TTS Performance Triumph Rocket 300 - Με κομπρέσορα και 300+ hp!
Μετά το SuperBusa έρχεται το Ultimate Rocket
Από τον
Κώστα Γκαζή
1/12/2022
Ο βρετανικός βελτιωτικός οίκος TTS Performance που ειδικεύεται στην παρουσίαση κτηνωδών μοτοσυκλετών με κομπρέσορες της Rotrex -όπως το SuperBusa-, παρουσίασε μια ακόμη ωδή στην υπερβολή, το Triumph Rocket 300 όπου το αριθμητικό συνθετικό του ονόματος αφορά στον αριθμό των ίππων του.
Η TTS αναφέρει πως για την εξέλιξη του κιτ για το Rocket 300 -με βάση τη σπέσιαλ έκδοση Rocket 3 TFC των 179 hp-, χρειάστηκαν δύο χρόνια, ενώ πέρα από την αύξηση της ιπποδύναμης στους 300+ hp (στο δυναμόμετρο έδειξε μέχρι 340 hp με ροπή... 37 κιλών, ενώ για την ώρα η TTS αναφέρει στο κιτ μόνο την ιπποδύναμη ως "300+"), έχει γίνει τέτοια δουλειά ώστε η μοτοσυκλέτα να δείχνει εργοστασιακή.
Η TTS κάνει λόγο για επιτάχυνση 0-400 m σε 10 δευτερόλεπτα, με ταχύτητα εξόδου 245 χλμ/ώρα, ενώ η πραγματική τελική ταχύτητα φτάνει τα 283 χλμ/ώρα.
Κάθε περίβλημα από τον συγκεκριμένο μηχανικό υπερσυμπιεστή Rotrex C30-94 προέρχεται από ένα συμπαγές κομμάτι αλουμινίου που ζυγίζει 70 κιλά, ενώ μετά την κατεργασία 5 αξόνων της TTS φτάνει να ζυγίζει 12 στο τελειωμένο εξάρτημα.
Όπως δηλώνει η TTS, έχει ήδη πουλήσει τα πρώτα 10 Rocket 300 κιτ, ενώ ετοιμάζει 5 ακόμα.
Το πακέτο του υπερσυμπιεστή για Rocket 3 (υπερσυμπιεστής, ψυγείο λαδιού, σωληνώσεις, κλπ. ενώ δεν γνωρίζουμε αν περιλαμβάνεται και η εξάτμιση της Zard) κοστίζει 8.000 βρετανικές λίρες, ήτοι 9.316 λίρες με τη σημερινή ισοτιμία, ενώ ο Richard Albans της TTS αναφέρει πως για να βγάλει η μοτοσυκλέτα τους επιθυμητούς 300 hp χρειάζονται νέοι εκκεντροφόροι και πιστόνια που κοστίζουν άλλες 1.500 λίρες, δηλαδή 1.746 ευρώ.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.