμα, τα συνθετικά καύσιμα αλλά και το υδρογόνο.
Το συγκεκριμένο EV μοντέλο της Kawasaki είχε κάνει το ντεμπούτο του στις 8 ώρες της Suzuka, ενώ στην Intermot αποτέλεσε εφαλτήριο για τον λόγο του Γενικού Διευθυντή της Kawasaki Motors Europe, κ. Masaya Tsuruno.
Στα πρότυπα των δηλώσεων του κ. Hiroshi Ito, Προέδρου της Kawasaki Motors, ο οποίος είχε κάνει λόγο για παρουσίαση τριών ηλεκτρικών δικύκλων μέσα στο 2022, ο κ. Tsuruno ανέφερε πως το EV πρωτότυπο μοντέλο που παρουσιάστηκε στην Intermot θα αποτελέσει τη βάση για την ηλεκτρική μοτοσυκλέτα της Kawasaki που θα βγει στην παραγωγή στο άμεσο μέλλον. Σημειώστε πάντως πως στον λόγο του δεν έδωσε καμία τεχνική λεπτομέρεια για τη μοτοσυκλέτα, ούτε για τον χρονικό ορίζοντα παραγωγής της
Ο κ. Tsuruno διαβεβαίωσε το κοινό πως η Kawasaki παραμένει αφοσιωμένη στον κινητήρα εσωτερικής καύσης, όμως παράλληλα λαμβάνει υπόψη της λύσεις που αφορούν τον ηλεκτρισμό, τα βιοκαύσιμα, τα συνθετικά καύσιμα αλλά και το υδρογόνο.
Τέλος, ο Γενικός Διευθυντής της Kawasaki Motors Europe ανέφερε πως η εταιρεία του δουλεύει με συνεργασίες που δεν περιορίζονται στον κόσμο των δυο τροχών, αλλά περιλαμβάνουν τον κόσμο του αυτοκινήτου αλλά και άλλες μελλοντικές τεχνολογίες.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.