KTM 450 SMR 2024: Χωρίς μηχανικές αλλαγές για τη νέα χρονιά
Έμπνευση από τις αγωνιστικές ΚΤΜ της δεκαετίας του 1990
Από τον
Μπάμπη Μέντη
18/5/2023
Η ΚΤΜ παρουσίασε το αγωνιστικό Supermoto 450 SMR του 2024, το οποίο αποκτά νέο χρωματισμό με μωβ πινελιές, θυμίζοντας μας τις αγωνιστικές μοτοσυκλέτες της αυστριακής εταιρείας του 1990.
Μπορεί το KTM 450 SMR τα τελευταία χρόνια να μην έχει δεχθεί ουσιαστικές αλλαγές στον τομέα των τεχνικών χαρακτηριστικών του, ωστόσο το ανταγωνιστικό πακέτο που προσφέρει έχει δώσει τη δυνατότητα στην αυστριακή εταιρεία να βρίσκεται σταθερά στις κορυφαίες θέσεις των πρωταθλημάτων στα οποία το 450 SMR λαμβάνει μέρος. Ως εκ τούτου για το 2024 το αγωνιστικό Supermoto της εταιρείας αποκτά νέο χρωματισμό, ο οποίος παραπέμπει στις αγωνιστικές μοτοσυκλέτες της KTM του 1990.
Ο κινητήρας των 450 κ. εκ. αποδίδει 63 ίππους, με τον ψεκασμό της Keihin EMS να χαρίζει αψεγάδιαστη τροφοδοσία κατά τη διάρκεια της απαιτητικής οδήγησης. Το πεντατάχυτο κιβώτιο της Pankl Racing Systems έχει συγκεκριμένη χαρτογράφηση για κάθε σχέση, ενώ το KTM 450 SMR είναι εξοπλισμένο με πιρούνι WP XACT AER, με διάμετρο 48χλστ. και διαδρομή 285χλστ. και αμορτισέρ XACT με 266χλστ. αντίστοιχα.
Οι τροχοί είναι 16.5″ και 17″ ALPINA με slick ελαστικά της Metzeler Racetec SM K1 και φρένα της Brembo με δίσκους 310χλστ. και 220χλστ. Χωρίς καύσιμο στο 7 λίτρων ρεζερβουάρ, το νέο KTM 450 SMR ζυγίζει 102 κιλά με 290χλστ. απόσταση από το έδαφος, και την σέλα να βρίσκεται στα 898χλστ..
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.